Strugurasi de Sept-Oct 2011 (71)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lore dar de ce tarate ce beneficii externe au?

eu cred ca ar trebui sa le tii initiak in apa, apoi lichidul obtinut sa il indoi alternatv cu ceai de musetel, care e si dezinfectant ( asa zicea mama), si ulei care e hidratant.. parerea mea ...

si eu tind la sticla? am gasit nuk la 28 lei alea mai mari si vreo 24 alea de 120... am mai gasit si ceva no name insa parca prefer sa ii iau ei ceva de calitate si sa renunt la altele...

28+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

cu taratele , si eu stiu ca fac minuni
se pune intr un saculet de tifon , apoi saculetul il pui pur si simplu in cadita unde speli pe bb

_


26 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Salutare!

Ma bag si eu in discutie...

Taratele sunt super bune la iritatii. Se face un decoct din tarate si apa rezultata se toarna in cadita bebelui.

Jade - simpatizez cu tine - dorm super prost si simt ca si cum mi-ar trece curent prin vene...horror senzatie. In plus se misca ca o apucata, ma umflu ca o balena si cea mai rea dintre toate e ca mi se prinde nervul sciatic si ma doare de nu mai pot...dar ma consolez cu gandul ca poate merg in vacanta si mai e putin pana in august...

Eu inca nu m-am gandit cand vom face botezul...candva la inceputul lui Octombrie...prima data vreau sa ma vad cu un bb sanatos in brate, trecuta de febra laptelui si de crizele primei luni si apoi mai vedem de ce ne apucam...

Va pup, merg la serbarea de la balet a fiicei mele mari



Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 30 sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_scu spune:

Vream sa va intreb voi cum v-ati gandit sa procedati cu spalatul hainelor pentru bebei,mai precis ce fel de detergent sa folositi?
Eu m-am gandit sa folosesc detergent obisnuit ,oricum eu folosesc din cel lichid, si sa mai dau un ciclu de clatire la care sa bag si balsam dar din acele pentru bebelusi.

23+ Luca Antoniu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Marryan tu ai semnat deja demisia? Daca nu,nu semna mamicule nimic, chinuie-l ca pe hotii de cai,si amana cat poti toate chestiile, nu renunta asa usor. Hai,capul sus! Oricum esti de admirat, eu ma oftic ca am renuntat mult prea usor in situatii in care altii ar fi luptat sa le fie bine.Ca sa te dea afara el nu poate,asa ca nu pleca tu singura. Ca sa iti desfaca contractul de munca iar trebuie umblat si nu o sa ii convina.




Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 28+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii




Lali tocmai ca nu am semnat-o inca ca e asa de disperat si-a luat avion spre chisinau simbata, o sa ne vedem fata in fata si atunci incepe lupta, nu vreau sa cedez usor la ceea ce ii apartine copilului ca defapt banii dati ii apartine piutului meu, si eu nu renunti cu una cu doua asa usor. Acum cauta sa vorbeasca cu mine sa ma intrebe de unele lucruri care i leam facut si nu i le dau sa infuriat rau de tot....pai cum sa i dau si apoi sa mi dea cu piciorul...las ca pui legea in "bot" sa vada ca la noi sa face si puscarie daca fortezi o gravida sa plece de la servici.....la mine se aseamana situatia cu a lui zubi

Cea mai fericita mami 28 + cu

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

pai maryan ia-ti concediul prenatal sau medical.. si du o copie si la itm... sau la voi nu merg asa lucrurile?

28+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

gata, m-am intors. doctorul spune ca e totul ok, eu il cred pe cuvant, ca oricum mare lucru n-am mai priceput din imagini . are 850gr si de data asta a fost foarte rusinos, nu a putut doctorul sa se pronunte deloc legat de sex. si mi-a spus ca a vrut sa faca aceasta eco de la 25 de sapt. pentru a vedea evolutia oaselor mari, asta era punctul lui de interes in consultatia asta.
l-am intrebat despre mersul meu la mare. mi-a spus ca pot sa fac ce vreau linistita (mare/sex ) nu am interdictii de nici un soi.
oana, i-am spus ca am luat 8kg si mi-a confirmat (daca mai era cazul) ca e cam mult asa ca ... am mancat pranzul fara paine. sa vad cat ma tine!
Natalia, noi avem serbarea la balet miercuri, sper sa iasa cum va doriti.
marryan sa treceti cu bine peste toate!
legat de botez, ce sa spun, noi sigur asteptam sa treaca postul, dupa care il vom face.

michella mami de Teodora si 24+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

pai maryan ia-ti concediul prenatal sau medical.. si du o copie si la itm... sau la voi nu merg asa lucrurile?

28+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


ba da seida o sa fac acest lucru ca din ceea ce vad eu si simt el e un nemernic, dar legea locala ma apara si eu nu iam zis ca imi bag concediu de odihna care am 50 de zile din a2009 nu am fost sa ma odihnesc am lucram ca o idioata ca na e proiect nou si sa facem treaba, apoi concediu prenatal si dupa concediu de ingrijire a copilului insa nu stiu cum o sa reactioneze....eu am legea si imi cunosc drepturile./...in schimb el poate cumpara cu banii tot

Cea mai fericita mami 28 + cu

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna ziua feteele !

De vineri, reusesc si eu sa revin cu vesti. Cand am sotul acasa, eu nu mai am loc la laptop..

La multi ani! cu intarziere Elly si Andreea si sa aveti bebei sanatosi , frumosi si mancaciosi.

Vineri, asa cum spuneam am fost la medic , dupa ce am primit rezultatele de la amnio. Totul este super in regula, insa doctorita noastra era ffffff curioasa sa vada cu ochii ei ca bebitza al nostru are cocosel.....deoarece , la fiecare eco si la morfo , a iesit 98% fetita. A fost distractie mare in cabinet. Dr se uita doar intr-un singur loc :))))) si ii era rusine sa spuna unde, din cauza sotului, dar noi doua chicoteam, ca stiam ce si cum:)))))))))))))). Insa, bebisorul nostru drag, nu a vrut sa ii arate dnei dr decat funduletul si un pic din scrot. Se agita de numa-numa, ca ea il necajea cu sonda pe burtica si tot nu s-a intors sa ii vada splendoarea....Ea zice:"dar eu vreau sa ii vad penisul, daca e in erectie, culcat sau cum o fi, dar sa-l vad":))))))))))))). Nebunie de rasete .

Suntem programati pentru masuratorile de 6 luni , vinerea asta, pentru ca acum cand am fost, nu ne-a masurat nimic, ci doar am fost sa isi satisfaca dr o nelamurire. Adica, orgoliul ei de medic, care pana acum nu a gresit niciodata sexul bebelului.

Seidana, Lali , Bujo, citeam la voi despre patutul pliabil. Noi avem o dilema, ca inca nu stim ce patut sa luam. Toata lumea ne-a recomandat patut de lemn, ca e mai bun, mai sanatos,blabla. Acum, cand am vazut poza cu patutul pliabil, ne-a incantat, gandindu-ne ca e numai bun si pentru calatorii ....tinand cont ca familiile noastre sunt la sute de km distanta de noi. Asadar, este o alegere buna acest patut?

Marryan, iti doresc multa putere si nervi de otel cu acest "minunat"sef al tau. Sunt in asentimentul tau legat de asta, pentru ca si la mine a fost ceva asemanator . Pe mine la angajare, dragul meu sef, m-a pus sa semnez o clauza la contract, cum ca timp de 5 ani, daca lucrez la el, sa nu raman insarcinata, ca el nu-mi plateste drepturile. Pe atunci eram tanara si am semnat, ca nu ma interesa pe mine de copii pe atunci. Dupa ce au trecut cei 5 ani, a venit cu alta clauza ,ca pe toata perioada cat lucrez la el , sa nu am copii. Atunci m-am interesat mai mult , pentru ca deja aveam o varsta si tot mai tare ma gandeam la intemeierea unei familii si un expert contabil imi spusese ca este ilegal ca un angajator sa ceara asa ceva si ca oricum semnatura mea pe acea clauza , nu are nici o valoare, ca o sa fie obligat de lege imi plateasca drepturile, daca o sa am un copil.
Ei bine, anul trecut in septembrie , l-am anuntat ca ma marit. Si, in noiembrie am plecat in concediul meu legal pe acel an, la sora mea in Germania. Pana m-am intors eu , mi-a desfacut contractul de munca. M-a lasat in fundul gol. Eu acum , nu am medic de familie, nu am asigurare medicala, nu am nimic, Pentru ca el mi-a taiat craca. Noroc ca am un sot bun si intelegator si mi-a ridicat moralul, ca eram decisa, desi am lucrat 9 ani la el , sa il fac cu ou si otet. Dar e bine si asa......

Jade , imi pare rau ca inca nu reusesti sa iti mai pui si tu in sac un pic de optimism....Stiu ce inseamna sa stai toata ziua in casa, uneori te saturi si de cum miroase si de cum arata si de peretii in aceeasi culoare. Crede-ma ca stiu. Cum mai spuneam, de cand sunt in Bucuresti, nu prea am avut cand sa imi fac prieteni , sotul e toata ziua la munca, in oras nu ma descurc singura,asa ca sunt arestata la domiciliu.Cheer up! Viata o sa fie mult mai frumoasa dupa ce o sa se nasca bijuteriile noastre dragi.

App....Azi dimineata m-am trezit cu camasa de noapte uda rau in zona sfarcurilor . Este normal??? Poate suna a copilarie, dar ma cam sperie scurgerile astea din sani


UFFFFFFF< imi cer scuze . Se vede ca nu am mai vb de mult :((((.


23+ cu ingerash de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui michella78

gata, m-am intors. doctorul spune ca e totul ok, eu il cred pe cuvant, ca oricum mare lucru n-am mai priceput din imagini . are 850gr si de data asta a fost foarte rusinos, nu a putut doctorul sa se pronunte deloc legat de sex. si mi-a spus ca a vrut sa faca aceasta eco de la 25 de sapt. pentru a vedea evolutia oaselor mari, asta era punctul lui de interes in consultatia asta.
l-am intrebat despre mersul meu la mare. mi-a spus ca pot sa fac ce vreau linistita (mare/sex ) nu am interdictii de nici un soi.
oana, i-am spus ca am luat 8kg si mi-a confirmat (daca mai era cazul) ca e cam mult asa ca ... am mancat pranzul fara paine. sa vad cat ma tine!
Natalia, noi avem serbarea la balet miercuri, sper sa iasa cum va doriti.
marryan sa treceti cu bine peste toate!
legat de botez, ce sa spun, noi sigur asteptam sa treaca postul, dupa care il vom face.

michella mami de Teodora si 24+cu


deci e mult 8 kg ...ma duc sa ma impusc !

Oana 25+ cu Maria Ecaterina

Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput