Viatza in Germania - cap.70

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Fetelor, cine poate sa ma "lumineze" si pe mine cum e cu/ care sunt conditiile de participare
pentru : Hort, KITA si Jugendtreff Haus?
Trebuie sa fi membru in Verein lor? Trebuie sa locuiesti in zona de care apartine?

Kita primeste si copii mai mari de 10 ani?

Stiu ca majoritatea fetelor au copii mai mici, dar poate ma ajuta si pe mine careva cu copii mai maricei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Buna!
As avea nevoie de o informatie: luna viitoare vom pleca in vacanta in Maldive (din Frankfurt). Pe insula se pare ca trebuie sa ne protejam conta piscaturilor de tantari si muste de nisip, singurele produse eficiente se pare ca sunt cele cu 50% DEET. Noi avem o zi in Frankfurt, vom sta la un hotel langa gara. Am cautat pe net si in Germania este un produs NoBite cu 50% DEET. Oare il gasesc in farmacii? Sau in supermarket? In Romania nu gasesc nicaieri asa ceva, daca ati vazut prin magazina va rog sa-mi spuneti unde sa caut.
Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Anca, chiar linga gara e farmacia unei romance. Daca ai o zi, potzi trece pe la ea si-tzi face rost pina seara de ce ai nevoie. Sau. itzi dau datele de contact si iei leg. inainte cu ea.

Nasuc: KiTa inseamna Kindertagesstätte. Multe KiTa au insa si Hort, care e pt copii scolari, pina la 12 ani. Nu trebuie sa fii inscris in nici un Verein. Eu am avut-o pina vineri pe Bianca 5 ani in Hort care apartinea de o KiTa. Vineri am serbat Anschied-ul, desi, putea sa mai mearga pina in ianuarie anul viitor. Insa, ea nu mai are timp, ca era departe de actuala scoala. Poate insa sa mai mearga in vacante ca is Gastkind.
Daca vrei, inscrie fata acum pt ca locurile la Hort s-au cam dat.....la noi, au plecat 6 copii din hort si le vin din 8 august, 13:-((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Multumesc mult helbi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Nasuc, exista Kita de stat si particulare. Unele dintre cele particulare sunt facute de asociatii de parinti (in localitatile unde nu sunt suficiente de stat). Ei se organizeaza ca un Verein si acolo s-ar putea sa iti ceara sa intri in Verein si sa faci ceva munca citeva ore (de ex. curatat in primavara a curtii, vopsit, ajutat la curatenia anuala, ajutat la supravegheat copii in excursie). Inscrie-ti copilul cit mai repede la Hort, asemenea locuri sunt foarte cerute. E avantaj daca aveti amindoi servici. Mai exista si Ganztagschule ca varianta. Cum e organizat un Jugendtreff, de ex daca isi fac lectiile acolo, nu stiu.

Noi ne-am inscris la una de stat, asa ca mai multe amanunte nu am.

Noi am fost raciti cu totii. Florian, pt ca il alaptez, a fost cel mai rapid pe picioare, dar mie parca mi-a dat cineva cu un bolovan in cap. Asa ca sunt in intirziere cu raspunsurile pe PM, scuze multe!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Buna fetelor, am zis sa va intreb si pe voi, poate imi puteti da un sfat. De cand m-am mutat in Germania, am observat ca ma doare capul foarte des. La inceput nu am dat importanta ,m-am gandit ca o fi din cauza presiunii, a vremii schimbatoare, mai ales cand e innourat si ploua. Am fost cateva zile la mare, si chiar daca aveam parul ud sau steamin curent nu am avut niciun disconfort.Odata reveniti in Munchen au inceput iar cu durerile apasatoare, ziua si Saridonul.Probabil sunt si meteo-sensibila, dar cred ca ar trebui sa ajung si la un doctor poate totusi o fi altceva....Ati patit si voi la fel,cumva?
Nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nasuc, noi am primit loc la Hort ptr ca este in aceasi cladire cu scoala. apoi s-a tinut cont de cat lucreaza parintii, nu stiu daca peste tot e asa.

aschiutza, sanatate iti doresc.

Kiki78, unde anume te doare capul? cat dureaza? durerile de cap pot avea multe cauze. e bine sa mergi la medic, nu stii, pot fi cauze fizice. sanatate multa!

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Citat:
, chiar linga gara e farmacia unei romance. Daca ai o zi, potzi trece pe la ea si-tzi face rost pina seara de ce ai nevoie. Sau. itzi dau datele de contact si iei leg. inainte cu ea.


helbi, multumesc foarte mult! M-ar ajuta daca as putea lua legatura cu doamna respectiva prin e-mail (daca il ai poti sa mi-l trimiti pe PM?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

multumesc mult fetelor! O sa vad ce mai pot face, bine macar ca acum stiu despre ce e vorba si care e diferenta intre ele.
Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

trebuie sa ma laud ca dupa "lupte seculare" am reusit s-o mut pe fiica-mea la gymnaziu si pt. ca m-au suparat cei de la real chiar de maine va merge la cealalta scoala
acu detaliile:
vine copilu cu zeugnis acasa numai 1 si 2 da recomandarea profilor tot pt. realschule, ma duc la ei ca doar stia dirigu ca vreau sa treaca dincolo, ce s-a intamplat? pai ca in sedinta noastra am stabilit ca nu-i pregatita pt. gymnaziu si bla-bla ca doar n-am inteles tot , ok zic si daca eu vreau gymnaziu ce facem? pai vedeti ca va spune acolo, eu nu va pun piedici...fug repede la ceilalti, normal cu asa note nici nu s-au gandit sa nu o primeasca, dar ca-mi trebuie recomandare de la real pt. ei...iar fug inapoi, nu ca nu-mi dau, sa mai faca odata sedinta cu profii sa vada ce hotarasc...eu raman masca, ca efectiv nu m-am asteptat, intreb cand se face asta? nu se stie, o sa vedem ...iar la gymnaziu, dom-le eu ce fac? stati linistita ca se poate si fara trimiterea aia de la ei sau le spuneti ca mergeti la comisia de mediere...sa zicem ca m-au mai linistit dar tot in pom eram cu situatia! a doau zi dimineata iar ma prezint la real, acelasi raspuns, nu se stie cand va fi sedinta, va anuntam noi...eu trebuia sa plec la vapor, zic vin sapt. viitoare
ieri o iau de la capat: realschule, in urma sedintei nu s-a schimbat decizia noastra, va cred ca nu intelegeti ca notele si recomandarea se bat cap in cap dar asta e decizia noastra ...la gymnaziu, conform regulamentului trebuie sa sustina testari la germana, mate si engleza, ok asta cand? pai sapt asta. eu iar trebuia sa plec la vapor, vad cum fac sa mai stau acasa, va sunam noi cand e testarea...dupa 2 ore tel. maine la 8 va prezentati cu "pachetul", aoleu, repede la vecinu ca e prof de mate acolo, ce au facut aia in plus? omul, un dragut, ne trece repede prin cele 2 manuale, mi le da acasa si da-i si fa mate cu plodu vreo 4 ore (cred ca mai mult eu m-am strofocat ), la engleza nu avea nici carte nici caiet la ea, ca le lasase la scoala, discutam noi putin, asa engl - ro, zic cum ti-o fi norocu! iar la germana eram oricum in plus, s-a uitat ea prin carte dar oricum la foc automat ca era deja noapte-noapte!
dimineata nici glas nu aveam amandoua, sau mai mult eu?! m-au trimis la plimbare 4 ore ca atata a durat si m-au sunat apoi sa ma felicite am scapat si de asta! notele: mate 1, engl 2, germ 3
am inscris-o, apoi la real am anuntat, a predat cartile si si-a luat catrafusele. m-a intalnit pe hol cu directorul, proful ei de mate, deci unul din cei cu hotararea, da eu i-am multumit si valea!
asta a fost aventura si tot nu-s lamurita ce au avut cu noi ca au fost toti ok in cei 2 ani, n-am avut nici o problema...
gata, m-am racorit
noapte buna

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput