Prietene la bine si la greu - 121

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Magda lasa butoiul!!! Important e ca Rares e bine si ati scapat de operatie. Oricate probleme rezolvi tot apar altele asa ca.. pas cu pas se rezolva.
Am fost si noi la eco si se pare ca s-a inchis canalul arterial. Comunicarea inte-atriala inca exista dar asta se rezolva mai greu. Vorba doctorului "evolutia e ca la carte pt un astfel de diagnostic" si revenim la control peste un an, un an si jumatate.
Sfat de la cardiolog. Copiii cu greutate mica la nastere au mai frecvent boli cardio-vasculare la maturitate. De supravegheat greutatea(ca sa se evite obezitatea la care cica cei nascuti cu greutate mica sunt predispusi) de evitat sarea si grasimile(au si probleme cu colesterolul).
Monis sieu sper sa nu mai vad spitalul ala(si implicit doctori prea curand) .
Raluci si eu tot pe o domnisorica as paria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Dymomo, felicitari pentru rezultatele bune !


rares - living on the edge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

FETILIII, cu multi de iii !!!

Care fuserati (vorba olteanului) ultima in butoi si nu inchiserati bine capacul ?!

Ca, sa vedeti ce preocupari, mustind de inteligenta, am eu in ultima vreme, in loc sa ma bucur ca am scapat de operatie : auzi aici, cica tot nu imi convine :
- la inceputul anului, avand in vedere distractia de 2009-2010, mi-am facut planul de maxim 2 controale cu fi-miu, timp in care el va recupera frumos intarzierea anterioara in dezvoltare;
- bilant aproape de jumatatea anului : 3 internari, 1 cateterism, 2 teste genetice;
- planuri pentru restul anului : 3-4 controale, vizita la ortoped+anexe;

Cum s-ar zice, nu bate socoteala de acasa cu cea din targ si uite asa, jelanie mare pe mine !...

Deci, urgent, va rog, sariti cu franghii de alpinism la mine sa ies din butoi si pregatiti galeti cu apa rece si palmele aferente sa revin in plan real, fara fite si smiorcaieli de copil rasfatat... va rog !!!

Nu de alta, dar de nu sariti, in 2-3 zile sunt nevoita sa imi revin singura, ca nu e frumos din partea mea sa monopolizez butoiul !


rares - living on the edge


Io iti trimit clar un butoi cu apa rece proaspat scoasa din putz si te rog sa termini cu prostiile ca doar esti fata mare vaccinata, mai bine sa ne focusam pe cine nu a inchis butoiul

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Raluci, merci pentru apa rece, prinde bine !


rares - living on the edge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Raluci, merci pentru apa rece, prinde bine !


rares - living on the edge


eu pun niste lamaie, ca sa mearga si mai bine!




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Intrebari de pus la gradinita:

- distanta fata de casa
- curatenia,
- daca fac mancare acolo sau mancarea e adusa de vreo firma de catering si nu stii ce e in ea
- ce fel de mancare fac
- cati copii sunt in grupa si cate persoane ii au in grija
- la ce ora pot lua copilul cel mai tarziu
- daca au pediatru si asistenta
(Dienutze )

- compozitia grupei ca varsta - este important sa fie de varste diferite pentru ca asa invata si evolueaza cel mai usor
- nr educatoarelor si comportamentul - aici ma refer mai mult la atitudinea lor fatza de copii si ceea ce fac: este important ca cineva sa fie mai bland, cineva un pic mai autoritar care sa explice reguli si sa le repete si atentia lor vis-a-vis de fiecare copil (sa tina cont daca de ex un copil a avut o noapte agitata sau a avut un scaun ciudat etc
- compozitia meniului: la gradi unde merge Giulia din pacate toti copiii primesc aceeasi mancare indiferent de varsta
- strictetzea in privintza acceptarii copiilor bolnavi
(Laura_andreea )

as mai adauga:
- ce program de iesit afara au copiii?
- daca observa ca al tau plod e bolnav (si tu nu ai vazut si l-ai dus totusi la gradinita), unde il izoleaza pana te duci sa-l iei?
- ce fac cu copilul tau daca nu doarme? dar daca nu mananca?
- cand trebuie inscris copilul la respectiva gradinita? (pe loc, cu x saptamani / luni inainte etc)
- daca nu merge 1 luna la gradinita (din varii motive) cat costa locul?
- la 2 ani nu conteaza programele pe care le au, insa de la 3 ani incolo conteaza. Asa ca e important ce programe au, daca vrei sa tii copilul la respectiva gradinita pana la 6 ani.





Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Am promis Liloasei ca pun link la intrebarile pt gradinite, dar cum erau pe pagini diferite si mai trebuia sa-mi dau si eu cu parerea ofc , am postat aici si pun link direct la pagina asta. Pana terminam capitolul, va astept cu completari la intrebari .






Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Referitor la copiii bolnavi primiti la cresa va spun un caz de la mine din familie care m-a socat si revoltat. Al meu sotz are o verisoara care are un baietel cu 6 luni mai mare decat Danut si pe care pt ca bunicii lucreaza si ei nu au bani de bona(parerea mea e alta amandoi avand joburi bune si platite mult peste media Romaniei) l-au dus la cresa(de stat bineinteles). Nu comentez faptul ca il duc la cresa(ca si eu vreau sa il duc pe Danut chiar daca are doi bunici pensionari care ar putea face cu randul dar asa consider eu ca e mai bine pt el). Am si eu motivele mele... Ca sa scurtez.
Verisoara duce plocoane saptamanal la directoarea cresei(cam ce primeste ea in calitate de director de sucursala bancara) si doamna directoare se ocupa in mod special de copil hranindu-l cu mana ei in biroul personal si adormindu-l la pranz. Saptamana asta(luni mai exact) l-a dus la cresa cu febra 39.3 si sacosa de medicamente. Copilul a stata mai tot timpul intre ceilalti prichindei si clar ca a mai imbolnavit si pe altii. Raspunsul mamei: " cresa e pt copii cu care nu are cine sa stea"(ca daca avea nu ar mai fi la cresa) si doi " de la cresa a luat raceala asa ca ce daca imbolnaveste si el pe altii". La asa mentalitate e de inteles ca sta coilul la cresa maxim 10 zile pe luna....
Referitor la asta eu stiu de la fina mea(educatoare) ca medicul/asistenta trebuie sa faca triajul copiilor la primire si astfel sa se asigure ca nu sunt bolnavi.(pe cat e vizibil gen uitat in gat, urechi etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Eu cu greu mai pot... din varii motive, nu doar job.

Insa tin sa scriu aici ca ma bucur ca a revenit Andre in forta, alexa, incearca un ergo carrier, poate reusesti mai bine decat cu sling/wrap. Pe mine asta m-a salvat de la 7 luni incepand si chiar si acum. Slingul n-am reusit niciodata sa il folosesc pe termen indelungat si cred ca mi-a si strambat coloana putin... Dankutza, tin pumnii! Magda, bravo lui Rares si sper ca butoiul e deja uitat, de fapt tu nu prea esti compatibila cu butoiul, lasa-l in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

EU sunt foaret dezamagita!
Sotul a avut doar 4-5 mil pe proba.
Folicul meu crescuse la 19,5mm ieri pe la 12 si ceva.
Ma gandesc ca prima inseminare mi-a reusit cu 5 mil, poate voi reusi si acum.
Au trecut fix 36 de ore de la Pregnyl si eu nu simt ca as fi avut ovulatia. Voi simititi cand aveti ovulatie? Simititi dureri de burta? Eu tin minte ca data trecuta, m-au luat niste dureri de burta timp de 1/2 de ora, de nu mai puteam. Erau cam la 40 de ore de la inseminare. Acum, nu simt nimic.
In timpul procedurii, Bechir m-a intrebat daca am simit o jena cand a bagat cateterul. Nu am simit. MA gandesc sa nu dea pe delaturi.
Am stat pe masa vreo 15 minute. Cand am ajuns acasa, m-am gasit cam ... mucoasa in chiloti. O fi fost glera?
Am o gramada de ganduri.
parca mi-a mers de-a indoselea. Nu prea trag speranta de reusita... Si totusi azi-noapte, am visat ca aveam la san un bebe imbracat in alb total.
Nici nu stiu ce sa mai zic. Nu cred ca am reusit. Sunt dezamagita. Totusi, in nebunia mea, mai sper pana pe 10 iunie, cand ma duc sa fac un BHCG.

Multumesc de sustinere. Sper sa aibe efect majoretele.

Mergi la inceput