Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA, eu am carucior tip trenulet, 3 in 1,ABC DESIGN - ZOOM si sunt f.f.f. multumita. Am folosit de la inceput landourile atat ptr. plimbare, cat si ptr. stat in curte ptr. ca mi se pare ca scaunele normale nu sunt perfect plate daca le las la maximum jos. Asa mi s-a si recomandat de catre medic: sunt mai bune landourile ptr. nou-nascuti. Scoicile le folosesc ptr. masina, ptr. stat in casa si ptr. dat mancare. Se pot folosi pana la 13 kg., deci pana dupa 1 an. Eu voi folosi scaunele normae numai dupa ce stau piticii in fundulet.
Intr-adevar, pretul e destul de mare. Eu l-am luat din Ungaria cu 37 milioane.
Patuturi am avut 2 de la inceput (140x70 cm), care se transforma in pat normal si pe care il pot folosi pana pe la 5 ani. Eu i-am culcat de la inceput separat. Sincer, mi-a fost frica sa nu se obisnuiasca sa doarma impreuna, iar ulterior sa planga unul dupa celalalt.
Am nascut la 34 de saptamani si 5 zile ptr. ca mi s-au rupt membranele, iar piticii au avut 1900 gr. (Carla) si 2300 gr.(Luca). Am nascut prin cezariana si mi-am revenit la forma initiala in aproximativ 7 zile. Adica a 2-a zi dupa operatie m-am ridicat din pat, m-am dus singura la toaleta, dar toate durerile au disparut dupa aproximativ 7-8 zile. Dar eu nu stiu daca pot fi un etalon intrucat sunt cam rea de durere. Niciunul dintre doctorii mei (am avut 2) nu a vrut sa auda de nastere naturala; pana la urma nici nu ar fi fost posibila nasterea naturala ptr ca piticii mei nu s-au intors.
Pupici la toti, mamici, viitoare mamici si gemenashi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Mai pleca vreo mamica cu gemenii din dotare la mare/piscina vara asta?
Mi-a ramas de anul trecut un pachet de scutece speciale pt piscina, babylove, pana la 9 kg si as vrea sa le ofer cadou cui are nevoie....

Nu-i musai sa fie din Bucuresti,fac si pachet....



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

noi furam 7 zile la munte
splendid
ne am cazat pana la urma la Mistral resort, super, de mii de ori mai fain decat la Cheile Gradistei
si ca pret si ca si cazare, si ca servire, si personal super amabil....si o linisteeeeeeee, dementiala

foarte frumos, recomand, cine vrea sa plece cu copii la munte, acolo sa mearga
plus ca ne au oferit si patuturi pt bebelusi
hotelul are lift
camerele sunt mari
noi am luat un duplex, 7 zile 1300 lei cu mic dejun inclus, la cheile gradistei era mult mai scump, tripla 185 lei/noapte, fara nik inclus in pret

plang ca n am mai stat
dar o sa mai tragem o fura la un sf de saptamana, ca tare fain a fost
motanii au mancat si au dormit ca purceii
azi noapte, bietul Robi atat s a foit, atat s a marait....deh se invatase acolo, liniste, racoare
acasa a fost ca n cuptor, pana a reglat cat de cat temperatura AC-ul , of, n am dormit mai nik azi noapte
azi a dormit binisor, in schimb abia a dormit Razvi
dimineata s au trezit la 7, la munte sareau de 8 juma, chiar la 9 s au trezit.....apoi pe la 10 si ceva, dupa fructe, e primul somn, la munte se petrecea pe terasa, Razvi a dormit 40 minute, frasu 2 ore si ceva
acum sunt la somnul nr 2, sper sa doarma pana la 6, bagam apoi iaurtul si iesim afara

viss, ce fel de carut ai luat pana la urma, vreau si eu unul
nu mai pot cu tancul meu
mi e greu sa l cobor singura

ana eu am un carut de la jack poll, e o firma poloneza
e super bun, incapar, are si landouri, gen port bebe, se doarme n el ca n pat, are un ditai coviltirul, plasa de insecte, protectie de picioare, am folosit o si la munte, cand era frig, e asa de groasa ca nici nu trebuia sa mai acoper cu altceva copii,
nu prea are el loc in masina, dar l am urcat pe portbagajul masinii, cine mai era ca noi cu carutul pe acoperis (sa traiasca cine ni l a dat 1000 de ani),
scoicile le folosim de la inceput si o sa mergem cu ele pana la 1 an
mancam in ele, calatorit in ele, dormim in ele, sunt de vis (sa traiasca 1000 de ani cine ni le a dat)
patut am luat unul la inceput, pana la 4 luni au dormit unul la un cap si altul la alt cap, apoi am mai luat inca un patut ca nu se mai putea
dadea nenea Robi din craci mai ceva ca un cal, si il lovea pe frasu
de trezit nu se trezeau, acum au inceput, mai ales la somnul de zi

la munte ni s au pus la dispozitie 2 patuturi din plasa, din cele de voiaj, super faine, mari, cat china, acum parca mi pare rau ca n ał luat si eu din astea, nu mai aveam grija ca aoleu or avea aia patuturi??
ce m a chinuit a fost faza ca salteaua era coborita la nivelul de jos si trebuia sa stau cam in cap cand le dadeau bibi, ca ai mei nu papa bibi in brate la mine, iar noaptea era mirific, eu cu ochii lipiti, asezata in pozitia animalului ce face beeeeee, cu capul in jos, de mi se scurgea tot sangele n ochi tinand bibi n gura copilului
superb

acum tre sa stau cu ochii pe ei ca se pun in 4 labe sau si cand stau in fund, ca si dau drumul fix cu capul in marginea patului sau in zabrele si se aude zbang si uaaaaaaaaaaaaa
nu mai stiu cum sa captusesc ale margini si alea zabrele
sunt pline paturile lor de prosoape si perne si plusuri si parca tot lemnul il nimeresc cu capul

legat de cezariana, prima zi a fost super naspa, apoi a fost ok
am nascut la 36s; 2400 cu 2500, au fost ok motanii
eee.....greu a fost apoi cu plaga care nu se mai vindeca, carnea prosta si taietura verticala (ca asa a fost facuta prima cezariana acum 11 ani de un super bou)
o luna si mai bine a durat pana cand s a inchis de tot.......materialul expirat s a zgarcit mama cand a cumparat material ca sa ma faca

in rest suntem ok
s au trezit intre timp si motanii (de o juma de ora scris mesajul asta)

pupici fetelor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna.
-mirela am luat de la primii pasi, cel mai ieftin carut 3 mil.180, se inchide gen umbrela, are 9kg, incape si in portbagajul nostru, si pe locul din fata langa sot. spatarul nu prea e reglabil- cum scriu astia- mi-a cazut fata cand l-am primit- de la 90 la 75 grade..dar le-am pus o pernuta mica in spate si i-am dat mai in fata, legati cu hamuri, si nu stateau pe fundulet, mai oblic.sotul e super incantat. are toate rotile pivontante, ii invartaesti pana adorm,am fost febletea statiuniiaspectul e asemanator unui carut de papusi , nitel mai mare
-pana la urma m-am consolat, pr voiaje e minunat- initial mi-a parut rau ca nu am dat un mil in plus, sa iau altceva cu spatar mai reglabil, dar in curand vor face 6 luni-acum avem 4,5 si vor putea sta si in fundulet. eu in parc ies tot cu Tako, ca mi se pare minunat,are cos mare , gentuta,desi am ridicat un nivel, il cobor cand dorm, chiar fiimea doarme intr-o parte, si sta o parte din timp pe burta in carut..

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-dc imi dai o adresa de mail/mesenger iti arat cum stateau ai mei in carut,am facut poze..

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mirela2, unde vine asta Mistral resort? Ca tare mi-ar facea cu ochiul sa plecam si noi cand ia ta-su concediul...E pe culoarul Rucar-Bran?
Pinguinii mei de vreo cateva zile incoace au inceput sa doarma si ziua. Mai cate-o ora mai cate o juma de ora, dar dorm fata de inainte. Incep sa trag speranta si eu in mai bine, ce sa fac? Bine , mai au si cate-un episod ca cel de dimienata cand Eva , dupa ce a mancat la 4 dimi, a inceput nene o vorbarieeee...de vreo ora si ceva.Norocul meu ca s-a chinuit mama cu ea si apoi au dormit lemn amandoua pana la ora 10. Noi, eu si Fabian, le-am asteptat apoi cu cafelele.Saptamana viioare venim la Bucuresti, acasa, si mi-e tare teama de cum s evor purta cei mici. Aici cum facem ochi dimineata iesim in curte. Acolo daca vor face ca toate lighioanele?
Abia astept sa dam ochii cu dr , ca sa incepem si noi diversificarea. Stiu ca va fi mai greu ca pana acum , insa sunt curioasa ce le place.
Oria, ce faci? Cum va merge?
Va pupam cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-mirela- am adaugat la pozele de la semnatura poze de la olanesti, poti vedea carutul acolo.este un carut simplu, fara accesorii.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-monas am vazut pozele tale.,voastre.m-au lasat bebicii sa vad 78 din 100, apoi s-au trezit din somn. dragalasi, frumusei, 2 minuni ce mai..unul dintre ei, seamana cu ai mei, dar nu mai stiu care, dar in unele poze seamana bine
-azi am dat suc de mere. 4 lg-te la fiecare. fata era in extaz.imi tragea mana sa-i bag mai repede lingurita in gura, si apoi plescaia de placere, cu ochii mari..baiatul insa se cam stramba, si plangea mirat de ce nu-i dau laptele odata.eu le bagam cate 1/4, 1/2 lingurita de suc, de teama sa nu-mi dea peste mana, iar el saracul era tot mai mirat si suaprat, ca tot nu vine laptele lui?!ma pisam pe mine de ras.nu intelegea ce se intampla..maraia..iar cand ma pus biberonul de lapte, a fost feeria lui. dupa lapte, i-am mai dat un pic sa vad dc chiar nu-i place, sau era grabit de foame, altfel a savurat marul de, mancase ciorba, acum putea lua si desertul

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-proba- adaugare album poze olanesti

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/olanesti-4%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-dc imi dai o adresa de mail/mesenger iti arat cum stateau ai mei in carut,am facut poze..

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)




uite mirelaaronovici@yahoo.com
merci de info
o sa l iau pe cel ieftin daca asta e fix


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput