Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Si eu am alaptat ambii pitici. Pe Andrei pana la 4 lunisis jumatate cand nu a mai fost suficient si a trebuit sa ii suplimentez cu lapte pref si ce sa vezi s-a prins ca e mai usor acolo si nu am mai reusit sa il conving sa vrea san. Iar Alex a manmcat de la inceput mixt ca era nesatul si facea circ daca nu simtea ca plesneste dar ne-am descurcat mixt pana la 3 luni cand nu a mai vrut sa suga decat din sanul drept il punea si la stangul ca si cum ar sta la dreptul si tot nu voia in final si el a preferat biberonul.Nu ma simt vinovata ca nu am putut mai mult sau ca mama natura nu a facut canistrele mai mari. Important e ca am incercat sa le ofer tot ce am putut mai bun si mai frumos .
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_frick spune:

L-am alaptat pe Sebi 1 luna si 3 saptamani.As fi continuat dar a trebuit sa urmez un tratament de 10 zile antibiotc, timp in care eu m-am muls de 3-4 ori pe zi, sa pastrez laptele iar pe el l-am intarcat. Dupa cele 10 zile de tratament am incercat sa revin la alaptat si desi aveam lapte Sebi nu a mai vrut sa suga....sugea 1 minut si adormea.I-am tot dat asa pana mi s-a terminat laptele.
Nu stiu de ce nu a mai vrut puiul meu sa suga dar pot sa va spun ca acum are 15 luni si e un copilas perfect!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada taba spune:

Eu am alaptat-o pe Maria 9 luni si pana pe la 5 luni nu a mancat decat lapte si ceai si a crescut foarte bine.
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio27 spune:

Am alaptat pana cand Vladut a implinit 5 luni jumate. De la 4 luni eu am inceput serviciul, dar n-a fost o problema(il alaptam noaptea, dimineata si dupa ce ve neam de la srvici pe la 5-6). Pe la 5 luni n-a mai vrut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

si eu inca mai alaptez!
bb e incapatinat si cere tzitzi! pune minuta si se uita la mine...
am trecut de 6 luini... si chiar daca ziua papam si altceva, seara si dimineata si peste noapte(citeodata si peste zi) daca bb cere atunci primeste!

Sanatate!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexandruL spune:

[ nu ]doar pentru mămici

AlexandruL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

bebelusul meu are cinci luni si-l alaptez in continuare, mai ale ca e un doritor de lapte. Imi doresc sa am cat mai mult lapte sa-i dau pana la un an pentruca e foarte sanatos asa.Insa daca sunt agitata sau ma stersez am observat ca este influentata lactatia.
Va doresc cat mai mult laptic si cat mai mult calm ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

sunt cam obosita si am facut multe greseli de scriere dar ...iertare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Am alaptat pana la 4 luni si jumatate deoarece nu am mai avut lapte.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Experienta mea cu alaptatul nu esste una prea fericita. Ideea e ca nimeni nu-ti explica cum ar trebui sa-ti dai seama daca ai lapte suficient, in spital asistentele nu-si dau deloc interesul, iti aduc copilul si descurca-te cu el. In reviste citesti ca alaptarea e cea mai buna pt bb, ca organismul matern isi regleaza cantitatea de lapte in functi de nevoile lui bb....ca trebuia sa ai incredere in tine ca ai lapte suficient. Si apoi te lovesti de realitate , care la mine a fost in felul urmator - bb tipa dupa ce sugea 1 ORA la san, am tinut-o si trei si a reusit sa adoarma...Nu stiam ce are...nu-mi spunea nimeni... sanii erau plini(asa credeam) si laptele era mai mult pe hainele mele.Ideea e ca bb nu a luat in greutate (a scazut) si de la 2 sapt ii dau supliment de lapte praf. Acum ii dau doar dimineata si seara san + completare. Nu pot accepta nici acum ca nu am avut lapte sa se poata satura si al meu bb, iar tot ce citesc despre alaptare nu ma face decat sa ma simt aiurea, sa ma gandesc ca poate m-am pripit cu introducerea laptelui praf.. apoi ma gandesc la momentul in care i-am dat laptele, dupa ce, pt prima data in 2 sapt de viata, bb a adormit linistita dupa masa, satula si multumita (prima completare cu lapte praf).
AAA...si san o sa-i dau cat o sa mai fie, chiar si 1 ml. Dar nu ma poate convinge nimeni ca daca s-a declansat lactatia, e imposibil sa nu ai lapte suficient pt bb (cum mi-a spus o asistenta ca de fapt nu vreau eu sa-mi hranesc copilul). Se intampla si asa. Sanii mei, plini, nu au avut niciodata mai mult de 100 ml (in ambii).
Cred ca asta era capacitatea max
Gio si bb TAisia

Mergi la inceput