Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Baietelul nostru are 8luni si jumatate si inca il alaptez.Ma bucur ca am suficient laptic,caci imi facusem probleme pe perioada sarcinii,eu avand sanii micuti.Asa ca s-a confirmat teoria dr.mele conform careia nu conteaza marimea.A folosit o expresie,dar nu mi-o mai amintesc exact.Julax @ Alex(24.08.2006)
Miniclip
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_urlPoze si filmulete
http://community.webshots.com/user/iulia80

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Soficu are un an exact si inca o mai alaptez.. ne gandim cu groaza cum se va termina povestea asta de dragoste dintre copil si .. tzitzi..

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24252231dd43d47382a52a" target="_blank">
primul an cu Soficu

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns udia spune:

La primul copil am alaptat 1 an si 2 luni,are o imunitate foarte buna.Insa la cel mic am avut lapte doar 3 luni .Din cauza spitalizarilor foarte dese am pierdut laptele si imunitatea este foarte scazuta.Din acest motiv sint adepta alaptari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapetcu spune:

bebele meu are 1an si 9 luni si inca il mai alaptez.e voinic,mananca bine,nu e mofturos,dar cel mai important e faptul ca e sanatod vreau sa il alaptez pana la 2 ani va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Buna ziua!

Sensibil subiect...din punctul meu de vedere, pt. ca m-am consumat destul de mult pe tema asta.
Am alaptat exclusiv 3 luni si 2 zile, apoi, pana la 4 luni jumatate, completare cu formula doar la masa de seara. Inca vreo 2 sapt. a fost jumatate-jumatate (lapte matern-formula), iar de atunci predomina formula....am lapte doar pt. o singura masa, de regula, seara (cand vrea copilul sa accepte sanul. Acum baietelul meu are 5 luni si 3 saptamani, sper sa putem continua cu sanul cat mai mult, chiar daca e vb. doar de o singura masa.
Desi am suferit f. mult pt. ca nu mi-am putut alapta (exclusiv)copilul macar pana la 6 luni, macar sunt impacata cu mine insami ca am incercat din rasputeri sa-mi pastrez laptele si sa maresc productia band multe lichide, luand Galactogil si alte produse naturiste care stimuleaza lactatia. Din pacate, in cazul meu, n-a dat roade nici o metoda de stimulare a lactatiei...Galactogilul a imbunatatit putin situatia, dar aproape nesemnificativ. Eu chiar mi-am dorit sa-mi alaptez copilul cat mai mult cu putinta. Dar, oricum, puiul nu s-a dat in vant dupa san.....cam de la o luna jum. il alaptam doar cand dormea sau cand era pe jum. adormit, altfel nu accepta sanul....desi laptele era f. bun. Asta a fost, cred, principala cauza pt. care s-a diminuat cantitatea de lapte produsa.Am incercat si cu mulsul o buna perioada, nu-mi accepta nici biberonul si am inceput sa-i dau laptele muls cu seringa de la Panadol; apoi, incet-incet, a acceptat biberonul. Plus ca la muls nu scoteam nici pe departe cantitatea existenta...
In fine, la un moment dat, laptele si-a pierdut si din consistenta, de asta am si hotarat sa trec aproape exclusiv pe formula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

pe la 5 luni, s-a dus lapticu' si mieunam de foame.... din partea mea, pan' la optshpe ani l-as fi tinut pe tzatz :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Pe Matei l-am alaptat pana la 8 luni jumate, cand deja ii iesisera 2 dintisori. M-a muscat de 2 ori, iar eu, fara sa realizez i-am spus scurt un imperativ "NUUU!" si copilul a fost ascultator, s-a intarcat singur, la scurt timp dupa aceea.

Acum sunt din nou mamica, alaptez, am avut o tendinta spre diversificare
, mi-am revenit si sper sa il pot alapta macar ata cat si pe fratele sau.

La multi ani sarbatoritilor zilei!



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Intensiv si continuu de aproape un an si asa avem de gand sa o tinem si in continuare, pana cand una din noi doua decide ca nu mai vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Am incercat, dar nu s-a putut.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Am alaptat pana la 9 luni. Pana la 6 luni, lapticul lui mami a fost hrana lui exclusiva. Este o minune sa poti alapta. Bb creste frumos si sanatos, e ferit de boli, iar pentru mama este comod, usor, poti merge oriunde fara grija biberoanelor, cutiilor de lapte, modului de a incalzi biberonul.
Cand a implinit 9 luni ne-am permis si noi o distractie de 1 saptamana la ski, fara bb, si am decis ca e momentul sa il intarc.

Roli 9+ si mamica lui Marc (9 iunie 2006)
http://bd.lilypie.com/uGYJp3.png

Mergi la inceput