Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (139)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Noapte buna delfinariu!


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

noapte buna si de la noi

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Beatrice! Pufescu, multa sanatate si bucurii!

Alice_Elena noi folosim chilotei Libero de mult timp. Acum ii folosesc pentru amandoua piticele ca Iulia a prins-o din urma pe Elisa la marimea fundului. Ba in talie o si depaseste pe sora mai mare . Zilele trecute am cumparat ultimul model. Sunt aparute de curand si sunt mai subtirele decat cele mai vechi.

Stiu ca in Ro mai ales in provincie nu se gasesc deloc Libero si eu sunt mare fan. La ai mei am colindat degeaba tot orasul. Ba m-a luat la rost si o vanzatoare de toata jena. Eu am intrebat daca are scutece de unica folosinta Libero si ea ma corecteaza ca poate vreau sa spun Pampers Libero Daca tacea filozof ramanea ...

Apropo de discutia legata de gramatica si vocabular. Cred ca trebuie sa fim putin mai tolerante. Nu toata lumea are timp sa-si editeze mesajele pentru a corecta eventualele greseli de exprimare. Eu ma stradui de la inceput sa nu scriu vreun neologism sau vreun cuvant din norvegiana dar greseli gramaticale sunt sigura ca mai scapa. Nici acum nu stiu sigur daca trebuie sa scriu legata niciun
De cateva ori am observat insa si pe aici greseli de genul "i-mi" sau "a-ti" dar cum regulamentul nu permite comentariile pe seama greselilor gramaticale am tacut si n-am zis nimic. Desi sincer eu daca as face astfel de greseli repetitiv as aprecia sa mi se atraga atentia ca sa ma corectez.

Crispro se murdaresc scaunele daca e noroi pe incaltari. Eu am noroc aici ca la cat ploua e cam greu sa gaseasca noroiul.

Rody, si voi cred ca daca ati avea a treia fata tot o frumusete ar fi. Esti o mama deosebita si ma bucur ca te avem aici printre noi.
Ma intrebai de cercei. Tocmai i-am schimbat pe cei pusi cu pistolul si desi ar putea sa ii traga vad ca nu o face semn ca nu o deranjeaza nimic. Ma bucur nespus ca am reusit sa ii facem cu pistolul pentru ca a fost mult mai simplu si nici nu s-a infectat deloc. Din pacate din greselile anterioare am invatat, cele mai mari au suferit ceva si teama mea cea mare era sa nu patesc ca la Elisa cand o luna a durat pana s-a vindecat urechea.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Beatrice! Pufescu, multa sanatate si bucurii!

Alice_Elena noi folosim chilotei Libero de mult timp. Acum ii folosesc pentru amandoua piticele ca Iulia a prins-o din urma pe Elisa la marimea fundului. Ba in talie o si depaseste pe sora mai mare . Zilele trecute am cumparat ultimul model. Sunt aparute de curand si sunt mai subtirele decat cele mai vechi.

Stiu ca in Ro mai ales in provincie nu se gasesc deloc Libero si eu sunt mare fan. La ai mei am colindat degeaba tot orasul. Ba m-a luat la rost si o vanzatoare de toata jena. Eu am intrebat daca are scutece de unica folosinta Libero si ea ma corecteaza ca poate vreau sa spun Pampers Libero Daca tacea filozof ramanea ...

Crispro se murdaresc scaunele daca e noroi pe incaltari. Eu am noroc aici ca la cat ploua e cam greu sa gaseasca noroiul.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)


Tocmai ce ti-am admirat sagetelele si leutul.

Si noi folosim libero si gasesc doar la real si aici cand ti-e mai mare dragul lipseste marimea care-ti trebuie. Momentan incercam huggies, am luat la oferta la ultimul targ de profil. Mi se par ok pana acum mai ales ca sunt un pic mai subtirei decat libero.

Acum, chiar ca ma duc la culcare. Ma da absenta sotul.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

RODY,

Michelle. scaunul e ok, incape suficient copilul,e ff mare si masiv,nu are pernute pt cap,dar lateralele lui sunt suficiente,si sta bine mersi cu spatele la sensul de mers, caci are cine sa-l distreze tot drumul,nu se plictiseste.





Nu-mi plac nici mie certurile astea.......



Catalina&Victor (17 aug 2010)&Roby&Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata mamici...dau eu in dim asta...Antonia s/a trezit la 7 sa pape si a adormit dar mie mi/a sarit somnul

Rebeca,Alexandru,Giulia

Pufescu

Mai fetelor mi se pare ca de la un timp prea repede se aprind spiritele...pe mine nu ma deranjeaza nici greselile gramaticale,nici cuv folosite in alta limba

Unde ati vazut poze cu Natali?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Otilia, ce ma distrezi cu "niciun" de vreun an cica se scrie legat, dar eu tot in 2 cuvintele il scriu, ca prea mi se pare ciudat...

Kata, ce ne mai zici? Cum sunteti?

Rodi, eu credeam ca Adriana are poze pe contul comun, de asta ziceam de ea ca lipseste. Deci asa, draga de tine, te-ai chinuit de numa sa ne faci surpriza asta. Multumim inca o data!!!!

Al meu copil iar sta treaz noaptea cate o ora, doua. Dar am reusit sa amanam masa de lp de la 3-4 dimi la 6-7 dimi, cum ar trebui. Acum la 7 juma a papat, doarme in continuare si sper sa mai dorm si eu un pic





Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Buna dimineta delfinariu!

Va servesc cu spuma de capsuni cu iaurt la micul dejun, ce ziceti?

La multi ani Rebe-bebe, Alexandru, Giulia!!!

Capsuni- pediatrul nostru a zis ca pot sa ii dau. Le-am testat incet incet, nu e alergica. Le fac suc ca sa scap de samburei(astia sunt cei care pot da alergii). De ce vreau sa ii dau capsuni? Sunt primele fructe 100% naturale care i le dau(din gradina parintilor mei) asa ca nu vreau sa pierd ocazia.
Michelle- fiind netratate cu nimic, dupa multe zile ploioase nu erau f frumoase nu avea sens sa le congelez intregi + erau fffff multe: o ladita mare cu varf.


Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Capsuni nu cred ca o sa/i dau anul asta...o sa pun si eu la congelator ca are soacra multe in gradina

Nici eu nu gasesc chilotei libero la mine in oras...am luat de la gl de la real vreo 3 baxuri...cand le termin o pun pe mama sa imi trimita iar

De cand am intarcat/o Antonia nu adoarme ziua daca nu ii dau inainte LP indiferent cat a mancat...deci noi mai avem in plus 2 mese de LP ziua...bine mancare tot putina mananca si cu mofturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Cu greselile gramaticale, cu literele lipsa sau inversate nu am nimic stim toate ce greu e cu un bebe mic, dar cred ca e firesc sa evitam greselile de exprimare ( vizita pediatrica, ortopedica...). Mesajul meu nu a fost razboinic, nu ma asteptam la asa reactie, cel mult ma asteptam sa il ignore sau sa imi raspunda intr-un mesaj privat. In mintea mea chiar credeam ca o ajut. Inchid subiectul care nici nu cred ca trebuia deschis aici.
Anne poti face un subiect nou pe forum despre asta daca vrei.

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput