Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

decalotez zilnic, putin cate putzin. avem putza curata. nu cred ca am gasit vreodata smegma. cum arata?
decalotez ca sa nu ajungem mai tarziu la infectii/operatii etc.
lamuriti-ma si pe mine: de ce unii pediatri recomanda la 5 iaurt, la 7-8 seara cereale, la 10 lapte? in loc de iaurt cu cereale direct, ca sa scapi de calvarul unei mese in plus? adica fix cand sa ies seara in parc, ba sa plec cu cerealele dupa mine, ba sa ma intorc in casa?
bravegirl, ce e liofilizatul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Cucul buna!

adipapazi miss you too! kiss!

- cum ai facut dulceata de capsuni zi pas cu pas incl cantitati.Si eu planui sa fac tot cu fructoza!
- reteta - azi am dat la shaorme prima oara gris cu lapte; f bun amestecat la servire cu banana.Au rupt, mai vroiau!! In rest ieri am dat first time pastrav amestecat in tocana de legumi. Facut initial la abur. A fost ok, papat cam tot ambele.
Unde ai fost in Thassos, ce statiune? e asa frumoasa insula asta, am fost anu trecut...Am inchirat masinuta si am facut tur, si ne-am flendurit peste tot, pe plajutele alea speciale cu apa albastra si nisip auriu. Ce mai, vis!!! Planui sa te duci cu cupii cu masheena?

Nu vii odata in IOR si tu?

Bravegirl bine ai revenit! cum e la mare, e totusi alceva ca vezi si tu natura, mare alta treaba chiar dc rutina e aceiasi. Taticu e cu voi? Patrick e baiat mare, nookilist, felicitari!

lorin nici eu nu dau biscuiti din comert. Sunt si ai naibii de scumpi. Si au grasimi vegetale+sugar.Le-am preparat eu dupa reteta carlei, am dat linku mai in spate, da nu ii moi inca, am sa incerc odata sa vedem dc baga. Am feelingu ca Maruta pofticiuasa va baga.

A sa va pove: am fost azi in parc si am pus bebelusii pe paturica pe iarba, Puficele, Irina o fetita si baietelu Tudor-de la o odisee mai batrana cu o luna. Vine un catzel mic si pufos cu stapanu copil. Ne-am mai jucat cu eeel, pufele l-au smotrocit tinute de mine in brate, ala se distra, Maruta radea. Ce mai - scena de film!! Dc as sta la casa mai mare as lua caine cainesc 100%!!! Mi-e dor de Purci Purcescuuu!

Apropo de scaune de masheena-o sa iau si eu probabil de pe okazii ca nu pot da 6mil pe 1 buc . Sfatuiti-ma si pe mine dpdv caraceristici- ce e important si foarte important sa aibe? sa stiu ce sa caut.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Adi, liofilizatul este praf de carne. Eu iau de la plasmon si il amestec in mancarea pe care i-o fac eu. este mai concentrat decat dc as fierbe eu carne. Asa cum am mai zis, Patrick nu prea accepta carnea, asa ca pot sa-i pun un varf de lingurita de liofilizat si nu se simte.
Faza cu mesele este orientativa. Nu trebuie sa ai musai n mese cum scrie in carti. Eu ma adaptez dupa copil. Arianna a fost f dificila....la un moment dat am cedat si am zis ca d efoame nu o sa moara. si-a facut singura program. Lui bebe incerc sa-i fac program, dar dc nu merge, nu mai insist. azi a mancat la 16.30 120g de iaurt cu 3 masuri de praf de biscuiti. Apoi la 20 i-am dat 120ml LM cu cereale, piure gros. s-a lins pe bot. apoi a supt de parca nu mancase nimic. Eu stiu ca trebuie sa aiba 3 mese pricipale si 2 gustari. La Arianna gustarea insemna o gurita de biscuite ...mesele princiale erau cateva lingurite..baza era
Eu tin cont sa manance zilnic fructe, legume si proteina animala. In afara de lapte, evident. Ma gandesc ca asa cum nici eu nu am chef mereu de aceleasi chestii, asa nici ei nu sunt roboti. Incerc sa ma pun in locul lui...dc nu-i place/nu vrea nu-l fortez. Nu-i bai dc nu mananca o zi cereale/iaurt/carne. ii dau in ziua urmatoare, la prima masa, ce n-a mancat cu o zi inainte.
a...asta cu ora 17, apoi 20 si 22 mi se pare exagerat. e acceptabil doar daca suge, ca atunci nu prea poti sa-i faci program. Dar dc e vorba de mese, sunt prea dese, parerea mea.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Sugubina, tati nu e cu noi, l-am lasat cu santierul de acasa Ma simt mesterul Manole. in fiecare an mai facem ceva modificari la casa. Cd am luat-o mi se parea imensa, acum nu mai avem loc
La scaun, sa luati neaparat din ala care se lasa pe spate, sa doarma copilul bine, ca altfel ii pica capul in fata si amorteste bietul copil. alte sfaturi nu stiu sa va dau, ca la mine sotul se ocupa...luam numai ce a fost testat, etc...

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Anya, 6 dinti ??? uuaaaa...
am scos si eu morcovul , sa vedem cum merge asa; si Antonia mananca orice ii dau, cu pofta chiar, indiferent de gust deci nu trebe sa fac combinatii deosebite; de nu s-ar mai constipa....
reteta de biscuiti de pe FB e aceeasi cu cea de care zice Sugubina ? - sa ma duc sa o caut...

Sugu, lasatul pe spate mi s-a parut si mie cel mai important la scaunelul de masina, ca sta comod; acu vrea si d-soara mare scaun de masina, ca de', numa sora-sa sa aiba ? si la grupa ei de varsta nu se lasa niciunul pe spate; mie ca-l iau degeaba, ca ea sta intinsa pe bancheta si doarme, daca drumul e mai lung de o ora...o sa caut si eu pe okazii

programul de masa...vise taica...la Miruna eram ca Big Ben-ul si ea nu comenta nimic, manca orice, ca la carte...acu' s-a schimbat foaia... nici eu nu mai sunt asa stricta, nici copilul nu mai e la fel: adoarme inainte de masa, nu mananca mesele de LM decat daca are chef si cat are chef (curios ca nici nu plange), baleste in fata noastra la masa si in fata oricui baga ceva in gura (ieri era aglomerat in parc si o tanti s-a asezat pe banca langa noi si manca...a trebuit sa plecam ca balea efectiv la ea si nu-si lua ochii de pe mancarea ei)
asa ca deocamdata regula e ca in fiecare zi sa manance si altceva decat LM

banuiesc ca sunt singura pe aici asa ca, noapte buna fetelor!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Inca o noapte alba NU MAI POOOOTTTTT!!!! Vreau si eu sa dorm
Ma duc sa ma spal si sa-i pregatesc fructele. Azi ii dau pepene galben. Sa vad dc apreciaza ...

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

sugu, eu am fct dulceatza dupa reteta de pe cutia de fructoa de la dr otker. daca ai masina de fct paine cu program de dulceatza, faci la ea. daca nu, pui capsunile cu fructoza, astepti sa fiarba, le lasi 5-10 min, stingi, pui fripta in borcane, le pui pe borcane 5 minute cu popoul in sus si gata. la 1 kg de capsuni parca 350-400 g, in orice caz, o cutie de fructoza. poti lua fructoza cu gelifiant inclus, ca sa nu iasa apoasa. am fct ambele variante, acelsi gust, dar aia cu gelif e mai aspectoasa.

thassos... am fost de 3 ori, mereu cu mashina. am stat in multe locuri, cel mai mult mi-a placut in skala potamia, langa panagia si potamia, satucele alea pitoresti. de fapt, la anul vom merge la niste apartamente (4 in vila) cu 2 camere, 1 living cu bucatarie si un dormitor, plus baie, cu frigider/aragaz etc, vila care e in varful unei livezi de maslini si are plaja ei. abia astept. ma voi duce cu bebii. plec noaptea, ca sa scutim din drum. thassos este locul nostru de suflet, avem o intreaga mitologie acolo: carciuma lui kostas, iedul la protzap al lui stelios, magzinul de sandale romane, cofetaria u prajituri, kekesh beatc de unde ne aruncam in mare, agios ioan unde facem plaja ca la nisa etc. iar plaja de langa manastire este pur si simplu bestiala.
numai in croatia m-am mai simtit asa de bine, pe toate insulele lor ascunse si nepopulate.

in ior? pai e tare greu, e departe. numai sa vin fara ei!

bravegirl, nervi tari! o sa creasca bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

corina si eu la fel, VREAU SA DORM, macar 5 ore legat

atata s a foit Razvan, doamne, de zicei ca are purici
s a trezit de nush cate ori, s a intors pe burta si dai planset ca vrea inapoi pe spate pana la urma l am luat in patul mare langa mine,ca altfel il trezea si pe balaur si apoi dai urlaciuni....ce i drept la un mom dat s a trezit si acela, tot din cauza foielilor lui frasu, dar l am potolit relativ repede, cu un bibi cu LP
pana a adormit..., ca el nu doarme in patut mare niciodata, el acolo se joaca decat, pt el patul mare e locul de joaca

intr un final s a potolit si a adormit,la 6 era treaz, o ora si un pic a dormit

cine doarme acum???
amandoi evident, unul a adormit in carut, si balaurul l am culcat langa tacsu, care sforaie la ureche..........asta dupa ce au halit cate un bibe cu LP

pupi

erata: pasagerul din carut s a trezit

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adi arata demential locatia
la ce vila mergeti voi, poate il conving pe M si mergem si noi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

BraveGirl - stiu ca e greu cu noptile nedormite, adica cred ca tu stii mai bine ca mine, ca e al doilea, asa ca iti dau o imbratisare calda si o cana mare de cafea...
sunt de acord cu tine in privinta meselor, daca nu vrea nu vrea, ii dau LM, ma tot gandesc ca fructe si legume o sa mance pana la 90 de ani, dar LM numai acum, max 2 ani (daca o sa am...) si cred ca de aceea nu insist. Astazi la fructe a mancat cred ca 10 lingurite si nu a mai vrut, i-am dat LM si acum doarme...

Sugu - oricat de greu ti-ar fi, si stiu ca usor nu e, din afara la tine pare totul o distractie distractiva... super mama!
Si eu il pun pe Alex pe paturica in parc, e singurul bebelan pe paturica, asa ca e vedeta parcului, vin toti copilasi la el, si parintii dupa copilasi ca n-au ce face...:))
Nu vreau sa te descurajez, dar am o prietena ce cauta scaun de masina pe okazii si nu a gasit nimic ok, din cauza ca scaunele sunt folosite mai multi ani decat scoicile sau carucioarele, si in timp se deterioreaza... sper ca tu sa ai mai mult noroc decat ea.

Asssaaaa...
despre noi, sa va spun ca piciul meu cred ca a ajuns zecekilist, oricum cred ca e pe-apropape 9.800 sau 9.900 nu am cantar de bebe sa vad exact, are 71cm, e ca titirezul nu sta o clipa, mege stilul omida... isi ridica fundul sus, sus de tot isi aduce picioarele cat mai sub burta se lasa pe genunchi si se impinge in fata, apoi o ia de la capat...
cu decalotarea, s-a decalotat singur eu trageam in jos cat permitea sa il spal, si el si-a impins fundu-n sus, eu tinand practic contra, cum trageam in jos, a facut pac! a sangerat intr-un punct, si acum e decalotat, dar nu de tot, si tre sa am mare grija la spalat ca daca nu se lipeste la loc si a muncit baiatul degeaba...

Sa nu uit scopul si motivul vizitei

La multi ani! tuturor bebelanilor ce mai adauga o lunita la viata lor, si La multi ani! celor doua mame sarbatorite ieri si astazi Ukume si Heidy
Va doresc un sincer la multi ani si implinirea tuturor dorintelor!!!



barlogul

Mergi la inceput