Viatza in Germania - cap.70

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Zuzi, eu cred ca nu au avut cu voi nimic personal. Isi doresc si ei elevi buni si toti pleaca la gymnasium din cauza de nume si renume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Zusi, zic si eu ca si aschiutza. Felicitari Antoniei si mult succes la Gym.!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Zusi, bravo pt perseverenta ta! Si felicitari cu rezultatul. Ma gandesc ca Realul nu se uita numai la note dar poate la felul cum se comporta in situatii de stres sau chestii din astea....zic si eu..nu stiu.
In orice caz,bravo ca ai insistat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

mersi fetele
ca nu vor sa le plece elevii buni m-am gandit si eu, totusi credeam ca se gandesc in primul rand la copil si apoi la ei, ca scoala, in fine, explicatiile, din ce am inteles, pt. rezultatul recomandarii e ca nu e destul de atenta si nu se concentreaza, acu daca ea era cea mai buna din clasa, eu zic ca e normal sa se plictiseasca daca se reluau, (banuiesc), diverse...
la gymnaziu mi-au explicat ca trebuie sa recupereze ce au facut colegii si ea nu, ca trebuie sa insiste la germana, sa citeasca si sa scrie mai mult, dar eu stiam asta, dar atata timp cat nu le dadea teme, sau f. putine, rar copiii fac ceva fara sa aiba ca tema, mai ales a mea, care e singura cu bunica, deci nu o controleaza nimeni...
in primul rand de asta am fost nemultumita la real, pe langa nivelul f. slab al clasei, ca nu avea teme destule astfel incat s-o puna la treaba, si nu mai spun ca nu au facut destule ore, profii lipsind din div. motive. si atitudinea lor: v-am spus ca la sedinta ne-au reprosat ca stresam prea mult copilul ca ii cerem note mari, ca trebuie sa-si dea seama singura de ce vrea si bla-bla, am ramas iara masca! dincoace la gymnaziu cand am vb cu cine se ocupa de noii veniti, din contra, mi-au spus ca trebuie sa facem astfel incat copilul sa faca ce trebuie, nu ce are chef, si mi se pare f. rezon la varsta asta, cum sa ai pretentii ca la 13 ani stie cineva ce ar vrea de la viitor, eu nu stiam ce-i cu mine nici la 18
edit: nici un elev de a 6-a de la real (4clase) nu a primit recomandare pt. gym, oricum toni mai stia doar de o fata care a terminat cu medie sub 2

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mallia spune:

Salut tuturor!
Am nevoie urgenta pentru mama mea de un contabil in Munchen care sa poata vorbi romana.
Va rog mult sa ma ajutati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Simona, felicitari ptr reusita.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Bravo Zuzi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui mallia

Salut tuturor!
Am nevoie urgenta pentru mama mea de un contabil in Munchen care sa poata vorbi romana.
Va rog mult sa ma ajutati!


pt taxele personale sau contabil de firma? Pt personale:
http://www.lohi.de/index.php?id=134&nr=136

zuzi, daca asa credeti voi ca e bine, felicitari pt perseverenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Buna seara!

Urmeaza sa merg in tara impreuna cu baietelul meu. Eu sunt cetatean roman iar copilul neamt. Stie cineva daca am nevoie de imputernicire de la sot?
Daca da, in cazul in care sotul ne conduce la aeroport oare mai este necesara?



Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana_n, eu stiu ca "probleme" pot sa apara numai la iesirea din RO pt cetatenii romani minori, daca nu exxista declaratia celuilalt parinte. Daca copilul e neamt, stiu ca nu intreaba nimeni.


Mergi la inceput