***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(132)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Da, multumim, acum e bine. Azi am fost la salina, in PH, ca nu stiam unde sa mergem cu vremea asta schimbatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Alina, ai vreo recomandare de cazare la Slanic Prahova?
Ca noi am vrea sa mergem in concediu, poate o mai dregem cu racelile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Madi, n-am innoptat niciodata acolo, noi mergem cate o zi, dar gasisem la un moment dat pe net o pensiune care mi s-a parut ok si am vrut sa fac rezervare, dar nu am mai facut. Nu mai stiu cum se numea, daca o gasesc, iti trimit. Oricum, evitati hotel Slanic. Era o familie din Bucuresti, venita cu fetita si erau foarte dezamagiti de conditii. Hotelul e de 2 stele si nu stiu ce probleme aveau cu apa.
Am gasit: stiu ca atunci m-am uitat la mai multe pensiuni si ma oprisem asupra Hotelului Roberto, dar, dupa cum am spus, nu l-am vazut in realitate. Ieri am trecut pe langa Complexul turistic Baia Rosie si mi s-a parut ca arata destul de bine, nu stiu cum sunt conditiile de cazare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

n-am mai intrat de ceva vreme pe aici, ca si CarlaV, recunosc ca e mai usor pe facebook.

Noi suntem la mare de miercuri, vremea a fost ok pana la urma, adica am fost pe plaja in fiecare zi, a fost soare, dar a si plouat cate 1 ora pe zi, oricum mai putin decat anunta prognoza.
e incantat sa se joace in nisip, nu inteleg cum toti locatarii hotelului se infig la piscina, ca nu vad rostul sa vii la mare si sa nu stai pe malul marii.
Una peste alta, declar ca, concediul cu copil de 4 ani(si ma refer la copilul nostru :) ), incepe sa capete sens si pentru noi, parintii; daca ma gandesc cum a fost prima vacanta cu cand avea 1 an si 4 luni, ca a alergat pe toata plaja si noi dupa el, ca urla, nu manca, ca nu prea dormea, acum e totul parfum: se joaca sub umbrela sau in apa, e ascultator (moderat dar multumitor), cade lat la 10, mananca, lucru care poate pentru multi nu inseamna ceva, dar pentru noi e mare lucru.

Madi, de ce nu mergeti la Praid? salina de acolo mi-a fost recomandata , zona e mult mai frumoasa si sunt multe pensiuni ok; din pacate nu stiu sa-ti recomand vreuna, e un topic pe DC despre astm, fetele de acolo au fost cu copiii, parca acolo am citit ceva recomandari.

Betty, si are serbarea pe 30 iunie; probabil la privat se face mai tarziu decat la stat; sa stii ca nici nu vrea la gradi, negociez cu el in fiecare zi; mereu imi spune sa vin prima sa-l iau, asa ca ma duc sa-l iau dupa somnul de pranz, adica pe la 15:30 - 16:00.
Cica piesa de teatru la serbare este Tiganiada ceea ce m-a enervat cumplit; si mi-a spus educatoarea ca vor fi imbracati in tigani, adica sa-i pun camasa inflorata si palarie cu boruri mari; refuz sa-mi imbrac copilul in tigan, mai ales ca sunt si nationalista si chiar am o problema cu natia asta, asa ca e posibil nici spectatori sa nu fim la serbare.

Vas, cred ca esti tare ambitioasa daca te tii de relax&tone; eu recunosc ca mi-am intins vointa la maxim :) il mai folosesc doar cand dau cu crema modelatoare ca sa intre mai repede in piele.
Si pana la urma reteta este miscarea fiindca face tonus, slabeste si ne scapa de celulita, combinata cu consum mare de lichide si alimentatie moderata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

La multi ani Stefan de Doxinu!
Ela, distractie placuta la mare. Referitor la coopii, asa e, acum s-au marit, chiar daca mai fac figuri, altfel ne putem intelege cu ei.


diana 12+ si mami de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuza
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Ceau fetelor.
Ce mai faceti?
Noi binisor, in sensul ca Eliza s/a vindecat aprope de tot de varicela, mai are semnele oricum pe ea....si cred ca le va mai avea ceva timp dar bine ca se simte ea ok; iar Andrei e racit..cine a spus ca baieteii sunt mai sensibili decat fetite chiar a avut dreptate. Eu vad pe ai mei. Eliza a facut febra la 8 luni prima oara si a fost de la vaccin, iar racita cred ca a fost pe la vreun an , pe cand Andrei acum e cu mucii in nas, ragusit, de abia scoate un sunet. M/am speriat de laringita dar medicul zice ca nu e, in cel mai rau caz e bronsita si mi/a spus un Nu clar la antibiotic.
Acum ii dau Eurespal, cu chiu si vai ca nu/i place deloc, iar din biberon habar nu are sa pape..

Carla, FELICITARI PENTRU CEA DE/A TREIA MINUNE!!!!
lIVIANA, ce poze faine!!!!!!! de fapt ca de obicei
Ella, mam distrat cu serbarea ta....... La Eliza de 1 iunie tema a fost vara, cu fluturi, nori soare....foarte frumos. Nu am nici o problema cu etnia in cauza dar nici eu nu cred ca au varsta pentru asa ceva.

Andreea , mamica Elizei 13.05.2007 si a lui Andrei 26.02.2011 poze2




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna!
David a mers azi la gradi. Sa va zic de patul etajat: succes maxim! Il recomand cu caldura familiilor cu doi copii! Se cheama "patul sus-jos"(David asa zice). S-au bucurat mult de el. Cel mare face nani sus. Are aparatori si nu poate cadea. E foarte fain! www.scprofil.ro/produse.php?id=pat_etajat_clasic" target="_blank">Asa arata!
Matei s-a foit o ora si ceva sa adoarma aseara-pe la 23.30 a picat. Azi dimineata s-a trezit la 6. Acum bantuie prin casa, dupa bocete. L-am scuturat nitel ca urla de plictis.

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Vas, ma bucur ca Eliza e mai bine. Pup puiul mic sa se vindece mai repede. Nu stiu cum sunt alti baieti, dar cu al meu zau ca am tras la raceli si otite si toate cele, de pe la 6 luni, desi l-am alaptat pana la 1.2 ani. Acum sa vedem cum o fi la al doilea, azi ma duc la eco, poate vedem si ce sex are buburuza.
Alynta, super patul...cu siguranta si noi vom cumpara ceva de genul mai incolo. Acum daca va fi fata, pana se vor mai mari, pot imparti aceeasi camera, daca e baiat...nu o sa mai am probleme cu modificari in apartament peste vreo 10 ani

diana 13+ si mami de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuza
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Praid e cea mai mare, din cate stiu si zona este frumoasa, intr-adevar. Merge pentru un concediu, nu pentru week-end fiindca e cam departe. Mai rezonabila ca distanta este si salina de la Ocnele Mari, din VL. sunt cam 180-190 km pana acolo si zona e destul de frumoasa. Mai sunt saline in tara, de ex la Tg Ocna sau la Turda si altele (e o discutie pe soft pedia). De asemenea, exista o salina artificiala amenajata in Bucuresti http://www.salineleroman.ro/, din cate am citit are cam aceleasi efecte, dar noi nu am fost niciodata, ca Mara nu are probleme. mergem la Slanic doar de excursie, cum zicea un doctor cu care am vorbit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Hello!

La Multi Ani pt Stefan de Doxinu, lui Andrei de Lavini si Mariei de Addinel!
Asteptam mamicile sa ne scrie!

BettyR, gradinita mai e deschisa pana la sfaristul lunii, dar activitatile educationale se incheie odata cu serbarea. Baietii mei mai au fix 4 zile de gradi, caci sambata plecam la mare si pe urma ii "impart" la bunici. Vor face prin rotatie cate o luna fiecare la Braila/Bucuresti pt ca bunicii nu pot sta cu ambii copii o data. Multumesc pt aprecieri, imi face placere sa fac aceste aranjamente florale desi alergatura e mai mare comparativ cu varianta cumpararii lor. Cat timp are Andreea de cand merge la gradi? Educatoarele ce zic despre plansul ei, s-a intamplat ceva acolo in ultima vreme, poate ceva o deranjeaza. Buna smecheria cu oboseala, o s-o incerc si eu pe B caci ii ia 1.5 ore sa adoarma noaptea, ne-a disperat cu fatzaiala.
dianalaura, bravo, ma bucur sa aud ca totul e bine dupa operatie. Sanatate si in continuare! Bafta la eco, sa ne zici ce e in burtica daca afli acum!
CarlaV, sa va traiasca fetita nr3, sa se dezvolte frumos si sa fie la fel de cuminte ca surorile ei. Sotul ce zice, si-ar fi dorit baiat?
De curiozitate te intreb pe tine si pe Ella: de ce va e mult mai usor pe Facebook decat aici?
Ella, unde sunteti mai exact la mare? Sejur placut! Sper ca ati scapat de otita! Bravo lui Bob ca e baiat cumintel acum la mare. De acord cu tine apropo de piscina, nici eu nu-i inteleg, probabil e vorba de comoditate. Am auzit si varianta cu sa nu se "murdareasca" de nisip. Cat despre serbare, daca si Bob e de acord sa lipseasca de la ea, atunci e ok. Eu am fost "tiganca" la gradi si sincer am amintiri placute, aveam "cozi" si cantam la tamburina.
alynta27, f frumos patul, sa-l folositi sanatosi!
Didi, tu ce mai zici?

Cum ati petrecut in mini-vacanta de Rusalii?
Pentru noi ziua de sambata a fost tare faina. Ne-am plimbat cu barca cu motor in Parcul Natural Balta Mica a Brailei, pe bratele Dunarii. Desi sunt braileanca, abia acum am avut ocazia sa "calc" si pe alta insula in afara de cea Mare. Am avut un "ranger" foarte informat care ne-a aratat si povestit multe despre fauna, flora, istoria si legendele locurilor. Baietii mei au fost cuminti in barca, iar in plimbarile de pe insule au pus multe intrebari despre broaste, scoici, si plante. Foarte-foarte reusita plimbarea de 5 ore, nici nu ma asteptam. Ne-am intors cam prajiti de soare (mai ales eu), dar voiosi si cu vreo 4 kg de peste proaspat, crap si stiuca.

As avea o intrebare: copiii vostri au prieteni la bloc/in apropierea locuintei pe care sa-i vada zilnic? Vedeti un avantaj clar in asta?


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput