Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (141)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Paula, si eu imi tot storc creierii cu idei de meniuri: pt. azi am hotarat sa-i fac piure de cartof+morcovi+ficat. La noi are mare succes mancarea de dovlecel, cu rosii, ceapa, morcov si marar verde, pilaful de orez, mancarea de linte rosie.

Denisa eu stiu ca la varsta asta e voie deja somon, chiar daca e un peste gras, contine grasimi bune.



Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79

Pt. tantari, mie mi-a zis o prietena anul trecut ca sunt in Cora ceva dispozitive mici (asa ca o brosa) care se prind pe tricou, carucior etc. si alunga tantarii. Trebuie sa merg sa caut, si daca gasesc va zic mai multe.


Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Eu am vazut www.amazon.co.uk/Prince-Lionheart-Electronic-Mosquito-Repeller/dp/B00004YUZ6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1307427116&sr=1-1" target="_blank">asa ceva pentru tantari

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

michelle, si nu v-au anuntat dinainte?

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)
Era un anunt pus dar ma gandeam ca in boxe, nu si pe casa scarii


Fetelor voi ce peste ati dat la delfinasi? (haha cum suna)

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Ilinca, si lui Raul ii place dovlecelul, dar nu pot sa-i dau in fiecare zi numai dovlecel. Cred ca azi mananca tocanita de pui, ca zicea mama mea ca face la pranz. Ciuperci e voie? Fasole verde o sa-i fac saptamana asta, inca nu i-am dat. Voi cum o faceti? Dar e scumpa rau!!! Am vazut in piata cu 10 lei/kg
Michelle, eu salau i-am dat. Congelat.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ilinca,. Ii mai dau si la manuta, doar ca mananca muuult mai putin, pana rupe, pana mesteca, nu stiu daca mananca 50 grame. si nu mai vrea nimic din mana mea, nici paine, nici banana. doar din mana lui. cand ma gandesc ca ii voi da paine unsa cu ceva, cum va arata.

La pranz cred ca merge si pate (facut in casa) cu iaurt si rosii. iar la gustarea de la 17 la mine e cam la fel, aceleasi variante- iaurt/cereale/mamaliga/gris.

Peste- i-am dat ceva la caserola, papica pt bebe, nici nu stiu ce peste era. o singura data.

Pastai- i-am dat din aia congelati, in piure de legume. De mai multe ori i-am facut cu usturoi, morcovi si sos de rosii. Mi se parea ca miros excelent, dar lui nu i-au placut niciodata.





Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

i-am dat fructele, tare greu a mancat, cam juma de portie (deci cam 100 ml). apoi i-am dat la mana o nectarian decojita- a ramas doar samburele.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

cris, sa-ti mai zic cum am facut eu: ii incarcam si lui o lingurita (cam pe jumatate) cu piure de fructe si o puneam pe masuta; cand o ducea la gurita, hop si eu cu lingurita mea plina Mizeria devine inevitabila insa, trebuie sa ne obisnuim cu ideea, noroc ca e vara. Lui V ii dau sa mamance doar in body, cu picioarele goale, ca si le baga in gura...plina cu mancare desigur

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Neata

Cred ca trebuie sa ma apuc de baut cafea (eu nu beau deloc) sunt treaza de la 6.30 a marait prin somn de la 4-5 si apoi s-a trezit de tot...la Antonia nu-mi aduc aminte sa fi fost asa matinala...ea dormea cu mine pana la 9-10 ce bine era

Oana si Matei se distreaza la

Diana-offf cred ca te-ai speriat tare...a mai facut febra?...multa sanatate

Crispo-ce scump e Vladutz cand se trezeste dim tot numai un zambet...asa-i ca-ti trece si oboseala cand iti zambeste asa?

Larisa-multa sanatate sa va faceti bine pana plecati la mare...distractie placuta

a tras si un pui de somn David de la 9 pana acum...e fresh...merg sa-i dau fructele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

fete iubite si grijulii - chiar simt ca are puiuca mea mai multe mamicii.
Febra a scazut de la 1 asta noapte. La trezirea de la 7 avea 36, la 9 dupa ka avea 37 dar se miscase mult. Acum vad ca doarme iar. Scriu de pe telefon ca nu indraznesc sa plec sa nu o trezesc.
Am vorbit si cu pediatrul iar. Crede ca e ceva viral, sa o hidratez bine si sa fiu atenta sa ii dau paracetamol daca mai creste febra. Il ador pe mosuletul asta.


Tantari- am fost la farmacie ieri - au niste servetele umede de la chicco( 10 buc - 23 ron parca) + niste chestii de pus langa patut, langa carut ( nu am desfacut inca sa vad cum sunt sau ce sunt).

La multi ani sarbatoritilor zilei!



Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu

inca n-am ajuns la cafeluta, ca mi-s ochii lipiti de somn. eu daca ma culc mai devreme de 12, pai dimineata nu ma pot trezi . la 8.30 m-a trezit Maria sa-i prind parul in codite

Isa a baut lp la 6 si la 8.30 s-a trezit si ea cand a auzit gura lui sora-sa . asa ca am aspirat si spalat pe jos in urletele ei din patut, ce era sa fac cu ea?! acum e mare distractie ca se taraste pana la geam si se ridica in picioare de gratii, vede cateii vecinului, masinile (face iiiiii cand vine cate una, la ora asta is mai rare), apoi se prinde de perdea si face cativa pasi spre mine, inevitabil cade in fund ca doar perdeaua nu ii mentine echilibrul . si o ia e la capat amuzata!

diana, a trecut noaptea cu bine, vad...

merg sa ma lupt si eu cu puiul de zmeu si fructele, nu stiu de ce iar face figuri la ele (bine, nu de la inceput, cam pe la jumatate...)

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput