Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 58-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

vad ca ti-a raspuns QiaoBing foarte la obiect! :)
Ne pare rau ca ni te alaturi dar .. trecem noi si peste asta!

Citat:
citat din mesajul lui adyrem

Am nevoie de ajutorul vostru. Mi-am facut la Medlife analizele pentru mutatiile MTHFR, Factorul V Leiden +II, PAI-1 cu urmatoarele rezultate:

- Mutatiile genei MTHFR - Mutatiia 677 C>T in gena MTHFR a foat identificata in stare heterozigota
- Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR nu a fost identificata
- Mutatiile Factorului V Leiden si Factorului II - Muttatia 1691 G>A in factorul V nu a fost identificata
- Mutatia 20210 G>A in Factorul II nu a fost identificata
- Mutatiile genei PAI-1 - Mutatia 675 4G in gena PAI-1 a fost identificata in stare heterozigota
- Mutatia 844G in gena PAI-1 a fost identificata in stare heterozigota

Imi puteti da ceva detalii referitor la rezultatele de mai sus?
Multumesc.

Vreau sa fiu mamica si asta ma face sa pot muta muntii din loc.


MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

aristica, cat ai de gand sa mai bramburesti? vino acasa!


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Fetelor cand o sa adoarma pustoaica am sa incerc sa fac modificarile necesare.

In legatura cu mutatiile, nustiu de ce am in minte ceva de genul:
cand sunt doar hetero sunt mostenite doar de la un parinte si cand sunt homozigote sunt mostenite de la ambi parinti. Daca gresesc sper sa ma iertati



Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Denisa, multumim pt capitol. si da denisei latusca cea urata si peticheta si un din partea mea
Imi cer scuze ca nu am mai fost pe aici sa ma ocup de el... dar ma lup cu o mica depresie (a mea) si una mai maricica (a partenerului)
Trecem noi si peste asta
Floricico dau PM pt parola Pupici bobocelului de mac de nota 10. Multumesc ca ai intrebat de mine. Suntem pe linia de plutire (sper)
Bigsister1 -nu ne dai vesti???
QiaoBing imi pare tare rau ca nu a fost sa fie de data asta.
Nu mai calcula ca te apuca durerile de cap si iti iei campii! Eu am renuntat la calcul de vreo juma de ani. ma mai mananca sa adun toate cele, dar se adanceste depresia de o fac
danylini bine ai revenit de la sovata. Cu toate contraargumetele tale, eu tot am un pitic (pe langa gasca mare de pitici ce ma bantuie!) impotriva endometrului subtire
aruam, riscurile la stimularea din perioada FIV-ului sunt si nu trebuie neglijate (zice stan patitul!). Monitorizare cat mai atenta, la cel mai mic semn de hiperstimulare luati masuri, atentie la doze, nu neglija clexanul. pt noi, mutantele, cel mai mare risc sunt accidentele tromboembolice, dar nici restul nu sunt de neglijat.
anioana2002, danezza, bine v-am regasit si pe aici
fetelor, v-as ruga sa nu mai dati citat in raspunsurile voastre (e putin diferit stilul de aici de cel de dincolo). Aici spunem cui ne adresam fara sa mai citam postarea (sa tinem cont si de dorintele dragei noastre miki-miki, de care imi e tare tare dor!)
Gliana stai cuminte la orizontala daca asa comanda BB
balanta_tm te astept cu vesti bune cat de curad
vad ca au aparut multe mutante in ultima vreme. le doresc sa treaca cat mai repede si mai usor peste socul vestilor despre mutatii, si aiba bafta de un tratament adaptat care sa le ajute sa-si indeplineasca marea dorinta!
Aristico!! zi si noua cum ati petrecut! si unde ati plecat in luna de miere! O viata frumoasa impreuna va doresc. Si multi copilasi care sa smotoceasca lighionele din curte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

alla76 - oki, am inteles sa traiti!
Incercati sa depasiti starile depresive, sunt oarte periculoase .. iti spun din exp proprie.
Trebuie sa gandim pozitiv si asa rezolvam 50% din probleme (de care sunt ele ... )ok?
Asta incerc sa-mi impun si eu, TREBUIE!
Mutantelele, scuze de off

MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Denisa, daca sunt 3 heterozigote e musai sa fie de la acelasi parinte? Nu poate fi una de la un parinte si restul de la celalalt?
Ca eu la cate probleme au fost si sunt din partea ambilor, nici nu stiu de la cine le-am mostenit.
Inclinam sa cred ca de la mama, ca din partea ei au tot facut AVC si au decedat, dar si tata la fel a decedat la 58 de ani si fratele lui a facut infarct.
Adyrem, la ce dr. mergi? In Galati sau la Bucuresti?

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyrem spune:

[quote]citat din mesajul lui carmen_ch_12
Adyrem, la ce dr. mergi? In Galati sau la Bucuresti?
Merg la dl dr Dragos Albu de la Medlife. Am ajuns la concluzia ca cel mai bun doctor din Galati este trenul spre Bucuresti Ma cam speriasera rezultatele astea, dar datorita voua m-am linistit. Daca se pot tine sub control cu tratament este ok. Momentan i-au Elevit care contine de toate. Sa vedem daca dl dr considera ca trebuie luat altceva ... Restul analizelor pentru trombofilii cum ar fi APTT, Fibrinogen, cardiolipinicii, anticoagulantul Lupic etc, mi-au iesit in limitele normale.
QiaoBing, cred ca ne paste un FIV pentru ca spermograma sotului a iesit cu teratozoospermie severa. Astept cu nerabdare data de 20 iunie 2011 pentru a merge la doctor cu rezultatele.
Tineti-mi pumnii pentru ca am nevoie. Intre timp trebuie sa parcurg si eu topicul de trombofilii pentru ca pana acum urmaream altele, si sunt complet in aer.
Va pup si sa de-a Dumnezeu sa vi se implineasca visurile.

Vreau sa fiu mamica si asta ma face sa pot muta muntii din loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Am fost la dr ieri ,mi sa confirmat pierderea sarcini din cauza trombofiliei ,si dinsul mi-a zis ca am 2 optiuni :fie mai incercam o data o inseminare,fie mergem direct pe fiv ,si m-am hotarit sa mai incerc o inseminare(mai ales ca celelalte au fost fara stimulare),nu am nimic de pierdut decit o luna de zile si niste bani ,dar la cit am cheltuit in acesti ani .....ce mai conteaza.....asadar ieri mi-a venit ciclul si de maine incep menopurul cu femara.MI-E O FRICA DE MOR DE INJECTIILE ASTEA IN BURTA ,SUNT DUREROASE?Le pot face cu seringi dinacelea de insulina?
In legatura cu trombofilia mi-a zis ca nu este nevoie sa mai merg la dr USCATESCU ,ca imi da dinsul tratament si mi-a zis sa iau zilnic acid folic si femibion,iar daca reuseste inseminarea trecem pe clexane,dar pt linistea mea daca este o reusita aceasta inseminare o sa merg si la dr Uscatescu cu siguranta,o parere in plus nu strica.
Parerea vostra care este ...........este in regula doar femibion si acid folic...........pe mine ma bate gindul sa iau si cite un aspenter pe zi ca tot am vazut ca voua va recomandat dr Uscatescu,ce ziceti?


Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Salutare, fete dragi!
In ultima vreme intru mai rar ca am zile in care de-abia mai misc. Deja de mers, merg putin mai rapid decat un melc. Bebeii apasa tare...Colul era deja acum 2 saptamnani 1.9 cm. Astazi mergem iarasi la ecografie.
QiaoBing, mult succes
Floricica, mamica cea superactiva trimite-mi si mie te rog si mie parola!
Gliana, flyhigher,gliana, sarcini usoara in continuare
De asemena, bafta tuturor noilor mutante si sa stiti ca pana la urma veti reusi...
Alla, vei reusi pana la urma. Am trecut si eu in anii anteriori prin toate starile posibile, dar cu ajutorul lui Doamne-Doamne o sa se intample si minunea!


+30

Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)



Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, patru sarcini oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural, 1 sarcina reusita. Mutatiile au fost descoperite la sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 2 1/zi, Folowise 1/zi, Cetebe+zn 2/zi, Magne B6 1/zi, Clexane 0.4 alternativ cu 0.6 1/zi. Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

alla, multumesc ca te gandesti la mine. Va mai dura pana fac FIV2; intai vacanta si altele, apoi FIV.
Avand in vedere ceea ce am patit cu primul fetus, aproape ca nu mai am nici un fel de asteptari (pierderea lui m-a schimbat enorm; cred ca o parte din mine s-a dus odata cu el...).
Pot sa stau eu si in fund si in cap, caci sunt lucruri care tin prea putin de mine, si prea mult de alti factori. Asa ca incerc sa imi vad de viata mea, fara sa mai fac o obsesie din dorinta de a fi mama.
De ex, cand citesc pe forum (intru muuult mai rar decat intram inainte), mi se pare totul atat de impersonal! Parca sunt spectatoare aici, nicidecum direct implicata - atat de mult m-am schimbat!

Iti doresc sa depasesti cu bine perioada grea prin care treci!

Mergi la inceput