FIV Dr. ALBU DRAGOS 31

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana33

Anastasia 7,ma scuzi ca intreb,dar sigur n-am citit tot ce-ai scris.Analizele sotului tau sunt ok?Ca si noi stiam ca sunt ok si de fapt are teratozoospermie usoara si eu ma toooooooooooot rugam de doctorii la care am fost sa mai fac niste analize si sa-mi spuna ei ce anume sa fac ca nu reuseam sa tin sarcinile si stiam ca timpul meu de coagulare este prea rapid.Si uite dovada,mutatiile 675 4G heterozigota si 844G heterozigota.Am gasit mai multe in legatura cu mutatiile pe site-ul de la Synevo.Stiam de la d-na dr.Moisa ca sunt specifice populatiei mediteraneene si ca unele sunt gene recesive,adica sar peste o generatie,eu avand toate datele sa le am,din pacate.Clexan-ul,daca te hotarasti sa faci FIV,stiam ca se face din prima zi de stimulare,dar bineinteles ca trebuie intrebat dr.hamatolog si dr.ginecolog.Cand trebuie sa incepi procedura?Noi speram sa incepem in iunie.

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008,2 fiv-uri nereusite la Budapesta oct. 2008, iulie 2009,ET nereusit oct 2009,1 fiv cu nereusit Giulesti iulie 2010)
Mutatia 675 4G heterozigota
Mutatia 844G heterozigota


Buna dimineata si o saptamana senina si frumoasa sa aveti!
Roxana, nu, nici sotul nu e ok, vom face cel mai probabil FIV cu ICSI. Sotul are oligoastenoteratospermie.
Eu am inceput schema FIV deja, sunt pe Microgynon acum si de pe 30 incep Diphereline.In iunie am punctia si ET. De asta si am vrut sa iau masuri din timp, sa nu ajung la momente mai grele si dureroase, daca tot le-am descoperit pe ultima suta de metri.


MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui infoFIV

Parerea mea este ca amandoua, Anastasia si Altesa, ati reactionat exagerat de defensiv la opinia lui Smufurash. Ati interpretat mesajul ei fix cu sentimentele si cam atat. Da, aceste mutatii sunt de luat in considerare, da, este bine sa fie facute, NU, nu sunt atat de grave in stare heterozigota incat sa te impacientezi atat de mult, Anastasia. Mult succes pentru !


Draga infoFIV, daca recitesti ce am scris, ai sa vezi ca eu am reactionat defensiv si mi-am argumentat pozitia, atat, eu nu am atins cu nimic si am vorbit cat se poate de calm si de frumos.
I-am explicat lui Smufurash contextul, ca sa nu existe dubii si sa nu ia drept paranoia o stare absolut fireasca de neliniste.
Eu zic sa incheiem subiectul acesta, neinceput de mine sau ALTESA, si sa incercam sa ne ajutam cu sfaturi, informatii, sustinere daca se poate, si nu sa ne aratam cu degetul care e mai obsedata decat alta, de mutatii, analize, etc...
Ma simt chiar penibil sa tot dau explicatii pentru niste nimic.
Ideea e ca mai conteaza si cum spui anumite lucruri, mai ales ca aici nu ne vedem una pe alta, ci doar ne citim cele scrise.
Gata, end of topic ca deja e prea mult...fiecare simte si intelege ce vrea si cum vrea.

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai mai fetelor nu va mai agitati si suparati atat din nimic, fiecare are parerea ei si gata

anastasia, nu te supara pe mine, si eu am impresia ca esti un pic prea agitata si stresata si prea te consumi pt ce zice oricine, dar nu vad nimic rau in faptul ca ti-ai facut analizele alea (si oricum nu vad de ce te intereseaza parerea mea sau a altcuiva, fa ce crezi tu ca e bine), adica dc e ceva macar sa stii si sa previi, chiar dc tratamentul e poate doar prevenit si poate nu s-ar fi intamplat nimic nici fata el; oricum FIV-ul costa o gramada de bani si inca cateva mil in plus nu mai conteaza

nu stiu ce sa zic, uneori ajuta forumurile astea, dar alteori mai mult agita si sperie, Albu zicea o data sa nu le mai citim :)
acum depinde si de firea fiecaruia, eu nu sunt asa sperioasa de fel, dar tu incearca sa te linistesti si daca ai totusi o nelamurire mai bine o suni pe Lucia sau pe Albu, noi fetele ne dam si noi cu parerea numai si uneori "exageram"

hai, lasa grijile, le-ai facut, iei tratamentul dat le Albu sau doctorita aia si gata, fii pozitiva si concentreaza-te pe tratamentul tau; nu te mai stresa de ce a zis una sau alta; ca oricum, te obosesc si streseaza destul injectiile alea si faptul ca bagi atatia hormoni in time si treb sa astepti 1 luna pana vezi dc iese sau nu
mult succes!



9+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

hai mai fetelor nu va mai agitati si suparati atat din nimic, fiecare are parerea ei si gata

anastasia, nu te supara pe mine, si eu am impresia ca esti un pic prea agitata si stresata si prea te consumi pt ce zice oricine, dar nu vad nimic rau in faptul ca ti-ai facut analizele alea (si oricum nu vad de ce te intereseaza parerea mea sau a altcuiva, fa ce crezi tu ca e bine), adica dc e ceva macar sa stii si sa previi, chiar dc tratamentul e poate doar prevenit si poate nu s-ar fi intamplat nimic nici fata el; oricum FIV-ul costa o gramada de bani si inca cateva mil in plus nu mai conteaza

nu stiu ce sa zic, uneori ajuta forumurile astea, dar alteori mai mult agita si sperie, Albu zicea o data sa nu le mai citim :)
acum depinde si de firea fiecaruia, eu nu sunt asa sperioasa de fel, dar tu incearca sa te linistesti si daca ai totusi o nelamurire mai bine o suni pe Lucia sau pe Albu, noi fetele ne dam si noi cu parerea numai si uneori "exageram"

hai, lasa grijile, le-ai facut, iei tratamentul dat le Albu sau doctorita aia si gata, fii pozitiva si concentreaza-te pe tratamentul tau; nu te mai stresa de ce a zis una sau alta; ca oricum, te obosesc si streseaza destul injectiile alea si faptul ca bagi atatia hormoni in time si treb sa astepti 1 luna pana vezi dc iese sau nu
mult succes!



9+ cu


Multumesc, Anna!



MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Iuuuui s-au cam incins spiritele pe aici...

Subscriu la ce a spus Anna.
Anastasia, iubita, te rog, fii mai detasata, nu le mai pune pe toate la suflet si ai rabdare. In momentele astea ai nevoie de ffff multa rabdare, fara stres, fara emotii si INCREDERE ca totul va fi BINE. NU le mai pune pe toate la suflet.
Te-am pupat si sunt langa tine .

Fetele va pup, va doresc multa sanatate si celor insarcinate si o sarcina usoara

Dumnezeul nostru, PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu asculta-ne rugaciunile si binecuvinteaza pantecele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

joi sunt si eu la Albu pe la 16.30 sa discutam ce facem in continuare. ma vad cu cineva pe acolo ?

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bccami

Iuuuui s-au cam incins spiritele pe aici...

Subscriu la ce a spus Anna.
Anastasia, iubita, te rog, fii mai detasata, nu le mai pune pe toate la suflet si ai rabdare. In momentele astea ai nevoie de ffff multa rabdare, fara stres, fara emotii si INCREDERE ca totul va fi BINE. NU le mai pune pe toate la suflet.
Te-am pupat si sunt langa tine .

Fetele va pup, va doresc multa sanatate si celor insarcinate si o sarcina usoara

Dumnezeul nostru, PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu asculta-ne rugaciunile si binecuvinteaza pantecele noastre


OK, sa traiti!


MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

am mai avut un post ironic, in care-mi aminteam cat de "calma" eram eu in perioada de stimulare si dupa transfer cand "mancam forumul" si era sa-mi bat sotul, dar ori nu am dat send, ori s-a pierdut

mirela ce mai face cami si tripletii? cate sapt are ea acum?
ati vazut ca si Nicoleta Luciu are 3?

9+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

am mai avut un post ironic, in care-mi aminteam cat de "calma" eram eu in perioada de stimulare si dupa transfer cand "mancam forumul" si era sa-mi bat sotul, dar ori nu am dat send, ori s-a pierdut

mirela ce mai face cami si tripletii? cate sapt are ea acum?
ati vazut ca si Nicoleta Luciu are 3?

9+ cu



Daaaa!! Are 3 pui de om si din ce povestea ea,am inteles ca prin tripla stimulare ovariana, dar pe natural, fara IA sau FIV.
Daca spermograma partenerului nu are probleme, e mai usor asa.




MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Anastasia, ti-am trimis PM



Dumnezeul nostru, PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu asculta-ne rugaciunile si binecuvinteaza pantecele noastre

Mergi la inceput