Brumarei si Craciunite nov.dec.2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

pff e neuronu ca somn chiar nu imi e...defapt e neatentie ca mai vb si cu 2 prietene pe mess...asa ca se intelege

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +17


samburelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina_s

bravo luny pentru fluturasi

fetele, cum se procedeaza pentru reducerea programului la 6 ore?
ati avut la sarcinile trecute?
trebuie adusa adeverinta de la gineco sau med de familie?

eu tare as vrea sa scap de aglomeratie si de starile mele de lesin..dar nu stiu daca asta e un motiv serios sa trec la 6 ore

14+


Gasesti procedura pe larg la Pagina legislativa. Eu am inteles ca se ia de la medicul ginecolog o scrisoare medicala care se duce la medicul de familie, care elibereaza la randul lui o adeverinta cum ca ai nevoie de program de 6 ore. Si cu adeverinta asta si o cerere tip te duci la departamentul de Resurse Umane. Si eu vreau sa beneficiez de reducerea programului de munca, dar inca n-am anuntat "evenimentul" la serviciu, asa ca mai rabd cateva saptamani.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

abramburika mersi mult!

Ce faaaain, masaj...
Eu data trecuta am facut gimnastica si cursuri de puericultura la scoala gravidelor la noi in oras.


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)
16+ cu bb2 poate fratior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

merci frumos de info Bedrosmart
eu as vrea macar de luna viitoare sa reduc programul

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca77 spune:

Bine ai venit Dia, sarcina usoara si bebe sanatos la termen! ce de tg. muresence la noi in odisee

legat de kg, recunosc ca cele 6 kg le-am pus mancand f multe fructe. Daca asta simteam nevoia? plus ca rontaiam mai tot timpul biscuiti ca sa nu imi fie rau (greata, arsuri). Acum sunt mai atenta si sper sa o iau mai usor cu cantarul de acu inainte .

si daca tot e valul cu burtici de trim 2, am pus si eu cateva pe picassa cu burtica de 18 sapt.

si pt buna dispozitie, ati vazut filmuletul cu berzele si norisorii?

http://sorisomail.com/partilha/95862.html



18+
www.psychosomatics.be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

wow bianca...ce burtica frumoasa ai...e destul de maricica.acum cand ma uit la a mea nu mi se mai pare mare

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +17


samburelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Corina din cite stiu eu mai intai trebuie sa anunti in scris la serviciu de faptul ca esti insarcinata, adica faci o instiintare catre director de faptul ca esti insarcinata si o depui la serviciul de resurse umane.Aceasta instiintare trebuie sa fie insotita de un document medical care sa ateste starea ta. Dupa aia faci o cerere pentru rogramul de 6 ore care tebuie sa fie insotita de un document medical de la medicul de familie din care sa rezulte necesitatea asta. Nu mai stiu exact despre ce lege e vorba, dar poti sa cauti pe net protectia gravidei la locul de munca, cred ca e OUG 96/2003.

Petro ia nu mai face misto de mine... Ce o plimbare prin sat nu e tot plimbare????

+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

pica eu am anuntat oficial mai demult sarcina
deci e ok daca vina cum cu cererea de 6 ore, insa nu stiam daca se reducere programul doar pentru anumite probleme

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina_s

pica eu am anuntat oficial mai demult sarcina
deci e ok daca vina cum cu cererea de 6 ore, insa nu stiam daca se reducere programul doar pentru anumite probleme

14+


Pai sigur ca ar trebui sa ai probleme, de aia ceri scrisoare medicala justificativa de la ginecolog, ca sa aiba medicul de familie motiv sa-ti dea adeverinta pentru program de 6 ore. Adica scurtarea programului trebuie sa fie justificata medical, nu se acorda din oficiu la toate gravidele.
Bine, banuiesc ca medicul de familie ar putea sa nu ceara neaparat scrisoarea de la ginecolog, depinde cat de aplecat este sa faca lucrurile ca la carte, sa fie acoperit in caz de vreun control, ceva.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca77 spune:

Bella mersi frumos. Sa stii insa ca si eu daca ma uit la alte burtici, a mea mi se pare mica. Cred ca avem o problema la etajul superior M-am uitat si eu la pozele de la ultima ta echo si mi se par ff clare imaginile. Pai voi aproape ca stiti deja cum o sa arate mogaldeata .

Corina sa stii ca si pe aici procedura pt lucrul de 6 ore/ zi se aplica doar la sarcini cu risc si e f asemanatoare cu ceea ce ti-a spus Bedro. Mult succes!

18+
www.psychosomatics.be

Mergi la inceput