Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Antonia inca doarme

oare nu i-o fi foame ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

La multi ani ptr ursuletii nostrii dragi...Eva Maria, Evelina Ioana, Antonia Nicole, Clara si nu il ultimul rand Luca Stefan!!!!! Sa fiti sanatosi pui mici si sa va bucurati parintii in fiecare zi cum ati facut-o si pana acum! Multi, multi pupici!!!!! (am dat si eu copy-paste de pe FB, dar nu va suparati pe mine, nu? )

Baietii mei sunt tot cu tratament si mai au ceva!! sunt cu nervii la pamant. pe 20 mergem la alergolog cu toti 3. ieri i-am facut radiografie la urechi lui Iustin. Cred ca va trebui sa-l operam. imi este groaza ptr ca si eu am trecut prin asta si stiu cat de nasol este . Ma invinovatesc ca m-a mostenit pe mine desi toata lumea imi zice ca nu este asa

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Azi am inceput un program mai organizat, sper sa ma pot tine de el. Iulia se trezeste in jur de 6-7 dimineata, se joaca si cand mai oboseste o alaptez si o scot afara sa doarma in aer liber. Azi a fost oricum mai racoare, dar cand o fi cald, nu o mai pot scoate decat dimineata, ca apoi vin caldurile. Cand se trezeste, intram in casa si mancam branzica cu fructe. Cat se joaca ea, scot branzica din frigider sa se mai incalzeasca sau o fac, daca nu mai am (fac din 500 ml si imi ajunge pentru 3 portii, desi in reteta pediatrei scrie sa o impart doar in doua, voi cum procedati?). Rad si morcovul pe razatoarea mica si il storc deasupra branzei (eu il storc cu mana spalata in prealabil, bineinteles, iau in pumn morcovul si strang, nu ma complic cu tifon, voi?). Dupa masa facem nani, timp in care pregatesc masa de pranz. Si apoi sculat, jucat, papat pana seara, cand facem nani. Nu cred ca o mai pot scoate afara, ca e foarte cald, soare, iar ea adoarme devreme, pe la 8 - 8.30, cu baita inainte, la cat sa o mai scot... Cu mesele trebuie sa vad cum sa fac, pe la ce ore sa i le pun, sa fie bine. De luni ii dau si eu supica de legume. Voi cum ati facut? La inceput ati fiert zeama din mai multe legume, dar ati pasat doar una, sa vedeti daca o tolereaza, apoi alta si alta, pana le-ati amestecat pe toate? Cat puneti din fiecare leguma la fiert (1 - 2 cm ajung), ca banuiesc ca din putin din fiecare se face o ditamai portia... Iar eu cu compunerea si cu o gramada de intrebari, gen voi cum faceti :)... Asta pentru ca va apreciez si pentru ca tin cont de ele, ca de asta va intreb. Si nici nu ma supar daca intalnesc si opinii cu care nu sunt de acord, nu va faceti griji!

De alaptat vreau sa o alaptez cat mai mult timp, dar cu dormitul o sa incerc sa o mai invat sa adoarma singura. A reusit performanta de vreo 5 ori, cred... Si acum plange de somn, iar papica nu e nici pe departe gata. Asta e, facem pauza si mancam dupa nani.

Am uitat sa va spun ca merge f bine de-a busilea. Pana de curand mergea cu antebratele indoite, dar acum reuseste sa le intinda, chiar daca oboseste repede. Si ridica fundul sus de tot, parca ar vrea sa se ridice! Dar cu statul in fund nu a reusit inca, desi mai avem doua saptamani pana la scadenta (opt luni, termenul maxim admis). Oricum, se vad progrese, de cand o pun ridicata.

Va pup, ca !

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Smechera a tacut cum am luat-o in brate, deci nu somnul o facea sa planga! Acum vorbeste pe limba ei cu mare bucurie, cu chiote, e o scumpa! A trecut de la o extrema la alta.

Sashenka: Sanatate multa! Te duci cu toti trei, sa vezi daca si ceilalti doi au alergii? Ce problema are Iustin la ureche, de trebuie operat? Nu trebuie sa te invinovatesti, e firesc ca materialul genetic sa se transmita si fiecare are probleme. Ce sa facem, sa nu mai facem copii? Bine ca e rezolvabila problema prin operatie, ca dupa nu mai are nimic, nu?

Sugubina: Mie pediatra mi-a dat reteta de branza de vaci cu lapte de 3,5 grasime. Mai e cineva cu astfel de indicatii sau toata lumea face cu 1,5?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

SUGUBINA esti o dulce! cred ca ar sta tare cumintel robert langa pufe. mi-ar placea mult sa fie prieteni si mai tarziu

eu va pup, azi plecam la mama la focsani. am net acolo dar o sa intru rar

mami de Robert Petru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

Azi am inceput un program mai organizat, sper sa ma pot tine de el. Iulia se trezeste in jur de 6-7 dimineata, se joaca si cand mai oboseste o alaptez si o scot afara sa doarma in aer liber. Azi a fost oricum mai racoare, dar cand o fi cald, nu o mai pot scoate decat dimineata, ca apoi vin caldurile. Cand se trezeste, intram in casa si mancam branzica cu fructe. Cat se joaca ea, scot branzica din frigider sa se mai incalzeasca sau o fac, daca nu mai am (fac din 500 ml si imi ajunge pentru 3 portii, desi in reteta pediatrei scrie sa o impart doar in doua, voi cum procedati?). Rad si morcovul pe razatoarea mica si il storc deasupra branzei (eu il storc cu mana spalata in prealabil, bineinteles, iau in pumn morcovul si strang, nu ma complic cu tifon, voi?). Dupa masa facem nani, timp in care pregatesc masa de pranz. Si apoi sculat, jucat, papat pana seara, cand facem nani. Nu cred ca o mai pot scoate afara, ca e foarte cald, soare, iar ea adoarme devreme, pe la 8 - 8.30, cu baita inainte, la cat sa o mai scot... Cu mesele trebuie sa vad cum sa fac, pe la ce ore sa i le pun, sa fie bine. De luni ii dau si eu supica de legume. Voi cum ati facut? La inceput ati fiert zeama din mai multe legume, dar ati pasat doar una, sa vedeti daca o tolereaza, apoi alta si alta, pana le-ati amestecat pe toate? Cat puneti din fiecare leguma la fiert (1 - 2 cm ajung), ca banuiesc ca din putin din fiecare se face o ditamai portia... Iar eu cu compunerea si cu o gramada de intrebari, gen voi cum faceti :)... Asta pentru ca va apreciez si pentru ca tin cont de ele, ca de asta va intreb. Si nici nu ma supar daca intalnesc si opinii cu care nu sunt de acord, nu va faceti griji!

De alaptat vreau sa o alaptez cat mai mult timp, dar cu dormitul o sa incerc sa o mai invat sa adoarma singura. A reusit performanta de vreo 5 ori, cred... Si acum plange de somn, iar papica nu e nici pe departe gata. Asta e, facem pauza si mancam dupa nani.

Am uitat sa va spun ca merge f bine de-a busilea. Pana de curand mergea cu antebratele indoite, dar acum reuseste sa le intinda, chiar daca oboseste repede. Si ridica fundul sus de tot, parca ar vrea sa se ridice! Dar cu statul in fund nu a reusit inca, desi mai avem doua saptamani pana la scadenta (opt luni, termenul maxim admis). Oricum, se vad progrese, de cand o pun ridicata.

Va pup, ca !

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE



eu branzica ii fac atunci cand i-o dau din 250 ml lapte....deci ar veni de 2 ori din 500 ml.
legumele le-am facut in felul urmator: am fiert morcov, telina, patrunjel si pastarnac radacina, o ceapa intreaga si dovlecel. i le-am pasat toate in afara de ceapa si i le-am dat cu lingurita ca pe un piure. eu te sfatuiesc ca nu ii bagi in biberon mai ales ca o si alaptezi ptr ca s-ar putea dupa aia sa-ti refuze sanul. dar nu inteleg tu i-ai dat branza inainte de legume???

Iustin tot face puroi la ureche si nu am descoperit cauza

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

I-am dat la un moment dat de test niste morcov fiert si atat. In planul pediatrei mele intra branza la o luna de la inceperea diversificarii si supa de legume la o luna si jumatate-doua luni. Auzisem ca e bine sa introducem legumele pe rand, pediatra mea spune ca le fierb pe toate, adica morcov, pastarnac, patrunjel, telina, dovlecel, ceapa, cartof, ardei rosu gras + 2 lingurite ulei extravirgin de masline. Pentru inceput imi recomanda sa pasez morcovul, ardeiul fara coaja, dovlecelul si sa incep cu 30 g, crescand progresiv cu inca 30g. Vroiam sa stiu daca e ok sa ii dau mai multe legume sau sa i le dau pe rand, asteptand reactia.

Nu ii dau cu biberonul, nu i-am dat niciodata, tocmai pentru a nu risca sa nu mai vrea san. O singura data i-a dat o asistenta in spital, ca plangea intr-una si nu stiam ce sa ii mai facem si ea credea ca nu se satura cu ce ii dadeam eu, dar ea era prea obosita sa suga mult, sa se sature si adormea, apoi nu dormea mult, ca ii era foame si tot asa... Colostru si lapte am avut din plin, a doua zi mi-a spus consiliera in lactatie ca a auzit ca i-a dat LP si mi-a spus ca nu e deloc cazul la mine, asa ca nu i s-a mai dat. Oricum, am vazut ca si dupa acel LP plangea, asa ca aveam si noi aceeasi parere. Iar dupa 6 luni, pentru apa, am trecut direct la canuta cu cioc de silicon. Ma gandesc sa incerc sa ii dau si LM cu aia, sa vad daca bea sau se enerveaza. Nu am lasat-o niciodata cu altcineva, dar daca ar vrea sa bea, m-as mai putea duce si eu la un teatru ceva...
Va pup, acum chiar ca ma duc la nani.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Poate linkul asta ajuta putin: http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html

In al doilea an (lunile 12-23), 448 mL de lapte de mama asigura:
o 29% din necesarul de energie
o 43% din necesarul de proteine
o 36% din necesarul de calciu
o 75% din necesarul de vitamina A
o 76% din necesarul de acid folic
o 94% din necesarul de vitamina B12
o 60% din necesarul de vitamina C

Tot kellymom spune ca este normal pentru copii ca pana la 18 luni partea cea mai importanta a dietei sa fie formata din lapte. Exemplul unei cresteri naturale a aportului de alimente solide in alimentatie ar fi de 25% la 1 an, 50% la 18 luni si 80% la 2 ani.
Mi-a placut si m-a inspirat ce a spus Dr. Sears (API) "parintii nu ar trebui sa se simta responsabili pentru fiecare masa a copilului. Nu trebuie sa-si faca griji daca acesta mananca sau cat mananca. Responsabilitatea parintilor este sa cumpere mancarea potrivita (sanatoasa), sa o prepare cat mai bine si sanatos si sa o serveasca/ofere creativ. Restul depinde de copil."

Sunt motive intemeiate pt care un copil refuza mancarea. La Maria nu a mers nimic dupa carte, ba am fost in extrema, a inceput sa manance dupa 1 an si 3 luni. Nu a primit suplimente de fier sau calciu, analizele i le-am tot facut si au iesit bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

hello fetele remember me?
am muuulte absente.....dar sunt motivate ...acusica bate examenul la usa si tre sa-l primesc cum se cuvine ...asa ca....

trebuie sa recunosc, ca nu am citit din urma ...dar promit ca o sa recuperez....pe la mijlocul lui iulie

eeeiiii...si au crescut si buburuzele mele....Marta are 3 dintisori, doi jos si unul sus. Sara are 2 jos.
in fundulet nu prea putem sa stam cum trebuie....
dar.....avem si o vorbareata....pe Sara care a inceput sa zica ta-ta

despre papic...ce sa zic...greu nene,greu.
am renuntat la pireul de radacinoase...nu il mai suportau .
asa ca le fac ce imi trece mie prin minte ....ieri de ex am avut pireut de orez, morcov, dovlecel, peste.
mai fac cartof dulce copt cu galbenus de ou si un pic de lapte si unt.
sau...cartof normal cu piept de pui si mai adaug lapte si unt.

azi o sa fac pt noi astia mari, ciorba radauteana, care se face din radacinoase,smantana, galbenus de ou ,un pic otet si bucatele sau fasii subtiri de piept de pui, si usturoi ...si a sa le dau si lor, fara sare of course si fara usturoi . sper sa le placa.

cam asta despre noi sper sa mai intru daca nu...sa stiti ca sunt ocupata, in niciun caz nu am dezertat
va doresc multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

buna dimineata!!! cafea ptr toata lumea!!! fugim si noi sa facem tratamentele si ne vedem mai incolo!

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput