Gemeni 4ani +

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

lulu, ai dreptate cu gradinita, tare bine era: ii lasam la 8, ii luam la 17 mancati, dormiti, veseli.
Noi din octombrie ne-am mutat la casa, in afara orasului. Sunt microbuze din 30 in 30 de minute, dar trebuie de la scoala sa mearga pana la gara, de acolo cu masina pana acasa. Poate din cl. a IV-a, a V-a o vor face si pe asta, daca va fi nevoie. Acum ii ia mama soacra de la scoala (e proaspat pensionara din vara) , ii duce la ea unde ii hraneste, ii culca o ora, fac temele, se joaca si eu ii iau cand termin treaba. Ma ajuta maxim, nu am ce zice. Daca nu era ea, nu stiu, probabil as fi gasit solutie sa ii aduc acasa la 12, dar mai complicat (eu lucrez de acasa, deci ar fi stat cu mine).

La scoala le place, se descurca si s-au adaptat bine, si-au facut prieteni noi. Personalitatile si inclinatiile diferite li se vad foarte clar acum . Nu stau in aceeasi banca, pt ca dupa o zi cand au nimerit impreuna (in primele saptamani ii tot plimba prin clasa, nu stateau in acelasi loc in fiecare zi) si au stat de vorba toata ziua, i-a mutat invatatoarea la ceva distanta unul de celalalt. Nici temele nu si le fac de obicei unul langa altul, ci in camere diferite.

Asteptam cu totii sarbatorile si vacanta. Nu ne chinuie tare, dar ne cam incurca trezitul de dimineata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

La multi ani cu sanatate si multe multe bucurii!!!
eu azi m-am intors la munca dupa 2 saptamani de vacanta. azi au inceput si copiii scoala.

cum ati petrecut de sarbatori? a fost darnic mos craciun? la noi anul asta a venit cu locuri / jucarii pe care sa le foloseasca impreuna, gata cu papusi la dublu

nici ale mele nu stau una langa alta in clasa - le-a pus separat de la inceputul anului - nici macar in pauza de pranz nu stau sa mamance impreuna. au inceput sa citeasca de dimineata pana seara - imi sunt atat de dragi cand le vad cu degetelul urmarind cuvintele in carti mi se pare ca au crescut prea repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Salutari!!!
Fac o incercare de a resurscita subiectul asta cu copii mari.

Despre noi: suntem bine, sanatosi, ceea ce va dorim si voua! Bantuie o viroza urata, dar noi ne tinem tare, nu avem nimic. La scoala lucrurile sunt ok, copiii si-au intrat in ritm, nu se omoara cu lucrul suplimentar, doar teme si atat daca ar fi dupa ei. Ii mai inghesui eu sa citeasca (citim din carti cu povesti, ei o poveste pe din doua, eu una), le mai dau fise cu exemple de subiecte de la concursuri din anii din urma, dar in general isi fac temele (care nici alea nu sunt istovitoare) si cam atat. Feedback-ul de la invatatoare este insa unul bun, asa ca nu imi fac griji. Rares scrie mai frumos, Bianca citeste mai cursiv, Rares e mai artist si mai asezat la lucru, Bianca e mai repezita, dar da raspunsuri frumoase si corecte. Eu sunt incantata de amandoi. D-na invatatoare spune ca Bianca e cea mai voluntara (stiam asta, dar mi s-a confirmat din nou) si plina de personalitate, ca la ea criticile si fortarea nu merg. Ori o iei cu usurelul si o convingi sa faca ceva, ori ai terminat-o cu ea daca nu vrea . Rares e mai docil, el vrea sa fie placut si apreciat, e mai rusinos.
Nu am sesizat sa fie concurenta intre ei. Nu prea ii deranjeaza daca celalat a facut mai bine sau a luat o nota mai buna la un moment dat. Nu stau unul la altul la scoala si in general au 'gasti' diferite cu care se joaca in pauze.


Au avut o perioada mai in vara-toamna cand se certau des, se mai si pocneau, acum vad ca sunt in armonie in general. Se joaca impreuna frumos (sau se ignora reciproc) , se ajuta si se vede ca se iubesc mult, sunt preocupati unul de celalalt, tot timpul sa stie ce face celalalt, cand sunt doar cu unul si cumpar sau primesc ceva, de fiecare data cere si pt celalalt.


Hai cu povesti cu gemenii vostri mari!
Ce mai fac? Cum se decurca scolareii si gradinarii, ce activitati si preocupari mai au? Unde plecati la vara in concediu?

Fetele din Iasi nu ne intalnim si noi intr-o zi? Bianca ar trebui sa aiba in aprilie un concurs la Iasi unde merge cu trupa de majorete din care face parte. Daca (si cred ca da) e in we, venim sa stam 2 zile. V-ar interesa o intalnire gemenista in Copou ? (sau in alt loc , unde vreti voi)


am reusit sa pun si cateva poze din ultimele luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

cred ca e o regula la gemenii mixti, fata sa "conduca". Asa e si la mine, am vazut pr FB ca si ai Elenei (Miclea) tot asa sunt...
Noi gradinarim...avem vechime deja, ca doar am intrat in sistem la 1 an si 10 luni, acum avem 3 ani si 3 luni
La gradi e ok, chiar le place si asteapta sa treaca we sa ajunga la "pupu"- asa ii va ramane for ever numele gradinitei...
Nu stiu cum sunt la gradi, probabil nu prea au treaba unul cu altul.... dar acasa acum se pupa si e armonie totala, in secunda doi e paruiala...eu vad ceva gelozie si competitie intre ei.. e epuizant uneori, frustrant cel putin pt unul dintre noi
De iubit se iubesc... nimic nu exista fara celalalt. Cum zice si Laura, la orice "atentie" se cere supliment si pt celalalt.Acum sunt in faza "scrisorilor"pt iepuras...dupa ce fiecare isi recita dorintele, vine si cu continuarea "eu vreau pupusa, etc, Iaiosh (Dragos) vrea masina"... chiar daca el vrea altceva :)
Cumva pt Eva a devenit clar ca fetele=roz, si hainele, si vesela, si... orice exista pe lumea asta tb sa fie roz pt fetite


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Laura, noi ne bagam la intalnire, cu mare placere:) iti trimit PM..
Nu stiu ce mamici de gemeni mai sunt din iasi pe forum..Revin cu povesti mai incolo:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

venim si noi la intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Se pare ca-i un tipar, asta cu fetele-lider din sarcinile gemelare..am citit undeva ca ar fi de la tostesteronul cu care au avut de-a face in uter..cine mai stie.
Au implinit 6 ani in ianuarie si ai mei, nu-mi vine sa cred inca..ne pregatim de final de gradinita si la toamna clasa pregatitoare..alta institutie, alta mafie a pilelor..ma doare capul.
La noi Alexandra este foarte iute are la activ cap spart, buza sparta si cusuta, arcada sparta, doua entorse..mi-e frica sa ma gandesc la viitor..Vorbeste foarte mult, este de fapt si singurul motiv pentru care se mai enerveaza Bogdan si o mai cearta sa mai taca:))
Bog in schimb este opusul ei, calm, nu prea vorbeste neintrebat, este preferatul educatoarelor pentru ca-i foarte ascultator..zic ele
Are un un singur hobby..desenul..daca e suparat, fericit, plictisit, deseneaza..se pare ca-i singurul mod prin care se exteriorizeaza..pana acum jumate de an inca plagea din orice ca un bebelush..acum se exteriorizeaza prin desen..E in stare sa stea ore intregi la birou sa deseneze..
Mai plecam in we pe la bunici si pe la jumatea drumului de obicei intreaba..da bunica are foi si creioane ca eu vreau sa desenez cand ajung:)
Probabil o sa-i cultivam pasiunea asta mai incolo, cu niste cursuri ceva.
Gelozie intre ei nu prea mai este, iar din cate am vazut doar alexandra este foarte interesata sa stie tot timpul unde e bog ce face bog, nu misca un deget fara el..El e mai relaxat, are prieteni la gradi si daca il mai intreb detalii despre ce a facut alexandra nu stie sa-mi zica.
La cat de stresata am fost au iesit niste copii tare buni si intelegatori, ii iubesc de mor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Bun gasit fetelor, peste o sapt facem si noi 4 ani..deci putem adera la acest subiect:))care sper sa se anime vorba Laurei, ca dincolo eu una nu-mi gaseam deloc locul:)))
Noi ne-am mutat anul trecut la Baia mare..am inceput sa spunem noi, o noua viata. Alta gradi, alte servicii...altaa viata intr-un oras mai mare, mai de viitor. e-am acomodat foarte bine la noua gradi, mai ales ca e una la "standarde europene"numai sa ne tina buzunarul d ecate ni se tot cer:)))
In rest, am fost si noi pusi la pat de cea mai la moda viroza, asta cand ma bucurasem ca am scapat cu bine iarna asta, am trecut cu bine, dar eu sunt cu o laringita cumplita..sunt ragusita de vreo 3 zile si nu resusesc s-o scot la capat cu nimic.
Sper sa ne citim/scriem mai des
Va pupacesc pe toate, si pe toti copilasii:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am venit si eu la apel...

Incerc sa scriu doua vorbe despre noi... Zilele trecute au facut ai mei baieti 6 ani . Maine-poimaine incep scoala.
Altfel sunt bine, sanatosi. Iarna asta au trecut cu bine peste diferite viroze. Ca si atunci cand erau mici, Elena aduce cate ceva, acum de la scoala, dar am baieti mari si nu s-au mai imbolnavit de la surioara lor.
Sunt slabanogi incontinuare. Cresc doar in lungime .

In rest, nu stiu ce sa va mai spun... nu prea avem noutati.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Si noi la apel. Noi sutem bine, putini raciti dar trece... Cu scoala este bine, dar mai avem de lucrat la increderea in noi. Andreea este foarte nesigura pe ea, ii exte frica sa nu greseasca. A observat ca Ana are raspunsuri la orice, ca raspunde mai rapid. Mai nou isi doreste sa fie si ea prima, plange cand greseste ceva. Noi o incurajam mult si ii scoatem in evidenta toate calitatile ei, care nu sunt deloc putine. Sper sa reusim sa trecem pestea asta . In rest ne pregatim pentru serbarea de 8 Martie si asteptam sa vina primavara adevarata ca sa ne putem juca mai mult afara.

Mergi la inceput