Indemnizatie insotitor copil grad handicap grav

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

marius copilul cu handicap grav are dreptul la asistent personal. Parintii copilului cu handicap grav pot opta intre asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare.(este exact ceea ce legea stipuleaza si ce a redat magdaz_ina pe pag.2 a subiectului) Indemnizatia nu este acordata pentru grija pentru copil ci este dreptul lui. Daca eu sunt in concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani iar sotul meu (care este salariat) primeste indemnizatia lunara nu inseamna ca are 2 asistenti personali. Nu inseamna ca incasam amandoi bani pentru acelasi lucru.Puteam la fel de bine sa optez pentru angajarea unui asistent personal iar eu sa raman in CIC cat am dreptul.
Nu trebuie confundat asistentul personal cu parintele. Asistent personal poate fi una din rudele persoanei cu handicap sau poate fi un asistent personal profesionist.
Crede-ma, oricat ar parea de multi banii pe care ii primim noi, familiile ce avem copii cu probleme, ei sunt putini in comparatie cu nevoile unor astfel de copii.
Toate cele bune!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:


Dupa cum spuneam, copilul cu dizabilitati are nevoi suplimentare de ingrijire fata de un copil obisnuit.

O parte din aceste nevoi suplimentare poarta denumirea legala de "plan de recuperare pentru copilul cu handicap grav". Realizarea acestui "plan" reprezinta o parte din atributiile asistentului personal.

Pentru a sprijini persoanele cu handicap si pentru a asigura conditii corespunzatoare unei ingrijiri optime a acestor persoane, legea ofera dreptul angajarii unui asistent personal sau dreptul de a opta pentru plata unei indemnizatii.

Dupa cum spunea si katteryna, din nefericire, exista cazuri in care acest sprijin oferit este insuficient.

Uneori se ajunge in situatii tragice cum este cazul unei tinere mamici al carui copil a fost sufocat la nastere cu cordonul ombilical. Aceasta mamica a asteptat timp de o luna si jumatate in spital alaturi de copilul sau gasirea unei solutii de imbunatatire a starii de sanatate a copilului.
Aceasta mamica traia la limita supravietuirii (la modul concret a reusit cu greu sa aiba banii necesari pentru a cumpara copilului un biberon cu tetina plata), sotul ei era in inchisoare iar acasa mai avea un copil de 2 ani.
In acest timp a fost plecata 2 saptamani din spital, pierzand in aceasta perioada lactatia, pentru a lucra la confectionarea unor materiale necesare unei campanii electorale, castigand astfel niste bani de care avea mare nevoie. Nu si-a permis financiar sa rateze aceasta ocazie.
Dupa acea perioada de o luna si jumatate medicii i-au explicat ca starea de sanatate a acelui copil nu poate fi ameliorata si va ramane cu handicap grav. I-au explicat necesitatile speciale de ingrijire ale copilului si sprijinul oferit de lege in ingrijirea acelui copil.
Dupa ce a plans doua zile si a analizat situatia mama a decis sa lase copilul in spital. A spus ca este constienta ca acei 700 RON oferiti de lege (indemnizatie+buget+alocatie) nu sunt nici pe departe suficienti pentru ingrijirea corespunzatoare a copilului. A spus ca este constienta ca necesitatile speciale de ingrijire a acelui copil implica neglijarea primului copil. A spus ca ea nu poate sa ia acasa acel copil fiind constienta ca nu il va putea ingriji corespunzator. A spus ca ea nu poate sa ia copilul acasa si sa se uite la el cum ii moare in brate. A spus ca spera ca faptul ca il lasa in spital sa ii ofere acelui copil posibilitati mai bune de ingrijire decat i-ar putea oferi ea.
Din punctul ei de vedere dizabilitatea copilului ei s-a datorat neglijentei de la nastere a medicului care nu a efectuat la timp cezarina.
Acesta este cu siguranta doar unul din multe alte cazuri asemanatoare.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui katteryna

marius copilul cu handicap grav are dreptul la asistent personal. Parintii copilului cu handicap grav pot opta intre asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare.(este exact ceea ce legea stipuleaza si ce a redat magdaz_ina pe pag.2 a subiectului) Indemnizatia nu este acordata pentru grija pentru copil ci este dreptul lui. Daca eu sunt in concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani iar sotul meu (care este salariat) primeste indemnizatia lunara nu inseamna ca are 2 asistenti personali. Nu inseamna ca incasam amandoi bani pentru acelasi lucru.Puteam la fel de bine sa optez pentru angajarea unui asistent personal iar eu sa raman in CIC cat am dreptul.
Nu trebuie confundat asistentul personal cu parintele. Asistent personal poate fi una din rudele persoanei cu handicap sau poate fi un asistent personal profesionist.
Crede-ma, oricat ar parea de multi banii pe care ii primim noi, familiile ce avem copii cu probleme, ei sunt putini in comparatie cu nevoile unor astfel de copii.
Toate cele bune!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR



Katteryna - regret legea nu admite situatia pusa de tine mai sus

Am extras pasajul din lege care precizeaza in mod clar situatiile in care banii pentru aceasta indemnizatie NU poate fi acordati.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164158&whichpage=2

Este exact raspunsul oficial corect pentru care s-a refuzat acordarea acestei indemnizatii.
Daca cineva poate sa isi sustina pe baza de lege deci nu discutii generale ci sa fie fundamentat sunt de acord. Altfel doar vorbim vorbe.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui katteryna

marius copilul cu handicap grav are dreptul la asistent personal. Parintii copilului cu handicap grav pot opta intre asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare.(este exact ceea ce legea stipuleaza si ce a redat magdaz_ina pe pag.2 a subiectului) Indemnizatia nu este acordata pentru grija pentru copil ci este dreptul lui. Daca eu sunt in concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani iar sotul meu (care este salariat) primeste indemnizatia lunara nu inseamna ca are 2 asistenti personali. Nu inseamna ca incasam amandoi bani pentru acelasi lucru.Puteam la fel de bine sa optez pentru angajarea unui asistent personal iar eu sa raman in CIC cat am dreptul.
Nu trebuie confundat asistentul personal cu parintele. Asistent personal poate fi una din rudele persoanei cu handicap sau poate fi un asistent personal profesionist.
Crede-ma, oricat ar parea de multi banii pe care ii primim noi, familiile ce avem copii cu probleme, ei sunt putini in comparatie cu nevoile unor astfel de copii.
Toate cele bune!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR



Nu - nu poti legal sa angajezi asistent personal daca esti in CIC.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Am extras pasajul din lege care precizeaza in mod clar situatiile in care banii pentru aceasta indemnizatie NU poate fi acordati.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164158&whichpage=2

Pasajul extras este dintr-un ordin care nu mai are valabilitate de aplicare, asa cum am explicat in postarea nr. 4 de la pagina 2.

Art.12.(4) din Legea 448/2006 face referire la situatiile in care nu se pot acorda banii pentru indemnizatia de crestere copil, astfel:

"De drepturile prevazute la alin. (1) lit. a)-g) si la alin. (2) nu pot beneficia persoanele care au în acelasi timp si calitatea de asistent personal pentru acelasi copil sau care primesc indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4)".

Situatiile in care nu se poate beneficia de indemnizatia lunara pentru inlocuirea asistentului personal sunt precizate la art.43.(4) din Legea 448/2006, astfel:

"Nu pot beneficia de indemnizatia lunara:
a) parintii sau reprezentantii legali ai copilului cu handicap grav care se afla in internate ori în centre de plasament aferente unitatilor sau institutiilor de invatamant special;".

Uneori am impresia ca nu se intelege ca este vorba despre doua indemnizatii distincte: indemnizatia de crestere copil, pe de o parte si indemnizatia lunara pentru inlocuirea asistentului personal, pe de cealalta parte.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Marius, cred ca nu ai inteles legea.
Edit:Si precum tu nu o intelegi, asa nu o intelegi multi reprezentati ai institutiilor abilitate sa acorde astfel de drepturi.
Deci:
1. Copilul are dreptul la asistent personal, iar in lipsa acestuia parintii pot opta pentru indemnizatie lunara.
Noi am optat pentru indemnizatie lunara.
2.Parintele care se afla in CIC nu poate fi asistent personal.
Intrucat eu sunt in CIC si nu pot fi asistent personal, sotul meu ia aceasta indemnizatie pentru care, repet, putem opta.
3. Daca eu sunt in CIC nu pot fi asistent personal dar altcineva poate fi, spre exemplu o persoana calificata pentru asistenta medicala sau o alta ruda a familiei, care va fi angajata cu contract de munca de catre primarie.
4. Nu pot beneficia de indemnizatie lunara persoanele care au in acelasi timp si calitatea de asistent personal.
Sotul meu nu are aceasta calitate.
5. Nu se poate beneficia de indemnizatie lunara in situatia in care celalalt parinte este asistent personal sau primeste indemnizatie.
Deci daca eu nu sunt nici asistent, nu primesc nici indemnizatie, sotul meu poate primi.

Sper ca de data asta am fost destul de explicita si am refuzat sa adaug pasaje din lege pentru ca au fost deja adaugate.
In ceea ce priveste refuzul acordarii acestei indemnizatii, celor care pot beneficia de ea conform legii, el se incadreaza la infractiunea de "abuz in serviciu".

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui katteryna
5. Nu se poate beneficia de indemnizatie lunara in situatia in care celalalt parinte este asistent personal sau primeste indemnizatie.

Am editat postarea anterioara pentru ca ordinul la care se face referire nu mai este valabil, asa cum am precizat.
Ceea ce se aplica acum este art.12.(4) din Legea 448/2006.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tu citesti ce scrie in lege? O ai pe pagina legislativa. Inclusiv art mentionat de tine. Scrie clar chiar si in ce ai mentionat tu, exista un "sau" foarte clar acolo pe care il ignori total. Daca este sau este...
Gata am terminat ce era de spus am spus.
Succes!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Succes!

Multumim !


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

marius eu nu inteleg despre ce "sau" vorbesti, dar cred ca nu accepti sa nu ai dreptate.
Si nu inteleg nici la ce situatie concreta faci referire cand afirmi ca nu se poate beneficia de indemnizatia acordata familiei ce are in ingrijire un copil cu probleme. Pentru ca daca faci referire la situatia lui magdaz_ina atunci inseamna ca ai un punct de vedere diferit de Protectia Copilului si atunci ii multumim lui Dumnezeu ca nu ai o functie de conducere intr-una din institutiile statului. (nu de alta dar eu, i-as face plangere penala celui care ingradeste un drept copilului meu caruria viata ii ingradeste destule)

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca cineva poate sa isi sustina pe baza de lege deci nu discutii generale ci sa fie fundamentat sunt de acord. Altfel doar vorbim vorbe.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pe de alta parte, eu o astept pe magdaz_ina sa ne spuna ca i-a fost aprobata sotului indemnizatia la care are dreptul prin lege. Pentru ca asa cum spui si tu e usor sa vorbim vorbe. Mai greu este...

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput