Strugurasi de Sept -Oct 2011 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Buna dimineata, fetele
Elly, ma bucur ca te simti mai bine si nu mai vomitiEu am aceeasi activitate intensa cu capul in toaleta in fiecare dimineata dar m-am obisnuit
Oana sa stii ca ieri si eu am plecat suparata si mi-a fost rau la scoala, sincer, desi stiu ca nu trebuia. O sa spun si de ce si nu voi mai deschide discutia aceasta nicioadata (sper). Mie nu mi-a placut maniera superioara in care a raspuns rallu. Eu personal nu am facut decat sa explic de ce am ales eu ceza( sper sa si nasc asa si nu natural pe la Constanta), care sunt motivele mele. In schimb persoana resp a raspuns cu o atitudine superioara si aroganta, recomandandu-mi sa ma mai documentez si spunandu-mi ca o fac sa zambeasca. Asta m-a suparat pe mine, personal. Si nu mai revin, promit

21+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

neatza si de la noi...(de data asta inainte de a lasa copilul la gradi)

gertruda, eu pap un ananas pe saptamana...de obicei in 2-3 zile l-am nimicit. N-am observat sa am contractii de la el. In schimb la tv s-a spus(un bunic d'asta care stie toate leacurile babesti) cum ca dafinul zdrobit amestecat cu ulei de masline si lipit in buric cu un plasture, declanseaza nasterea f repede; de tinut minte pt cele care trec de 40 de saptamani si doresc o nastere in 2 ore)

cat despre nasterea naturala vs cezariana parerile sunt zise. La o adica fiecare face ce vrea(stati sa vedeti voi mai incolo frecusuri, de parca la x ar trebui sa-i pese cum isi creste y copilul).

Concluzia mea e ca de multe ori ne facem planul si cand ajungem la targ piata-i inchisa, si ca 'afara' decide medicul, iar in Romania decide pacientul.

pup

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

PS la mes anterior : a nu se intelege ca sunt impotriva nasterii naturale. din contra sustin, si am toata aprecierea si respectul pentru cele carora le permite organismul sa nasca natural




mami de (30.06.2005) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Racheel eu mi-am luat deja sterilizator electric, eu nu am cuptor cu microunde ca sotul meu este total impotriva lor ( a citit el nu stiu ce studii) si tot pe tine as vrea sa te intreb ceva: tu cand intri in concediu prenatal ( pentru ca stiu ca lucrezi tot in invatamanat)? Eu mi-am propus sa intru de la 1 septembrie, o fi bine asa? Ca mai devreme oricum suntem in concediu de odihna...
Fetelor, apropo de placenta, eu am trecut printr-un moment de panica sapt trecuta ( cu plans si toate cele), acum deja m-am calmat, pentru ca citisem pe net care este grosimea placentei si am ajuns la concluzia ca a mea este prea groasa, adica are 49 mm. Este prea groasa, intr-adevar?

21+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Eu am vrut sa imi comand de la avent .. de microunde cu 12.5 L , si cadou 2 sticlute... insa am vb cu 2 mamici si mi-au zis ca nu are sens sa imi iau, de ce.. daca ii dam san o sa fie degeaba pt ca la ce il folosim? iar dupa ce ii diversificam meniul nu o sa mai fie nevoie de atata sterilizare.. Mi-i s-a zis daca o sa ii dai lapte praf, o sa iti iei un sterilizator atunci ... dar daca ai lapte... bani aruncati.. si 1-2 saptamani le putem spala si steriliza noi, daca nu vrem sa lasam shopingu pe mana altcuiva...
Eventual conspecteaza piata, lasi notite la domnul sot..

25+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ai dreptate, seidana, cred ca nu trebuia cumparat inca, eu am sterilizatorul dar biberoane nuDesi cred ca voi avea nevoie de ele, eu am probleme cu un san ( am mastodinie) si ma rog sa pot alapta normal, dar cine stie prin ce imi va fi dat sa trec atunci si ce vointa voi mai avea eu, mai ales ca rezistenta la durere nu e punctul meu forte.

21+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

mikka eu intru in prenatal la 32 de saptamani.Eu am voie doar la 20 de zile de concediu de odihna pentru ca am lucrat doar 3 luni intregi.

Este foarte bine cum faci.Intrii in prenatal la 1 sept si-ti raman mai multe zile de post natal care sunt platite cu 85%.Bravo


Sei, ai dreptate.Daca avem laptic dam de la san.daca trebuie ceai de colici dam din biberon pe care putem sa-l fierbem si 30 min in apa nu?Ma gandeam si io

Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 25+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mikka.. , repet hai sa nu nne suparam si creste tensiunea.. fiecare cu tonul ei, cu parerile ei.. in trecut daca erai prietena mea si stateam la o masa face 2 face poate si eu incercam sa imi sustin cu toate argumentele o parere in care credeam, acu o las mai moale pt ca fiecare are 2 maini 2 picioare un creier si posibilitati de informare... asa ca eu nasc pe pielea mea.. asa ca... nu doare pe nimeni fundu sau burta de cum decid eu a naste...

25+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

EU FAC CEZARIANA FARA ALTE ARGUMENTE

De care biberoane cumparati?Din sticla su plastic?

Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 25+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

neata

bine, deci acum s-au lamurit lucrurile.
eu am suparat-o pe Oana si Rallu pe Mikka.
n-o sa vb in numele lui Rallu, dar vreau sa iti spun Oana ca sincer imi pare rau, nu am avut nici macar o urma de idee sa e ironizez, acel "ranjet" pe care l-am scos a fost reactia mea la amintirea nasterii mele care a fost una grea, cu travaliu lung de 14-15 ore. deci nu ti s-a adresat tie, pe cuvant! daca asta ai inteles imi pare sincer rau, sper sa imi acepti scuzele. intr-unl din mesajele mele de dupa acest mesaj "ranjit" am specificat faptul ca nu trebuie sa se ia personal descrierile si parerile pe care ni le expunem, m-am gandit ca se poate interpreta dar nu imi dadusem seama atunci cand scriam.
inca odata iti spun cu toata sinceritatea ca nu am vrut sa te ironizez sau sa incep o controversa cu cineva din acest grup.
sa stiti ca eu va inteleg punctele de vedere. am fost si eu candva la prima sarcina, stiu cum e. nici acum nu e mare diferenta pt ca si acum am frica de nastere. de exemplu azi noapte am avut vreo 2 ore de pauza numai cu gandul la nastere, stiti cum e, te trezesti noaptea si te fura un gand...
am zi si o mai repet, nu vreau, nu vreau sa judec pe nimeni. macar atata lucru pot spune cu mana pe inima ca l-am invatat temeinic de cand am copil.

hai ca m-am intins. si desi am repetat in mesaj de cateva ori, vreau sa mai spun inca odata, ca si concluzie. Oana, imi pare rau ca te-am suparat. sincer, imi cer scuze!

23

Mergi la inceput