Brumarei si Craciunite nov.dec.2011 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

acum am citit si eu din cap vechi.

loredana doamne fereste chiar ma interpretezi gresit, eu nu am nimic cu tine cum nu am nimic cu nimeni. chiar eu tipam mai demult ca aici eu un forum si fiecare are dreptul sa isi spuna parerea.
eu doar te-am simtit un pic mai acida si ca incercai sa ne convingi cat de bine e la stat. si eu ti-am spus o fii bine la stat da in alta tare, la brambu in italia, la miere in america la firicel in australia da nu poti sa ma convingi ca la noi in romanica tara tuturor posibilitatilor este mai bine.
tu probabil vb in cunostina de cauza datorita domeniului in care lucrezi eu vb din sfaturile prietenilor mei si ai parintilor mei care sunt de la gincologi,chirurgi, pediatrii , psihiatrii etc. ca decat sa nasc la stat mai bine ma duc in alta tara
asa ca repet fiecare face absolut cum doreste si da daca vrei sa zici ca eu am FITZE poti sa o spui ca accept cu placere da sunt o fitzoasa si fimiu o sa fie un basinos :)))))))))))))))))


Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +16


samburelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Da, sigur, de aia te iubim, pe tine asa aprinsa, pe lia cu mazarea ei si pe toate fetele active sau nu la odisee. Fiecare are ce povesti, ce contribut aduce la aceasta odisee. Unde, sper eu sa avem parte numai de bucurii, sa inchegam un grupulet unit, sa ne respectam unele pe altele, sa ne radem , sa ne sfatuim. Daca ne-om cunoaste si personal (chiar, fetele din Buc., nu o puneti de o intalneala?), daca nu, macar virtual sa fim o mica familie. Eu asa mi-as dori.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 16s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Da, sigur, de aia te iubim, pe tine asa aprinsa, pe lia cu mazarea ei si pe toate fetele active sau nu la odisee. Fiecare are ce povesti, ce contribut aduce la aceasta odisee. Unde, sper eu sa avem parte numai de bucurii, sa inchegam un grupulet unit, sa ne respectam unele pe altele, sa ne radem , sa ne sfatuim. Daca ne-om cunoaste si personal (chiar, fetele din Buc., nu o puneti de o intalneala?), daca nu, macar virtual sa fim o mica familie. Eu asa mi-as dori.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 16s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!



oricum virtual suntem deja prietene, eu asa va consider.
cat despre intalnire eu sunt pentru
eu recunosc si voi recunoaste mereu ca sunt o fire nu vulcanica extra vulcanica da cat de rpd ma aprind atat de rpd ma calmez si trec peste
probabil din acest motiv aveti si impresia ca sunt superficiala, uite acum m-ia trecut cu privatul m-am stins si nu mai am chef sa argumentez nimic.
asa sa intamplat si la ceealalta controversa cand am iesit din discutie rpd

ehhh asta sa fie buba ca ne mai contrazicem noi, lasa ca vin bebei si nu mai avem noi timp nici de pisu

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +16


samburelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Acu', ca a pomenit bella de conditiile din strainataturi s-o spun si eu pe-a mea (am mai povestit eu nasterea Silviei). Din ce citesc la voi, conditiile de la privat in Ro sunt aici la stat. La privat aici o fi si mai lux, nu stiu, n-am incercat. Dar, mai mult decat confort, paturi nu stiu de care, muzica etc. e respectul personalului medical. Ceea ce da, in conditile alea cel putin (cu durerile nasterii sau de orice fel), orice femeie si le doreste. Nu platesti medicamente, servicii medicale, tampoane, creme etc., nu le aduci de-acasa.

Acum, or fi si spitale mai prapadite (ca citeam la o alta odisee, experienta unei fete la Palermo), dar eu vb de spitalele pe unde am fost eu ba pt. analize, ba la nascut.

Concluzia: am fost tratata ca o fiinta umana, nu m-a umilit nimeni, nu am simtit ca sunt straina. Si asa e si la primarie, la posta, la banca, la scoala etc. Sincer, numai la Consulatul Roman din Milano am avut experiente urate. Deci ... Si nu am eu o viziune mai idilica despre strainatate, sunt cat se poate de realista din fire. In general vorbind.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 16s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_kelly spune:

Brambu, esti f inteleapta! imi place tare de tine
Bella, esti exact asa cum mi-am inchipuit! ce mireasa frumoasa ai fost! si arati super acum! te-ai ingrasat vreun pic? oricum hainele baietului sunt f faine! atat pot sa iti zic, dak ma lasi, k forfecuta aia nu e f buna, nu prea poti taia cum trebuie unghiutele alea moi ca hartia...in rest

Mami de Serban(28.09.2009) si 14+ cu Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns walkiria spune:

.....ma mai primiti si pe mine?
Am ajuns si eu in sfarsit de la munca si cum nu mi-a venit barbatelul inca acasa, am zis sa ma delectez putin cu voi.

Am citit si din urma aseara, insa mare lucru nu prea mai retin. Stiu ca vroiam sa va raspund la mai multe, dar cum nu am mai apucat sa mai si scriu, neuronul meu a pierdut informatia.

Vad ca vb de spitale privat versus public.
Si eu o sa nasc la Medlife, tocmai din cauza asistentelor gretoase din spitalele publice. De vreo 7 ani tot colind spitalele publice si am ajuns sa imi fie scarba efectiv de ele.
Un alt motiv ar fi ca si eu prefer sa am rezerva mea in care sa stau cu bebe si sa poata veni oricine la orice ora la mine si evident sa stea tati langa noi inca de la inceput.( in afara de nasterea in sine, ca lesina saracul inainte sa ma taie pe mine...trebuie sa fac cezariana eu)

Nici eu nu ma gandesc ca o sa nasc prematur, dar daca doamne fereste o sa fie asa ma duc la stat unde mai e medicul meu si gata...ca daca trebuie, trebuie....insa daca pot alege , de ce sa nu scap de asistentele obraznice.

Bella la Medlife se primesc intr-adevar prematuri de la 33 de sapt, insa numai cu acordul neonatologului.
Eu vreau sa ma duc sapt viitoare sa vizitez spitalul....am inteles ca trebuie sa ne luam decat periuta de dinti si buletinul, atat...ceea ce e super, ca nu tr sa stai stresata ca ai uitat ceva acasa din bagajelul pregatit cu vreo luna inainte.

Aaaaa, ca mi-am adus aminte, referitor la stersul pozelor...eu tocmai de aceea nu m-am grabit sa pun prea multe date...insa poze am sa pun, ca oricum le am si pe fb...numai ca tr sa intru de pe laptop, ca in tableta nu am niciuna.
Eu sper ca numai noi sa stim parola, sa nu o dam si prietenilor...ca daca suntem doar noi, vad ca am norocul sa fiu numai cu fete dragute si cerebrale in odisee.
Referitor la discutii in contradictoriu, asta denota personalitate...pana una alta, noi nu ne-am certat niciodata pana acum si sper sa ramanem asa pana la sfarsit.






Bebita al meu iubit

Cu ajutorul Sfintei Fecioare Maria sunt 14+ cu
Multumim Doamne si ajuta-ne sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Vai de mine, esti a 3-a persoana care mi-o spune in ultimele zile (ca-s inteleapta si matura, cel putin asa reiese din postari). Incep sa o cred si eu . Merci, oricum .

Serios vorbind, m-a marcat mult experienta cu Gabriele (si era imposibil sa fie altfel). Sunt mai toleranta, mai umila, mai sensibila, cu mai multe ganduri, pitici, paranoia etc. Am o droaie de defecte, dar sunt o persoana normala, cu nimic mai speciala. Da'-s fata buna (si modesta) .

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 16s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

lore, nu te supara... daca nu erai dinaunutru, asistai la nasterea aia?.. sotul tipei a fost si el?... pe bune ca nu m-ar incalzi nici daca ar fi mama langa mine, copilul l-am facut cu sotul meu... restul pot fi reale, dar si invers, proportia erorilor si lucrurilor care nu merg bine, dar si a nesimtirii fara margini, caci fara spaga nu se uita nimeni la tine, este net superioara la stat... cine poate sa faca fata la astea, jos palaria, cine nu, strange din c.. ca noi, si isi arunca banii la privat... a, tin sa-ti precizez ca am si eu cateva prietene doctorite, una la Municipal, de ex... si CHIAR stiu cum e intr-un spital de stat... restul, da, se pot intampla la privat, dar nu esti mai in siguranta la stat! pana si ele fug la privat daca au probleme cu copiii...
parerea mea e clara, zic...

acum la protv, despre ce s-a putut intampla cu un copil infectat la nastere cu streptococ B, de care AM SI EU!! a dat in septicemie, la 4 ore de la nastere,dupa o sarcina atent monitorizata! sigur ca da, la stat sa merg cu el!! si la Matei l-am avut, si am scapat cu bine, l-au monitorizat non stop si imediat i-au facut analizele!

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Acu', ca a pomenit bella de conditiile din strainataturi s-o spun si eu pe-a mea (am mai povestit eu nasterea Silviei). Din ce citesc la voi, conditiile de la privat in Ro sunt aici la stat. La privat aici o fi si mai lux, nu stiu, n-am incercat. Dar, mai mult decat confort, paturi nu stiu de care, muzica etc. e respectul personalului medical. Ceea ce da, in conditile alea cel putin (cu durerile nasterii sau de orice fel), orice femeie si le doreste. Nu platesti medicamente, servicii medicale, tampoane, creme etc., nu le aduci de-acasa.

Acum, or fi si spitale mai prapadite (ca citeam la o alta odisee, experienta unei fete la Palermo), dar eu vb de spitalele pe unde am fost eu ba pt. analize, ba la nascut.

Concluzia: am fost tratata ca o fiinta umana, nu m-a umilit nimeni, nu am simtit ca sunt straina. Si asa e si la primarie, la posta, la banca, la scoala etc. Sincer, numai la Consulatul Roman din Milano am avut experiente urate. Deci ... Si nu am eu o viziune mai idilica despre strainatate, sunt cat se poate de realista din fire. In general vorbind.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 16s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!



Exact asa a fost si la noi...si am nascut tot la stat. Nu mi-am facut griji inainte de nastere sa strang bani ptr spaga sau sume f mari ptr a naste la privat. Sistemul sanitar este unul din motivele ptr care ma bucur ca traiesc aici.
Sotul meu a fost tot timpul langa mine.


Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009) si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

brambu esti o fericita ca nu mai stai in romanica...daca nu am avea cat de cat o afacere si niste banuti pai nene ne tiram de mult din tara spagutelor.

corina bine ca nu am dat mult pe forfecuta...cred ca a fost in jur de 15 lei...sfaturi ce forfecuta e buna

walkira in sfarsit te mai aude omu si pe tine eu nu stiam ca o sa ai tot baietel. toate 3 aspirantele, eu tu si lia avem baietei

luny precum am mai zis eu stiu caz in municipal nu dau nume ca e urat inc are bebelusul adus pe lume in ceea mai cea sala, a stat in ceea mai ceea rezerva si a luat o infectie intraspitaliceasca de a trb sa mai stea internat cu el inca o sapt pe antibiotice. si socrul tipei mare scula de bascula in municipal.
eu am mai zis-o si o repet eu nu fac reclama la nici un spital privat si nici nu incerc sa conving pe nimeni sa mearga in privat da frate daca se paote de ce nu. sa fim si noi tratati ca oameni nu ca animale.
a ca sa nu uit am ramas socata cand am fost la o pietena la spital, era intr-o rezerva cu mai multe paturi si era o fata(romancuta) bai nene si avea dureri dupa nastere pana mea(fata cred ca fara posibilitati financiare) si se vaita si vine asistenta la care ii zice da ce te vaiti fa asa cand te-ai f.t.t ti-a placut nu acum te vaiti ca te doare.
deci credeti-ma ca am simtit cum mi se urca sangele la cap si am zis ca mor cu aia de gat da m-am abtinut ca era prietena mea acolo si pana mea ii faceam ei rau.

asa ca...concluziile le trageti singure

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +16


samburelul meu

Mergi la inceput