Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(49)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Wudi eu i-am dat la un pic de rosu in gat si tuse si sirop de patlagina. Tind sa cred ca a avut efect. In cantitati mici, e adevarat. De la plafar l-am luat parca, sau de la Catena. Ii dadeam inainte de masa sa nu-l vomite. Vreo doua zile a mancat mai putin. Cred ca ii umplea stomacelul siropul. Dar apoi si-a revenit. Era mai mica tetita, vreo doua luni avea.
Sanatate!

Si Ioanei ii spun sanatate! Si bebellusilor si copilasilor bolnaviori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

ahhhhhhh am uitat sa va povestesc faza ieri...
Am trecut si pe la mama...intre mama si socrela este distanta de o scara de bloc...asa si a facut ea piure cu friptura. ne punem la masa, evident andrei incepe sa se smiorcaie, ca asa face el cand e gata masa, zici ca stie, vrea el sa fie acolo cu noi la masa. il iau in brate...si incepe sa plescaie asa in timp ce noi mancam si se chiombelea ( ca tot ii place lui fragrant ) la mancarea din farfurie. mama zice : hai fata da-i si lui pe varful degetului un pic de piure ca nu pateste nimic ( mama m-a inteles ca nu vreau sa ii dau mancare pana la 6 luni, nu a insistat ) . ma gandesc eu asa, hai mai ca a crescut mama 4 copii singura, si ne-a dat sa mancam de toate si nu am patit nimic, sunt sanatoasa tun . si i-am dat asa pe varful degetului mic putin. a lins degetul de zor si belise niste ochi maaaaaaaaari ! tragea de deget intr-una. totul bine si frumos.ma duc inapoi la soacra'mea...si ii dau pampersul jos sa il schimb si dintr-o data face caca apos si mirosea numai a piure ...si nu se mai oprea, facea si spuma asa !!! of Doamne...mai si da o gramada de basinele de atunci. ma rog, nu a fost ceva grav, dar nici nu mi-a convenit. i-am zis, daca asa cred eu de cuviinta, ca m-am documentat, am vb si cu dr, si am luat decizia sa incep dive la 6 luni.doar daca la controlul de 5 luni o sa imi zica ca nu a luat suficient in greutate, doar asa o sa ma convinga.
Sor'mea zice ca pe primul baiat l-a crescut asa dupa ce i-a spus mama si e super bine, mananca de toate, bla bla. si al doilea l-a crescut dupa carte si e un sclifosit si jumatate. si slab rau. pana mea...nu stiu ce sa zic...probabil sunt copii si copii.

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Multumim fetelor pentru urari .
Adryiii, pai sa stii ca si eu am optat pana la urma pentru solutiile pt tuse numai
I-am dat si Ambroxol si siropul de patlagina ( 2.5 ml la 8 ore cica)
I le-am dat pe amandoua dupa masa si deocamdata vad ca se comporta bine, chiar mi s-a parut ca-i plac
Sper sa-si faca treaba bine
Acum vad ca a si mancat putin...nu mai mancase de la 10

Alina, mamica super fericita de Anais Maria.

pozici
botez


"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Super tare Andrei de mami Carmen. Pofticios mic
Si eu am impresia ca a mea pofteste cand ma vede ca mananc ceva. Si eu mananc mai mult cu ea in brate ca altfel nu sta, parca stie ca trebuie sa mananc putin si repede. Si se uita la mine de parca zice indurare, vreau si eu sa mananc ce mananci tu
Imi aduc mereu aminte de Lori cand ne spunea ea ca bebe nu pofteste atata timp cat nu cunoaste gustul

Cat despre mame si mama zice ca ea m-a crescut pe mine cu lapte de la alimentara de la 5 luni cand a rams ea fara lapte si cu mar cu biscuite si mai apoi cu mancare de care mancau ei si sunt sanatoasa tun. Nu am avut in viata mea (Multumesc lui Dumnezeu) nicio problema. Dar asta este, acum pentru ca avem acces la mai multa informatie, incercam si noi s-o valorificam. fiecare dupa cum crede si simte

Eu i-as da ceva lui Anais daca as sti ca face kk si nu se mai chinuie atat . Noi suntem de-alea de iesim la 4-5 zile

Alina, mamica super fericita de Anais Maria.

pozici
botez


"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

hey, buna ziua si de la noi mai frate m-am trezit cu o durere de cap azi de zici ca imi plesneste ;
va multumesc la toate pentru raspunsurile de la sz-urile lansate ;
mai nu am inteles eu bine sau la mada vine bb2???/

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Wudy, i-am dat eu suc de morcov si a facut kk de 3 ori.Poti incerca, nu strica!
sunt cu mandra in brate, revin

AMR:6 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

adryii si roxx v-am trimis cursul.

eu nu am vazut nimic de bebe 2 la mada, poate nu am fost atenta la amanunte?


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Si la mine cand am fost la Breaza - mama repede sa ia baiatul cand manca cineva ca-i e pofta si lui (bineinteles dupa ce a zis sa-i dam si lui asa de gust si a inteles ca nu e cazul sa mai incerce ca nu-s de acord... ). Si i-am zis ca asta ar insemna ca eu sa nu mai apuc sa mananc niciodata nimic, ca acasa nu are cine sa vina sa mi-l ia sa nu ma vada mancand. Si ca nici n-am de gand sa-i dau din tot ce pap eu doar ca "ii e pofta - uite cum se uita!".

Are dreptate Wudi - parintii nostri au facut ce-au putut pentru noi la vremea respectiva. Acum n-ar fi pacat sa ne limitam la atat doar pentru ca noi am crescut "mari si frumoase"?

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:


neata si de la noi!
am dormit 8 ore legate azi noapte cred ca e prima oara de cand am nascut; sophic nu s-a trezit sa pape azi noapte, iar eu ma simt asa de fresh acum, de parca am fost la spa
si ma gandeam acum la gabiv - cum mai doarme ilinca, gabi?
si ce a facut ioana la dr?

catalina - protectie solara: copertina de la carut, palarioara si crema solara; si evit sa o scot la orele pranzului;

sa stii ca te inteleg cu pisica; noi am avut o adevarata menajerie in romania: caine, pisica, porcusori de guineea, pesti, papagali si canar (nu toate in acelasi timp, totusi); si dintre toate animalutele, Oscar (pisica) suferea cel mai mult cand nu i se acorda suficienta atentie.

dedicut - vreau si eu cursurile de germana; trimit pm cu adresa de mail

Lorich - bafta lui tati bulache la interviu cum se mai simt puisorii?

wudy - sanatate la puiut

andri31 - ma duc la dus si revin cu rasp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Eu am zis de bb2 la Mada ca a zis ca vrea sa ne zica ceva....

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput