Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

adipapazi saru`mana de sfat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Ina ce haios povestesti tu cu cucu bau:D Ia ca incerc si eu! Cu masheena, asa tre facut-la noi se duce Pufi inainte ca tre sa o aduca pt ca e parcata mai departe, si inainte sa urcam Puficele da drumu la aer sa se raceasca; idea e ca dc facem diferente mari de temp mi-e sa nu raceasca..

Azi Mara mi-a tras crize de plans cand ii era somn. Daca de obicei la patucin o pun si sta cuminte si apoi adoarme, no azi a latraaat, cu sughituri. Trebea sa o iau sa o linistesc, si apoi pusa la pat. Asta seara nu am mai rezistat si am zis frate o lasam ca dupa carte - dc nu termina in 10min intram la ea. Si in 5 a tacut. Uraa ca nu mai puteam psihic.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna seara! Nu am intrat nici ieri, nici azi si vad ca ati scris, nu gluma. Bravos, barlog! Nu am citit tot, dar mi-e ca uit ce citesc, asa ca mai raspund si pe bucatele.

RamoP: Felicitari pentru abdomene! Imi pare rau ca nu am vazut si eu, am intrat pe Picasa, dar am vazut doar poza, nu si filmulet. Unde vad si eu? Trebuie sa ma apuc si eu, va anunt cand si daca reusesc, sa nu ma laud in zadar.... M-am intalnit cu o prietena azi si ma plangeam ca ma doare spatele si ea imi spunea ca si pe ea o durea rau si ca a rezolvat problema, ducandu-se o data pe saptamana la gimnastica medicala si la masaj si acum e fresh, in forma, super super. Si si-a corectat si o lordoza sau cum o fi zis, ca nu mai stiu exact daca cifoza sau alte alea :)

Beatrice:
Imi pare tare rau sa aud si mi-e frica si mie. Eu credeam ca un copil ori e sensibil si are dureri, ori daca nu are, nici nu va avea. Doar la canini am inteles ca e mai problematic, ca pe toti copiii ii dor caninii cand ies. Dupa cati dinti ai lui Robert a inceput "concertul"? O sa ma uit maine la cum se numesc pliculetele pe care le-am primit eu din Anglia special pentru durerile de dinti ale bebelusilor si iti spun, poate reusesti sa iti procuri, ca stiu ca tu mai faci comenzi de pe Amazon.uk. Tipa care mi le-a trimis mi le-a laudat foarte mult, spunea ca pe multi copii cu probleme i-a calmat. Eu nu am avut ocazia sa le testez si sper sa nici nu am!

Eu nu masor cat ii dau de mancare, dar mama spune ca ii dau mult. O sa masor si eu sa vad pe unde ma plasez fata de ce spuneti voi acolo, 60-70, 100, 160? Revin si va povestesc.

Va pup, fac pauza, ca sunt solicitata :) Tocmai mi s-a intors sotul de la Galati. El a fost la un botez acolo, eu cu fata la biserica la cununie si botez, 2 in 1 la o prietena. Nu aveam cum sa refuzam vreo invitatie, ca atare am mers fiecare la treaba lui.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Bine v-am regasit, dragi mamici si copilasi!

dupa o lunga absenta, intru sa va salut din partea mea si a Mariei!

V-am tot citit( in mare sunt la curent cu ce s-a mai intamplat in Barlog, insa nu am avut timp sa scriu).

Pentru a fi pe pozitii egale, va spun ca Maria este o dulceatza( na, cioara ce sa zica si ea), nu ii tace guritza cat e ziulica de lunga ( il striga pe tati tot timpul, pe mami doar daca e suparata), merge de-a busilea ( pe principiul broastei, in sensu ca se ridica in partu labutze si sare pe burtica si tot asa mai departe), poate sa stea in funduletz, dar nu vrea, mananca foarte bine (fructe coapte cu branza calcica aprox 200 ml, piure de legume cu carnita sau cu galbenus de ou sau simple circa 160-180 ml),doarme noaptea ( cu o pauza de tzitzi pe la 5, dar dupa care se culca la loc), bagam LM la greu, ii place afara, tipa pana raguseste, nu are stare, se insurubeaza ca sfarleaza etc.
Pana la acest moment ( multumim lui Dumnezeu) nu a racit niciodata ( i-a mai curs de doua ori nasul, dar nu ceva de speriat), nu a facut rosu-n gat, nu a durut-o urechea, nu s-a constipat, nu s-a deranjat la stomac, nu a facut temperatura si... nu avem niciun dintisor si nici semne ca ar iesi vreunul prea curand nu sunt ( desi suntem cu balutzele gramada de la 3 luni si roadem tot ce prindem).
Cam atat deocamdata.
Oricum, imi pare bine sa va "revad"!
Floricele si pupicei virtuali tuturor!


Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/PrimeleZile?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/Botez?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

beatrice, si mie!

moshulik, bravo voua! esti o fericita!
am constatat ca fetele sunt mai docile si mai ca in mama si copilul.
si ana face tot ce scrie acolo, s-a fct o basoldina rubensiana de 8500, e cea mai cuminte, zice tati, are 2 dinti iesiti pe silent, vorba sugubinei, doarme, tace etc.
ioakim................dezastru! crize ziua, crize noaptea, se scoala dupa ora 3 din juma in juma de ora si ori tre sa il iau i brate 1 minut, ori plange 9 minute si se culca la loc, desigur, in alta camera. la 5 mananca si la 5 jumate se scoala. e criminal, face mofrturi la papa etc. barbatii astia snt dependenti de femei de mici. are 8150.

tre sa le bag pestele si ficatul, OMFG!

va anunt ca am 72 kg cel mult. arata cantarul 72,9, fiind nefacuta pipi si imbracata, plus cu papa de dimineatza. saptamana asta tre sa dau jos 1 kg, asa vreau io. e mult, dar voi face asta. bag proceduri zilnic ca am multe paranghlii: maine intalneala cu fetele de la fiv in ungaria, joi concert scorpions, vineri intalnire cu elevii mei de acum 5 ani, tre s afiu diva, nu?, sambata nunta etc.incap in hainele de dinainte, inclusiv in blugi. mai am de dat jos soldurile si pulpitzele. noroc ca sunt inalta. abdomenul se contureaza! m-a invatat fizioterapeuta sa fac niste orori de exercitii: stai pe spate cu picioarele la 45 grade si descrii cercuri in interior si in exterior. te sinucizi, nu alta. dar le fac si p-astea.de azi bag cate 10 cercuri inauntru si 10 in afara.

hai, mobilizati-va si bagati exercitii! tre sa redevenim divele care am fost!

de luni, biblioteca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Elfica - pt tine special am pus filmuletul pe youtube, dupa vizionarea voastra o sa il sterg bineinteles



Adipapazi - de-am avea toate ambitia ta...departe-am ajunge
Eu am citit cartea lui Monti, si am redus la maxim consumul de faina, zahar si cartofi... si se vede! cu toate ca mai bag cate-o inghetata si cioco amaruie, sa nu iti spun ca intr-o dimineata mi-a aratat cantarul 67 kg , sa lesin de fericire si alta nu... deci am trecute de la 68-69 la 67-68. Si tot de la Monti nu mai manac fructele decat dimineata pe stomacul gol...

Sa va spun of-ul meu: de o saptamana piciulica vomita cu jet cam o data pe zi, a vomat si dimineata la 7 dupa LM, si seara inainte de culcare (tot LM), sau dupa fructe, si dupa cereale, si dupa legume... imi e asa de mila de el cand il vad ca da afara si pe gura si pe nas :(((((( Nu stiu care poate fi cauza... am zis ca poate din cauza ca e prea agitat si nu sta locului o clipa, nici cand papa nu are astampar e ca piperul, ba stanga, ba dreapta, ba in fund, ba pe spate... Nici cantitatea de papa nu e mare, caci nu papa mult. Astazi am fost la medic, l-a consultat si nu are nimic (nici eu nu ma gandeam ca ar fi bolnav pt ca e foarte, dar foarte vioi si energic) a spus ca ii iasa si dintisorii de sus ca are gingia inflamata si de la dinti se poate sa vomite (oare asa e?!) sa ii dau debridat si sa ii lungesc mesele, adica sa ii dau cate putin in lingurita si cu pauze intre lingurite (mai bag niste abdomene, nu?! :))
A!... si am intrebat de transpiratul in cap, a spus ca asa e normal, sa nu imi fac nici o grija...
De la voi am auzit ca dupa cazutul din pat sa urmarim si daca vomita, de ce? ce poate fi afectat? sa elimin si cauza asta...

Va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

moshulik chiar ca nu te am mai vazut de mult

ma bucur ca sunteti bine
noi am experimentat prima febra la Robert
de la ce a fost, nu se stie, ca muci nu are, de tusit nu a tusit
a trecut, suntem ok acum

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

doamne, ramoP, ce zurla esti! sa faci cate 3 abdomene pt fiecare lingurita!!!! esti belea de belea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

da, si eu fac monti style, dar fructele restrictionate ma omoara!eu nu pot trai fara ele. azi am papat o kifla de la pomana mamei cu 2 felii de sunca presata si 3 sarmalute minuscule in foi de vitza cu iaurt. mai mananc cirese la 6 si la 9 si gata. am aflat la reflexo ca am rinikiul stang cam blocat si fac o cura de cirese si deja se vede.

am intrebat de slabire si acupunctura: cica se pun acele pe nu stiu ce meridiane si in nu stiu ce puncte care declanseaza nu stiu ce energii si blocheaza nu stiu ce treburi si slabesti mai usor.

bai, ce dorm pricinosii mei. au mancat legume cu iaurt si curcan si s-au jucat vreo ora, ana sta bine de tot in popou. au cazut lati si dorm in sincron de o ora jumate, am fct mani-pedi, baut cafea, cetit forum, scos iaurtul la incalzit.

vbeati de masheena: eu raciresc masina nu prea tare ca sa nu fie mare diferenta intre afara si inauntru, pun bebeii in scoici cu un scutec de finet sa nu transpire de la materialul scoicii, ii dezbrac numai la body si dau drumul la AC in parbriz, il mai opresc, iar ii dau drumul etc. nu se va putea trai fara AC nici la vara in casa, asa ca, pe langa eurile din manacare, vom fi siliti sa adaugam si AC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ramo, ce inaltime ai?
eu am 1.75.

mirela, hugs and ! ce fac motaneii? tot cuminti? sa nu-i mai lasi cu bibe singuri, ai vazut ce se poate intampla.manca-i-ar mama de frumosi!

da, confirm ca sanii se miscoreaza dupa intarcare. inainte de sarcina purtam 70-75, la alaptat aveam sutiene 95 cupa C/D, acum am revenit la 75.incap in camasile de dinainte, ma strang unele dintre ele, dar mai am de dat jos macar 6 kg si atunci vor sta ca inainte. asadar, fetele cu , nu va stresati!



Mergi la inceput