Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Neata!!

lalitzuza Bine ai revenit!
matza ce frumos ca plecati in 2!! pardon..2+ . Sa stii ca nici sotul meu nu a intrat in cabinet la nici o eco transvaginala. Dar dupa 3 luni iti face eco normala, pe burtica si atunci e placut si pt tatici sa vada. Atunci chiar se vede copilasul, cum se misca, e tare frumos

mai fetelor, eu nu scap de problema mea: balonarea.. e cumplit. Am intrebat dr daca pot sa iau ceva si mi-a recomandat carbune medicinal, la nevoie, adik doar daca ma si constip..Ceea ce s-a si intamplat asa ca am luat aseara, dar nici un efect..nimic..Am baut apa, suc de mere, iaurturi..si nimic Zau ca nu stiu ce sa mai fac.. Aveti vreo idee??
de 2 zile am insomnii (exact cum aveam la sarcina cu Sara), nu reusesc sa dorm nici 2 ore cumulate, dar cu toate astea ma simt mult mai energica. Si parca nu mai simt nici presiunea aia mare la burtica..sper sa fie de bine.. Ma tot stresez si eu cu atatea vesti rele, cu problemele pe care le am, imi pipai continuu sanii sa vad daca ma dor. Ca simptome am durere de sani, miros foarte dezvoltat si reticenta (nu greata) la anumite alimente. La sarcina cu Sara am mancat fff sanatos(fara sa imi impun): peste muuult, lactate, fructe. Acum nu pot sa mananc lactate, decat iaurt, am mancat doar 2 mere si cateva capsuni in 2 sapt..,poftesc la paste cu crevetibsi trufe, musaca cu gogosari murati, ardei umpluti, muraturi.


Alina 8+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu sunt mai rusinoasa din fire
Ma gandeam ca e ok sa vina la ecografiile care ti le face pe burtica nu la alea intravaginale. Imi era sa nu se uite stramb si doctorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Alina darling, si eu sunt ca tine cu gazele, zici ca am 80 de ani. Mi-e rusine de mor si stau stresata. poti incerca cu paine prajita mai mult nu neaparat cu carbune.
Pentru constipatie mananca iaurt cu seminte de in.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna dimineata feteloreu inca mai dorm dupa orarul Canadei ... asa ca abia m-am trezit .Multumesc ptr urarile de bun venit. referitor la echografia transvaginala ... depinde de cabinet .. dr la care am fost eu are un cabinet bine organizat.Mie imi facea echo stand pe masa ginecologica iar sotul vedea in alt monitor in zona unde are el dr. biroul.Cele 2 zone sunt despartite de un paravan , asa ca a fost ok din pctul asta de vedere.Dar puteti vb cu dr, sa va acopere cu o aleza cu un cearceaf si cred ca este mai ok .. este bine sa ii lasati pe tatici sa se bucure si ei de primele imagini ,,, o sa vedeti mari transformari in atitudinea lor dupa ce vad acestea, devin mai responsabili , mai grijulii ....
Matzaila_81 te rog frumos sa te mobilizezi si sa iesi din starea asta de moleseala ... incearca sa gandesti pozitiv, sa faci lucruri care iti plac , vezi un film care stii ca te bine dispune chiar daca l-ai vazut de 100 de ori ... imbraca-te frumos , macheaza-te si iesi in parc la plimbare ... si in final bucura-te de greturi , varsaturi dureri de sani si tot ce ti se mai intampla...hai capul sus si sa ne povestesti lucruri frumoase .
Elenush sa ne dai vesti bune abia le asteptam .
Fetelor mi-ati facut pofta cu compoturile si dulceturile voastre... asa ca aseara am facut si eu cateva borcane de compot de visine ,,,, iami iami,,,capsuni nu am mai gasit asa ca o sa sar peste asta .. dar ies alte fructe si o sa dac din ele ...
Fetelor eu cred ca toate am trecut de perioada critica cand se acomoda organismul cu noile modificari asa ca de acum o sa ne fien mai usor
va pup toate cele bune .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

buna fetelor
multa putere fetelor care au probleme ,elenush,smufurash...stiu ,e greu dar trebuie sa treceti peste cum puteti voi mai bine

eu ma simt foarte rau azi...de aseara ma doare ,nu f. tare,capul si inca nu iau nimik...astept sa vad daca trece cu leacuri babesti...ca sunt tare tafnoasa cand am dureri de cap...mi-i greata la greu ,am si vomitat de dimineata (apa . vb. ali-k-ai,ca nu aveam ce)..in rest astept sa treaca faza asta, sa vina una mai frumoasa sa ne bucuram si noi de sarcina
cand vorbiti de mancare nici nu pot citi, ce bine pe unele ca puteti manca ...io daca gatesc eu nu mai mananc ,clar...tre' sa apelez iar la mama

matzaila draguta ,si io cand am fost la eco ,am intrat cu sotul, prima data mi-a facut pe burta apoi pt. ,masuratori ,intravaginal iar sotul imediat s-a tras catre usa ,io-l cautam prin cabinet din ochi ,el nu misca de acolo...vai saracii ca tare sunt rusinosi ....iar despre nastre cu el in sala nici vorba ,nu mi-ar placea deloc nici mie dar nici lui...plus ca saracul nu mai vede comoara mea cateva luni bune...

vreau sa pun cateva poze pe picasa ...cine-mi trimite si mie parola,please


minunea mea +11

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

neata fetele
cum mai sunteti?cu graturile cum stati?pe mine parca nopatea ma mai lasa durerea de sani,dar ziua isi revin la durerea initiala,voua vi sa mai intamplat?


11+
puiutul meu



si la mine cand cum cu durerile de sani, cateodata ma dor mai tare cateodat mai putin,,ma tot trag de ei cand nu ma dor dar noaptea si dimi in special ma dor dar nu foaerte tare cum zic unele ,bine ai mei sunt mai micuti poate cei mai mari dor mai tare ,teoria gravitatiei si la ei...io zic sa-i lasam totusi in pace ca stiu ei mai bine

minunea mea +11

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

iaura21 ti-am trimis pm

11+
puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor si sarcini duse la termeni cu bebei sanatosi si mamici recuperate rapid
am emotii sa scriu aici la voi, dar se pare ca si al doilea test e tot 2 liniute,deci ne primiti si pe noi in gasca voastra
nu imi fac mari iluzii, astept sa vina CM pe sambata, dar poate ca aceste 2 liniute vor fii cel mai frumos cadou de ziua mea maine implinesc 33 de ani
va pe toate si mai trec cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Dragele, am reaparut si eu la birou dupa o zi plina. Simt nevoia sa ma odihnesc si sa beau niste apa. La 6 am programare la eco. Sotul din pacate nu vine cu mine deloc pentru ca a fost trimis cu treaba de la servici asa ca s-a rezolvat problema.
Sunt putin usurata pentru ca tot nu mi-ar fi placut sa ma vada acolo asa plus de asta el se astepta sa vada bebelusul in miniatura si s-a mai linistit cand a aflat ca nu pierde partea asta.
Imi e teama ca nu cumva sa fie ceva in neregula dupa atatea vesti proaste.
In rest am mancat paste la pranz care acum vin inapoi. Al meu tatic a pus niste castraveciori buni rau cu usturoi si putin picanti....imi curge apa in gura cand ma gandesc la ei.
Va pup pe toate.
Elenusht si celelalte fete cu probleme, va rog din suflet mai spuneti-ne de voi. Eu una sunt tare ingrijorata. Nu va pot ajuta decat cu gandurile mele dar tot e mai bine decat sa te simti coplesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

olim la multi ani si sa fie bb!

Mergi la inceput