Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Uau .. ce active suntem!!! Multumesc mult celei care m-a adaugat in lista ... cred ca este cazul sa invat si eu cum se face ... este o mica problema.. data probabila a nasterii 24 ian 2012 si nu in februarie .. asta asa da calculatorul ... dar trebuie sa intreb s bebe cand o sa vrea sa vina ..
Matzaila draga mea ...ma bucur ca ai vesti bune tare necajita mai erai ..Doamne ajuta pe mai departe ...este posibil ca sarcina ta sa fi fost micuta si dr sa nu fi avut experienta echografica suficienta .. dar chiar si asa ..trebuie mare grija cand pui un asemenea diagnostic si mai ales cum transmiti mesajul ....
Sunt de acord cu Annisia.. as schimba medicul fara sa ma gandesc prea mult ....
Nu stiu daca este o idee buna sau nu ..poate va dati si voi cu parerea ... poate ar fi bine sa spunem si cine ne urmareste sarcina poate asa aflam mai multe detalii despre ei... cum sunt la ora asta nu cum au fost acum 10- 15 ani din spusele vecinelor ...
Sa aspteptam si Crinutza sa ne dea vesti bune .Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutza87 spune:

acuma am ajuns..si repede am intrat sa va zic!!
deci mi-a facut echo..aceeasi chesti sange langa sarcina si putin desprinsa ...concluzia.:NIMIC GRAV! bebe e ok..inimioara nu am putut-o auzi pt.ca am rana pe col ...si ...nu se putea:( doar am vazut cum bate!! mi-a dat alt tratament si cam atat . macar am vazut ca bebe e viu si bate inimioara desi nu am auzit-o ...peste 3 saptamani sa ma duc iar!! aa si cica daca sangerez sa nu ma alarmez ca nu e grav...si eu stiam ca asta e de mers la urgenta in caz ca sangerezi...
deci am 2 tratamente de la 2 medici...nu mai stiu ce sa fac ...pe primul sau pe al.2 lea ....cand stateam in sala de asteptare a fost o mamica si se auzea cum batea inima lui bebelus!! si eu ma gandeam ce fain...la mine nu mai e dar Dumnezeu a tinut cu mine si bebele e acolo !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Crinutza, ce tratament ti-a dat azi? ma bucur ca e bb bine Si eu am avut sambata dimi o sangerare si de atunci stau la orizontala, cu tratament. Mie mi-a gasit 3 hematoame mici care sangereaza. Sper sa se resoarba si sa nu dezlipeasca placenta. Eu merg pe 10la eco sa vedem cum e.. Oricum statul la pat credeam ca o sa ma innebuneasca, dar mi-a picat chiar bine, aveam clar nevoie de odihna.
Tie ti-a recomandat repaus?

Matzaila Ma bucur ca totul e bine!

Alina 6+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

Annisia bine ai venit,sarcina usoara
Ylari la multi ani!!
Fetele multumesc pt ca va placut burticuta mea
Crinutza87 ma bucur ca totul ii bine
Am fost azi la eco si lam vazut pe bebe.ii tare miscaret,isi misca manutele si doctorita mia zis sa mil imaginez ca acum arata ca un ursulet haribo,are 2,45cm si are varsta de 9 sapt si 1 zi,exact ca si ultima menstruatie.Sunt foarte fericita ca miam vazut puiutul.Trebuie sa merg la eco din nou peste 4 sapt.



9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Bravos fetelor! Ma bucur enorm ca a fost alarma falsa, in ambele cazuri. De acum, sper ca v-a fost invatatura de minte si va veti pastra calmul, oricat de gravida ar arata situatia.

Crinutza, eu am avut dezlipire de placenta si fisura de membrana. Am stat in spital o saptamana si a fost ok. Deci nu astepta sa-ti pice drobul de sare. Ca toate se rezolva.

Ganditi pozitiv si atrageti-va gandurile bune, astfel vor veni si faptele bune din viata voastra. Refuzati sa credeti ca vi se va intampla ceva rau. Cu cat va bagati in cap ca valeleu, ca daca, ca parca, cu atat va atrageti raul asupra voastra.

Bine, eu acum bravez, pentru ca sunt trecuta prin astea si scapata cu bine. Va inteleg ca sunteti la prima sarcina si nu stiti la ce sa va asteptati si va temeti pentru orice intepatura in burtica sau chestie care vi se pare aiurea. Va spun un lucru: o sarcina, daca e sa fie acolo, nu se pierde atat de usor, cu una cu doua. Asta nu inseamna ca trebuie sa va suprasolicitati si sa incercati sa va depasiti limitele, dar nici nu va purtati de parca ati fi bolnave. Aceasta perioada e magica, bucurati-va de fiecare sentiment care va impresoara. Va veti aminti cu drag cum va statea inima la orice ar fi putut face rau puiutului din burtica. Chiar si temerile astea isi au farmecul lor. Deveniti MAME. Si nu-i putin lucru. E poate apogeul unei femei in viata sa. Putem fi sotii, surori, fiice, sefe sau subordonate, putem avea cariere care mai de care si conturi babane, pana la urma, implinirea noastra e in copii si in ceea ce lasam in urma noastra pe acest pamant!

De trei ori URA pentru fetele noatre luptatoare!!!!

ANNISIA, mami de YANIS si suriorul lui (5+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Feletor inca o data va multumesc tuturor ptr urari.
Crinutza Tu i-ai zis celui de-al noilea medic ce ti-a zis primul? Ca eu n-as fi facut-o, sa vad ce zice. Mama mea are 2 rinichi pe partea stanga, stie asta din 1977 cand s-a operat de calculi si i-au facut urografie inainte de operatie. Ei bine, prin 1994 s-a internat sa-si faca niste analize printre care si o ecografie la rinichi. Mama si incepe ala sa o sperie, catamai tumoarea aveti, enorma, bla-bla, diverse detalii despre presupusa tumoare, mama l-a lasat sa abereze si la sfarsit l-a intrebat unde ziceati ca am tumoarea aia? pe stanga. pai pe stanga am doi rinichi. aaaaaaaaaaaa, da????? da, da, asa este, se vede clar zice ala, cutarica (catre asistenta) scrie alta anamneza ha, ha, ha, noi radeam ca stiam ca e totul ok, dar daca nu stiaaaaaaaa, o baga in boale pe biata mama? Asa ca Anisia are perfecta dreptate, sau eu una, cel putin ii impartasesc parerea. De aceea eu am ales doctorita cu care m-am simtit eu ok si vreau sa spun ca a stat 4 ore langa mine cand am nascut si m-a tinut de mana, si m-a mangaiat pe burta, si stie si acum cum ma cheama si ca nu am reusit sa nasc ci mi-a facut cezariana, dupa 3 ani si un pic de atunci, ca a durat mult travaliul (18 ore ...) etc, etc...
Fetelor, voi va confruntati cu somnolenta? Fetelir eu azi m-as fi intins bucuroasa pe jos prin birou ca sa trag un pui de somn, si toata ziua am fost asa, deci nu imi revin, de 2 zile...
Va pup...

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa si 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Starile de somnolenta sunt mai dese la sarcina cu baiat. Eu la Yanis adormeam cu capul pe birou, de ziceai ca am petrecut toata noaptea, iar pe la 21 nu te mai intelegeai cu mine, daca nu bagam cornu-n perna. Asta pana pe la 7 luni, cand au inceput insomniile, de ma gasea 5 dimineata pe forum (noroc cu fetele din strainatate)...


ANNISIA, mami de YANIS si suriorul lui (5+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

si eu am adormeam cu capul pe birou cand eram gravida cu mara, si am avut si burta tuguiata ca de baiat si sarcina usoara ca de baiat, si a fost ditamai fata :)))))

anissia, esti machidoanca?

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Sunt mache... hihihiihih...

Da, stiu si eu mamici cu fetite care aveau stari de somnolenta. Am spus ca e mai des la baieti. Cum se zice si ca daca ai baiat poftesti muraturi si la fata dulciuri. E o prostie, la urma urmei. Eu nu prea am avut pofte, pentru ca nu sunt pofticioasa de felul meu. Mananc mereu muraturi, iar dulciuri aproape deloc. Asta inseamna ca o sa fac numai baieti? Facem, nu-i bai. Nu ne oprim pana dam de fata... Hihihihi...


ANNISIA, mami de YANIS si suriorul lui (5+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

am bagat la muraturi cu mara..... le faceam pofta la tantiile alea din piata care imi dadeau sa gust :))))

pai e neamu fericit daca faci baieti nu?

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 8+

Mergi la inceput