Mamici din Grecia (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Am cautat pe google, si am gasit urmatoarea explicatie pentru pergamotele lui Carmaw:
Bergamota este fructul bergamotierului (un arbore pitic din genul citrus denumit Citrus bergamia) cu frunze ovale si fructe galbene, de forma perei, din a caror pulpa se extrage acid citric si care contin in coaja un ulei esential foarte parfumat numit esenta de bergamota de culoare verde-smarald si cu o aroma asemanatoare portocalei.
Sper sa fie de ajutor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula

Am cautat pe google, si am gasit urmatoarea explicatie pentru pergamotele lui Carmaw:
Bergamota este fructul bergamotierului (un arbore pitic din genul citrus denumit Citrus bergamia) cu frunze ovale si fructe galbene, de forma perei, din a caror pulpa se extrage acid citric si care contin in coaja un ulei esential foarte parfumat numit esenta de bergamota de culoare verde-smarald si cu o aroma asemanatoare portocalei.
Sper sa fie de ajutor!!!

Oana multumesc mult
Deci noi in RO cind zicem pere pergamonte ne refeream doar la o forma..NU?
Ca si eu am cautat si era parca o lamiie
pupici pt mari si mici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Bergamota ("pergamonto" cum ii zic ei) arata exact ca o lamaie portocalie. Dulceata este super buna, putin amaruie. Face soacra-mea de te lingi pe deshte.. Eu mai mananc iaurt cu zeama de la dulceata (in loc de miere) si e o nebunie!

pozici Nicolas cel Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,ce mai faceti voi?noi ieri am mers la plaja,in mare nu ne-am balacit ca e rece apa,eu m-am dat cu ulei pt bronzat si cine se vaita acum de usturimieu....si ma luat soarele doar din fata,la spate sunt alba(sunt in 2 culori).fimea in schimb sa jucat in nisip,ia palcut.

azi am fost la bazar,am luat fructe,legume.azi am prajit gavro si am facut o salata de rosi.la noi e cald!!
pupici la toata lumea,o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

Buna seara fetele!!

Sa va zic faza zilei.I-am cumparat azi lui Lukas ochelari de soare de la chicco cu protectie 100%UV,e foarte incantat de ei.Plecam azi la magazin la soacra-mea si cand sa iasa pe usa ii zice taica-su ''Luka nu iti iei ochelarii de shmecher?''si el cum repeta tot ca un papagal zicea intruna mechel,mechel.Ajungem la magazin si ii arata bunica-si ochelari zicand mereu mechel,mechel si il aude un mos(grec) si ii zice partenerului sau stupefiat''ia uite ma,pana si copiii o stiu pe Merkel(nemtoaica)''Am inebunit de ras dar l-am lasat pe mos sa creada ca un copil de 2 ani o stie pe Merkel
Pupam fete si pitici si va dorim un somn usor

Poze https://picasaweb.google.com/107414023172997185640?authkey=Gv1sRgCOuL_vHnybfimQE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata, kalo mina si sa fie fericiti si iubiti toti copilasii din lume!!

Foarte tare faza cu Merkel!! Andreea, nu te plictisesti niciodata cu Lukas!
Alex, asa-i cu soarele.. M-am dat si eu rotunda ca n-am nevoie de crema de soare daca stau numai juma de ora si m-am parlit nitel. Eu de obicei sunt atenta cu soarele (creme, ceva pe cap..), dar cred ca dormea neuronul atunci.

Si pe aici e apa rece asa ca mai asteptam cu balaceala.
Am avut si eu o tentativa ieri sa fac baie, dar m-am trezit pe la 6 jumate seara si bine-nteles ca era deja racoare afara si am renuntat. Eu tot sper ca voi intra totusi in apa anul asta..
Nicolas s-a facut tot de nisip (ca de obicei), a cules toate betisoarele si pietricele posibile si s-a umplut iar casa de nisip la intoarcere!
Azi vad ca e in regula cu dintii, au iesit toate cele patru masele din fata, deci azi ii frig o brizola sa sarbatorim!
Pe la munca e asa pustiu.. Copilasi vin, dar in general e asa dezolant.. In alti ani misuna lumea ca la balamuc, iar azi e 1 iunie si zici ca se inchide sezonul.

O zi buna sa aveti!

pozici Nicolas cel Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Buna, fetelor!!!

La multi ani tuturor copiilor si adultilor care se simt copii!

Of, iar n-am mai apucat sa scriu, ca zilele astea am fost mai mult singura cu fi-miu de dimineata pana seara si cum spuneam ca e atomic rau, nu mai apuc sa fac mai nimic, decat cand doarme cate ceva.

Anouk, multumim de felicitari, cu pasii a luat pauza 1 zi, insa ieri iarasi a exersat, face pasi singur cand nu-i da nimeni atentie, daca ne uitam la el se rusineaza. A, bine ca ai zis de brizola, ca tot vroiam sa te intreb: tu ii dai lui Nick xoirino? Cati dinti aveti pana la urma, cu tot cu masele? Ca tot zici de dinti, si mie mi se pare ca i-au iesit toti lui Nick.

Ioannoula, ce dragut ca ii cosi rochite Fanoulei, bravo tie, esti multi-talentata, eu sunt praf la chestii d’astea, desi bunica mea a fost croitoreasa si cand eram mica stiam sa cos la masina rochii pentru papusi, insa mai tarziu nu m-a mai pasionat subiectul.

Carmaw, bine ca zisesi de pergamote, ca nici eu nu stiam ce-s alea, eu credeam ca-s pere. Bine ca ne-a lamurit Anouk, da’ eu tot n-am vazut in realitate niciodata.

Mamitza_alex, nici noi inca n-am facut baie, ne mai bagam asa cu picioarele cu fi-miu, dar si mie apa mi se pare rece. Eu nu prea sunt cu baia de fapt, mie-mi place sa stau ca o reptila la soare. A, de bine ce-ai zis de gavros ieri, am luat si eu azi de la laiki si-acu’ asteapta sa-l curat si sa-l prajesc.

Andreea, e mortal Lukas, ce mai! De unde ai luat ochelarii si cat ai dat pe ei? Ca as vrea si eu sa-i iau lui fi-miu.

Despre noi, ce sa va mai zic, toate-s vechi si noua toate, sa va zic mai bine de bebe mic: l-au scos ieri de la incubator si-acum mai are o singura problema, sa invete sa manance ca acum are sonda direct in stomac. Insa, ce ma enerveaza, cica sa invete sa manance la biberon. De ce la biberon si nu la san, n-am inteles! Din cate am inteles ieri n-au lasat-o pe mama sa-l ia in brate, sa-l atinga, poate or lasa-o azi. In orice caz ca in legile lui Murphy, sau neaosa vorba romaneasca, toate cele rele in babei mele, mamica a avut furia laptelui, i s-au impietrit sanii si 2 zile a fost destul de rau, nu iesea laptele cu nimic, nici cu pompa, nici cu masaj cu apa calda sub dus, cu nimic. In fine, ieri au fost la o tipa consultant in alaptare, au inchiriat si o pompa profesionala de la o maternitate si a inceput sa scoata niste lapte. Sper ca pana la sfarsitul saptamanii, sa-i lase acasa, oricum ce-a fost mai greu a trecut.

Va pupam de la mic la mare.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Theo, daca cumnata are lapte sa insiste sa-l puna la san! Sa fie rea cu personalul ca-i pentru binele copilului. Explica-i tu exact cum sa-l invete pe pitic sa suga (ca daca nu stii e tare greu) si sa se zbata sa-l alapteze. E pacat daca tot are laptic si este exact ce-i trebuie lui acum. Si nu ma refer numai la laptele in sine, ci si la atingerea, mirosul mamei. Am constatat ca in Grecia te faci inteles numai daca ridici tonul.
Ca ma intrebai de porc, nu i-am dat inca si nici nu am in plan. Am glumit cand am zis de brizola. Daca gasesc sa iau de la cineva de incredere poate as incerca mai incolo, dar altfel nu. Deocamdata mananca pui (numai de-al nostru), iar dintre cele de la macelarie curcan si vita. Peste ii dau, dar numai proaspat. Azi, de exemplu, o sa fac niste "glosse" micute sa vad daca vrea.
Dinti are in gura de m-a zapacit! Toti cei 8 incisivi + cei 4 molari primari (sau premolari, cum le-o zice). Da' e belea cu maselele ca astea ies pe bucati, nu ca dintii deodata. Un colt azi.. altul peste 2 saptamani..

pozici Nicolas cel Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui theophillina

Buna, fetelor!!!

La multi ani tuturor copiilor si adultilor care se simt copii!

Of, iar n-am mai apucat sa scriu, ca zilele astea am fost mai mult singura cu fi-miu de dimineata pana seara si cum spuneam ca e atomic rau, nu mai apuc sa fac mai nimic, decat cand doarme cate ceva.

Anouk, multumim de felicitari, cu pasii a luat pauza 1 zi, insa ieri iarasi a exersat, face pasi singur cand nu-i da nimeni atentie, daca ne uitam la el se rusineaza. A, bine ca ai zis de brizola, ca tot vroiam sa te intreb: tu ii dai lui Nick xoirino? Cati dinti aveti pana la urma, cu tot cu masele? Ca tot zici de dinti, si mie mi se pare ca i-au iesit toti lui Nick.

Ioannoula, ce dragut ca ii cosi rochite Fanoulei, bravo tie, esti multi-talentata, eu sunt praf la chestii d’astea, desi bunica mea a fost croitoreasa si cand eram mica stiam sa cos la masina rochii pentru papusi, insa mai tarziu nu m-a mai pasionat subiectul.

Carmaw, bine ca zisesi de pergamote, ca nici eu nu stiam ce-s alea, eu credeam ca-s pere. Bine ca ne-a lamurit Anouk, da’ eu tot n-am vazut in realitate niciodata.

Mamitza_alex, nici noi inca n-am facut baie, ne mai bagam asa cu picioarele cu fi-miu, dar si mie apa mi se pare rece. Eu nu prea sunt cu baia de fapt, mie-mi place sa stau ca o reptila la soare. A, de bine ce-ai zis de gavros ieri, am luat si eu azi de la laiki si-acu’ asteapta sa-l curat si sa-l prajesc.

Andreea, e mortal Lukas, ce mai! De unde ai luat ochelarii si cat ai dat pe ei? Ca as vrea si eu sa-i iau lui fi-miu.

Despre noi, ce sa va mai zic, toate-s vechi si noua toate, sa va zic mai bine de bebe mic: l-au scos ieri de la incubator si-acum mai are o singura problema, sa invete sa manance ca acum are sonda direct in stomac. Insa, ce ma enerveaza, cica sa invete sa manance la biberon. De ce la biberon si nu la san, n-am inteles! Din cate am inteles ieri n-au lasat-o pe mama sa-l ia in brate, sa-l atinga, poate or lasa-o azi. In orice caz ca in legile lui Murphy, sau neaosa vorba romaneasca, toate cele rele in babei mele, mamica a avut furia laptelui, i s-au impietrit sanii si 2 zile a fost destul de rau, nu iesea laptele cu nimic, nici cu pompa, nici cu masaj cu apa calda sub dus, cu nimic. In fine, ieri au fost la o tipa consultant in alaptare, au inchiriat si o pompa profesionala de la o maternitate si a inceput sa scoata niste lapte. Sper ca pana la sfarsitul saptamanii, sa-i lase acasa, oricum ce-a fost mai greu a trecut.

Va pupam de la mic la mare.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII




Multumim Theo, nici eu numa omoram, dar pentru ea, fac totul cu placere...
Saracul bebe...nici pe mine nu m-au lasat sa o iau in brate in prima zi, si tot asa au incercat sa ii dea biberonul, pe care ea nu l-a acceptat. M-am certat cu ele, si mi-au dat-o la san, l-a apucat imediat si a mancat...se uitau toate si-si faceau cruce. A mea pana la 2 luni jumate,nici nu vroia sa vada biberonul. Ar trebuii totusi sa vorbeasca cu alea, sa le spuna ca ea vrea sa-i dea san. nu se poate sa tina copilul cu sonda. O sa pateasca ca mine, sa vomite tot laptele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Anouk, eu i-am tot zis sa se certe cu alea p'acolo si sa-l puna la san, insa ea e o fire mai molcoma, eu le-as fi luat si la bataie, de ex. I-am tot explicat si cum sa-l puna la san si cum sa faca sa scoata laptele, ca, na, din greseli am mai invatat si eu cate ceva. Eu stiu cum o fi acolo, ea mi-a zis ca e un mediu supersteril si ca intr-o zi cand avea febra de la furia laptelui nici n-au lasat-o sa intre.

Intrebam de brizole, ca mie mi-a zis pediatra sa-i dau si xoirino dupa 1 an, insa eu n-o sa-i dau. Si noi mancam pui (de tara, ca am facut iarasi stoc de la mamaita mea), vita si peste doar sardele, dupa care e innebunit, i-am facut glossa de 2 ori, si o scuipa si o arunca cat colo numai cand o vede, nu-i place neam. Cu dintii, avem si noi toti cei 8 incisivi, si muci la greu, daca o tine-o tot asa cu mucii pana-i ies maselele, ne-am ars. Curios e ca noaptea nu are, poate respira bine, dimineata e nasucul uscat, dar dupa vreo ora de la trezire se deschide robinetul. Noroc ca nu plange si doarme ca valiza in gara, ca altfel nu stiu ce ne-am fi facut.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput