Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

RamoP: Felicitari pentru fratele tau! Dragalas baietelul tau, asa face si Iulia mea, e asa fericita ca da din picioare si sare apa.... Sotul rade, rade si ea, eu incerc sa o opresc sa stropeasca, ca inca ii facem in dormitor baia. Tu cum fixezi cadita pe cada, ca pare bine fixata si destul de sus. Pui ceva dedesubt?

RalEli: toate bune? Sotul ok, tu ok? Cand apare Robert pe site sa ne spui, sa il gasim, sa incepem votarea.

Siema:
Tu esti bine, sotul la fel, dupa accident? Sigur va castiga Natalia, ca are un avans considerabil....

Sugubina: Puficele au facut sedinta foto la cabinet?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

RamoP: Felicitari pentru fratele tau! Dragalas baietelul tau, asa face si Iulia mea, e asa fericita ca da din picioare si sare apa.... Sotul rade, rade si ea, eu incerc sa o opresc sa stropeasca, ca inca ii facem in dormitor baia. Tu cum fixezi cadita pe cada, ca pare bine fixata si destul de sus. Pui ceva dedesubt?

RalEli: toate bune? Sotul ok, tu ok? Cand apare Robert pe site sa ne spui, sa il gasim, sa incepem votarea.

Siema:
Tu esti bine, sotul la fel, dupa accident? Sigur va castiga Natalia, ca are un avans considerabil....

Sugubina: Puficele au facut sedinta foto la cabinet?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


Mersi

cadita nu e fixata de cada mare, asa e cada mare cu niste chesti, nu stiu cum sa le zic, asa e modelul sa fie mai smecher... cum are sus sa iti pui minile, ca sa nu fie doar intr-o parte, au facut niste santuri si in partea cealalta, dar cadita sta mai sus cu aprox. 5 centi, cred... ca nu am masurat exact, numai ca intradevar sta fixa nu misca... saraca de tine, ce mai stergi pe jos dupa baita... noi de la 4 luni l-am mutat in baie, imi e mai usor cu spatele, ca stau in genunchi cat il spal, si la colaceala la fel, stau in genunchi si il admir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Hello, dragele mele!

Am mai incercat o data sa va scriu si fix atunci mi-au taiat internetul pentru neplata, uit mereu cand e data limita. Apoi am plecat la Tg Jiu, apoi la Viena si iata-ma, dupa o luna, inapoi in Bucuresti. Abia ne-am instalat si noi, in weekend am fost la mare cu Danaint si familia ei, ai nostri copii s-au simtit tare bine la malul marii.
Am stat ceva sa va recuperez, am retinut multe info pe care evident nu le stiam... realizez acum ca de pe forum am invatat majoritatea lucrurilor pe care le stiu in prezent, in calitate de mama. Va pup si mi-ati lipsit!
Avem si noi 2 dintisori jos, am inceput dive care a fost cu nabadai la inceput. Am abandonat legumele dupa o saptamana de esec si am inceput cu fructe, care au avut un real succes. Dupa o saptamana de fructe, am reintrodus legumele si le-a mancat fara probleme. De sapt viitoare introduc carnea si peste inca o saptamana iaurtul. Eu n-am nicio schema de diversificare... am ascultat/citit si am retinut ce era important de stiut. Apoi am aplicat.
Legat de stat in fundulet, si eu mi-am facut probleme, noi la 7 luni nu stateam bine. Fix la 2 saptamani dupa aceea, mi-a stat singurel. Deci, rabdare ca stau ei si-n fundulache.
Evident, Davidu tot ta-ta stie sa spuna, astept ziua in care o sa-mi aud si eu numele...


Va las, va pup pe toate si ne-auzim la cafea! NB tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Buna dimineata!

Cafea si sandwich'uri pentru toata lumea! Sunt cam zombie, Davidu a avut o trezire matinala si mi-a luat ceva timp sa-l adorm. Va pup, s-avem o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ana, bine ai revenit. Chiar ieri ma gandeam la voi, fetele care n-ati mai scris. Daca stiam ca ati fost la mare, ma autoinvitam si eu la o intalneala cu voi ...eu vara stau la mare. Ieri am venit la Bucuresti si plec iar joi. Deci dc mai mergeti pe la mare, poate imi dati un semn.
SYmo, tu nu mai zici nimic??? Ma gandeam ca paote esti pe la Kazeboo.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Cucul buna!

Adi cand afli cum ii zice la plajuca aia cu vila si mazlini sa imi zici. I-am pove lu Pufescu si ii surade idea . Hai ca 12h nu e asa grav, vorba ta - daca e plecarea noaptea bbeii sunt sanse sa duarma. Cel putin ale mele sunt ff cumintele in masheena, le place la maxim. Si nuaptea stiu si ele ca e pt dormit.

Super greutaati bravo, sunteti in grafic. Felicitari pt zlabit. Eu mi-am cam terminat vointza, mai bag si purcelizme of of.
Hahah si tu facusi test sarcina? am facut si eu unu mai demult ca eram ingrijorata ca de ce nu vine ciclonu. Apai tu alti beibi nu mai vrei? ca cat te-ai chinuit pt ei cu fiv ma gandeam ca vreti familie mare.

Bravegirl mai stiam eu o fata-n parc de era nevoita sa ii dea carnita cu banana, k nu servea deloc bebe.

Ramo felicitari pentru fratelo!! Cre ca esti foarte mandra.

Elfico bine ca s-a rezolvat cu indigestia. Da nu mai vrei bb doi sau nu il vrei acu? Cu cadita eu deacu o bag direct in cada mare, ca prea mare lacaraie se facea in sufragerie. Incape perfect si pot si ele sa se clipclopizeze la maxim fara strez pt madre.
Nu am facut sedinta foto..aia cica e cu telefonu drei

Vestile despre noi ar fi ca gata, Maruta sede in fund f frumos si drept, perioade luuungi. Ii place. Ilincuta zisa zvarlogela cam merge catzelistic, se arunca in fata, se taraie. Dpdv stat in fund cre ca are o pb cu statu efectiv, nu pua sa stea, ea tre sa fie in miscare.Mereu. Ca o duracela. Ii mai place sa fie tinuta si sa stea in picioare, se infige ca Nadia, le tine drepte drepte. Mai nou i-am aratat cum sa se tie de tarc in picioare, nu o las nesupravegheata sunt mereu cu mana pe ea, da ii placeee..Prevad ca va merge destul de repede.

Mai am 8z pana plec la MARE cu Puficeeeleeeee sa vezi distractie pe noi.Deabia astept sa le piscinez si sa stam pe sezlong, sa le bag cu labutele in apa marii, sa le plimb prin statiune. Or sa zica aia ca ma venit cu circu. Asa e si in parc decate ori mergem. Ieri le pusesem iar pe paturica, Ilincuta venise la sorsa sa ii fure palaria, Maruta radea de ea ca nu ajunge catzelistic la ea, care statea in fund. Si lumea care trecea pe alee se oprea in drum.


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Noi ne pregatim sa iesim la Taverna Sarbului....sper sa aprecieze Patrick atmosfera si mancarea buna

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_P spune:

nici eu nu am mai intrat de mult dar pt mine este mult mai usor de scriu pe FB
noi suntem bine, am crescut, avem 3 dintisori si stam si in picioare....a trebuit sa cobor patutul cu o treapta pt ca se ridica in picioare si risca sa cada....in rest suntem un mare rasfatat si vrem mai mult in brate si cand nu suntem luat in brate facem pe santajistul si tipam pana vine cineva sa ne ia

va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna seara, dragelor! Bine ati revenit, AnaO si LidiaP. Ma bucur tare ca ne mai cititi si si mai tare ca ne mai si scrieti. Mi-e tare dor de atmosfera din barlog de odinioara, dar ce sa fac, n-am incotro, FB ne-a furat rand pe rand ursoaicele :( Cateva insa ramanem ferme, nu plecam din barlog, iar unele sunt si colo si dincolo. Mai arunc si eu un ochi la ce mai scrieti pe FB, dar doar ce primesc pe mail, nu vad decat postarile principale, nu si comentariile celorlalte. Despre statul in fund raportez si eu progrese considerabile. De la 6 luni si 3 saptmani de cand am fost la Baby Expo si mi-a spus tipa ca ar fi trebuit sa stea in fund, iar eu nici nu o pusesem, de teama sa nu ii afectez in vreun fel coloana, am tot pus-o intre perne sau sprijinita de mine, de spatarul canapelei. Si acum progresle sunt evidente, se ridica singura in scoica sau in carut, dar inca nu a reusit niciodata sa se ridice singura de la orizontala in fund. Dar sunt multumita, consider ca sta foarte bine si ca e o chestiune de timp, nu de probleme motrice. Nu i-am dat siropul cu vitamina B, iar luni ma duc la doctor, la controlul de 8 luni, sper sa nu sesizeze doctorita. Sunt curioasa cum a luat in greutate, sper sa nu am surprize neplacute. In ultima vreme mananca din ce in ce mai putin si mai cu proteste. Nu stiu, as face pauza o perioada... Dar tot zic ca ii trece. Inainte manca ce manca si abia apoi tinea mancarea in gura, acum parca direct nu vrea sa inghita si o pacalesc cu canita cu apa pe care i-o pun la gura si care antreneaza mancarea si astfel inghite si ea...

Sugubina: Bebe 2 il dorim din suflet, dar teama e mare, ca uneori abia ma descurc cu Iulia (cu nervii), asa ca imi imaginez cum ar fi cu inca unul, eventual si mai plangacios. Bine, s-ar putea ca la Iulia sa fie o perioada mai cu maraiala de la dintisori, ca intr-o dimineata nu o impacam in niciun fel si i-am dat un pliculet din cele de care va spuneam ca am primit din Anglia si s-a linistit imediat, asa cum mi s-a si spus ca se intampla. Acum eu nu ii dau mereu, ca ma gandesc ca maraiala poate fi de la lipsa de somn, stres cu mancarea, ci doar daca stiu sigur ca nu se aplica nicio varianta. Trecem noi si peste asta. Intr-un fel chiar mi-as dori inca un bebe, parca nu m-as mai intoarce la munca, mi se pare o perioada asa de frumoasa... dar mi-e si rusine de sefu', imi imaginez cum i-as spune ca imi prelungesc concediul, ca mai astept un bebe :) Eh, cand o vrea cel de sus, atunci sa fie!

Simona Maris: tu ce mai faci, cum merge cu sarcina, e diferita fata de prima? Cum te descurci si cu Stefan si cu bebe2? Gata cu scoala? Daca nu, tinem pumnii!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Inca o intreare: bebeii vostri cum au sub limba, ca noi, adultii, ata aia care tine limba? La Iulia, de ceva vreme, am vazut cand plange si ridica limba se vede ca o gaura, de parca ata aia e taiata. Va dati seama ca nu am putut verifica decat cand plange, ca in rest nu ridica limba, dar parca e cam ciudat. O sa o intreb pe doctorita luni, dar daca stiti si voi ceva, spuneti-mi. Pana acu' vreo saptamana-doua, nu am sesizat nimic, deci nu stiu daca s-a transformat sau asa a fost de la nastere si nu am observat noi...

Alte nazbatii descoperite cu ocazia vizitei mamei la noi. Eu o consider pe Iulia prea mica pentru multe, dar mama se joaca cu ea altfel.... isi punea un pahar la gura si facea "tu tu", apoi i-l punea si Iuliei si facea si ea intr-un fel, scotea niste sunete asemanatoare cu ale mamei. Si asta de cateva ori bune, nu a fost o intamplare. Eu am incercat azi, dar nu a cooperat :( Apoi i-a cumparat mama o mingiuta si o tinea in brate si o impingea cu piciorul in mingiuta, iar ea radea cu o mare pofta! S-au jucat cu niste butoane si tare fericita a fost Iulia sa le ia la rand, sa descopere ce face fiecare. Eu m-am gandit ca am subestimat-o, considerand ca e prea mica si cand colo, e tare desteapta! Mama i-a aratat cum s-ar putea ridica in patut, i-a aratat cum se poate tine de marginea patului cu mainile si cu picioarele se sprijina de salteaua patului. Acum o pun si eu si e tare fericita... Ii place sa sara si sa stea pe picoare ceva de speriat, dar rar calca cu toata talpa, adesea cu varfurile si de multe ori chiar cu piciorul invers, practic rasucind piciorul, ca talpa vine in lateral, nu stiu sa explic bine. Nu stiu cum va face sa se ridice, ca nu prea are de ce sa se traga, ca patul nu e cu stinghii, ci cu plasa, dar se descurca ea.
Azi am dus-o afara pe la 6 si tot plangea, nu o impacam in niciun fel. Intamplarea a facut sa ma opresc langa un parculet de cartier, incercand sa ii dau putina apa, doar doar o tacea. A vazut astfel niste copii si ca prin miracol a tacut. Zic eu: "aha, vrei la copii, hai in parc" si asa a fost, veselie mare, talente, s-a ridicat in fund se tinea de bara din fata, se juca cu picioarele, le punea peste bara, numai acrobatii :) Vine sotul la noi si decidem sa ne plimbam, ca i-a trecut maraiala. Plecam din parc, iar concert :) Sotul se duce sa plateasca intretinerea, eu ma reintorc in parc. Iar liniste!!! Deci ii place compania copiilor, nu vrea singurica si s-a plictisit de noi :)

Hai ca va pupacesc dulce de tot, ca iar ma lungesc!

Bravegirl: Cum a fost experienta cu Taverna Sarbului? Va mai vine sa repetati figura? Tu, stand la mare toata vara, il bagi pe Patrick in apa marii sau la piscina sau cum procedezi? Il tii numai sub umbreluta sau il dai cu crema? Daca da, ce crema folosesti? Dar voi, AnaO si Danaint, cum ati facut cu bebeii vostri la mare?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput