Cum sa accepti ca ai gresit?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Parerea mea este ca trebuie sa stai si sa reflectezi foarte bine pasul pe care vrei sa il faci!
Merita casnicia ta salvata? Vei mai putea sa iti iubesti sotul, sa traiesti alaturi de el o viata intreaga! Asta este de fapt problema!
Daca raspunsul este NU atunci aranjeaza-ti viata, pune lucrurile la punct, divort, copil fii singura si incerca o relatie noua!
Mi se pare prea complicat sa faci pasul relatiei inaintea clarificarii situatiei!
Este adevarat ca tentatia este mare... de unde stii insa ca acel domn este divortat si nu vine intr-o delegatie in Bucuresti si are o aventura cu tine... te lasa ranita rupta si pleaca mai departe...
Sunt cazuri cand si oameni seriosi de implica in astfel de relatii... insa destul de putini!
Ai vazut ca insistenta, vorbele frumoase (ale sotului tau) nu au garantat o casnicie fericita!Poti pica din nou in aceasi plasa!
Gandeste matur... departe de tentatie cateva saptamani si daca dupa ce cantaresti si iti faci ordine in viata, soarta ta este sa ai o relatie cu acel domn... asa va fi!
Pupici si nu iti incarca sufletul, fara sa cantaresti finalul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Nu am vrut sa fiu rea cu tine. Am vrut doar sa-ti atrag atentia asupra unui aspect. Si nu conteaza daca ai cautat tu sau nu, tot inselat se numeste. Uite cate fete scriu pe forum ca au fost inselate, crezi ca daca sotul le-ar spune ca a fost ademenit si ca nu a cautat sa insele atunci s-ar simti mai bine????
Pe langa asta hai sa spunem ca te duci la intalnire, ca este un barbat care-ti place si care te place, ca simtiti impreuna scanteia, ti se pare ok sa-l bagi intr-o mica ciorbita? Tu nu esti divortata, tu nu ai rupt-o cu trecutul, tu esti inca intr-o poveste care se scrie si vrei sa sari la alt capitol ori nu merge asa. Ce faci tu e o reteta care nu duce la fericire ci doar la complicatii.
Nu ai idee cum o sa decurga lucrurile cu sotul tau. Nu ai idee cum o sa reactioneze daca afla ca vrei sa divortezi, cum va fi totul. Nu te lungi mai mult decat iti este plapuma.
Termina ce e de terminat si mergi mai departe. Fi tu corecta in primul rand pentru tine ca om si ca sa poti pretinde si tu mai departe corectitudine.
Nu conteaza ce a fost in viata ta ci conteaza ce o sa faci de acum inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Te duci de trei ori pe saptamana la aerobic si nu ai slabit deloc?
Mananci cand ajungi acasa?
Nu ar fi o idee buna sa treci si pe la un nutritionist?
Pe langa asta la sala faci toate exercitiile sau stai mai mult pe margine? te intreb asta pentru ca sportul ar trebui sa te faca sa te simti mai bine pe plan emotional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

@ CorinaDani: Stiu ca pe net poti sa dai peste tot felul de "ciudati".
Ne-am vazut in poze, deci nu e in necunostiinta de cauza cu problema mea cu kg. Si a fost deschis cu mine, mi-a povestit despre el, mi-a dat detalii care le-am putut verifica. Sincer, cred ca si buletinul daca il ceream mi-l arata. Ideea e ca nu ne-am intalnit pe un site de matrimoniale sau pe vreun chat. Si amandoi vroiam doar sa continuam un dialog inceput pe un forum. Si de aici mai departe lucrurile au evoluat spre o alta directie...pe care nici eu, nici el nu o urmaream.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

@Matzaila_81: Referitor la sport: imi place aerobicul si fac toate exercitiile. Am mai facut "in tinerete" si am slabit ff bine cu el. De aia si am ales sa fac aerobic si nu fitness.

In ceea ce priveste o eventuala “relatie” cu acel barbat…stiu si eu ca nu ar fi corect sa incep ceva cu el, inainte de a face curat in viata mea. Culmea ironiei este ca am si discutat chestia asta cu el…Si mi-a spus-o foarte clar ca nu ar vrea sa fie el motivul pentru care m-as desparti de sot, despartind astfel copilul de tatal lui…In zilele astea am tot reflectat asupra situatiei. Si am ajuns la concluzia ca relatia mea cu sotul era in impas inainte ca acest barbat sa apara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

ce frumos....ti-a spus ca nu vrea sa fie motivul despartirii tale de sot si al copilului de tata dar tot continua sa vorbeasca cu tine si s-ar intalni cu tine..... Deci iti spune ce-ti doresti sa auzi. Un barbat cu ceva cojones ti-ar spune sa-ti bagi mintile in cap, sa-ti rezolvi in ce mod vrei tu problemele cu sotul ca el te va sprijini ca prieten si ca daca te desparti de el si inca iti doresti ceva serios cu persoana lui atunci el va acorda o sansa relatiei.
In rest bla-bla-bla.
Ai ajuns la concluzia ca problemele tale cu sotul sunt dinainte sa apara el si....ce faci mai departe??? vrei sa zici ca daca problemele au aparut dinainte sa vorbesti tu cu un necunoscut pe internet atunci e ok, ai verde sa inseli?????
Pe bune, asa se procedeaza?????

Esti intr-o perioada destul de dificila pentru tine. Trebuie sa pui in balanta si bune si rele si sa iei o decizie. De tine depinde sa te regasesti, sa fi fericita, sa faci lucruri pentru sufletul tau. Cauta in primul rand echilibru si bucurie in tine nu te arunca in alta relatie sperand sa gasesti acolo asa ceva.
Nu ar fi corect fata de tine si nici fata de omul ala.
Gandeste-te la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Unde scrie ca daca intalnesti aceasta persoana face to face - gata directia pat?
Daca analizam la rece ai o relatie esuata. Clar punct. Esecul dureaza de multa vreme, a fost si este un chin prelungit. Clar punct. Exista insa un copil care are mama si tata insa, o relatie bazata pe lipsa de incredere reciproca, pe afectiune reciproca, pe constructie comuna, pe compromis comun - nu are prezent si nu are viitor = efect nociv asupra personalitatii si calitatii vietii copilului. Clar punct.

Ce este de facut?

El - pleaca in alte zari. Clar punct.
Efect - liber sau cum se zice "Ura si la gara!"
Ea - (poate) va pleca spre alte zari. De asteptat.

Probleme directe? Da. A aparut depresia - si pe acest fond pierderea respectului fata de propria persoana, dezorientarea, bulimia.
Ce este de facut?
In primul rand recunoasterea acestor fapte asa cum sunt. Bune rele - astea sunt. 1.2.3.....
Ok - identificarea acelor puncte ce pot fi corectate: 1.2.3.
Actiunea efectiva: asa,asa si asa....

[remarca]

Orice om are dreptul la fericire si are obligatia personala de a face "aproape" totul pentru a o avea.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

ce frumos....ti-a spus ca nu vrea sa fie motivul despartirii tale de sot si al copilului de tata dar tot continua sa vorbeasca cu tine si s-ar intalni cu tine..... Deci iti spune ce-ti doresti sa auzi. Un barbat cu ceva cojones ti-ar spune sa-ti bagi mintile in cap, sa-ti rezolvi in ce mod vrei tu problemele cu sotul ca el te va sprijini ca prieten si ca daca te desparti de el si inca iti doresti ceva serios cu persoana lui atunci el va acorda o sansa relatiei.
In rest bla-bla-bla.
Ai ajuns la concluzia ca problemele tale cu sotul sunt dinainte sa apara el si....ce faci mai departe??? vrei sa zici ca daca problemele au aparut dinainte sa vorbesti tu cu un necunoscut pe internet atunci e ok, ai verde sa inseli?????
Pe bune, asa se procedeaza?????

Esti intr-o perioada destul de dificila pentru tine. Trebuie sa pui in balanta si bune si rele si sa iei o decizie. De tine depinde sa te regasesti, sa fi fericita, sa faci lucruri pentru sufletul tau. Cauta in primul rand echilibru si bucurie in tine nu te arunca in alta relatie sperand sa gasesti acolo asa ceva.
Nu ar fi corect fata de tine si nici fata de omul ala.
Gandeste-te la asta.


Nu caut o aprobare. Nu imi simt constiinta incarcata.
Si, da, de acord cu tine, faptul ca eu sunt nemultumita de relatia cu sotul nu inseamna ca e justificat sa insel. Si nici nu caut sa incep o relatie noua, ca apoi sa divortez si sa-mi fac viata alaturi de celalalt. Pur si simplu lucrurile mi-au scapat de sub control. Si imi este foarte greu sa asimilez tot ce se intampla.
Daca va fi sau nu langa mine...ramane de vazut. Oricum, am ajuns la concluzia ca eu sunt mai importanta decat orice barbat...Cel putin teoretic...mai ramane sa pun asta si-n practica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Parerea mea:

Relatiile 'virtuale' cred ca sunt mult mai putin ancorate in realitate decat orice intalnire (relatie) face to face.
As spune chiar ca sunt infinit mai periculoase, dat fiind faptul ca, cel/cea cu care 'vorbim' pe net, sunt de multe ori o proiectie a dorintelor noastre...

Partenerul virtual intra intr-un joc al imaginatiei, asa cum bine observa CorinaDani &Co putin mai sus.

Barbatul ideal iti spune exact ce te astepti sa auzi, este si el un neinteles, un nefericit, aflat intr-un moment de cumpana...
Numai el te asculta, numai el te intelege.
Ma rog, tot repertoriul!
Nu cumva iti trimite si poezii de dragoste, flori (virtuale) ?!

Vad ca deja iti ard calcaiele dupa el, degeaba ne dam noi cu parerea pe aici, tu tot te vei duce la intalnire cu el!
Si mai mult ca sigur, veti ajunge foarte rapid in pat

Noi putem doar sa te atentionam cu privire la "pericolele" din lumea virtuala.
Barbatul perfect de pe net poate sa fie, in cel mai bun caz, unul similar cu sotul tau, aflat in cautarea de noi si noi aventuri, in special cu femei/fete nefericite, neintelese, inselate etc. E mult mai ieftin si incitant sa agati fete/femei pe net, decat sa mergi la un salon de masaj erotic.

Problemele apar cand acest mascul ideal se cam satura de noua lui cucerire, oferita (de net) pe tava (trebuie sa recunosti ca nici nu i-a fost prea greu sa te cucereasca!), si incepe sa nu-ti mai raspunda la sms-uri, nu mai are timp de intalniri, este brusc detasat in alt oras, alta comuna, alta tara...
Sau pur si simplu isi gaseste o noua "partenera", nu neaparat mai frumoasa/slaba/tanara, ci doar "noua".

Insa s-au mai vazut si cazuri de cupluri fericite ce s-au gasit pe net... Asa cu nu ma lua in seama

Iti doresc sa fii fericita, si te rog sa ne tii la curent cu desfasurarea evenimentelor.

UC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Unde scrie ca daca intalnesti aceasta persoana face to face - gata directia pat?
Daca analizam la rece ai o relatie esuata. Clar punct. Esecul dureaza de multa vreme, a fost si este un chin prelungit. Clar punct. Exista insa un copil care are mama si tata insa, o relatie bazata pe lipsa de incredere reciproca, pe afectiune reciproca, pe constructie comuna, pe compromis comun - nu are prezent si nu are viitor = efect nociv asupra personalitatii si calitatii vietii copilului. Clar punct.

Ce este de facut?

El - pleaca in alte zari. Clar punct.
Efect - liber sau cum se zice "Ura si la gara!"
Ea - (poate) va pleca spre alte zari. De asteptat.

Probleme directe? Da. A aparut depresia - si pe acest fond pierderea respectului fata de propria persoana, dezorientarea, bulimia.
Ce este de facut?
In primul rand recunoasterea acestor fapte asa cum sunt. Bune rele - astea sunt. 1.2.3.....
Ok - identificarea acelor puncte ce pot fi corectate: 1.2.3.
Actiunea efectiva: asa,asa si asa....

[remarca]

Orice om are dreptul la fericire si are obligatia personala de a face "aproape" totul pentru a o avea.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa



Relatia pe care o am cu sotul are un efect nociv si aspura mea. Eu am tot sperat ca se va schimba, ca lucrurile vor evolua spre mai bine. Dar din pacate, momentele bune alterneaza cu cele "nebune". Si chestia asta m-a dezechilibrat ca om. Eu sunt genul de persoana care are nevoie de liniste, armonie...Daca am liniste acasa nu imi mai trebuie nimic. Si, din pacate, cu sotul numai liniste nu am avut...si asta m-a obosit enorm.

Mergi la inceput