Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Olim am fost nepoliticoasa, la multi ani!
te primim, cum nu ?
Iti dorim draga mea sa ai parte de sarcina usoara, fara peripetii si de nastere fara dureri si bebe sanatos.
Ce test ai facut? Ai fost la doctor? L-ai mai repetat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

mersi fetele pt. parola , am pus poze
olim ,bine ai venit in grupul nostru ,fain cadou ti-ai facut de ziua ta

minunea mea +11

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Hahahaha... Acum am venit si noi de la doctor. Totul este in grafic. Ziceam eu ca astept una bucatica barbat, dar nu am mai avut rabdare si am dat buzna peste medicul meu. S-a putea ca bebe sa fie de cu o luna inainte. Hihihihihi. Acum sa nu ma dati afara, chiar daca o sa nasc mai devreme... Bineee????
M-am gandit sa nu mai pierd o saptamana de concediu. Asa ca saptamana asta rezolv cu echo si analize, iar saptamana viitoare imi iau gagiul de o aripa si fugim in lume. E obisnuit cu nebunelile mele, deci nu-i bai.
Asaaaa, deci bebe al meu cica are 10 saptamani, 23 mm si 173 batai pe minut la inimioara. Deci, dupa ultima masuratoare, e fata sau baiat??? Nu ca ar mai conta acum, ca nu mai putem schimba nimic. Doar ca chestie. M venise cu ideea ca sa pastram surpriza pana la sfarsit, ca la oul Kinder (asa ma alinta). Eu nu vreau asa. Vreau sa fiu pregatita, sa fac cumparaturile, sa fie totul corespunzator.

Legat de mersul cu soatza la doctor: eu sunt mai dintr-o bucata. Si la nastere il tarasc dupa mine. Lasa sa vada, sa stie prin ce trec. Sa nu aiba parerea ca facutul copiilor e asa, o joaca de copil... Deci asta cu transvaginala e doar incalzirea. Hihihihi... Si apoi, tocmai ii fac un copil, asta presupune ca stie cum arat intre picioare, nu ar fi o surpriza prea mare... Poate doar ideea ca mai cotrabaie si altcineva prin zona, in afara de el... Ii explici ca e o relatie pur profesionala si nu ai niciun sentiment pentru doctorul(ita) tau... Glumesc, desigur.
Deci DA; sotul trebuie implicat in chestiunea asta. In primul rand ca te simti si tu mai in siguranta, stiindu-l pe el alaturi de tine. Plus ca mi se pare chiar aiurea sa nu vina cu mine. Pai facui singura copilasul? Toate mamicile vin cu sot si io nu, ca al meu e rusinos sau comod? Nu nenica!!!

ANNISIA, mami de YANIS si suriorul lui (6+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

buna fetelor...
olim bine ai venit,la multi ani si bb cuminte,care sa stea la locul lui pana la termen...
fetelor mi-e mi-a mai trecut durerea de spate si de burtica...acum simt mai mult presiunea din burtica...cu balonarile stau si eu prost mai ales dimineata si dupa amiaza stau prost cu arsurile la stomac...sunt cumplite si orice mananc imi vine inapoi...
se pare ca la mine isi face efect antibioticul si ma lasa in pace pacatoasa asta de infectie urinara...
va pe toate...

Sa dea DD sa fie si sa stea acolo cuminte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitzuza

Buna fetelor,nu am intrat de mult ...dar am citi ieri si azi tot ce ati scris ,vreau sa urez bun venit noilor mamici si sa dea Domnul sa aiba sarcini usoare si bebelasi sanatosi si norocosi.Doresc ca acest nou capitol sa fie plin de vesti bune , m-a intristat tare mult ce am citit de cateva zile incoace .Fetelor va doresc sa fiti tari sa aveti puterea sa treceti peste ce traiti in momentele astea si sa aveti credinta ca Dumnezeu nu ne lasa si sigur o sa va gasim la alta odisee vesele si optimiste , sa stiti ca intotdeauna dupa furtuna urmeaza cer senin,si sigur soarele o sa iasa si pe strada voastra o sa vedeti .Ca si celelate fete sunt alaturi de voi va imbratisez .
Acum despre botez,sigur ca poti boteza , chiar si cununa ...sa botezi un copil este un act crestinesc, vorba unui preot batran pe care l-am intrebat daca se fac botezuri in post .. si mi=a raspuns ca poti sa botezi si in miez de noapte .. ce se petrece dupa, la restaurant ce mananca fiecare nu are treaba cu actul in sine .. botezul ... deci daca vrei sa botezi si simti ca asta vrei sa faci eu iti urez succes maxim ...si eu as boteza daca ar fi cazul ....
Asa cum v-am promis sa va spun noutati. Am ajuns in sfarsit casa , drumul a fost lung am zburat 9 ore si jumatate si apoi inca una si ceva ...cu ceva peripetii la escala din Bruxelles bagajele noastre au ajuns dupa 2 zile ... dar totul este bine cand se termina cu bine. Bebelasul a fost cumintel cred ca ii place la plimbare .. si in sfarsit am ajuns si la primul ctr medical . Emotii cat casa ... stiti si voi ca doar ati trecut prin asta ...Am gasit un dr bun cel putin pana in acest moment sunt multumita de el .. mi-a apreciat varsta sarcinii 8 saptamani fara o zi , exact cum stiam si eu ... eu mi-am urmarit ovulatia si temperatura bazala deci stiu exact cand s-a intamplat ... am auzit iminoara ... am si ceva poze si un Cd ..asta ca sa ii arat cand o sa fie mare ca a fost si ic in general este ok este asezat unde trebuie si el si placenta.
In general ma simt ok .. am inceput sa obosescsau poate inca ma resimt dupa drum si dif de fus orar .. nu ma mai dor sanii asa cum ma dureau la 5-6 saptamani ,parca si greturile s-au mai linistit dar la capitolul mirosuri/condimente stau f prost ...deja pantalonii cu talie joasa nu ii mai port si va sfatuiesc si pe voi asa sa faceti ... sa purtati fustite/ rochite cat mai largi sa nu aveti presiune in abdomenul inferior.
Miha si eu sunt de parere sa stai pe acasa , acum este o perioada f delicata si tb sa te protejezi cat poti ... asa ca avand in vedere sa gravidele si lauzele avem sistemul nervos labil ... poti sa invoci orice motiv ca sa iti fie tie si la bebelas bine .
Gata fetelor va las cred ca nu v-am plictisit si daca da imi cer scuze de pe acum,va pup pe toate si va doresc sa fiti vesele , optimiste , increzatoare in voi si sa ne bucuram de aceste clipe minunate.
Pupici si avem vesti bune de la toate .


Bine ai venit acasa si ma bucur ca l-ai vazut pe si e bine.
Sarcina usoara incontinuare la toate gravidutele.

Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa fiu ajuta-ma sa am o sarcina usoara si sa fim sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Olim bine ai venit si sarcina usoara, negretoasa, nastere usoara si recuperare rapida.
Fetele eu astazi am fost la doctorul de familie sa imi dea trimitere la analize si nu mi-a dat ca trebuie sa ma duc la un laborator sa imi fac programare intai la analize si dupa sa ma duc la doctorul de familie sa imi dea biletul ca nu il poate modifica.
Eu sunt ingrijorata ca ametesc tare, cel putin cand ma aplec si am un somn de nu ma pot trezi dimineata.

Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa fiu ajuta-ma sa am o sarcina usoara si sa fim sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Fetele va multumesc pentru raspunsul la intrebarea cu botezatul, dar sincer ma mai gandesc putin sa vad ce pretentii au parintii ca nu dispun de foarte multi bani si stiu ca trebuie sa mai platesc si din analize.
Apropo care din voi a facut analizele de primul trimestru cat bani ati dat, ce analize v-a dat si ati avut ceva gratuit?

Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa fiu ajuta-ma sa am o sarcina usoara si sa fim sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Fetele acum am fost la baie si pe hartie e sange, am bagat degetul inauntru si tot sange,scuzati detaliile, m-am spalat bine am pus un utrogestan de 100, am luat un nospa si stau intinsa.Nu ma doare nimic.
Ce sa fac doctorul meu nu raspunde la tel oare pierd copilul?
Doamne ajuta-ma sa fie totul bine ca altfel inebunesc.

Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa fiu ajuta-ma sa am o sarcina usoara si sa fim sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Seara buna fetelor!
Am intrat sa va dau un pupic
M-ati impresionat ca m-ati pus acolo pe prima pagina
Ma voi gandi mereu la voi, ma voi ruga mereu ptr voi si puii vostri.

Edit: Matzaila
Elenusht, ce faci, cum esti?
Smurfash sunt cu gandul si la tine.

Fetelor eu pot sa spun ca fizic ma simt bine. Psihic nu am depasit trauma, inca mai sufar si ma invinovatesc, ma invinovatesc si ptr simplul fapt ca ma simt bine fizic dar, sunt resemnata. Mai am momente cand am impresia ca am visat, ca nu-i adevarat, dar imi dau seama ca aberez. Of... Chiuretajul n-a fost chiar atat de groaznic pe cat ma asteptam sa fie, decat - la fel, tot psihic m-a durut mai tare, am noroc cu doctorita mea care este un om exceptional si a vorbit cu mine foarte foarte mult, m-a incurajat, mi-a explicat ca n-am de ce sa ma invinovatesc, ca n-as fi putut sa fac mai mult decat am facut (bine, aici stiu ca as fi putu sa nu mai fac atat de multa treaba, as fi putut sa nu o mai duc pe Eva in brate, as fi putut sa nu ma mai enervez atat la servici, as fi putut, as fi putut, bla, bla...) Ieri am vorbit cu bebe foarte mult inainte sa intru, i-am cerut iertare ca n-am avut mai mult grija de el si ca n-o sa-l uit niciodata, el va fi mereu al doilea copil al meu. Si mi-am dat seama ca atunci i-am vorbit pentru prima data lucru care de asemenea m-a durut foarte tare si m-a facut sa ma simt mizerabil. M-am lasat acaparata de viata asta grea de zi cu zi si nu m-am gandit deloc la el. Nici nu ma mir ca n-a mai vrut sa vina. In fine, imi cer mii si mii de scuze, sper ca nu v-am facut rau ca v-am povestit ce simt, ce am simtit. Daca totusi am facut-o imi cer scuze. Pe de alta parte acum mai mult ca niciodata imi doresc din nou un bebe in burtica, sa-l fac mare, sa il nasc, sa il crestem sa ne bucuram de el. In consecinta, eu zic ca am moralul bun.

Mihaela nu te impacienta, eu iti tin pumnii sa se opreasca sangele, cine stie, asta nu este neaparat semn rau, fii calma sa nu agiti pe bebe. Pupici multi.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

miha si eu zic sa stai linistita si sa vezi maine ce zice medicul...cineva zicea ca sangerarile pot fi normale si nu neaparat e motiv de panica...
te rog sa gandesti pozitiv...o sa fie bine,ai sa vezi...DD e cu tine si noi la fel ,si cu bebe...


Sa dea DD sa fie si sa stea acolo cuminte...

Mergi la inceput