Strugurasi de Sept-Oct 2011 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rallu

BUna intrebare Elly, caut acu vinovatul sa-l iau la omor.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Rallu - mami de Robert si 24+
Sufletelul meu


pai ar cam fi cazul decat sa cazi in depresii. si daca nu gasesti unul in mod deosebit ia vinovatul de rezerva (aka sotul din dotare)

al meu saracu a ramas fara nerv

alayna .... rallu are dreptate. aia nu se cheama sterilizare. iar bb in primele luni chiar e sensibil ... eu n-am avut sterilizator. ci spalam bine biberoanele, tetinelea si toate componentele cu detergent normal, le clateam foarte bine si apoi le fierbeam 5 min.
nu mi s-a parut capat de tara. din contra ....
chiar daca ai sterilizator, cred ca oricum tot trebuie spalate inainte de resturi de lapte sau diverse, nu?!? asta e o intrebare pt fetele care au avut asa ceva ...

mie ca nume de fetitze pe care le-am auzit la musulmani... imi place mult sherin si lara si mai era unul care nu imi vine in cap dar era foarte misto.
aaaa ... najah (nu stiu cum se scrie, dar asa se citea)

si astazi am auzit numele pe care o cunostinta i l-a pus fetitei ... annabella . pe urmatoarea stiu cum o va chema

in ceea ce priveste caruciorul ... eu zic ca bb trebuie scos la aer indiferent de vreme. nu pe viscol si ploaie, dar cativa fulgi sunt sanatate pura. nu il poti tine in casa atatea luni ...
tu stii mai bine cum e acolo. dar nu cred ca incepe viscolul in octombrie ...


mami de (30.06.2005) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Elly, normal ca se spala inainte ca orice vas si se clateste bine. De abia pe urma se pun in sterilizator.

Si eu sunt de parere ca bebe se scoate afara chiar si pe frig. Nu vad care ar fi interdictia daca il infofolesti bine, eventual dat cu o crema speciala de ger pe fatuca.
Stiu fete care stau in Canada si scoteau normal bebeii afara.
Acum insa fiecare stie clima de acasa si ia hotarari in consecinta.

Un lucru care mie mi-a folosit enorm si n-as fi crezut in ruptul capului, a fost scaunul de alaptat (ala ca un balansoar).
Mi l-a cumparat sotul in timpul sarcinii anterioare si i-am mancat sufletul, saracul de el, cat i-am scos ochii.
Mi se parea scump (nu mis e parea, chiar era) si inutil si nu intelegam ce l-a apucat de a aruncat cu banii aiurea.
Dupa ce am nascut imi venea sa-l pup. As fi fost in stare sa mai iau unul. E deosebit de comod pt. alaptat. Nu-ti trebuie nici perna, nimic, atat mama cat si bebe stau ca in puf.
In plus, eu n-am stiut ce inseamna leganat copil in brate, pe picioare, etc. Ma asezam cu el in brate in scaun si ne leganam amandoi fara sa depun nici un efort. Singura problema era ca mereu mi-era frica sa nu adorm si eu, eventual sa-l scap pe bebe.
Ce mai, mi s-a parut o minune inventia respectiva desi recunosc ca la ora achizitionarii era cat pe-aci sa-l mananc de viu pe barbata-miu, asa urat am facut.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Rallu - mami de Robert si 24+
Sufletelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

andreea cand intri in concediu? mi se pare ca bagi prea tare in perioada asta

bafta multa cu casa! tinem pumnii!

pai eu am dat google si de pe un forum ref la nasterea la polizu am luat preturile. si era de acum din 2011. oricum ne mai sfatuim pana atunci.
eu am vrut sa fac un calcul orientativ ca sa stiu la ce sa ma astept. pt ca vreau sa si renovez, sa fac niste modificari, sa schimb canapelele, plus toate achizitiile cu bb ... necesita niste calcule
la cum il stiu si eu pe epu ma pregateam la controalele urmatoare sa-l intreb direct cat si cui.



mami de (30.06.2005) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

rallu www.dinobebe.ro/detalii/scaun-pentru-alaptare/3163/" target="_blank">asta?


mami de (30.06.2005) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Dap, asemanator si ca model si ca pret.

Noi l-am luat din Kika insa pe urma am vazut si in alte magazine.
Ce sa mai...m-a usturat la portofel de numa.
Singurul argument prin care a reusit sa ma convinga sa nu ma apuce crizele in magazin a fost ca nu-l aveau pe stoc asa ca am platit jumatate cand am dat comanda si jumatate cand a venit (adic cam la o luna).
Asa parca a fost mai suportabila suma.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Rallu - mami de Robert si 24+
Sufletelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
ce bine e sa scrii de acasa. am citit si eu ce s-a mai discutat, la munca sunt tare aglomerata, nu mai am timp de mai nimic. si cam asa va fi pana la sfarsitul lunii.

legat de sterilizator, nu am avut la Teodora, am sterilizat prin metoda clasica de fierbere. a fost ok. orocum, la ea nu am folosit biberoane decata pana pe la 1 an iar pe suzi nu a vrut-o mai deloc.

baby-phone-ul a fost pt mine (stau la casa) de departe cea mai buna investitie. inca il mai folosesc, in sensul ca eu locuiesc in aceeasi curte cu parintii mei, in case separate. dimineata plec la servici, duc la mama aparatul, Teodora doarme linistita, cand se trezeste o striga pe mama. altfel, ori o trezeam cand plecam eu, ori mama trebuia sa faca ture pe la mine pe acasa dimineata.

despre scosul afara al bebeilor, eu sunt de parere ca trebuie scosi, indiferent de vreme, macar un pic. am o prietena, care a nascut tot in germania, in decembrie, si zilnic l-a scos pe bebe afara. in plus, au fost, spunea ea niste zile foarte placute chiar si in ianuarie/februarie.
merg, ca s-a trezit Teodora!

michella mami de Teodora si 24+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:


NEatza.. burticute...

Azi ne odihnim da?
Eu nu stiu ce inseamna mana a doua... ,
La nasterea naturala care sunt preturile? fetele din cluj ceva informatii?

Rallu... www.mobirom.ro/scaun-balansoar-contra-taburet-tapitat_149_11.html" target="_blank">balansoarul clasic , cum avea bunica nu e oare bun? e scump destul si el insa ajunge aproape la jumate din pret..

28+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza fetele, sunt asa de fericita astazi, am intrat in ultimul trimestru de sarcina, in luna a 7-a....mi-e dor de bebe si d'abia asptet sa il vad la mine in brate...
Fetele, Rallu, nu mai situ cine, nu aveti mami somn nopatea?????

super happyyyyyyyy

Zubi, mami28+ cu
minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Buna dimineata!
daa, ne odihnim azi si tu ar trebui sa fii prima care iti urmeaza sfaturile
Eu m-am trezit de la 4 , nu am mai putut dormi, deja am facut mancare si am mancat juma de pepene
eu stiu ca mana a doua este medicul cu care opereaza medicul tau, la cezariana.

24+ cu Maria-Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Felicitari Zubi, sa fiti sanatosi. Hai ca mai e putinEu am intrat azi in saptamana 25.

24+ cu Maria-Alexandra

Mergi la inceput