Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(46)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

o tona de cafea si mie, nu mai pot de somn
am avut o noapte horor
stie vreuna din voi unde as putea gasii supozitoare DICLOGESIC???
am tot sunat la diverse farmacii si ciuciu
nu mai stiu cu ce sa i scad febra


tunde sumetrolim nu e antibiotic

am scris mesajul asta in 3 ore

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

buna ziua si de la noi, avem o grava problema, fetitei mele i-a recomandat doctorita calciu carbonic 0,5g (un varf de cutit cum spunea pediatra) dar eu cred ca i-am dat mult mai mult de un varf de cutit (acum cand am dicutat cu sotul realizez ca i-am dat mai mult decat era necesar) plus ca i l-am pus in lapte ; ce ar trebui sa fac acum?

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Neata la pranz
Ieri nu am intrat deloc, a venit unchiul din Italia, au venit sa ne monteze plasele, ne-am luat si niste rolete la geam in loc de jaluzele, super tari sunt. am facut iar gratar si ma mancat si eu un mic...am fost praf, m-a durut ingrozitor stomacul, aveam gaze care nu le puteam elimina, am adormit asa si ma trezeam din somn cu durere. vad ca acum sunt mai bine, sper sa nu se transmita si la bebe prin lapte.
La multe lunite bebelusilor Kristian,Andrei si Alexandru- Stefan
anduta inteleg perfect prin ce treci, si eu am avut momente de depresie...cum zic si fetele, iesi afara cat mai des,mai ales ca e vremea asta frumoasa, de preferat sa ai si alta companie cu care sa socializezi in afara de bebe. iesi la o terasa cu prietenii si cu bebe. eu mai nou mi-am facut abonament la aerobic s chiar imi face super bine sa fac ceva pt mine. schimba-ti look-ul, trage-ti o freza noua. o sa iti revii
wudy al meu suge cam 7-8 min...iar seara inainte de culcare suge cam 10-15min. ma bucur ca verisoara ta este mai bine
lorich felicitari pt dintisorul cu nr.2... vrem pozeeeeeeee
monica,mirela ce prostii de jucarii...normal daca sunt 0+ sau 3+ ar trebui sa nu fie periculoase. mai bine dai un ban in plus si stii ca nu tragi sperieturi de genul asta.
piscotel felicitari pt diversificare !
monica itr-adevar sunt niste poze pe fb cu mine mireasa...dar nu le-am pus eu...m-au tag-uit prietenii mei care au facut poze cu telefoanele sau aparatele lor. multumesc pt complimente
copiii bolnavi sa va faceti bine repede sa va duca mamele prin parc !
mayane si eu urmaream emisiunea cu jon & kate...incredibil frate cum se descurca femeia aia cu atatia copii ! facea si de mancare,avea grija sa faca si diverse activitati, excursii ! cata rabdare, super woama frate ! chiar ai ce invata de la emisiunea aia. tunde si sor'mea a avut aceeasi problema cu baiatul cel mare...si probleme inca mai sunt, pt ca e diferenta de 5 ani intre ei...si la tine e diferenta mare, asa ca mai mereu vor fi ceva discutii, o sa te obisnuiesti si cu timpul o sa inveti cum sa ii impaci pe fiecare...esti fomeie desteapta si o super mama, asa ca o sa te descurci !

Ma duc sa spal vasele ramase de aseara de la gratar






Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

daca puteti sa credeti, am mai patit o data acelasi lucru: a sunat telefonul si am pierdum mesajul aproape terminat. Mi-am bagat picioarele in el de tel, nu il mai folosesc decat sa citesc ca altfel ma imbolnavesc de nervi. Soata cica am un virus de face asa ... numai in telefon nu mai aveam virusi. Acu m-am mutat la PC sa scriu repede.
TUNDE am citit intr-o carte ca gelozia fratelui mai mare e absolut normala. Inchipuie-ti urmatoarea situatie: intr-o zi vina sotul acasa cu o tipa si iti spune: draga, ea este amanta mea si va sta cu noi. Lunea, miercurea si vinerea stau cu tine iar martea, joia si sambata stau cu ea. Duminica tragem la sorti cu care stau. Cam asta simte fratele mai mare cand vine bebelusul. E normal sa nu reactioneze bine, nu? Acolo zicea ca trebuie sa empatizezi mult cu el, sa ii explici ca intelegi ce simte si sa faci un fel de front comun cu el 'impotriva' bebelusului. Sa ii zici "ia uitat-te si tu la bebelusul asta, nu stie sa faca nimic, doar sta acolo si plange/da din picioare/gangure. Tu stii sa faci atatea ... hai sa ii aratam si lui". Si sa il lasi sa isi exprime frustrarea, sa nu o tina in el.
Desigur, eu nu vorbesc decat din carti, sunt convinsa ca e mult mai greu sa pui in practica. Pentru mie este o enigma cum va descurcati voi, mamicile de 2 copii, plus ca mai aveti grija si de gospodarie si mai intrati si la noi. Asa cum ii spuneam si lui Lori, respect pentru voi toate!

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

CARMEN incearca Rennie sau carbune medicinal. Stiu cum e cu gazele ca toata sarcina m-am luptat cu ele. Groaznic!
Vazusi pozele de pe FB. Deci d'aia nu puteam eu sa dau like-uri si sa comentez acolo ca nu erau puse de tine ... Oricum, frumi frumi.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Fetele care ati inceput diversificarea, ce folositi impotriva petelor? Am inceput si noi de 5 zile doar cu mar si deja am o gramada de bavetici si prosopele patate. Le-am lasat la inmuiat in Vanish o zi, apoi pus Venish si la spalat si nimic. Mai iese cu ceva? Am vazut la DM bavete de hartie. O sa iau si din-alea, dar chiar nu exista remediu?

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

TUNDE- offf, ca asta e si problema mea. La noi e din ce in ce mai bine, dar tot nu vad luminita de la capatul tunelului. Nu ma mai tem ca la inceput pentru integritatea fizica a lui bebe, desi tot nu pot sa-i las nici un minutel singurei, dar oricum.

Noroc ca al tau e mai mare si poate sa-si verbalizeze gelozia, sentimentele, e mare lucru, sa stii. Al meu e mic si se manifesta prin pozne. Luat trompeta si cantat in urechea lui bb care incearca sa doarma, facut pipi in cutia cu jucarii, crize peste crize din orice etc.

Ieri ies cu el in parc, in timp ce tati plimba carutul in jurul parcului. S-a indepartat tati putin cu gand sa se intoarca acasa sa se apuce de curatenie - crize peste crize. Ca el vrea si cu mami si cu tati in parc, amandoi jucandu-se cu el.

Am stat si eu si m-am gandit unde gresesc. Aplic tot ce am citit prin carti si crede-ma ca am citit ceva pe tema asta, inca de a se naste Kevin. I-am accentuat ca el e mare si poate face atatea, nimic - criza ca si el e bebe. Am incercat sa-l implic in ingrijirea lui Kevin - sa-i facem baita, sa-i puna pampers, etc, nimic, nici asta n-a vrut. Am petrecut foarte mult timp singura cu el, practic, fac de asa natura, cand vine el de la gradi, ii dau sa pape lui Kevin si ies numai cu el in parc. Sau ne jucam numai noi. Am noroc ca am un bebelus tare cuminte. Nici astea nu au dat mari rezultate. TOate week-endurile sunt organizate in jurul lui - activitati peste activitati sa se simta el bine. Mers la piscina, la gimnastica, n-a vrut pe nicaieri.
Ieri chiar ma apucase mila de cel mic. Statea pe pat langa noi, noi ne jucam, ca intotdeauna si bebe incerca sa adoarma in vacarmul nostru, se intorsese cu spatele la noi si incovrigat asa ca un batranel isi studia manutele asa impreunate. In afara de papa si schimbat- cand e Patrick in preajma nu fac nimic cu Kevin. De jucat si de dragalit, astea le fac cat e Patrick la gradi. E trist, dar daca indraznim sa ne jucam mai mult de 5 minute cu Kevinb apoi toata ziua e ratata.

Un singur truc care a dat rezultate - povestit cum era cand era el bebe. Aratat poze si filme de atunci. Asta cand mi-a zis ca e nervos ca el merge la gradi si eu stau cu Kevin acasa. N-a mers sa-i zic ca ce norocos e el ca merge la gradi unde face atatea activitati si are atatia prieteni. Dar i-am zis ca fiecare bebelus trebuie sa stea cu mamele la inceput, ca sunt mici si depndenti de noi, cand crese Kevin o sa mearga si el la gradi. Si i-am zis , cum nu-ti mai aduci aminte cand erai mic mic si stateai numai cu mami, si ne plimbam amandoi, si ne jucam... etc, Si i-am aratat poze si filme si s-a mai calmat. De atunci avem mereu program de vizionat filme cu el mic.

Nu i-am zis niciodata ca trebuie sa-l iubeasca pe bebe ca e fratele lui samd. Nu am facut niciodata comparatii intre ei, cu el de fata. NU-l denigrez nici pe bebe, cum am mai auzit ca se face. Pentru ca observ ca daca noi suntem dragastosi cu el, ne imita si e si el la fel. Si cu toate astea, simte mereu nevoia sa ne incerce dragostea neconditionata. Se gandeste probabil in capsorul lui ca daca e prea obrazic, nu-l mai iubim deloc, si inceraca sa faca toate poiznele din lume sa vada daca tot il iubim. Il cert si apoi il iau in brate si-i zic ca sunt trista, ca nu trebuie sa ma incerce, ca il iubesc oricum...

Pana la urma am ajuns la concluzia ca orice as face, sentimentul e acolo, nu-l putem nega, trebuie sa si-l consume. Trebuie sa avem rabdare si sa asteptam, probabil nu va trece niciodata, dar vor invata sa-l gestioneze. E normal sa fie gelos si orice am face noi, nu putem sa le negam sentimentul asta. Putem numai sa fim alaturi de ei, sa ii asiguram zi de zi cat de mult ii iubim, ca sunt unici, ca nu sunt inlocuiti in sufletele noastre, ca dragostea noastra s-a dublat si nu s-a impartit. Eu ii zic mereu,pe tine te iubesc ca esti primul meu copilas, pe Kevin in iubesc ca e al doilea copilas al meu. Nu va iubesc la fel, va iubesc diferit ca sunteti diferiti dar la fel de tare. Nu stiu cat intelege el, dar e mai linistit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MADALINA- babetele din plastic, sau mai sunt dintr-un fel de musama subtire asa si moale. Mai aveam si doua speciale, cu maneci asa, il imbracau pe bebe cu totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

fragrant, normal ca selectezi prietenii, normal ca unii nu inteleg, normal ca eu ii invit si nu accept sa vina neinvitati, normal ca au disparut vizitele nocturne! si da, ai dreptate, tine si de copil! Maia nu a avut colici puternice decat vreo saptamana, in rest erau acceptabile , plus ca majoritatea fie erau dimineata devreme , fie erau noaptea tarziu, asa ca ne ramanea timp si de socializari!probleme cu refluxul nu am avut, plangacioasa nu prea e! e un copil tare cuminte!
stiu si cat de greu e sa ai timp si de bebe, si de casa si pentru tine si pentru hobby! ca sa reusesc sa le impac pe toate am inceput sa tai zdravan din orele de somn, inainte dormeam cate 12, acuma intre 4 si 8 ore!si da, ai dreptate, si varsta joaca un rol important! eu ma incapatanez sa le reusesc pe toate tocmai penntru ca mi s-a spus din n parti ca nu se poate si ca o sa pierd foaarte multe pentru ca am ales sa fiu o mama tanara! ma bucur totusi ca reusesc cu chiu si vai sa impac si capra si varza si vanatorul...si pe mine!

madalina eu ii spal hainele Maiei cu ariel si nu avem nicio pata pe hainute! le bag la program de 40 de grade si pun detergent ca la o masina obisnuita de haine! am si cateva bavetele de sacrificiu din acelea care pe o parte au frotir si pe dedsubt au musama,le-am folosit la sucul de morcovi care chiar pateaza ingrozitor! bavetelele astea le folosim strict pentru mancarea cu lingurita si nu prea ma deranjeaza ca au ramas cu pete!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

http://outdoors.webshots.com/album/580293899NDhUbr

Poze de mai

Mergi la inceput