Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Citat:
citat din mesajul lui petrean

seara buna fetelor..mi=am facut si eu un pic de timp..sa va mai scriu cate ceva despre noi. eu sunt in febra ex de permis auto..maine am sala..sa-mi tineti pumnii!!!
gemenii nostri..sanatosi tun..am scapat intr-o luna de pampers, sunt complet fericita, mai ales ca de la toamna mergem la gradi. Singura"problema"a ramas suzi..de care vom scapa sigur, ca e interzisa la gradi:)))

merg sa mai citesc ceva de prin urma..ca sunt tare la "necurent"cu stirile.


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre


felicitari pentru progrese, noi tot cu pampers, anunta cand fac, dupa ce fac, si n-au mare drag de olita. noi am amanat putin gradi, mergem din ianuarie.

cum e cu examenul auto?? il luasi?

pupici,

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

www.sos-satelecopiilor.ro/" target="_blank">O mama imaginara nu e o mama!

am picat luni la sala:((:(((


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina



luminita2008 tu de cand ai inceput cu pusu la olita?



s-ar putea sa nu multumeasca prea multa lume raspunsul meu.... tarziu, f tarziu le-am aratat olita, si n-am insistat mai deloc. sunt de parere ca e inutil sa pui copilu' pe olita pana cand el nu constientizeaza ce i se intampla cand face kk/pipi, pana cand nu-si poata controla sfincterele si pana cand nu spune/arata cumva ca face kk/pipi, macar dupa, daca nu, cum e ideal, inainte... asta poate veni mai devreme sau mai tarziu, in functie de copil, dar nu mai devreme de 18 luni, parerea mea. pana atunci, copilul face din rutina, face ca-l punem noi chiar inainte de momentul Z, nu fiindca ii vine si stie ce face. parerea mea.
noi am ajuns oarecum in faza asta in care stiu ce fac, doar ca ptr ei e usor sa faca tot in pampers, asadar nu dau semne de prietenie fata de olita, si va trebui sa ma inarmez cu multa rabdare. dar e momentul.

Citat:
citat din mesajul lui sugubina




Mi se pare asa frumoasa viata acum! Parca simt ca traiesc. Cand eram la servici incepeam sa simt viata in weekend. Care se termena brusc, si incepea iara rutina zilnica ce nu putea fi intrerupta. Acum vad bebei, vad frunze, vad luna cum rasare sau soarele cum apune dupa bloc. Acum simt teii in floare si vantul prin par, si fiecare seara de vara e ca un vis implinit. Cu mine impingand la carut, cu Puficele adormite in mirosul verii la inceput de seara. Nu vreau sa se termineeeee! Mai am un an jumate de trait asa. Dupaia iau matza de cuadaaa!

Ce bine ar fi sa fie si bani sa pot si trai in adevaratu sens al cuvantului.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010


asa e, viata e frumoasa asa, subscriu in totalitate! iti doresc sa-ti fie asa viata tot restul ei, cu job/bani sau fara, dar cu copiii alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana, nu te necaji, nu e un capat de tara. cand dai data viitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Lumi2008 eu sunt perfect de acord cu tine. Cadou de 18 luni au primit olita. Au trecu aproape 2 luni de cand o tot avem prin casa,a fost un timp pe post de jucarie,o tot umpleau cu lego,cuburi,etc. Acum Eva se aseaza pe ea,uneori si cateun minut intreg , si cu pampers si fara, dar decat sta. Stie ca e pt Kk,pt ca uneori, daca ma asez eu pe Wc se duce si ia olita din sufragerie si vine cu ea langa mine la baie, se aseaza si se screme... fara rezultat. Deci teoria o stie, practica e buba
Dragos mai mult de 3-4 secunde,imbracat nu sta pe ea.... asa ca la noi va mai dura....
II tin cam tot timpul in casa fara pampers,doar chilotel bumbac,chit ca sterg baltoace... dar ma gandesc ca tare nasol le ie,pe caldurile astea cu pampersul cu pipi in el...

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

La noi olita au perceput-o bine inca de la inceput, adica nu le-am lasat-o pe post de jucarie.
Mara se impaca cel mai bine cu ea cand vine vorba de kk, aproape zilnic face kk la olita (cand vede olita incepe sa se screama). Maia sta linistita la olita si de cele mai multe ori face doar pipi. La ea e de vina si constipatia. De cateva zile insa a avut scaune zilnice, fara supozitor. O fi de la prune
Nu le stresez cu olita, nici gand sa scap prea repede de pampersi,dar am zis ca daca tot stau la olita sa profit si sa le antrenez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Noi raportam progrese mari cu olita, Anastasia deja cere sa faca pipi (nu si caca, inca), nu a mai udat chiloteii deloc. Radu mai face si pe el, dar avem sperante! Sper ca pana plecam la mare, pe 20 aug., sa fim deja "olitarnici" .

Am vazut oferta asta pe okazii, pentru cine cauta carucior (e la fel cu cel pe care l-am avut noi si mi se pare o oferta foarte buna SH): http://www.okazii.ro/catalog/56567013/carucior-gemeni-duette-sw-peg-perego.html?utm_source=Copilul-ro_Copilul-ro-Anunt&utm_content=Carucior-gemeni-Duette-SW-Peg-Perego&utm_medium=Okazii_AdServer&utm_campaign=Promo_AdServer.



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

LUmi, in 22 august am iar
noi am inceput cu olita la 2 ani si 2 luni..si in maxim o luna am scapat de pampers:)nici eu nu sunt adepta olitei de la 5 luni..ca sincer nu-i vad rostul


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna ziua dragi mamici si copilasi.
Noi suntem bine, mai plangem seara dupa ce venim din oras, dar ne-am obisnuit cu asta. Au facut azi si vaccinul de la stat, cel de la 4 luni. Ianis nu a plans deloc, in schimb Luca a plans inainte sa-l intepe. Cum vede pe cineva cum plange, nu e asa prietenos cum e fratesu, care rade la toata lumea.
Am vrut sa mai scriu ceva, dar nu mai stiu ce memoria asta
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Ce liniste e pe aici
Monas, Viss, ce mai faceti ? Erati tare active, mi-e dor sa va mai citesc.
Oria, nici de tine nu mai stim nimic. Ce-ti fac puiutii ?
La mine se doarme, e liniste, iar eu nu am somn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary1975

Ce liniste e pe aici
Monas, Viss, ce mai faceti ? Erati tare active, mi-e dor sa va mai citesc.
Oria, nici de tine nu mai stim nimic. Ce-ti fac puiutii ?
La mine se doarme, e liniste, iar eu nu am somn...



Mary, se doarme, e liniste? bravo tie..
noi avem 6 luni, o luna de diversificare (uneori masa de pranz e un cosmar care nu se mai termina, cand sunt singurica), Ioana a fost putin bolnavioara si a scazut muuult, dupa ce ca era mare diferenta intre fetite ..

am fost la tara mult, minunat, aer curat de arges, curte mare, gradini, spatiu de plimbare, mi-a fost usor.. nu ca la bucuresti

vom merge cu fetitele la mare 4 zile. dar inainte voi avea o scurta vacanta, weekend prelungit, in doi, cu sotiorul! pam-pam!
fetele stau cu bunicele iar noi vizitam o prietena la frankfurt, curat nebunie, ultimele dati cand m-am dezlipit de fetite au fost in iunie la concert la scorpions, (3 ore) si in 14 aprilie, cand am fost la spital, se operase mama. in restul timpului, niciun moment de respiro, sunt tare obosita, voi ma credeti, nu?
la ce varsta ati fost pt prima data separate de copii? adica sa nu dormiti o noapte impreuna.

fetitele se trezesc noaptea din diverse motive... sunt nedormita.

v-am citit mereu, dar nu am avut internet intotdeauna.

va salut cu drag, si sa stiti ca inca nu am gasit un carucior de gemeni in herastrau, adica a fost unul singur, baieti mari, scena ca-n filme. eu i-am vazut de la distanta, am zambit, am sperat sa ma bage in seama, iar cuplul a trecut nonsalant pe langa mine, buza umflata ca in viata: il astepti, esti fidela, iar el apare la brat cu alta

Mergi la inceput