Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

mario@amy, o sa iti raspund eu: am facut cerclaj la 17 sapt de sarcina pt ca, colul meu se deschisese spre interior si dr a zis ca ar fi mai bine. totul a decurs foarte bine, fara dureri pt ca te adoarme, iar apoi mi-au facut un mic flacon de calmant permis in sarcina si totul a fost bine.
bafta multa si sa dea DD sa duci sarcina la termen si sa ai bbei sanatosi!

Emily 20+ cu

Doamne, iti multumesc pentru miracolul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

Am revenit si noi, am recitit ultimele posturi si suntem la zi cu noutatile. Ale noastre sunt mai ciudate, insa. Miercurea trecuta, la 12 noaptea am ajuns cu Daria la Grigore Alexandrescu, cu febra 38, nu mai respira bine, era alba ca varul... Dupa 3 zile in care am murit si-am inviat amandoua, cu frica de meningita, de infectie la plamani sau urinara, etc, cu leucocitele de vreo 7 ori mai mari decat maximul permis ... dupa branule in manute si picioare, stat la oxigen, antibiotice si multe altele pe care imi doresc din suflet sa nu le fi trait niciodata copilul meu, am primit diagnosticul de stafiloc auriu in bontul ombilical si in stomac plus infectie urinara cu E coli. Initial am vrut sa-i calc in picioare pe cei din maternitate dar am renuntat, in primul rand ca asta nu-mi salva fata si in al doilea rand pentru ca ginecologul meu este un om exceptional care nu avea nicio vina - dar l-am anuntat pe el personal pentru a monitoriza la alt nivel ce se intampla pe acolo.

Arina, pe de alta parte e perfect sanatoasa, multumesc cerului, a ramas cu mama acasa dar mi-a fost un dor nebun de ea... Am plans pana n-am mai putut, m-am rugat la Sf Stelian in fiecare zi si am venit acasa dupa o saptamana cu branula in manuta, continuand inca trei zile tratamentul, dimineata si seara eram la spital. Ce mai e de zis? Daria e bine, dupa ultimele analize, deja are ceva falcute si culoare in obraji! Iar medicii de la Grigore Alexandrescu - sectia nou-nascuti si sugari, ca si asistentele de altfel, sunt fenomenali. In primul rand doamna dr. Carasava m-a scuturat binisor ca nu ia bani de la copii care nu pot spune ce-i doare. Se poarta cu cei mici de parca ar fi copiii lor, ii monitorizeaza dumnezeieste pe toti, indiferent de culoare sau etnie. Am simtit pentru o clipa ca nu sunt in Romania, atata daruire pentru salariile acelea mizere, mai rar... O echipa cum nu va puteti imagina, care m-a indatorat profund salvandu-mi puiul!

adishor extraordinare fotografiile pe care le-ai postat! Abia astept sa ne punem si noi pe picioare si sa mergem si noi! Multumim mult pentru site!

mmammarutza sa dea Domnul sa ma descurc si eu ca tine ca de luni raman singura cu fetele...

Nu stiu cum faceti cand incep sa planga amandoi copiii concomitent! La mine e o drama, hranit prima - in timp ce a doua plange, hranit a doua - in timp ce prima urla ca vrea sa scoata gazele, eructat puii pe rand si apoi eu zac stoarsa ca o lamaie timp in care cate una mai maraie de la colici. Apoi legan una pe picioare si una in brate... Un vis - o minune! Voi cum procedati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Oria, multa sanatate! Ai fost o leoaica :)
multumesc pentu aprecieri, fetele sunt dragalase, dar si fotografa are mana!

Cu mancatul concomitent, eu asa procedez:

a. Fac 2 biberoane, le pun pe perna una langa alta si le dau simultan, am doua maini, deci se poate, asa imi spun. Daca aveam tripleti.. Era imposibil. Dar asta e varianta de criza, nu zilnica

b. Fac 2 biberoane si incep cu cea care tipa mai tare. Dupa o treime de bibe, pauza si ii dau o treime si celeilate fete, sa la linistesc pe amandoua. Continui cu Mara (care mananca repede) si o pun pe burtica pe Ioana, sa scoata gazele (acum la 5 luni merge). In acest timp Mara termina bibe si o intorc pe burta, si o preiau pe Ioana.
Cand le mai dau simultan, le pun in balansoare, stau bine si inghit.

Multa bafta, stiu cum este, minunat ; nu? Greu, dar exceptional de frumos..

Cu drag, Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna gemenistelor, pupici copilasilor.
Nu stiu daca va mai amintiti de noi ... nu am postat de mult timp, dar v-am citit. Copilasii mei sunt bine, au 3 luni si o saptamana, greutate de 5.355 Luca si 5300 Ianis. Ma regasesc de multe ori in randurile voastre, Monas, Viss, ma distreaza mult postarile voastre.
Ce sa va mai spun de cei mici ??? Noaptea nu se mai trezesc de pe la 2 luni jumate, oricum se trezeau doar o data pe la 3, acum fac galagie pe la 6 dimineata, le dau papa apoi somn iar pana pe la 9, dupa care iesim afara, ca altfel e tambalau mare in casa ...
Eu le dau sa manance sincronizat, unul dupa altul, sau la amndoi odata daca e scandal mare ... fac la fel ca Adishor, ii pun pe rand pe burtica sa scoata aerul. Dupamiaza dorm bine pana pe la 6, dupa care incepe calvarul, nu in fiecare zi, dar de cele mai multe ori se intampla sa planga de nu stiu ce sa le mai fac. Nu am scapat de colici, am incercat o multime de siropuri si picaturi....2-3 zile e liniste in casa, apoi o luam de la capat.
Pana acum m-am descurcat asa cum am putut singurica, seara ma mai ajuta sotul, acum el a intrat in concediu pana pe 29 august, asa ca sunt o fericita ca-l stiu acasa, ca ma ajuta tare mult.
Eu ii culc pe copii in camera lor, inca din prima seara de cand am venit de la maternitate, au fiecare patut, dar in timpul zilei ii mai pun si impreuna, intrunul singur, si mi-e tare drag sa-i vad cum zambesc unul la altul si se mai iau si de manuta.
Am vazut pozele cu bebeii vostrii, sunt tare haiosi si frumosi. Adishor sunt tare frumusele porumbitele tale.
Mispii, imi pare tare rau ptr ce s-a intamplat cu un bebelus, urez bun venit pe lume lui Victor, sa fie sanatos si mancacios si sa va aduca numai bucurii.
Oria ai sa vezi ca o sa te descurci si singura, Dumnezeu ne da puterea si rabdarea de care avem nevoie. Sanatate multa fetitelor.
Mammaruta, ce norocoasa esti cu copilasi asa de cuminti, pupam noi pe ei de bebelusi exemplari, sa ramana mereu asa.
Cateva poze cu baieteii mei : http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1378825846554.39826.1709157796
Sper sa pot intra mai des acum. Pupici multi
Aaaa Mirela, scuze ca nu ti-am mai raspuns la mail, in legatura cu acei colacei, o sa-ti dau nr de tel al cumnatului meu din Bucuresti, sa iei tu legatura cu el 0766665287, se numeste Bogdan. Merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Am uitat sa va intreb, Monas, Viss, voi pe la cat incepeti diversificarea? Sau mamicile care deja au copii marisori, voi cum ati procedat ? Ma gandeam sa incep pe la 5 luni- 5 luni jumate. Eu acum le dau LM cate 400-430 ml si LP cate 250-300 ml pe zi de fiecare. Bineinteles ca si LM il servesc tot la biberon, ca e debitul mai mare ...
Gata, ma duc si eu la somn acum ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici dragi si scumpe,
Sunt franta de oboseala. Mai avem putin si ne botezam. Nu ma intrebati cum ma cheama, ca nu stiu sigur . M-am ocupat mai mult singura de organizare. Abia astept sa terminam. Si eu fac echipa super cu mama la crescut copiii si ma intreb acum, cu strangere de inima, daca nu se implica ea, cum oare ma descurcam? O faceam insa nu atat de bine cum e cu ea.E drept ca a devenit si cam posesiva cu ei , insa o las, ca e bine pentru toti asa.
Oria, Slava Domnului ca acum sunteti bine. Imi pare tare rau pentru suferintele micutei cu branulele...si a mea a avut atunci la nastere, de fapt amandoi, pt ca am avut eu un streptococ si sa fie siguri ca ei nu-l au, au avut antibiotice. Mi se rupea inima cand ii vedeam asa. Deci inteleg prin ce ai trecut. Acum cu urlatul si mancatul, mi-ai amintit de mine cand eram singura cu ei . Sa nu te superi ca mi-a vanit sa zambesc, insa mi-am amintit cum am incercat toate metodele. Ba sa-i decalez cu mancarea, insa cum incepea unul sa manince, celalat desi mancat, incepea sa urle. Ba ma rugam de ei: "hai, mama, maninca si tu mai repede , ca uite cum urla sor'ta! " Iar 'mnealui parca o facea in ciuda si statea..zambea cu bibe in gura...de-mi venea sa-mi smulg parul din cap. Si odat' l-am lasat si am inceput sa-i dau ei de mancare. Sa fi vzut zbierete. Apoi am incercat sa le dau simultan. Ii puneam in scoici si le dadeam. Insa la faza cu ragaitul era jale. Eva dadea tot afara. Lasam unul , luam altul..era ca la nebuni. Si exact asa si eu ramaneam stoarsa ca o lamaie. Ba am inbcercat s le dau sa maince in camere diferite, sa nus e mai auda cand maninca. Iarasi cel ramas singur urlaaaaa....Eram stresata rau. oricum dintre toate metodele incercate, masa simultana era cel mai putin stresanta pt mine, chiar daca ei cam regurc\gitau. Fete dragi , pt cei care regurgitaza, sa stiti ca LP antireflux este f bun. Eva nu mai da delco afara de cand il folosim si ia in greutate bine. Daca as fi fost si atunci asa mai relaxata ca acum...ce bine era. Sa ma vedeti acum cum ii las sa mai si urle. Nu ma mai stresez atat de rau. Ce-i drept acum nu mai urla cand nul maninca iar celalat nu, pt ca-s decalati, insa urla ca vor in brate. Dedupa botez incp educatia ferma sa mai stea si jos, ca nu mai pot.
mary_1975: peste doua saptamani, dupa ce implinim 4 luni, mergem l;a vaccin si atunci intreb pediatra si fac ce spune ea. Daca spune sa incepem, eu si incep cu diversificarea. Daca nu, sigur la 6 luni incepem. Insa dupa cum am vazut-o, sigur ne pune sa incepem, pt ca ea spunea ca pot si cu sucuri de r\fructe de dupa 2 luni.
Acum va las ca-s franta. Rvin cand mai pot.
Va pupam cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mary iarta ma iti las nr meu si sa ma sune cand poate
(0723294234)
la mine e balamuc
de duminica ne au aparut dintii
lui Robi i a iesit primul incisiv, el e ok, adik la el maraielile sunt din programul lui de zi cu zi, ca e un razgaiat
insa Razvi e durere, el pana acum era un super cuminte, dar de duminica s a schimbat radical, ii iese un dinte, nu e incisiv, plus ca mai sunt umflate alveolele altor 3, si plange si se vaita si geme si se screme.....nu manca, nu abia lapte, apa sau ceai nici atat, plus ca de 3 zile are febra, nu mare, dar are, si in seara asta l am vazut si plin de pete (cred ca a facut si el rubeola)......sunt cu nervii pe bigudele
ala mare e un obraznic si mai nou e gelos ca stau cam mult cu aia mici....

balamuc

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-oria- hai sa ma bag si eu in seama.eu am luat 2 scoici, la care am pus pernute sa mai atenueze curbura.inca de la 1 luna, am inceput sa-i pun in scoici sa manance.ptr ca eu am dat doar lapte prf din motive medicale-deci biberoane, dr. neonatoloaga m-a sfatuit sa incerc sa le fac program de la nastere, la 3 ore.asa ca puneam ceasul sa sune, dadeam la unul noaptea, apoi il sculam pe celalalt.fara mila.sa nu ma credeti sadica, dar eu cand stiu ca un lucru e spre binele lor, si implicit al intregii familii, imi dispare milaasa ca, mancand asa , si in timpul zilei ei mananca la 3 ore, rareori la 4.ii pun in scoica simultan, eu pe pat cu televizorul deschis, ma mai uit si la un film cateodata
-pana acum 3 saptamani- ai mei au 3luni si 3 sapt, ii regurgitam pe rand, dupa ce terminau amandoi de mancat.dar nu mi-au plans dupa masa, stateau cuminti in scoici, si asteptau sa fie luati pe rand.acum am renuntat treptat sa-i mai ragai, din comoditate, din graba, vroiam sa-i imbrac mai repede dupa masa sa iesim in parc. si tot auzind ca dc incep sa traga basinute e ok..nu au colici, poate odata la 2 sapt, dar trec repede in 15 minute, ceea ce ma face sa cred ca sunt crampe abdominale, nu colici adevarate..le-am dat doar ceai de anason, si asta in zilele calduroase in parc, nu stiu dc a avut si asta vreun rol..
- am incercat si varianta decalat, acum cand sunt mai mari- dar tot simultan e mai ok, ptr ca merg apoi simultan si cu joaca si somnul.si cu programul, cam cer sa manance in acelasi timp -in acel interval pot merge in parc, sau in oras cateodata cu masina in week-end.si mai prind si eu cand ei dorm simultan sa merg la taoleta, sa mai scriu pe net, sa mai stang niste scamenoaptea ma trezesc o data, la 2 sau 3,cand vorbeste unul- celalat deja se foieste- semn ca saracul vb demult frasu, dar mami n-a auzit- ii asez in scoici, papa cu ochii inchisi, apoi dupa ce termina ii las 5 minute, ii pun in patuturi, ma duc la toaleta, cand ma intorc ei sunt lemn amandoi
-mai nou, dc se trezeste doar 1, il pun in scoica, trag scoica langa patul mare, care e jos de inaltime, si eu ma asez intinsa pe pat, nu mai stau in fundtinand biberonul la scoicaeste atat de minunat..cred ca mai si atipesc intre timp, hi-hiapoi il scol eu pe frasu/sora..am zis vreo 2 seri sa-i las sa doarma cat vor. s-a trezit unul la 2, altul la 3, apoi primul la 5, celalalt la 6.30.mi s-a parut un borspai si mami?era prea mare forfoteala..lasa ca nu se intampla nimic, dc il scol si pe celalat, mananca tot biberonul oricum
- treb sa incerci si asa, si simultan si alternativ, sa vezi cum e mai bine ptr tine

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-mary1975-diversificarea eu o incep la 4 luni.din ce stiu eu-cei cu lapte matern exclusiv incep la 6.am inteles ca sucul de portocale e primul, cate o lingurita, apoi 2lg-te..azi citesc pe net, la Ana CULCER..

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

e prea acida portocala pentru sistemul lor digestiv
sunt copii nascuti inainte la 40 de sapt, au fost considerati prematuri

eu am inceput la 4 luni cu cereale in lapte, apoi cu suc de morcov vreo 2 zile, nu intelegeau nik din el, pe o parte il bagam, asa ca le am dat piure d legume,intai de morcov
acum la 6 luni avem 2 mese solide, fructe, legume si iaurt


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput