Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ADISHOR, sotul meu si cu mine am fost plecati 4 zile la Barcelona in urma cu 2 sapt., cand aveau copiii 3 luni. Au fost fff grele momentele cand mi-am luat ramas bun, am plans, dar pe de alta parte am fost linistita ca-i las pe maini bune, la mama. Excursia a fost fffff reusita, ne-a fost dor de ei, normal, dar cand mama imi spunea cum ii zambesc amandoi , stiam ca totul e ok acasa. Mie imi venea sa iau in brate copiii pe care-i vedeam pe strada, iar cand mai zaream un carucior de gemeni, ma topeam....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adishor noi nu i am lasta singuri decat cateva ore cu mama, cand erau mai mici
asa sa plecam cu zilele, n am avut cum
de trezit se trezesc la greu, pt diverse, si ieri ma intreba cineva daca dorm toata noaptea? da de unde, de cand s au nascut n am dormit nici macar o noapte intreaga, fara nici o trezire

mai nou Razvi iar refuza sa bea lapte ca lumea, la munte ma bucuram de mama focului cand l am vazut cum rade 180 ml, acum am revenit la 120 ml si aia greu de tot, in 2 transe, bine macar ca milumil rezita 2 ore ca altfel as fi aruncat la chiuveta kile de lapte

in rest sunt ok

pupi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Adishor, la noi nu se incumeta nimeni sa ramana cu fetele, desi acum sunt mari si destul de cumintele. Mai mult de cateva ore nu pot pleca de acasa. Si uite asa pe unde mergem hop si mandrele cu noi.
Nu-mi pare rau, asta este, edcat sa plec si sa-mi fac griji ca mama nu se descurca (e adevarat din pacate), mai bine ma lipsesc.

Si noi am vrea sa mergem cu fetele la mare cateva zile pe la jum lui august. In sfarsit le-am luat si scaune auto, gata cu scoicile, pe care in curand le vom marita . Duminica cica mai evadam si noi pe la curte si imprejurimi, in Parcul National Comana.

Mire la noi cu somnul e relativa treaba, ba ne trezim ca pierdem cate-o suzeta, ba e prea cald si ne foim si tot asa.
Avem si noi momente in care papam cate 210 ml, cand se intampla cate 240 ml, mare minune....si deh, cateodata doar 120 ml si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Adishor,vino in K.... in afara de noi mai e inca o pereche baiat si fata la 2 ani..
Snguri i-am lasat prima data la 5 luni,cu mama si soacra pt ca noi am fost la o nunta in Craiova.In rest,doar cateva ore fara mine,cat mai bag si eu un masaj,depilat,o cumparatura, un dentist sau un film si la petrecereadeCraciun a firmei ...dar in general incerc sa-mi rezolv treburile pe somnul lor ( cam 3 ore in ficare zi 14-17 )
Pana la 18 luni Dragos se mai trezea noaptea sa pape cam 130 ml Lp in jurul orei 2,asa ca nu am avut noapte dormita cap coada. Acum ei dorm singuri in camera,eu m-am mutat in patul conjugal,dar mai fac cateva vizite uneori noaptea la ei cand ii apuca miorlaitul din varii motive (vise,suzeta,cald, dinti)
Anul trecut la mare am fost cu ei,la Olanesti tot asa....Inca nu stiu cum voi face anul asta cu marea, nu voi putea sa ma descurc fara un ajutor suplimentar la cum alearga si inspecteaza tot ce misca....Mai am varianta sa plec doar cu sotul si sa incerc sa-i las cu bunicii... cu toti 4 ca 2 nu fac fata

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Bun gasit tuturor mamicilor si viitoarelor mamici.
Eu sunt noua pe forum,ma numesc Roxana,am aproape 37 de ani si sunt o viitoare mamica de gemeni.
Este prima sarcina pentru mine,nu am idee ce inseamna nici macar sa cresti un copil,daramite doi, de aceea vreau sa fiu cat mai informata despre tot ceea ce ma asteapta.
Noi avem 4 luni si o saptamana,inca nu stiu sexul copiilor,insa se pare ca sunt 2 fetite,dar voi sti sigur cand voi ridica rezultatul amniocentezei.
Din pacate eu nu sunt in tara,sunt in Milano si aici voi ramane,pentru ca ma inteleg foarte bine cu tatal copiilor.Cand va fi sa nasc nu voi avea nici un sprijin,poate va veni mama lui o luna de zile,dar acum nu stiu,asa ca vreau sa citesc tot c e ati scris voi si sa ma informez si as mai vrea sa schimbam impresii,pareri.
Eu am o gramada de intrebari,de exemplu doctora imi spune ca in fiecare luna mai iau 2kg si jumatate in greutate,ceea ce este foarte mult.
Este normal sa iau asau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy2

Bun gasit tuturor mamicilor si viitoarelor mamici.
Eu sunt noua pe forum,ma numesc Roxana,am aproape 37 de ani si sunt o viitoare mamica de gemeni.
Este prima sarcina pentru mine,nu am idee ce inseamna nici macar sa cresti un copil,daramite doi, de aceea vreau sa fiu cat mai informata despre tot ceea ce ma asteapta.
Noi avem 4 luni si o saptamana,inca nu stiu sexul copiilor,insa se pare ca sunt 2 fetite,dar voi sti sigur cand voi ridica rezultatul amniocentezei.
Din pacate eu nu sunt in tara,sunt in Milano si aici voi ramane,pentru ca ma inteleg foarte bine cu tatal copiilor.Cand va fi sa nasc nu voi avea nici un sprijin,poate va veni mama lui o luna de zile,dar acum nu stiu,asa ca vreau sa citesc tot c e ati scris voi si sa ma informez si as mai vrea sa schimbam impresii,pareri.
Eu am o gramada de intrebari,de exemplu doctora imi spune ca in fiecare luna mai iau 2kg si jumatate in greutate,ceea ce este foarte mult.
Este normal sa iau asau nu?


Buna Roxana, felicitari ptr gemeni. Sarcina usoara pana la capat. Legat de kg, cam asa am luat si eu pana pe la 6 luni, apoi am inceput saptamana si kilogramul, pana am nascut... Dar stai linistita, ca vei slabi dupa, o sa aiba grija gemenasii tai sa te mentina in forma. Eu am luat in sarcina 28 kg, iar in 4 luni am slabit calumea, ca acum mai am 3 kg in plus , asa ca stai linistita in privinta asta. Important e sa fiti voi bine, tu si bebelusii.
App, ai facut FIV ? Cum de ai facut amniocenteza, asa se face in Italia la sarcina gemelara, sau ti-a recomandat medicul tau ?
Pupici
Mami de 2 baietei Luca si Ianis ( 4 lunite )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies, multumesc pentru raspunsuri

am primit un sfat amical de la un psihoterapeut de copii: sa plec in scurta vacanta spunandu-le fetelor ca totul este ok, le trimit si pe ele in vacanta la bunici, mami se odihneste tot pt ele si uite asa nu le transmit anxietate ci o stare mai buna. cordonul ombilical energetic nu se taie pana la 6 ani, fetele vor simti ce gandesc despre plecare. deci sa gandesc pozitiv, TOTUL VA FI BINE si noi si ele ne vom distra

cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

ladies, multumesc pentru raspunsuri

am primit un sfat amical de la un psihoterapeut de copii: sa plec in scurta vacanta spunandu-le fetelor ca totul este ok, le trimit si pe ele in vacanta la bunici, mami se odihneste tot pt ele si uite asa nu le transmit anxietate ci o stare mai buna. cordonul ombilical energetic nu se taie pana la 6 ani, fetele vor simti ce gandesc despre plecare. deci sa gandesc pozitiv, TOTUL VA FI BINE si noi si ele ne vom distra

cu drag

Bine de stiut .
Distractie placuta si voua si copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-despre noi:
-Sonia- are o mare palcere sa stea pe burta, acasa, pe patul mare la joaca , in patutul de somn, in carut.80% din timp il petrece asa.face rostogoliri spate burta, 2-3 pana isi gaseste un loc, se joaca acolo cu jucariile pe care le gaseste, ii place sa-si puna cate ceva pe fata un tricou, cerceaful, si apoi da din picioruse -le arunca efectiv pe pat, de faptde emotie.cand o pup, nici nu respira,ii place sa o ating pe fata cu obrazul meu, iar ea sta lemn, savurand momentul.dc o sustin pe picioruse, nu vrea sa se sprijine pe ele, se duc in jos de zici ca sunt de marmelada
-Sergiu-este as in picioruse.dc il susutin face pasi, dc il tin in brate, pe o banca in parc, se catara de la burta pana la sani,cu simt de raspundere-alpinist il face mamaeu ii zic ca imi face masaj anticelulitic pe burta, dar uneori e prea mult si ptr mine, isi infinge piciorusele puterinic, ca si cu toata viata lui ar depinde de asta sa ajunga cat mai sus catarandu-see vesel nevoie-mare.oricine ii vorbeste, sau zambeste, este rasplatit inzecit. el rade cu toata gura, in hohote, spre diferenta de Sonia care doar zambeste..vrea sa-l bagi in seama mereu,mai putin acum cand la o luna diferenta dupa sora-sa a descoperit intoarcerea pe burta, si o tot exerseaza, dar dc ma vede..imi si zambeste- pasul 1, apoi maraie -pasul2.eu zic ca e indragostit de mineimi priveste rochiile cu care ma imbrac,ma urmareste cu privirea cand fac ceva, mai ales la bucatarie..cand il aud razand, uit de restul lumii.nu as vrea decat sa continui sa fac la nesfarsit acealsi lucru care l-a facut sa rada in hohote
-de 10 zile Sonia mananca la 8.45,se culca la 9 , se trezeste la 6.30 dim. sa mai manance, apoi mai doarme pana la 8-9.Sergiu - se trezea in schimb la 23,24 ptr inca o masa , apoi la 5-6 ptr urmatoarea.ieri seara, au mancat la 9 si s-au trezit -sergiu la 5,si sonia la 7.parfum de teiiar ieri ma negociat cu sotul, ca dc vrea sex sa dea el de mancare baiatului la 12 cand s-o trezi-sotul mergand la maunca si azi.dar eu ieri starnutam, imi curgeau ochii,si oboseala de pe saptamana s-a acumulatca altfel hraneam tot eu baiatul..dar a fost cuminte, si ne-a lasat pe amandoi sa dormim.
-am reusist performanta la 4,5 luni, ca dupa ce adorm ziua in patul mare, sa-i pun la ei in pat fara sa se supere, sa planga, sau sa se trezeasca de tot.sunt multumita. m-am chinuit ceva, dar numai prin perseverenta poti obtine unele lucruri,si rabdare categoric.
-azi nu am mai iesit in parc, am vrut sa imi incarc bateriile, si sa curat legumele ptr o mancarica de cartofi..si in parc ma cam epuizeaza.dar nu am simtit oboseala decat ieri. ptr ca am ajuns sa dam 1-2 mese acolo, treb sa fiu faorte atenta la bagaje, s anu uit ceva acasa..acolo, treb sa-i iau pe rand in brate, sa-i intorc pe burta, sa le arat jucarii..iar ei ptr ca nu au terenul de joaca de acasa- patul mare, se simt mai incorsetati, nu au unde sa se zbenguie..asa ca treb sa-i mai iau si in bratemi-s dragi de mor. cresc si se fac mai frumosi, si mai altfelcresc, asta e adevarul

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/olanesti-4%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna Viss, ma bucur ca sunteti bine, ca sunt cuminti copilasii.
Deja se intorc singuri, ai copii mari ...
Ai mei nu reusesc, tot incearca dar degeaba, ii deranjeaza manuta, nu reusesc din cauza ei. Ianis s-a invatat sa o puna pe langa corp, dar tot nu poate sa se intoarca . Mai e timp, zic eu.

Mergi la inceput