Gemeni 4ani +

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:


Laura, voiam sa spun ca indiferent ca sunt in aceeasi clasa sau in clase diferite, tot vor fi comparati... si in competitie... intre ei si cu altii. Asa e sistemul, imperfect, si e creat de noi, adultii, nu de copii, de asta am spus ca e problema noastra.

Asa ca macar avantajul de a fi impreuna merita valorificat, cred eu.


Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Laura, asta cu compararea si competitia e problema noastra, nu a lor...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008



Crezi ca e problema noastra ca ii comparam? Sau crezi ca numai pe noi ne va afecta ca vor fi comparati de altii? Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.

Copiii simt, vad, aud, inteleg. Eu nu cred ca lor nu le va pasa, ca nu ii va interesa. Deja de la cativa anisori se manifesta competitia si concurenta intre ei.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Salutare!
Ca sa raspund strict la subiect..ai mei sunt in aceeasi gupa la gradinita si momentan e bine asa.
Bogdan are prietenii lui, alexandra la fel, cand vin cu ceva nou daca unul nu-si aminteste vreo strofa isi aminteste celalalt si tot asa..se completeaza perfect.
Singura mea problema este ca desi sunt la o gradinita cu profil step-by-step deci aproape niciodata nu lucreaza amandoi la acelasi centru de activitate, una din educatoare nu conteneste sa faca comparatii intre ei.
Nu este zi sa nu-mi listeze ce a facut unul si celalat nu, si culmea educatoarea respectiva are si ea baieti gemeni acasa... mi-e mila de bietii copiii.
In alta ordine de idei..taaare bine mai e sa ai copii mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

aa si intentionam sa-i dam la o scoala tot cu profil step-by-step deci excludem din start ideea sa-i despartim in clase diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pana acum doar eu mi-am pus intrebarea mai mult la modul teoretic asa, cum ar fi mai bine. Nu chiar am discutat la modul serios sa ii dam in clase diferite. Mai ales ca cel putin la I-IV vom depinde si de ajutorul pe care ni-l poate da soacra mea de la 12 pana venim de la munca. Ar fi mai dificil si pt ea si pt copii sa aiba orar/program diferit.
Cred ca da, avantajele sunt mai mari decat dezavantajele, pana la urma. Cel putin in clasele mici.
Va multumesc pentru raspunsuri


Ca sa nu oprim subiectul, mai vin cu niste intrebari: cum va descurcati cu conflictele? Se bat? Se cearta? Va bagati intre ei sau interveniti numai cand s-a depasit o limita?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Servus tuturor!

Laura, multumim pentru deschiderea subiectului.

Pentru cine nu ne stie, Yann si Philip sunt nascuti in ianuarie 2004, sunt acum in clasa a 2-a si au o surioara, pe Sabina, de un an si jumatate.

***
Impreuna/separati

Probabil ca daca imi caut raspunsurile la subiectul impreuna/separati la scoala, subiect de acum 3-4 ani, as regasi acolo un raspuns total contra separarii.
Am fost 100% convisa ca nu e bine asa in maternelle (prescolara de aici care se desfasoara in scoala) si si in clasa 1 cam pana la prima evaluare cand amandoi au luat B la purtare.....
Directoarea scolii, o doamna cu multa experienta mi-a spus inca de la inceputul clasei 1 ca e mai bine separat insa ca ea nu forteaza si ca o lasa ca si mine pana la finele anului.
Ei bine, la finele anului mi-a zambit, fara rautate si m-a intrebat: separati sau impreuna in clasa a 2-a?

Imi dadusem deja seama ca e timpul sa incercam si separat.

Clasa a 2-a a inceput si, pentru mine surpriza, pentru profi nu: sunt mult mai linistiti, Yann are doar buline albe (au ei un sistem zilnic de evaluare), Philip e mai nazdravan si nu prea e de acord cu regulile insa se straduieste mai mult si e mai linistit.

Deci pe mine doar experienta m-a convins cum le e lor, celor mici, mai bine.

Nu-s suparati ca nu-s in aceeasi clasa, ci dimpotriva sunt bucurosi si ii inteleg. Nu mai sunt priviti ca "doi in unul" ci sunt evaluati corect, prietenii le sunt prieteni pentru ce sunt ei ca si individ nu pentru ca sunt mai speciali ei ca-s doi.

La celelalte extra activitati (inot, hockey si sah) antrenorii erau tentati sa ii puna sa se concureze unul pe altul si i-am rugat eu sa nu o mai faca pentru ca era in defavoarea baietilor.

***

Baie impreuna

Se intampla rar si atunci amandoi cu slip pe ei.

***
Batai/conflicte
Se bat, se cearta, sunt parca in permanenta competitie.

Uneori intervenim, uneori nu, in functie de situatie.






Ioana & Arturicii'SBiblioteca Romaneasca din Canada


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Buna
Noi sutem putin mai maricele, avem 5 ani si 10 luni.
Noi deja ne pregatimn de scoala, pentru ca in toamna anului 2012 o incepem.
Am stuiat foarte mult aceasta problema. La gradi sunt in aceeasi clasa si una o domina mereu pe cealalta. Cu toate ca nu stau la aceeasi masutza Ana mereu raspunde in locul Andreei, si mai rau este ca Andreea s-a obisnuit cu acest lucru, si chiar ii place. Chiar la inceputul acestui an au fost puse sa povesteasca unde au fost in vacantza. Andreea nu a vrut sa spuna nimic si cand am intrebat-o mi-a zis :"Ce rost mai avea sa raspund si eu daca Ana a povestit. Nu am fost plecate amandoua in acelasi loc""
Din acest motiv la FTK le-am pus in grupe diferite, si spre surpinderea mea Andreea este total diferita ( raspunde, participa la ore cu placere si interactioneaza foarte bine cu ceilalti.)
Un alt motiv pentru care as opta sa le dau in clase diferite este si comportamentul fiecareia. Pentru Andreea as dori o invatatoare blanda, iar pentru Ana o invatatoare putin mai severa
Intradevar daca ar fi in aceeasi clasa am avea un mare avantaj cu temele si cu orele. Si la gradi ele imi povestesc mereu ceea ce se intampla si daca una uita ceva cealalta cu siguranta isi aduce aminte.
Este o decizie destul de grea si cel mai important este sa alegem solutia buna pentru ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ai mei probleme de disciplina sau neatentie la gradi din cauza ca sunt impreuna nu au (cel putin deocamdata). Poate conteaza ca sunt fata si baiat si au prieteni/preferinte diferite. Bianca are grupul ei de de fetite si 2 baietei cu care se joaca, Rares cu gasca lui de baieti. Nu prea stau impreuna la gradi si atunci cand o fac de obicei Rares e protectiv cu Bianca, dar nu o domina la modul deranjant (o apara cand o necajeste sau are vreun conflict cu vreun copil, sta langa ea la masa si o protejeaza de micile rautati si obraznicii ale unor baietei, o ajuta cand are nevoie, o sustina in fata educatoarelor). Una din educatoare imi povestea ca de cateva ori cand a iesit Rares in fata clasei la tabla sa faca ceva la matematica, Bia a mers si s-a postat langa el sa il ajute. Dar nu au lasat-o sa se bage peste el, ci i-au spus sa aiba rabdare si sa-l ajute numai daca nu se descurca si are nevoie de ajutor. La alti copii nu face asa, nu mai pe frate'su se baga in seama.
Au fost zile in care unul din ei a fost bolnav si a stat acasa iar cel ce s-a dus la gradi si s-a descurcat fara probleme. Dar cel ce a ramas acasa a resimtit din plin singuratatea si absenta fratelui. Imi amintesc chiar acu vreo 2 saptamani a stat Bianca o zi acasa si cand a venit Rares de la gradinita nu mai stia ce sa faca sa isi exprima bucuria. I-a sarit in brate, sarea in sus, l-a pupat de nu stiu cate ori, l-a strans in brate, a fost o armonie si veselie totala apoi pana s-au culcat.

Cred ca voi avea o discutie si cu educatoarele, sa ma sfatuiasca si ele cum cred ca ar fi mai bine. Apoi voi incerca sa aflu si parerea invatatoarei la care vreau sa ii inscriu.


Conflictele la noi parca s-au mai rarit in ultima vreme. Nu se mai cearta atat de des si mai ales nu mai ajung sa se pocneasca una-doua. Iar noi ne straduim sa nu intervenim de fiecare data si atunci cand o facem sa fim impartiali ... doar ca nu e tocmai usor .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

oarecum off topic....
laura, m-am apucat sa citsc la "cugetari gemene"...radeam singura la calculator si a venit sotul peste mine sa ma intrebe "esti OK?"....
Abia astept si eu....

vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista30 spune:

Buna seara ,va citesc demult dar din umbra am 2 fetite Mara si Alexia au 2 ani si 9 luni deci suntem cam intre topicuri :)) dar citind topicul imi dau seama ca nu m-am gandit niciodata la posibilitatea de a le da la clase diferite acum m-ati bagat la idei, la gradinita (merg de anul asta la program scurt) sunt impreuna si le este bine pana acum asa in schimb au in clasa o pereche de gemene si una sta in clasa cu ele la grupa mica si una e deja la pregatitoare cu fratele lor si iar e bine si asa fiecare isi vede de activitatile ei, eu cred ca le voi urmari mai atent si pana la scoala sa luam si o decizie ina cest sens.
Acum sa ma laud ca am niste copii care nu se bat:)) dar tot se cearta ca doar nu poate fi chiar totul roz dar macar ma bucur ca nu se altoiesc cat o mai tine minunea.
O seara buna si va citesc in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Copiii mei,gemeni,fata si baiat,au 8 ani si 10 luni.
Nu mai fac baie impreuna de pe la 6 ani si vreo 3-4 luni.Au inceput sa se jeneze oarecum unul de celalalt,am sesizat si am preintimpinat dorinta lor de a se separa in momentul baii,mi-am dat seama ca nu prea stiau cum sa o spuna-fiecaruia ii era teama sa nu se supere celalalt ca vrea separat.
La gradinita au fost impreuna in aceeasi clasa dar fiecare a legat prietenii separat dar si impreuna.La masute stateau totdeauna cu alti copii.Nu am impus nimic,nici eu,nici educatoarea,am lasat totul dupa dorinta lor.
La momentul scolii...am ales aceeasi scoala,aceeasi clasa si evident,aceeasi doamna invatatoare din mai multe considerente:ar fi fost ingrozitor sa alerg dintr-o parte in alta a orasului,mai mult cadrul didactic este unul dintre cele de exceptie si nu am vrut sa privez pe unul dintre ei de asta.La inceputul clasei intii au ales sa stea separat in banca.Surpriza a aparut dupa vreo trei saptamini de scoala la sfirsitul carora invatatoarea mi-a atras atentia ca el,baietelul,in loc sa fie atent la ora este atent la sora sa,mai mult,agitat si ingrijorat permanent in timpul programului scolar.Am hotarit impreuna cu dumneaei sa-i asezam in aceeasi banca,impreuna cu un alt coleg,in clasa avind mese de trei locuri.Odata facuta schimbarea baiatul s-a relaxat complet si si-a vazut de treaba,adica a devenit strict atent la ora.Acum sint in clasa a doua,stau in continuare in aceeasi banca.Nu sint in competitie.Pe mine ma bucura acest aspect enorm de mult,mai ales ca am luptat in directia asta,au avut ceva tendinte de competitie pe la 4 ani.Se luptau unul cu altul pentru afectiune mi s-a parut mie,desi erau tratati la fel,primeau aceleasi lucruri,aceeasi atentie,grija,drept de opinie,de decizie adaptate virstei lor...-nu stiu ce li se parea lor altfel, si mi-a luat ceva vreme si efort sa-i fac sa inteleaga ca nu e cazul.Chiar daca stau impreuna in banca,nu se copiaza unul pe celalat,fiecare lucreaza in dreptul lui,fiecare are capacitatea de a recunoaste celuilat meritele intr-o anumita directie cind acestea exista.Acasa,am observat se ajuta unul pe altul daca exista dificultati in abordarea unei teme si poate unul dintre ei nu a inteles foarte bine cum stau lucrurile.
Eu cu ei sintem buni prieteni,nu stiu in ce ma masura am facut bine dar ei stiu ca nu-s proprietatea mea si nu pot dispune oricum de ei si nimeni nu are dreptul sa faca asta,ii respect si ma respecta si se respecta unul pe celalat,ii iubesc neconditionat-au inteles si stiu foarte bine lucrul acesta-si ma iubesc si se iubesc unul pe altul,la noi totul se discuta,se negociaza,ne sfatuim,impreuna incercam sa alegem solutiile cele mai potrivite pentru orice au de rezolvat.
Nu s-au batut niciodata,s-au mai ciondanit uneori pentru lucruri marunte,de pilda ca unul a intrat cinci minute peste timpul cuvenit la calculator celuilalt,iar timpul il hotarasc ei nu eu,ma intreaba doar cam cit cred ca ar avea la dispozitie dupa ce ne achitam de indatoririle scolare.
Pina acum nu pot sa spun decit ca sint copii tare buni.
Cam asa sintem noi.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput