Copiii si frica de dentist!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Denizel, deci nu sunt eu nebuna!!!
Acum, a treia oara cand i-a lucrat nu i-a dat cu niciun anestezic, ea probabil zicea ca o doare anticipand ce se va intampla, fiindca uneori spunea ca o doare chiar fara sa o atinga, ea avand experienta primei sedinte, la care chiar si medicul mi-a zis ca a durut-o! Si eu stiu, ca frica te face sa ai impresia ca o simpla atingere este dureroasa, chair daca in conditii normale ea nu este! Uneori, ma gandesc ca nu putem noi adultii sa ne stapanim frica, dar ii cerem unui copil de 4 ani sa o faca, astfel incat sa nu o scoata pe doamna doctor dintr-ale ei!

Clinica la care am fost se numeste "Teddy Care" - Pitesti, Dr. Leau Martau Diana Cristina




oau inbox..imi pare tare rau de ceea ce i s-a intamplat fetitei...ma bucur enorm ca ai dat numele clinicii si a doctorului..si cand ma gandeam ca acolo as fi vrut sa ajung si eu cu Dragos cand implinea 2 ani...sa incepem controalele de rutina.



-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem


Noi pana la urma am mers la Emident, la Dr. Roxana Dobrescu ( multumesc FILOFTEIA), a fost sotul prima data si a vorbit, ieri a mers si fetita, nu a vrut sa se urce pe scaun si nici nu a insistat, au dicutat cam o jumatate de ora, oricum s-a comportat foarte bine fetita iar dr. a fost foarte intelegatoare. Vom continua cu ei, deocamdata ne-au zis sa o lasam in pace o perioada ca situataia nu este grava, sa o curatam bine pe dinti si vom mai incerca in cateva luni. A linistit-o ca daca are grija de dinti nu se intampla nimic grav, au periat niste dinti de jucarie care cantau i-a vazut dintii fara sa o puna pe scaunul ala, si deocamdata totul s-a limitat doar la asta.
Daca te duci din timp si nu se ajunge la durere, doar pentru periaj si fluorizare nu cred ca aveti de ce sa va temeti, insa mergeti voi inainte si discutati cu medicul care va vedea copilul, cereti toate detaliile posibile si imposibile.

Din pacate fiica mea a prins teama de dentist, si-a pierdut increderea in noi, ma intreaba zilnic cand zice sau face ceva "ma crezi mami, nu sunt mincinoasa"! Daca nu raspund imediat se acuza singura "Sunt rea si mincinoasa!". Incercam si eu si sotul sa ii explicam si sa o facem sa inteleaga ca am gresit si ca ea nu are nicio vina...insa cred ca va mai trece ceva timp pana vom reusi!

Imi pare rau ca nu am luat atitudine atunci, pe moment, imi pare rau ca nu am cerut pareri si m-am dus la primul cabinet fara sa ma documentez inainte. Sper ca altii sa nu mai faca greseala noastra! Nu intotdeauna ceea ce este scump si arata bine este si cel mai bun. Vorba maica-mii, unui medic care se pricepe sa lucreze cu copii nu-i trebuie nicio jucarie, il face sa creada ca seringa este cea mai interesanta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Inbox, vezi ca Emident si-au facut un sediu nou (tot pe acolo pe unde este harta de pe site) un pic mai sus pe Vasile Lupu, in spatele blocurilor de pe Exercitiu, este o Cladire noua, cu 2 etaje parca...
Sunt curioasa care a fost impresia voastra.


Cred ca am scris amandoua odata! Impresia a fost foarte buna. MUMLTUMIM pentru recomandare!!! A fost sotul si a intrebat cine lucreaza cu copii, si ne-au spus de dr. care ati zis si voi, ea este specializata in lucru cu copii un fel de dentist pediatru ( asa mi-a spus sotul, ac eu nu am fost)!
Inca ceva care mi-a placut, firma este in familie din ce ne-am interesat noi, ca asta vroiam, sa fie un dentist care lucreaza pentru el sa-l intereseze direct imaginea care si-o fac pacientii, nu sa fie angajatii unei clinicii, care uneori mai sunt si frustrati de relatia angajat -patron, salariu, venituri etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Inbox ma bucur pentru voi. Eram curioasa pentru ca al meu este mai mare si mai usor de lucrat cu el. Si mie mi-a placut chestia cu familia... de fapt te si simti bine acolo. Si mi-a mai placut sa i-a facut instructaj lui fiimiu cum sa se spele pe dinti, cat, i-a dat pliante, lucruri care au avut efect mai mare decat toti cei 9 ani de lamuriri ai mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Si Ilinca a capatat o frica nebuna de stomatolog, dupa ce i s-a tratat o carie ce sapase mai adanc. Nici nu stiam ca se poate face anestezie locala si la copii (fara efecte negative, evident).
Frica nu a fost de la inceput, ci a intervenit mai ales dupa ce a fost in spital si i s-a montat o perfuzie dupa a 3-a incercare (va dati seama cat au chinuit-o atunci).

Daca imi puteti recomanda un dentist pediatru bun (si mai ales "diplomat") in Bucuresti, va rog sa-mi trimiteti un PM.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Felicia, noi am fost la Dentestet Kids (inainte sa le apara reclama aici pe site). Au numai doctori pediatri. A fost foarte ok. E adevarat ca am si copil cooperant. Cand i-a pus plomba dna. dr. ii spunea ca ii face o masina de pompieri, ca mai lucreaza putin la roti etc. La final ma intreba copilul daca e rosie plomba, ca doar era masina de pompieri.
Daca copilul nu vrea sa stea la consultatie, nu platiti nimic, deci zic ca poti sa incerci.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009


Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

am fost la dentestet anul trecut dar Ilinca nu a cooperat. Era imediat dupa internarea de care ziceam si urla doar cand se apropia de dintii ei cu vreun obiect.
Ne-a recomandat inhalosedarea, dar actuala ei dr a zis ca nu e de acord cu ea, deoarece totusi poate avea efecte nedorite (e totusi o anestezie). Nu stiu ce sa zic, nici asa nu putem sta.
Eu am incredere in sfaturile actualei dr (e rabdatoare, stie sa explice pe intelesul tuturor, mi s-a parut ok pana acum), dar daca copilul meu nu o mai vrea, nu am ce sa fac.
Pe de alta parte, la cat e de speriata, ar putea sa refuze si alti dr, dar nici nu pot s-o las pana va ajunge caria la nerv (are carii la 3 masele deja).

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

In cazul asta nu stiu ce sa-ti recomand. Noi doar acolo am fost.
La o extractie de dinte a primit si Tudor anestezie, dar injectabila. Mi s-a parut ok, decat sa-l doara si sa nu lase pe nimeni sa umble acolo, mai bine asa.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009


Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Felicia exista si gel anestezic, ii maseaza gingia si are efect la dintii de lapte cel putin.
Iti dau un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Felicia, noi am fost la Dentestet Kids (inainte sa le apara reclama aici pe site). Au numai doctori pediatri. A fost foarte ok. E adevarat ca am si copil cooperant. Cand i-a pus plomba dna. dr. ii spunea ca ii face o masina de pompieri, ca mai lucreaza putin la roti etc. La final ma intreba copilul daca e rosie plomba, ca doar era masina de pompieri.



Yupii...si voi? Noi avem si masinuta cu remorca, si avion, si tractor....de toate. Toti dintisorii rezolvati fara nci cea mai mica problema,(nu ca ar fi avut cine stie ce probleme dar am zis sa rezolvam absolut totul, chiar daca e vorba de dentitia de lapte), maselutele sigilate. Cand mi-duc aminte, brrr, ii iesise incisivii centrali de jos in spatele celor de lapte, dar mult in spate, aia de lapte nu se miscau , dar deloc, au trebuit scosi (cam asta a fost prima lui vizita la dentist), anestezie locala injectabila...Acum, unul din ei a venit in fata, pe locul lui normal, celalalt, nu prea are loc, il ajutam cu un aparat mobil, poate poate ii vine si lui mintea la cap.
Noi suntem multumiti de doamna doctor si o recomandam cu mult drag. Si ne jucam mult inainte, si dupa...si aflam povesti despre Setila, Vanticel, Bondarel sau cum le-o mai chema pe aparatele alea...si ne uitam si la TV in timpul tratamentului. Si au si medici ortodonti foarte buni, si asistente dragute...tot ce vrei.
Ce citesc aici ca ati patit voi Inbox, ma ingrozesc...Pai asa sunt ei specializati sa lucreze cu copii? Ca i-l bagam pe Setila pe gat, nu alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Da anka, modul cum s-au puratat cu copilul si mai departe modul cum ne-au raspuns la sesizare, de sus, ca si cand alta treaba nu aveam de cat sa-i denigram si sa le sabotam afacerea, nici o scuza macar, ne-a raspuns "creierul proiectului", asa s-a semnat, pentru muritorii de rand care nu stiu ce e ala psiholog ( si multe alte aluzii la adresa noastra de necunoscatori)si ce inseamna sa lucrezi cu copilul e greu sa ai un dialog cu clinica asta.
Din surse neoficiale, dar din interioruil clinicii, am aflat apoi, ca stomatologul la care am nimerit noi intr-adevar nu are rabdare cu copii. Deci ei stiu ca au o problema, dar e mai usor sa nu o recunosti si sa dai vina pe copil si pe parinti, da-i incolo, ca in provincie lumea e mai incuiata ... cam asta a fost atitudinea.
Ar fi fost multe de spus care i-ar fi ajutat sa-si imbunatateasca serviciile, dar nu au vrut sa afle, si cica la ei feedbackul este bine primit...
Au si ei TV cu desene, la fiecare sedinta au intrebat fata ce desene ii plac, ea a spus ca Mikye Mouse, de fiecare data i-au pus niste desene cu Mikye care se blocau inainte sa inceapa "vai, nu ne merge fisierul"...asta in 4 sedinte, sincer dupa prima sedinta am crezut ca au facut rost de niste desene cu Mikye care sa si mearga, dar nuuu, de fiecare data o intrebau ce ii place si de fiecare data acelasi raspuns si sedinta incepea cu aceasi dezamagire pentru copil. Pai daca eram cu adevarat interesata sa nu-mi faca micul pacient probleme, la a doua sedinta sigur aveam desene pregatite pe gustul copilului respectiv...dar asta arata din nou, dezinteresul personalului. Insa cum am spus, conducerea a nascut un proiect si atat, feedbackul li s-a parut jignitor, si din start au plecat de la premisa ca "mintim", asa cum au acuzat si copilul. Ce sa le ceri!!

Mergi la inceput