Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (137)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Voiam sa va mai zic ce spune pediatrul meu despre Lp acela de la 1-2 ani (care la cele mai multe firme cred ca se cheama junior; cel putin la Aptamil). El spunea ca ii pot da linistita lui Theo lapte de vaca pasturizat (gen Parmalat, Dorna,Milli cu 3,5% grasime) daca il accepta. Daca nu, el ma sfatuieste sa continui dupa un an tot cu laptele acesta de 6_12 luni. Ca acest "junior" este doar o gaselnita a firmelor producatoare ptr a mai castiga din cota de piata pierduta in favoarea laptelui pasteurizat.

Eu am zis ca voi incerca cu pasteurizatul iar daca nu-i place (si sincer nici nu ma astept la cat e de mofturos) voi vedea peste o luna cu ce fel de Lp continui.

Oricum, se pare ca noi revenim la meniul de bebe in loc sa progresam. De cateva zile, la pranza nu mai vrea nici macar amaratele alea 5-6 lingurite de mancare asa ca-i dau LP. Am incercat tot felul: i-am facut si la cuptor, i-am combinat si cu iaurt, am blenduit, am zdrobit cu furculita, am pus pasta de rosii nesarata, am pus si cu putina sare; ardei umpluti (cu legume si orez), fasole verde, piure, mamaliguta, carnita cu sos. Nimic. Cand vede lingutita cu mancarea gatita, lipeste buzele si intoarce capul iar daca insit se pune pe urlat.

Asa ca am decis sa nu-l mai stresez. Il las vreo saptamana-doua, poate mai uita si revenim apoi la mancare gatita.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/Decembrie2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Cristina cum stii tu sa ma incurajezi de fiecare data. Parca imi place mai tare ce-mi spui tu decat fraze de genul "Einstein a vorbit la 4 ani" , "Blaga la 5". Caci vreau un copil normal si nu un geniu.

Se vede ca doarme Theo caci am acaparat forumul.

Din punctul asta de vedere parca mi-e dor de perioada aia cand era el mai mic si se juca in pat iar eu puteam sa va citesc pe indelete. Acum totul se invarte in jurul lui. De doua ori pe zi afara iar in restul timpului entertainment tot pentru el.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/Decembrie2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Roxana, sa stii ca si vlad face urat la lingurita, ia cateva si nu mai vrea. Dar il prostesc cu painea. Ii pun piureul pe paine si ii dau sa muste, dar fac in asa fel incat sa nu apuce sa muste si din paine ci doar din piure. Sau ii duc painea goala la gurita, casca gura maaaare si ii bag lingurita cu piure. Fructele i le dau bucati mari , din mana mea, sa muste. Incearca si asa.

Is in pat cu copilul, exact la 1 min dupa ce m-am pus a inceput foiala, s-a trezit, m-a vvazut, s-a linistit. E cu ochii inchisi acum, dar se mai foieste, asa ca mai stau



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

cum va ziceam aseara m-am intalnit cu pufescu in ior. i-am taiat calea ca o salbatica :))) abia cand am ajuns acasa mi-am dat seama. raducu e un frumos si un zambaret. l-a descris bine mama lui cand ne explica dupa cine sa ne uitam in parc

nu mai stiu ce vroiam sa spun :( sunt aiuritica asa azi. de fapt m-am simtit putin rau dimineata.
am fost cu mara afara in mijlocul zilei dar se ducea numai la usa si nu avea stare deloc. cand am deschis usa sa iesim a inceput sa tipe de bucurie.

ah vroiam sa va zic ca dimineata, o plimba marius de maini prin casa. si l-a dus in dormitor, a tras sa se urce in pat, si-a luat suzeta si a pus capul pe perna, sa se culce :)))) dar m-am dus eu sa vad de ce e liniste (de obicei e de rau cand nu li se aud gurile) si bineinteles ca n-a mai dormit, am culcat-o dupa ce a plecat marius.

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Eu am vorbit candva cu un nutritionist despre lapte: normal ca LM e recomandat pana mai tarziu, dar daca d-ala nu mai e, atunci mi-a recomandat sa ii dau LP pana la 1 an jumate. Sa aman laptele de vaca pentru ca are putine calitati nutritionale. De preferat cica ar fi sa bea lapte de capra, cam de 2 ori pe saptamana, dar de unde sa il iei?


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 8 dintisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

lapte de capra eu am gasit proaspat(nefiert) la Ungra Delicatesuri(www punct ungra-delicatesuri punct ro), un magazin la Unirii spre Mitropolie.Era 5 ron/l anul trecut cand am trecut pe acolo :).
alice,mi-a parut bine ca ne-am vazut,poate repetam experienta(eu astept sa se trezeasca voinicu sa prestam parc).Si noi avem probleme majore cu masa de pranz,probabil de la oboseala pt ca sta in afara aproape 5 ore in care nu doarme si se agita cat cuprinde...asa ca bag LP si acuma seara ii dau in parc ce nu a mancat la pranz(cu mult iaurt pe langa).Nu mananca intotdeauna dar perseverez.
vreau sa-i tund bretonul ca-i intra in ochi,dar nu sta locului si nu vreau sa-i bag foarfeca in ochi.si de dormit doarme pe burta...ceva sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

roxana, nu e nici un secret/truc pentru a-i face sa vorbeasca (vorba vine ca vorbesc ). pur si simplu scoate sunete, uneori le asociaza cu ceva, nu inteleg mereu cu ce, mai repet si eu dupa ea, ne maimutarim toata ziua, apoi le spun lucrurilor pe nume (in varianta simpla, adica eu prefer sa-i arat si s-o invat APA cand se joaca la baie, si nu BAIA). bineinteles ca in functie de dispozitia ei daca vrea sa-mi faca pe plac. oricum, cu mama si tata ne-am inteles, stie cine-s . apoi mai e clar ca OPA/OBA e ca vrea sus (hopa sus) si PAPA e papa de obicei. acuma daca se apuca de bodoganit papa prin casa, nu inseamna ca ii e foame, dar cand vede vasele ei, lingurita sau cand o pun in scaunul de masa, zice papa, ca stie ce urmeaza. mai zice si ADA cand cere ceva, dar atunci stiu si ca isi intinde mana si strange/desface repede pumnul... in rest, nu prea avem cu ce ne lauda, mai scoate ea sunete, silabe, cuvintele, dar nu le asociaza cu imagini/activitati, deci nu se pune!

si tot in acelasi context, nepotica mea are 2 ani si 3 luni, intelege tot, daca ii ceri ceva face/iti aduce, dar nu vrea sa vorbeasca decat daca are ea chef . dar motanul il striga pe nume (Clio) si toate personajele animate de pe pereti, animalele din carti iti spune cum fac fiecare. in rest, nu vrea, spre disperarea sora-mii. acuma noroc ca o are pe asta mica ca dadea acuma intr-o depresie ca nu vrea fata sa vorbeasca

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

la noi problema adormitului incepe sa fie tot mai serioasa!! azi am pus-o in patut la 13.30 si pana la 14 a tot matait, am mancat si eu pe fuga cu ai mei si am luat-o in primire: plimbat (cateva secunde, ca nu sta in brate), pus la rostogolit in patul mare, pus in patut, mangaiat, cantat, pus carusel... aia cu cantatul e cea mai buna din toate, doar ca deja dupa 15 In padurea cu alune nu mai am nici saliva . si cand era deja cu ochisorii inchisi si ma tinea strans de mana, scartaie nu stiu care o usa de a sarit drept in fund . de obicei n-are treaba cu zgomotele dar acum, ca abia adoarme, e si mai sensibila la orice soapta. am luat cantatul de la capat si la 15, in sfarsit, a adormit!! pana la 16.15! mai mult imi ia s-o adorm decat doarme. si s-a mai trezit si sacaita, dar n-am mai putut s-o culc ca nici nu mai statea in patut!! asa ca ne pregatim de iesit pe-aproape (e tare innorat), eventual pe terasa, sa obosim piticania (de parca s-ar fi odihnit destul acum la amiaza )

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Of, Rodi, asa e la noi la fiecare somn, dureaza 40 min sa il adorm si doarme 30 min, ca imi vine sa merg in lume. Ma dispera fontanela, e adanca de numa!!! si nu vrea nimic lichid, ioi ca disper. maine incerc cu zeama de leguma, sper sa bea. Acum abia am reusit 3 lingurite de apa. Per total azi a baut 5 ml apa. atat.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Azi a fost atat de marait, se zbatea in brate, in carucior nu, sa mearga nu, sa stea cu jucariile nu, nimic nu a vrut. asta pt ca nu s-a implinit somnul. Sotul inca nu a venit acasa, toata ziua is numai eu cu el, noroc cu zilele de masaj, ca am cateva ore numai pt mine. Am tras o tura de plans, ca mi s-a adunat oboseala, nesomnul lui V de peste zi si noaptea, casa imi e cu fundu in sus, nu apuc sa fac nimic, copilul face nazuri la papa, nu bea apa deloc, fontanela e cat China, e cel mai in urma delfinas la miscari (e ca un copil de 7 luni) si lista poate continua. Ma duc la somn, ca dau intr-o depresie...

Noapte buna, fetele!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput