pampers - renutare de tot sau partiala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Fetele mele au inceput la 1,5 ani, de atunci le-am lasat doar in chiloti ziua dar noaptea am pus pull-ups ca sa nu ma scol de cateva ori sa schimb patul. Foarte rapid au devenit uscate in timpul zilei, noaptea am scos pampersul cand am vazut ca e uscat si au inceput sa se scoale sa mearga la wc, undeva in jur de 2 ani. Dupa-masa la somn le lasam fara, am mai avut accidente.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daria nu se trezeste peste noapte pentru pipi, face dimineata, daca nu avem accidente. Nici n-o trezesc eu, ca nu-s in stare sa ma trezesc, avand in vedere ca tot pe la 1 noaptea ma culc. Asa de naspa e somnul fragmentat si trezirile bruste, ca esti cheaun a doua zi, io, cel putin, am o ceatza pe ochi si sunt f. f. irascibila.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Am lasat-o fara scutec pe la doi ani jumate in curte la bunici sa vedem ce se intampla. I-am aratat reductorul de wc, i-am spus ca trebuie sa se ceara cand vrea sa faca pipi si gata. Dupa 3 zile nu mai aveam nici accidente. Dar copilul a fost pregatit pt etapa asta, nu am stresat-o si nici noi nu ne-am incrancenat. Daca nu mergea ii puneam scutecul la loc si incercam mai tarziu. La somn mai are scutec, la cel de la somnul de pranz am scapat abia de vreo luna. Tot asa, a adormit accidental fara scutec, si a zis ca vrea la baie dupa ce s-a trezit. A fost un semn ca e pregatita pt o noua etapa. La pampersul de noapte nu stiu cand vom renunta pt ca de obicei e plin dimineata. Dar nu ne grabim nicaieri si se va intampla firesc.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Si la noi renuntarea s-a facut dintr-o data pe la 2 ani si un pic. Noaptea i-am pus pe pat o paturica din aceea impermeabila ca sa nu avem surprize, si spre norocul meu nu am avut. In schimb ziua cred ca il schimbam si de 2 ori intr-o ora. A durat cam o saptamana dezvatatul cu mici accidente dupa, dar neinsemnate.
Dar asta depinde foarte mult si de copil. Prietena mea , care are copilul de aceiasi varsta cu al meu s-a chinuit un an de zile sa-l dezvete de pampers , noaptea. A incercat si ea fara, dar cu tot cu paturicile alea impermeabile, se trezeau intr-o balta de trebuiau sa schimbe tot patul .

Eu va doresc multa bafta si un dezvat cat mai rapid!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

La noi, Stefan facea kk la olita, la aparitia surioarei a mai facut o perioada in pampers( spunea caca dupa ce facea), dar acum o luna nu i-am mai pus pampers ziua, si cand plecam in parc luam chilotei si pantalonasi la noi sa ne schimbam. cand facea pe el ii explicam ca trebuie sa ne anunte ca sa mergem sa facem pipi, sa "udam pomisorul", asa ca incet incet s-a obisnuit, acum nu avem accidente, iar asta noapte a fost prima noapte fara pampers.. oricum de 3 zile dimineata pampersul era uscat.
Oricum cand am inceput sa nu-i mai pun ziua, nu i-am mai pus nici la somn, inainte de culcare il pun sa faca pipi si apoi imediat ce se trezeste il intreb daca face pipi.
Seara evit sa-i dau multe lichide, si la fel inainte de nani pe olita..
Oricum olita este in hol... ajunge imediat la ea, am evitat sa o tinem in baie deoarece trebuie deschisa usa si pierde secunde pretioase..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cred ca eu nu sunt pregatita;

adica am avut 2 ani si 3 luni cu 4-12 treziri pe noapte; de 2 luni doarme si el legat (ma rog sunt unepri 1-2 treziri uneori dar e parfum fata de pana acum) si pe cuvant dc imi vine sa reincep cu trezirile ca sa fie pus sa faca pipi (dimineata are scutecul plin in 3 zile din 5).

apoi ma intreb cum sa fac pe drum; in iulie si august vom pleca cate o saptamana (avion si in august mult cu masina + mers pe jos/cu caruciorul fara sa trec pe la hotel multe ore); si mi se pare complicat
de aia si tot evit;

pe de alta parte vara pare idel pt operatiune si in plus el pare destul de pregatit pt asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu cu fetele in jur de 2 ani am inceput operatiunea. Am luat-o treptat: in casa, afara, somn de pranz, somn de noapte...
La cea mica mi-a fost teama sa scot fara pampers de la 2 ani- ani si un pic, din simplul motiv ca fiind iarna si frig afara, ar fi fost greu cu udatul/schimbatul, si ca atare am amanat un pic pana s-a mai incalzit si am putut lua schimburi la noi. Dar fiind invatata din casa, nu s-au intamplat acidente nici afara.
Cu Andreea, fetita cea mare, a fost mai usor, ca era vara. luam 3-4 schimburi pt afara...
Acum cea mica mai are noaptea pampers, si il mai las o perioada, ca se trezeste cu el plin, si nici eu nu prea sunt adptul trezirilor de nu stiu cate ori pe noapte, ideea este sa se tina copilul sau sa simta si sa se poata trezi; atunci e altceva, ma trezesc fara probleme si eu, decat asa, sa pun ceasul sa sune.

Porumbita, mai lasa-i noaptea pampersul o vreme, nu e nevoie sa te trezesti, ia-o acum cu partea de zi; este cald afara, ia schimburi la tine, e usor acum schimbatul, pe vara, e perioada ideala pt etapa asta...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

azi a fost prima zi cand am lasat-o fara, toata ziua.
o mai lasam si inainte , dar la somnul de pranz i-l puneam.
cam la o ora o intreb daca mergem la wc sau olita, inital refuza, dar o iau cu binisorul, ajungem si face..mult.
acum, seara, i-am pus pampersul si s-a uitat chioras la mine.
cred ca de maine seara , cand o pregatesc de culcare o sa-i pun chilotel si apoi, dupa ce adoarme, ii pun pampers.

eu o pregatesc de vreo luna de zile. ii tot spun ca acum e fetita mare si nu bebe, si numai bebelusii fac la pampers.

in plus, unul din prietenii ei face deja la wc si cand il vedea in parc ca cere sa faca, vroia si ea la copacel:)

i-am mai spus ca daca nu face la pampers nu o sa pot sa o duc la gradi, iar la gradi este fooarte frumos, multi copii si multe jucarii.

si i-am mai spus ca mami nu mai are bani si de pampersi si de jucarii, deci, ori una, ori alta.

In concluzie: eu sunt pentru scos de tot si in plimbari si acasa, cu 2-3 schimburi la noi, de haine si chiloti.

Dar, numai daca si copilul este pregatit, daca se poate controla, daac intelege ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna ziua.
eu pe baiatul cel mare lam invatat pe la 1 an si 7 luni, de fapt a fost meritul mamei la tinut la ea vreo 3 zile si facea direct pe wc. nu voia la olita.
acum la al doliea are 1 an si 5 luni nunstiu cand dar as fi vrut acum ca e cald e vara. de obicei dimineata face la oala cand se trezeste dar il pun eu nu cere el. mia mai facut si figura ca nu a facut la olita si dupa ce lam luat sa dus dupa usa si a facut in pampers. deci a fost voit si intentionat acum sa vedem. ink este prea mic cred eu sa realizeze ca trebuie sa ceara la olita.

_
SOACRA CU DOUA NURORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Deja e a doua zi fara pampers deloc si fara niciun accident azi:)
Dar am dus-o la wc de vreo 7 ori si a facut de fiecare data.
Si o data a cerut singura.
Acum doarme de pranz, fara pampers, a facut la wc chiar inainte de culcare.
Sa vedem diseara cum fac:)

Mergi la inceput