Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna fetele

Simt ca intru aici numai sa ma vait..dar nu ma condamnati,doar aici pot cere sfaturi..

Deja simt ca cedez..numai suport colicii si nu stiu ce sa mai fac impotriva lor..
Am epuizat tot.Azi am stat in casa,nu am iesit decat putin pe seara si David a plans toata ziua,nu a dormit..efectiv se rosea si isi strangea piciorusele..Nu am stiut ce sa ii fac..I-am dat cred din fiecare sticluta cate ceva,plus ceaiuri si nimic...Am avut o durere de stomac groaznic din cauza nervilor...Fac asta numai daca ma supara ceva foarte tare...

Nu stiu ce si cum sa mai abordez..credeti-ma!!!Cine zice ca nu exista colici,minte!!!Sunt copii ca al meu care are asa ceva,iar eu sunt o mama care nu stiu sa combat aceasta stare..

Deea..am retinut remarca ta cu numele si am schimbat culoarea.Mi-am prins urechile caci habar nu aveam cum naiba se mai face.

Vreau sa va mai intreb ceva:Cum combat sughitul??
Caci pusul la san si picatura de lamaie (cu care nu sunt de acord dar am folosit in disperare de cauza) nu tin.Al meu are cel putin 5 reprize pe zi de sughit obsesiv,combinat cu colici va dati seama ce este pe mine....

Va intrebasem si eu de magazine cu rochite in Bucuresti,dar vad ca nu mi-ati dat nici un raspuns...

Va multumesc ca sunteti aici...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




lalely, tu esti doar o mama nu una car nu stie sa combata colicii..care nici nu pot fi combatuti..ai vazut si tu aici cate mamici au spus ca toate produsele anticolici sunt apa de ploaie pt bebe dar buna pt psihicvul nostru..ca de, am incercat si noi ca mame sa facem ceva..
si nu compara colicii cu durerile de burtica pe care unele din noi mai norocoase le ducem cu bebeii nostrii, dureri care ii mai lasa la incercarile noastre..colicii adevarati insa cum spune si definitia nu cedeaza, au min 2-3 ore de plans agresiv pe zi continuu..uneori mult mai mult de atat, fara ca tu sa poti face ceva..asta e..
singurul lucru care poti sa-l faci e sa fi CALMA e cumplit de greu, dar doar asa poti sa-l ajuti pe bebe..
multa putere, rabdare si curaj..lunile trec repede si poate scapi asa cujm scrie la carte la 3-4 luni..eu cu vlad si la 7-8 luni ma chinuiam..

de rochite nu stiu ce sa-ti zic, si eu tot weekendul asta il am programmat pt shoping de botez, probabil in unirii sau alt mall..magazine nu stiu, stii cum e, pana nu vezi..nu conteaza firma..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Alina06..daca ti-a prescris Hotaran ceva de colici,te rog sa-mi zici si mie ce..Pup!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Miki - la multi ani si Andrei tale! Eu eram concentrata pe cei nascuti in aceeasi zi cu puiul meu

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

multam, dar glumeam pisuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

off lalely tare greu trebuie sa iti fie..a mea a avut 3 nopti la rad plansete de nu stiam ce sa-i fac si ma ingrozisem, mai ales ca la Stefy nu am stiut ce sunt...dar tu mereu
eu zic ca daca si sughita asa mult clar are aer mult in burtica...pune-l cand ii dai papa sa eructeze (ragaie) mai des....maseaza-l de jos in sus pe spate....chiar daca scoate o data aerul tot mai tine-l pe umar
incearca si cu caldura pe burtica...mai exista un unguent flatulin parca se numeste....mi-a zis decurand o tipa despre el...masezi burtica........si raspuns si pt Roxy

Roxy eu dau bonnisanul asa pt ca atunci cand mi l-a recomndat dr. verisoara mea mi-a zis ca la ea a mers schema ....cele 45 picaturi recomandate pe zi le-a impartit cate 6-7 inainte de fiecare masa....nu care 15 dimi ,la pranz si seara
asa am facut si eu si se linistea fata
acum nu ii dau decat daca este agitata...nu-i mai dau zilnic ca nu stiam de la ce regurgita asa mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Draga Lalely
iti scriu nu pentru ca as fi trecut prin asta - colicile - ci pentru ca sunt foarte empatica cu ceea ce simti in perioada asta; daca eu ma simt uneori obosita cu un copil ULTRACUMINTE (as fi o pacatoasa sa zic altfel...), imi imaginez doar cum e, ce e in sufletul tau sa il vezi plangand atata...
Iti trimit un link de pe un site genial la care sunt eu abonata: www.whattoexpect. com/ colic-baby.aspx (am pus niste spatii sa nu apara reclama...) - pe aceasta pagina si pe linkurile de jos si din dreapta sunt multe sfaturi destepte. Sper sa-ti fie ceva de folos. Imi imaginez ca ai incercat tot dar... - il pui pe burtica, sau ii pui chestii calde pe burtica (evident nu fierbinte, dar caldut?)
Aaa, si uitasem de sughit - asta e totusi normal, cred ca nu e cazul sa te stresezi prea mult ptr el, si Petru mai sughuta si nu fac nimic special, ii trece oricum; am inteles insa ca cel mai bine e sa-l pui la san; am mai inteles ca nu e bine cu lamaia fiindca ii poti creste aciditatea gastrica, pentru o chestie care oricum nu merita un tratament...

Multi pupici lui David!!!

Cat despre rochii, cred ca daca mergi la magazinul Unirea gasesti multe magazine (Yokko e cu rochii, dar sunt multe altele in functie de stilul tau - Zara e o super optiune, Mango, BSB... toate sunt la Unirea)

Putere, seninatate si calm, si multe zile senine la orizont!


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

azi am ciocnit oua rosii, a facut mama nu eu
a facut si cozonaci buuuuni, am mancat jumate odata

deea eu ii dau de 3 ori pe zi.

lalely off, cu colicii astia, si pe mine m-au disperat. saracuta nu stiu ce sa-i mai fac cand o vad ca se agita. noroc ca numai seara are o repriza mica si gata. lasa ca o sa treaca, ce sa facem...

La multi ani! bebeilor sarbatoriti azi


Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

buna fete
intru tot asa scurt macar sa tin pasul cu voi...
Scurt adica scriu doar un mesaj, ca nu am timp sa stau mai mult...

Alina, Ally, ne este f bine aici...nu prea apuc sa intru pt ca la somnul copiilor eu fac plaja pe terasa..deja m-am cam prajit...
Deea, imi pare rau de socrul tau...oof...azi am fost pana in cartierul latin..am inspectat zona...dc ar fi asfaltata aleea ce duce acolo ar fi asa usor de ajuns...2 minutzele...poate ne vdm totusi acolo intr-o zi...Si zici ca-i faci casa Laviniei cu 100.000? Cum reusesti? vad ca au cam crescut si aici in zona...oricum taaaare mi-ar placea sa fie realizabil si sa vina lavi aici..
madasanatate matusii.!!super pozele pe fb cu cata zambareata
Lavi nu am fost pe faza cu pozele de la piscina
Pisuc, felicitari pt vizita reusita la dr!
Stefy...si eu astept sa vad ce decizi cu intalnirea...imi pare rau ca nu poti in wd..cred ca mi-e greu singura cu toti 3..asa venea si al meu, ma ajuta cu cei mari..dar in fct de parc incerc sa vin..vreau muuult.
bulina, eu tot in scoica-l tin in masina, desi e maricel...
Strumpfi, cat de frumoase sunteti! Lasa ca slabim noi..mie mai rau mi se pare cu burta..tot ma amagesc ca nu e retrasa de tot
Ailed, si ai mei amandoi pe la 5 luni jumate au stat in fund singuri...nu i-am fortat deloc, a venit de la sine..dritza mi-a recomandat de pe la 4 lni sa-i pun pe perne..la 45 grd..si uie-asa..si ei grasunei asa s-au sustinut binisor, i-a ajutat faptul ca au fost mai dezvoltati..
Cami..intram pe ultima suta si noi cu botezul...oof, am vreo 30 de invitati..doar familia...si 7 copilasi...nu stiu ce-o sa iasa...
Someleac...pai iata cum inveti lucruri noi despre sot dupa 14 ani..macar acum stii sa-l stimulezi la treaba..
lalely, roxy...ooof fetele rau cu colicii astia. Eu n-am experimentat..ai mei plang mai mult de oboseala decat de burtica..la david credeam ca am de-a face cu colicii..dar de fapt el era mort de foame...nu-i ajungea sanul meu...dupa ce i-am dat completare era cel mai cuminte copil...
lalely, rochie intr-un mall zic eu..nici eu n-am mai umblat de mult pt mine...deci nu prea stiu care mai e piata acum...
scrish, mie sincer mi-e frica de piscinele de adulti..la copilasi...stiu cazuri urite de eczeme care nu se mai vindeca..de la o piscina..dar poate la voi e mai safe, mai curat...poate gasesti ceva special pt bbi ar fi tare fain...asa ceva m-ar tenta si pe mine...

va pupez pe toate si somn usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarApr2011 spune:

pauza 3 min sa fac un nou capitol

strumphitza aici undercover


i`ll be back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarApr2011 spune:

Capitol nou aici!

Mergi la inceput