Gemeni 4ani +

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

La multi ani, un an 2012 cat mai bun tuturor!

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu gemeni mai marisori, in special pentru Laura25. Anul asta trebuie sa schimbam si noi patuturile copiilor. Ce fel de paturi ati ales? Camera lor nu este foarte mica, dar nici foarte mare, asa incat ne-ar "aranja" cel mai bine un pat suprapus, dar am oarecare temeri privind siguranta copilului din patul de sus (la noi, probabil baietelul). Copiii mei au 3 ani si 2 luni, iar patuturile trebuie sa le schimbam in max. 2 luni. Are cineva vreo solutie ideala? De paturile acelea tip "gradinita" (rabatabile pe verticala), evident facute la comanda mai late si mai inalte, ce ziceti? Multumesc!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

manumanu, eu nu te pot ajuta pentru ca noi am ales deocamdata alta solutie. In camera lor este un pat mare (pat dublu. De fapt, o canapea extensibila care sta desfacuta cam tot timpul) si acolo i-am culcat cand am renutat la patuturi, impreuna.
Mie imi plac paturile in genul asta http://www.indigomob.ro/mobila-pentru-gradinite/patuturi-copii-gradinite/paturi-suprapuse-eco , in care patul de jos e in lada celui de sus si se baga inauntru peste zi. E si diferenta de inaltime mica si cel de sus nu are cum sa cada decat peste cel de jos in cel mai rau caz.
Si alea ca la gradinita mi se par o solutie foarte buna, pt ca ai mult spatiu peste zi.

Noi acum muncim din greu proiectul mutatului in alta locuinta unde sa aiba fiecare copil camera lui (stam intr-un ap. cu 2 camere momentan). Daca ne iese pasenta, isi va alege fiecare patul dupa preferinte.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MANUMANU, referitor la problema paturilor, si eu as opta ptr. paturile care se baga unul sub celalalt, dupa cum vezi in pozele postate de Laura. La randul meu, alaturi de sora-mea, am folosit acest tip de pat cand ne-am mutat cu parintii la casa. Iar la vremea aceea eram anul 3 la facultate si sora-mea in liceu, insa datorita faptului ca eu faceam faculta in alt oras, cat timp stateam pe acasa, aveam camera comuna cu sora-mea. Eu am fost f. multumita de paturi, asadar se preteaza si la cei mari, nu numai la cei pitici .

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Vaai Laura patuturile alea sunt super tari! Exact asta avem si noi nevoie cand om schimba patucinurile mici. Oare cam la ce bani ajunge asa ceva?

Si noi stam la 2cam si camera lor e cea mica, mi-ar fi teama de paturi suprapuse clasice- de caderi, daia zic ca astea ar fi exact ce ne trebe: daca cad nu cad de sus, si se face mic mic ca se baga unu sub altu..

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

manumanu, eu nu te pot ajuta pentru ca noi am ales deocamdata alta solutie. In camera lor este un pat mare (pat dublu. De fapt, o canapea extensibila care sta desfacuta cam tot timpul) si acolo i-am culcat cand am renutat la patuturi, impreuna.
Mie imi plac paturile in genul asta http://www.indigomob.ro/mobila-pentru-gradinite/patuturi-copii-gradinite/paturi-suprapuse-eco , in care patul de jos e in lada celui de sus si se baga inauntru peste zi. E si diferenta de inaltime mica si cel de sus nu are cum sa cada decat peste cel de jos in cel mai rau caz.
Si alea ca la gradinita mi se par o solutie foarte buna, pt ca ai mult spatiu peste zi.

Noi acum muncim din greu proiectul mutatului in alta locuinta unde sa aiba fiecare copil camera lui (stam intr-un ap. cu 2 camere momentan). Daca ne iese pasenta, isi va alege fiecare patul dupa preferinte.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Am gasit un model de pat suprapus care e mai safe, pt ca are scarita si patul de jos mai larg: http://www.clubafaceri.ro/31007/pat-supraetajat-208334.html. La asta nu mi-e frica de scara, iar de cadere nu cred ca se pune problema. Cele care se trag nu-mi inspira incredere (mecanismul ala daca se strica...), plus ca n-as vrea sa se rostogoleasca unul peste altul . La gradi o fi OK, ca dorm maxim 2 ore, dar acasa dorm si 10-12 ore pe noapte...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MANUMANU, noi am facut la comanda paturile despre care iti vorbeam mai sus in 2003 si de atunci au fost folosite cam non stop (eu, apoi prietenul surorii mele). Si acum se doarme in amandoua si nu s-a stricat nimic pentru ca mecanismul e cel al unui sertar.
Intr-adevar, cu rostogolitul ar fi o problema, dar s-ar putea foarte usor rezolva punand niste protectii speciale (am vazut la kika), cel putin o perioada, pana mai cresc picii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

sugubina, o prietena si-a luat pat din ala de la Dedeman cu vreo 800 lei (cadrul, apoi a cumparat ea saltele)

manumanu, e super si ala pe care l-ai gasit tu. De fapt din ala aveam in plan sa facem si noi inainte de a aprea posibilitatea sa ne mutam, pentru ca are sertarele alea in scari care mi se par foarte utile si pentru ca in patul de jos incap lejer 2 copii (in caz ca vor sa mai doarma in acelasi pat uneori sau au musafir peste noapte).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Da, Laura, chiar am gasit o firma in Sibiu care ni-l face la comanda, din lemn masiv. Ala tip "sertar" nu imi place deloc. Protectii de care zicea mmamaruta, avem deja la patuturile vechi (am scos acum un an grilajul de lemn, ca sa poata urca si cobori singuri din pat), dar le dam mai departe odata cu patuturile.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

manumanu, de curiozitate, la ce pret ai gasit oferta? O firma din Bacau il avea la vanzare la aprox. 2000 lei, dar nu din lemn masiv, ci din placaj din ala mai gros.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Laura, cam 2500 aproximativ, dar nu natur, ci vopsit crem. Si putin schimbat modelul (fara birouasul din capat, dar cu bara de protectie mai inalta pentru patul de sus).

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput