Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

[quote]citat din mesajul lui Alice_Elena

si daca imi amintesc bine, iaura a avut ultima menstruatie prin februarie

alice draguta, ai perfecta dreptate cu tot ce ai zis
tocmai pt. ca am avut UM in februarie ,nu se calculeaza de la data UM ci de la transfer ,deci se poate!!,de aceea am si precizat sa se noteze aici ca ar fi 1 aprilie data UM ,de fapt fiind data ultimului diferelin, dar am obosit sa dau explicatii, dar voi cele mai vechi ma intelegeti
in rest nu ma intereseaza sa calculez EU varsta sarcinni cand o poate face mai bine ecograful si dr. meu care stiu si ei ce fac
numai bine va doresc la toate

minunea mea +7

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor,
in sfarsit apuc si eu sa intru repejor.
Elenusht, imi pare rau ca deja te simti atat de rau, iti doresc sa scapi repede de starile astea.
Smufurash, multumesc pentru urari!
Eu ma simt de parca nici n-as fi insarcinata, in afara de faptul ca ma dor sanii si ii simt umflati si de faptul ca de pe la 9 seara pic de somn, in rest ma simt foarte bine. Mai am, din cand in cand, ceva stari de greata, dar ffff usoare. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca bebe va fi muuuuult mai cuminte decat a fost fii-mea ca bebelus. Ce bine ar fi sa fie asa!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 5+ cu bobulet mic mic mic
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neatza... spre pranz
Elenusht merci de raspuns.
Si eu stiam ca e mai bine sa le introduci dar mie asa mi-a zis tanti doctora, lasa ca nu mai e mult pana luni, cand oricum vedem ce si cum si sper sa fie totul ok ca as vrea sa nu le mai iau.
Fetelor nu va spun cat de nerabdatoare sunt ca banuiesc si voi sunteti la fel. Parca eram multe cu eco programata pe 23, nu? Deci luni rupem forumul toate cu vesti bune, ok?
Moooaaaamaa nene am avut si eu o greata de dimineataaaa, maximaaa. Imi era teama sa nu vars in metro. Oricum am observat ca mi-e rau numai in mijloace de transport, asa cand sunt pe picioarele mele sunt ok. In fine, azi am reusit sa nu vars desi greata a fost maxima, la Eva nu mi-a fost asa, doar usor-usor. Tare mi-e frica sa nu ma chinui rau la sarcina asta dar asta e, ptr bebe, ce nu facem noi, bucurosi le-om duce toate... Si nashica mea e graviduta si se chinuie cu greturile maxim, eu sunt mult mai ok decat ea.
In fine, va urez de pe acum si weekend placut ca nu o sa am acces pana duminica la net, va pup si sa ne ajute Dumnezeu sa venim cu vesti bune luni!
tuturor.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

buna fetelor.voi ce mai mancati ca sa nu aveti greturi?eu mi-am facut azi o supa de pui fara carne,ca nu prea suport carnea acum,nici nu mai stiu ce sa mananc sa nu imi fie greata,ciocolata nici macar nu imi mai place,eu care eram inebunita inainte dupa ea.

7+ cu un mic baietel de la DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

ali_k, eu pot sa-ti spun ce mananc dar nu cred ca te va ajuta prea mult pentru ca eu nu am stari de greata atat de puternice. Incearca sa papi portocale, grepfruit (daca iti plac), mere mai acrisoare, muraturi...astea taie greata. Tin minte ca la Maria in 5-6 saptamani mancam in disperare ardei iuti murati cu slanina afumata, eu care nu suport slanina in rest. Dar atunci simteam ca mor de pofta!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 5+ cu bobulet mic mic mic
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Mie imi trece cu sticsuri greata. Sau paine prajita, chestii care sa nu faca aciditate mai mare in stomac. Asa am observat eu la mine.
Si am observat ca nu trebuie sa ajunga sa imi fie foame, atunci e grav. Adik azi dimi nu am papat decat o banana ca m-am trezit tarziu si uite ca mi-a fost cel mai rau de pana acum.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianab12 spune:

Salut fetelor, si eu sunt programata pe 23 si abia astept sa am vesti!
O sa treaca greu weekendul gandindu-ma la mult asteptatul control de luni!
Va pup , sa ne auzim toate cu bine.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianab12

Salut fetelor, si eu sunt programata pe 23 si abia astept sa am vesti!
O sa treaca greu weekendul gandindu-ma la mult asteptatul control de luni!
Va pup , sa ne auzim toate cu bine.

5+


Haaooleu, da' io cand am sunat sa ma programez (pe 10) cand mi-a zis tanti doctora ca tocmai pe 23 sa vin mi s-a paruuuuut ca 2 saptamani sunt depaaaarteee si ca inebunesc... hai ca mai e putin, trece weekendul imediat!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusht spune:

fetelor, voi ce spuneti de dinamica analizelor mele:
Beta HCG:
16 mai: 533.64
18 mai: 1021.54
20 mai: 1802.64

voi ce credeti, e bine? eu stiam ca trebuie sa se dubleze sau macar pe aproape. L-am sunat si pe dr sa-i spun si a zis ca e ok, chiar daca nu e chiar dubla valoarea (la cea de pe 20 mai ma refer)....
sper sa se vada ceva maine la ecografie, ca altfel innebunesc!


Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!

4 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

si daca imi amintesc bine, iaura a avut ultima menstruatie prin februarie

Alice Elena , cu atat mai mult cu cat data UM 01.04.2011 este aleasa arbitrar, nefiind reala, iar sarcina este obtinuta ca urmare a unei proceduri speciale (embriotransfer in perioada de "menopauza" indusa), nu poti sa vii sa spui ca la 4 saptamani se vede ecografic, dar depinde de "fiecare organism, ecograf sau medic". Este o situatie speciala si trebuie privita ca atare.
Eu cunosc foarte bine aceste detalii, insa pot fi fete nefamiliarizate cu aceste chestiuni carora abia le-a intarziat ciclul, abia li s-a pozitivat testul de sarcina si, citind pe aici, se asteapta sa vada la 4 saptamani sarcina, iar daca nu o vad, se ingrijoreaza ca ar avea ceva sau ca medicul nu se pricepe. Este asa? Da. Nu poti sa prezinti o situatie cu totul speciala ca fiind una normala.
Eu nu doresc sa ma cert cu nimeni, ci doar am vrut sa aduc unele lamuriri care nu cred ca pot supara pe cineva, reprezentand mai degraba un aport informational. Asta-i tot. Va doresc tuturor din tot sufletul sa aveti sarcini usoara si copii sanatosi!



Citat:
citat din mesajul lui elenusht

fetelor, voi ce spuneti de dinamica analizelor mele:
Beta HCG:
16 mai: 533.64
18 mai: 1021.54
20 mai: 1802.64

voi ce credeti, e bine? eu stiam ca trebuie sa se dubleze sau macar pe aproape. L-am sunat si pe dr sa-i spun si a zis ca e ok, chiar daca nu e chiar dubla valoarea (la cea de pe 20 mai ma refer)....
sper sa se vada ceva maine la ecografie, ca altfel innebunesc!

elenusht, in aceasta perioada, dublarea valorii se produce la 48-72 de ore. Dinamica beta-HCG-ului tau este frumoasa si liniara, ceea ce indica o sarcina normala, in plina dezvoltare. Felicitari! Te rog sa nu te ingrijorezi, deoarece nu ai niciun motiv! Bucura-te de sarcina si priveste-o ca pe o minune ce ti-a fost daruita!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

Mergi la inceput