Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaP spune:

Cand citesc mesajele de mai sus imi vine sa .Cu regret spun ca eu nu am alaptat pe decat 3 luni.De ce??? Din mai multe motive.In primul rand la maternitate nu mi-au dat-o la san decat dupa 5zile, astfel ea nu a invatat sa traga cum trebuie, apoi a descoperit ca ceaiul de la biberon curge cu mai putin efort decat laptele de la san si in final a racit si a avut nasucul infundat o perioada de timp, nu mai putea sa suga cum trebuie se enerva si plangea.
Laptele meu nu era suficient(am facut proba suptului 2 sapt si am constatat ca nu a luat in greutate)si oricum trebuia sa-i dau si completare asta sa zic ca ar fi singura mea consolare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Sunt mamica Ozanei si am alaptat fetita pana la 2 ani fara o saptamana. Lucrand in invatamantul superior aveam 3 ore pe zi si asa am putut merge la servici de cand Ozi avea 4 luni. Nu am tinut neaparat sa o intarc asa tarziu dar aveam mult lapte si imi era mult mai usor. Au existat cateva mici probleme: desi la 7 luni copilul avea 7,8kg nu acceptase inca diversificarea. Primea doar masa de fructe dar altceva imi era imposibil sa-i dau. Asta pana intr-o zi cand vazandu-l pe tatal meu ca manca piure cu castraveti murati a cerut si ea. Prin urmare pe la 8 luni Ozana mea a inceput mancarica si asta asortata cu muraturi (desi doctorita ma avertizase ca da scaune moi).Iaurtul l-a primit dupa 2 ani.Pentru mine a fost destul de obositor pentru ca noaptea Ozi avea regim de nou nascut: pana am intarcat-o a supt la o ora si jumatate. Totusi nu am scapat de raceli, de rosu in gat sau bronsita. Intarcarea am reusit-o cu ajutorul doctoritei care vazand ca deja nu mai vreau sa o alaptez i-a explicat ca fetitele care vorbesc nu mai sug precum bebelusii (Ozi imi spunea - destul de clar, pentru ca a vorbit repede - mami desfa nasturelul ca gasesc eu tita). Succese! Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ic spune:

Am intarcat-o la 1 AN SI O LUNA ,INCEPUSE SA NU MAI MANANCE BINE, LAPTIC NU MAI ERA...
PROBLEMA E CA SI ACUM LA 1 AN SI 6 LUNI NU ADOARME PANA NU PUNE O MANA LA CANCHICA (TATICA)SI DEGETELUL DE LA CEALALTA MANA IN GURITA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliac spune:

L-am alaptat pe Adi al meu pana la 7 luni. Incepand de la 4 luni mi-am inceput serviciul si cat eram plecata manca o masa de lapte praf formula. La 7 luni am ablactat pentru ca am fost nevoita. Nu prea mai aveam lapte(asta pentru ca am fost plecata pentru 3 zile si mi-a scazut secretia lactata cu toate ca m-am stors cat am putut). Dar este innebunit dupa Milumilul minune asa ca am intarcat foarte usor. Am inghitit 2 zile Dostinex si n-am avut vreo problema cu sani angorjati sau alta neplacere. Acum are 9 luni si laptele este inca marea lui placere.
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarikaStefan spune:

Fetita am alaptat 11 luni. Din pacate pe bb baiat nu mi-lau dau la nastere, si abia in a treia zi am putut sa merg sa alaptez, cand el deja tragea bine din biberon, iar din tzatzic venea inca foarte greu. Acum la 5 luni ii mai dau de doua ori pe zi, dupa mere rase si dupa ciorbica, doar asa completare, si dimineata la prima ora cand se scoala laptic la tzatzic, in restul zilei la biberon, lapte pref si mai nou lapte de vaca, am de gand sa-i mai dau pana cand accepta el, macar pana la anul nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darius spune:

quote:
Initial creeata de ADMIN

Ati alaptat?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darius spune:

Da,l-am alaptat pe bebelusul meu(Darius)aproape 3 luni.De ce asa de putin?Pt.ca,fiind putin mai marisor,nu mai avea rabdare la san,mai pe scurt urla de foame la san,vazand ca refuza sanul,nu am avut alta alternativa dacat sa-l trec pe lapte praf,si incet-incet i-am diversificat alimentatia.Acum Darius este un dolofanel baietel de 1 an si 2 luni,medicul pediatru spune ca e un copil bine dezvoltat si sanatos tun!Mi-a fost greu recunosc,sunt singura si era primul copil,dar copilul meu merita orice sacrificiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIONI spune:

Am alaptat pana la trei luni deoarece nu am avut lapte suficient , iar bebe(Bogdan)a primit lapte praf de la inceput.Si acum la 1 an si 10 luni , seara bea cate 2 biberoane de lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Am alaptat timp de 7 luni. Cand a implinit Maria 6 luni am fost nevoita sa reincep serviciul. Fetita s-a obisnuit cu mancarea solida, iar eu n-am mai avut lapte decat o luna.

Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:


AJUTOR!!
eu am zis ca...uite acum are 7 luni si pina sapt trecuta tot mai sugea! apoi a lasat-o mai moale! acum... eu ce ma fac simt asa o senzatie ca sanii mi-s grei si plini! i-as mai da sa traga o data din ei..dar mama zice ca laptele e stricat! tin sa spun ca am avut lapte din belsug, dar incepea sa nu-i mai ajunga( a ajuns iar la 6 luni sa se trezeasca noaptea din 3 in 3 ore)

ce sa fac???? oarecum mi-e frica si am incercat cu pompa.. in afara de durere nu vine nimic![/i]
Sa-i dau copilului, sau nu? se poate sa fie stricat?
Multumim!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput