Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna fetele!

Doamne, ce ma minunez cand vad ca dorm puii vostri de la 22 la 6, 7 dimineata. Al meu nu adoarme mai devreme de 22.30 sub nicio forma, desi se vede ca e obosit, ii [ica ochii in gura.
Bulina mica, eu ii dau lapte praf. Oricat ar manca, tot se trezeste intre 2 si 3. Asa ca nu stiu daca are legatura cu mancare, dar in cazul meu, nu!

Simona, inca nu a venit sotul, de maine intr-o saptamana! Cum e in casuta noua? S-au acomodat copiii? Ne pui niste poze?

Ssabrya, din pacate la mine e mai greu sa ajung in centru.

Luca nu prea sta in carut sa-l plimb. Acum am ajuns la performanta de a sta 2 ore afara, cu conditia sa nu plimb carutul. Il adorm, il pun in carut si gata. Daca plec la plimbare in maxim 15 minute se trezeste. In plus, asa cum mai scria cineva, daca e agitatie (masini, copii) sau daca e mai frig afara, se foieste pana se trezeste.
Astept sa mai creasca si mai insist, mai merg si la agitatie, il scot si pe racoare, sper ca pana la urma sa se obisnuiasca.

Yasmi, deci unul din noi trebuie sa-l tina pe bebe la vaccin? Ma gamdeam ca poate il tine asistenta. In cazul asta, sigur eu nu voi fi aceea.

Strumphy, cum a fost la vaccin? Sper ca e bine pishcotica.

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna ziua mamici si pitici !!!

La Multi Ani fluturasilor si fratiorilor si surioarelor de fluturasi !!!

Azi de 1 Iunie, primul din viata fluturasilor nostri sper sa va distrati bine si fluturasii sa aiba o zi minunata, fara mofturele, fara colici si alte obraznicii numai rasete, gangureli si chiote de bucurie

Ieri la vaccin a fost bine, chiar mai bine decat ma asteptam... a plans putin, dar nu cand i-a bagat acul ci cand i l-a scos , s-a linistit in bratele mele ,apoi am pus-o in landou si am iesit din clinica , a adormit in 30 secunde si a dormit tot drumul pana acasa, vreo 25 min , am fost pe jos ca e in cartier clinica unde a trebuit sa mergem pentru vaccin Dupa ce am ajuns acasa a fost ok, nu mai mult maraita decat normal, ca ea e mai mereu maraita si smiorcaita am mai lasat-o putin cu tati, ca ieri a fost liber , de azi s-a reintors la munca , bine mai era daca mai avea mai multe zile libere cat a stat cu tati eu am bucatarit, facut papa bun romaneste ca m-am saturat de englezismele barbatului a, plantat niste floricele, mi-am pus floricele noi frumoase in fata casei la ferestra si la usa am udat gradina, trandafirii ...am plantat niste petunii si m-am relaxat ca a fost si o zi frumoasa cu soare si caldut Azi noapte piscotel a dormit destul de bine, am dormit cu ea in camera sa o aud daca plange sau se maraie, ma temeam de febra, dar nu a facut Slava Domnului, a dormit de la 9 jumate aseara pana acum 10 min , cu pauzele de rigoare de papa si schimbat de scutecel Acum o chinuie burtica, are gaze si o chinuie rau iar e in patut la ea , era toata un zambet si chicotea cand s-a trezit si acum plange de burtica si se incovoaie si e smiorcaita, dar eu ce sa ii fac ? i-am dat niste gripe water ca o ajuta si astept sa isi faca efectul

O sa o scot la plimbare mai tarziu dupa ce ii dau de papa , mergem sa vedem ratustele pe lac , sunt as amulte si frumoase, mici si mai maricele, cum dau ele din codita si se tin dupa mamica lor

Va pup si va multumesc tutror celor care ati intrebat de noi , nu va mai enumar ca sa nu ratez pe cineva ca la cat de adormita sunt se prea poate deci ar fi bine sa ma duc sa imi fac o cafeluta

O zi minunata va doresc

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Fetelor, am nevoie de parerea voastra: eu noaptea il culc pe Luca in patutul lui, dar ziua il culc in patul nostru. oare gresesc? Ma gandesc, o fi posibil sa se invete la noi in pat si sa nu mai vrea la el? Eu am zis ca asa face diferenta intre zi si noapte, dar am inceput sa am indoiel. Poate ar trebui sa stie clar numai de patutul lui?
Voi cum faceti? Culcati bebeii doar la ei in pat sau mai dorm si prin alta parte? Sigur, exceptand carutul, cand dorm afara...
Multam!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_Ly spune:

Alina, si eu o mai culc pe Cata ziua (uneori si o parte din noapte) in patul nostru sau pe canapeaua din camera ei, sau pe canapeaua din sufragerie. Sau pe burta mea, ca e moale si buna.

Cred ca sunt inca prea mici ca sa putem vorbi de invat (ea are 2 luni si cateva zile).
Peste vreo 2 luni insa, din cate am inteles, ar trebui sa incepem sa fim mai atenti la asta.

Donna_Ly
Saptamana 28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

alina06 si eu cred ca sunt inca mici
dar sa stii ca la ei totul se rezxuma la mirosuri
si asa fac diferentele
intre asternuturile in care dorm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Fetelor, am nevoie de parerea voastra: eu noaptea il culc pe Luca in patutul lui, dar ziua il culc in patul nostru. oare gresesc? Ma gandesc, o fi posibil sa se invete la noi in pat si sa nu mai vrea la el? Eu am zis ca asa face diferenta intre zi si noapte, dar am inceput sa am indoiel. Poate ar trebui sa stie clar numai de patutul lui?
Voi cum faceti? Culcati bebeii doar la ei in pat sau mai dorm si prin alta parte? Sigur, exceptand carutul, cand dorm afara...
Multam!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!
Eddy , doarme la fel! Noaptea la el in camera , in patut iar ziua la noi in camera in pat...Nu vad nimic rau in asta!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Buna ziua mamici si pitici !!!

La Multi Ani fluturasilor si fratiorilor si surioarelor de fluturasi !!!

Azi de 1 Iunie, primul din viata fluturasilor nostri sper sa va distrati bine si fluturasii sa aiba o zi minunata, fara mofturele, fara colici si alte obraznicii numai rasete, gangureli si chiote de bucurie

Ieri la vaccin a fost bine, chiar mai bine decat ma asteptam... a plans putin, dar nu cand i-a bagat acul ci cand i l-a scos , s-a linistit in bratele mele ,apoi am pus-o in landou si am iesit din clinica , a adormit in 30 secunde si a dormit tot drumul pana acasa, vreo 25 min , am fost pe jos ca e in cartier clinica unde a trebuit sa mergem pentru vaccin Dupa ce am ajuns acasa a fost ok, nu mai mult maraita decat normal, ca ea e mai mereu maraita si smiorcaita am mai lasat-o putin cu tati, ca ieri a fost liber , de azi s-a reintors la munca , bine mai era daca mai avea mai multe zile libere cat a stat cu tati eu am bucatarit, facut papa bun romaneste ca m-am saturat de englezismele barbatului a, plantat niste floricele, mi-am pus floricele noi frumoase in fata casei la ferestra si la usa am udat gradina, trandafirii ...am plantat niste petunii si m-am relaxat ca a fost si o zi frumoasa cu soare si caldut Azi noapte piscotel a dormit destul de bine, am dormit cu ea in camera sa o aud daca plange sau se maraie, ma temeam de febra, dar nu a facut Slava Domnului, a dormit de la 9 jumate aseara pana acum 10 min , cu pauzele de rigoare de papa si schimbat de scutecel Acum o chinuie burtica, are gaze si o chinuie rau iar e in patut la ea , era toata un zambet si chicotea cand s-a trezit si acum plange de burtica si se incovoaie si e smiorcaita, dar eu ce sa ii fac ? i-am dat niste gripe water ca o ajuta si astept sa isi faca efectul

O sa o scot la plimbare mai tarziu dupa ce ii dau de papa , mergem sa vedem ratustele pe lac , sunt as amulte si frumoase, mici si mai maricele, cum dau ele din codita si se tin dupa mamica lor

Va pup si va multumesc tutror celor care ati intrebat de noi , nu va mai enumar ca sa nu ratez pe cineva ca la cat de adormita sunt se prea poate deci ar fi bine sa ma duc sa imi fac o cafeluta

O zi minunata va doresc

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)
ma bucur ca a rezistat eroic printesica si mai ales ca nu a facut febra ! Plimbare frumoasa !

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Fetelor, am nevoie de parerea voastra: eu noaptea il culc pe Luca in patutul lui, dar ziua il culc in patul nostru. oare gresesc? Ma gandesc, o fi posibil sa se invete la noi in pat si sa nu mai vrea la el? Eu am zis ca asa face diferenta intre zi si noapte, dar am inceput sa am indoiel. Poate ar trebui sa stie clar numai de patutul lui?
Voi cum faceti? Culcati bebeii doar la ei in pat sau mai dorm si prin alta parte? Sigur, exceptand carutul, cand dorm afara...
Multam!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!


eu il culc si doarme in roice loc (patul nostru, landou, carucior, patul suriorei lui, patul bunicei patutul lui. nu mi-am facut astfel de ganduri.


mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada,, , asa am inceput si la fetita. e un fel de 'prediversificare" pe care o voi lungi vreo 2-3-4 sapt, adik doar cateva lingurite de suc apoi lapticul.

ally chiar am mancat lamaie... dar ciocolata cu crema de lamaie si acum am trecut pe napolitane

strumf ma bucur ca a decurs totul bine.

bulina si noi avem tot 7 kg la 3 luni jumate!! in ce zona spuneai ca stai???? poate reusim sa ne vedem sapt viitoare. dar doar sa fie aproape si de mine ca nu merg cu caruciorul cu mijl de transp in comun iar cu taxi pana strang caruciorul


mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada cum se simte matusa ta??


mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput