Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(31)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

neatza,
neatza la voi, io-s treaza de la 4.45.
meantime, am hranit bebe ana la 6 cu 130 lp, adica foarte putin. bebe ioakim e in greva laptelui de vreo 4 zile. ori e de la vreun dinte, ori nu-i place nan2, desi a avut zile cand a mancat cate 750.
i-am imbracat si la 6 jumate eram cu ei in balcon la soare, eu beam cafea, ei se jucau, la cuptor aveam sufleu de conopida cu unt, lapte, branza si iaurt, pe foc mancarica de fasole galbena pt ei, ca u mai stiu ce sa ma fac cu legumele astea. nici cu cartoful dulce n-am avut vreun succes.
saptamana viitoare le bag oul si sper sa am combinatii mai atractive.
la iaurt ana se descurca de minune, baga minim 150. ieri a papat 180, alaltaieri 200. eu le dau napolact. daca fac iaurt in casa cu iaurt din comert, nu-i acelasi lucru?si cand plecam in concediu, ce facem?

cel mai tare ma enervbeaza ca ioakim nu mai vrea LP. n-am niciun kef sa i-l skimb. nici cu cereale, nici fara. aseara a papat 130 si i-am mai stors io cu tetina vreo 30-40, azi dimi nu a vrut deloc, abia pe la 6 a papat 100 de lp simplu, cam in sila, fara busrtica sanatoasa.
sper sa fie o toana.
in mama si copilul zice ca tre sa pape 400-600 lapte/zi. se pune si iaurtul?
sunt tare debusolata, acum o saptamana manca 240 la o masa, iar acum 100?in fine, sa vedem ce zice cantarul.
in rest, e vesel nevoie mare.

maine ajung la BE, de fapt vreau de azi, caut si o umbrla de soare pt carut, paturica cu neopren (are la jisk sau decathlon), tetine, lp, fel si fel de consumabile, jucarii. as vrea un fel de ecran pe care sa se deruleze imagini. are cineva? eventual cu muzica.

va pupi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Neatza!!

Manzul meu doarme dupa ce ne-a jucat azi-dimineata pe degete si pe mine si pe tacsu'... Ne-a aliniat ca la armata, am sarit din pat de zici ca a trecut locotenentul cu fluierul pe langa noi si ne-a dat trezirea. Saracul a avut ceva gaze ca tragea niste parturi de iti muta nasul din loc si stiu si cine e vinovatul..ala care a mancat salata de vinete cu ardei copti si apoi da copilului sa suga.

Asa ca acum mi-am luat si eu cafeaua dupa ce am devorat de nervi o savarina din frigider si va citesc. Casa e debandada, dar n-am chef sa fac deocamdata nimic! Astept sa imi revin.

adipapazi ce harnicuta ai fost. Suna tare bine sufleul ala de conopida, parca ma tenteaza. Dar azi mai am ceva mancare si vreau sa fac curat si eventual gatesc maine (sper).

Elfica cei care termina maratonul in 4h jumate ii stiu. Nu sunt gemeni ca ar trebui sa fie destul de multi ...locul 1 , locul 2 si mai departe chiar. Sunt tipi tineri pana in 30 de ani care se antreneaza f f mult si care participa de mult timp la astfel de competitii. Sunt tari, ce sa mai. Povesteau prieteni care i-au vazut alergand cica la vale si pe plat zburau efectiv iar pe urcus aveau oricum o viteza impresionanta. Sotul nu participa sa castige, sotul participa sa termine cursa in timpul alocat sau chiar mai repede daca poate si pentru ca are o gasca interesanta cu care merge.
pt Iulia!

Fetelor ma speriati cu diversificarea asta... Eu nu sunt pregatita sa zoiesc tot prin casa cu mancarea lui. Vai ce ma speriati!!

Se apropie din ce in ce mai mult momentul cand va trebui sa imi fac curaj si sa ma intorc la munca. Inca nu avem bona.. zicea matusa mea ca poate vine ea, am gasit si o cresa particulara care accepta de la 3 luni, zau daca stiu ce sa fac. Si nu ma mobilizez deloc sa caut o solutie buna (probabil pt ca simt si eu ca nu exista o solutie mai buna decat mami langa bebe).

Fetele care mergeti la BE duminica, poate ne vedem. Eu am fost ieri, dar mai merg duminica sa finalizez operatiunea scaunul de masa, dar imi tb parerea si acordul sotului, de aceea mergem duminica.

M-am intins, dar mi-am descarcat si eu sufletul la voi ...






Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eea_farcau spune:

buna dimineata .
insfarsit am dormtit si eu mai bine. bb sa trezit pe la 5 sapape dupa care l-am pus cu mine in pat si somn pana la 10 wooow ce bine a fost
heidi hotelul nu e langa aeroport ci mai degraba pe langa Sala Polivalent, nu stiu sa iti zic mai exact pt ca nu stiu, nu am fost decat de cateva ori cred ca de 3 ori daca nu ma insel. e hotelul unde se cazeaza sportivii daca iti spune ceva asta
gata ma duc sa fac legumele
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Buna
am fost ieri cu bebe la doctor din cauza de muci si tuse si ne-a dat osciloccocinum 1/2 tub de 2 ori pe zi, stodal 2,5 ml de 2 ori pe zi , vit C -5 picaturi , tantum verde si colargol 1 pic/zi. Saracul Toma cand a vazut aseara ca il bombardez cu fel si fel de siropuri si trag de nasul lui de mama-mama, s-a pus pe o jale !!!
La 5 1/2 luni raportam 7,6 kg si 70 cm .Mi-a zis sa ii dau doar legume/fructe /cerelale pana la 6 luni si sa ii pun o lingurita de ulei masline in piureul de legume .
Ieri i-am dat avocado cu para si mar si l-a mancat cu mare placere iar azi i-am pus in legume si rosie si cateva picaturi de lamaie.Sper sa pape.
Va doresc o zi frumoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

'Neata si de la noi. Ne-am trezit pe la 7, dar intre timp am avut si papa, si plimbat (la mami in brate, prin casa), si cantat si toate cele.

Heidy, ce scaun de masa ai ochit? Ca si eu tot caut, am zis sa vad si la BE ce oferte au.
A, am vrut sa te intreb si de cresa, ca trebuie sa ma pun in functiune si la capitolul asta, desi voi sta acasa pana cand face mica 2 ani. Dar tot as da-o mai devreme, ca sa se obisnuiasca. Iar la mine n-are cine sa vina, doar sa angajez bona, ceea ce nu prea as face.


Si eu sunt cam speriata de dive si doctora a zis ca luna viitoare incepem, ca mica a incepul sa pape LP de luna asta, ca mami se pare ca nu-i ajunge (si tot nu pune carnita pe ea ).



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

'Neata si de la noi. Ne-am trezit pe la 7, dar intre timp am avut si papa, si plimbat (la mami in brate, prin casa), si cantat si toate cele.

Heidy, ce scaun de masa ai ochit? Ca si eu tot caut, am zis sa vad si la BE ce oferte au.
A, am vrut sa te intreb si de cresa, ca trebuie sa ma pun in functiune si la capitolul asta, desi voi sta acasa pana cand face mica 2 ani. Dar tot as da-o mai devreme, ca sa se obisnuiasca. Iar la mine n-are cine sa vina, doar sa angajez bona, ceea ce nu prea as face.


Si eu sunt cam speriata de dive si doctora a zis ca luna viitoare incepem, ca mica a incepul sa pape LP de luna asta, ca mami se pare ca nu-i ajunge (si tot nu pune carnita pe ea ).



Mami de Cristiana (29.12.2010)




Buna, mie imi fac cu ochiul doua scaune:
Omega de la Bebe confort si Zuma de la Inglesina
http:// bebeconfort.com/Products/Feeding/High-and-table-chairs/Omega/Features.aspx#null
Inca sunt in dubii, tind un pic spre Omega influentata si de Ana_o (pe care o si ii multumesc mult).

Mie mi-a placut si un scaunel de la Graco.
http://bestkids .ro/p-407-scaun-de-masa-tea-time.aspx

Acum... chiar nu stiu. Il astept pe sot sa vina, sa vada sa se dea si el cu parerea.

Legat de cresa, am primit 2 fluturasi la BE cu 2 crese. Una se numeste "micul fluturuas" si este undeva in calea 13 septembrie si cea care m-ar avantaja ca si pozitie, pe langa Parcul Tineretului si are site-ul acesta:
http://www. cresaparticulara.ro/

As vrea sa merg sa discut, sa vad ce si cum, dar ma ingrozeste sa il las la cresa de la 8 luni . Nu stiu ce sa fac, zau daca stiu. Aproape ca refuz sa ma gandesc.



Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

adipapazi ce frumoasa poezia!!
Adi uau ati bagat iaurtelu? eu am emotii k nu le va place pt ca nu e dulceag.

Elfica si eu le-am mai scos caciulile si le-am lasat chiar cu picioarele guale. Ce le mai pllacee..Bine eu am ajuns la 16 in parc si era chiar cald. O stu si eu pe dna cu colacu, swimava.ro este. Sunt f scumpi 90 lei buc.

Nu avem jucarie..Bine , nici eu nu am intrebat. Luna asta tre sa castigam-avem 80voturi inainte si fata dupa locu doi a mai castigat asa ca nu are interes. MULTUMIM tuturor de sustinere, fara voi nu reusim!

Siuta multa sanatate ursuletului Toma! sacapati voi si de asta. Tre sa fac planu si pt hanalize..sa vedem in ce zi, ca Pufi lucra zilnic , si cu o zi inainte sa culeg cisi.

ina si ale mele manca combinatie (cam) din mar para banana. Si fac kk de doo ori, nici muale nici tare.
Baga deci banana cu incredere.

martutza , Claudia e bine ca kile felicitari! Contracareaza dc e efectu la dovle cu morcovel mai mult, nu o sa se mai constipe. Cartof dulce ai incercat sa ii dai?
Salvat si eu retetele. Stii ca chiar ma gandeam sa le fac odata orez cu legume? E perfect legal, no gluten. ele nu se constipa orcum ca papa paruta..asa k cre ca fac odat.

sunset_zuzi cum fuse la foto shooting? v-a dat jucarie premiu?


Puteti vota Puficele aici.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Asa, si acu sa scriu si la zi, ca postu dinainte vroiam sa il trimit ieri seara da l-am lasat pe Pufi la calc inainte sa dua send !

Elfica am incercat sa fac iaurt de casa da nu a iesit. Cre ca pt ca am pus iaurtu cand era laptele fiert si oprit. Cica tre asteptat sa se mai raceasca si dupa se pune. A, si e imp sa fie la temperatura calda sa nu stea la temp camerei. O sa incerc cred, sa il bag la cuptor pe raftul de sus la foc ff mic. O fata din parc asa face,. da ea are dinala electric.

Cu papa si plansu suna cunoscut si pt noi, desi nu tot timpu. Sa ai pregatit lg papa si un bibe cu ceva laptic sau apa si dc e dispe rau ii bagi bibe la inceput dupa mai incerci cu o lingurita. Eu asa mai le pacal.

inacat ai incercat sa tai o carpa ca la cuafor sa i-o pui pe cap? asa acopera si tot copilu si scoica. Apoi pui si babeta. Asa facem noi, ca Ilinca mai are obiceiu de isi vara mana in gura printre lingurite.

Fetele ce ati gasit frumos la Baby Expo? Noi am luat doo rochite, ceva zdranganele mai smechere (ca imi era rusine in parc ca toti cupii aveau smecherii..si noi chestii simple). Si o orga mica care apesi si canta, cel putin Ilincuta e innebunita dupa ea, apasa si canta, si apasa iar..

Facem progrese dpdv motor:
- Mara sta in fund, se mai leagana da se echilibreaza in maini in fata
- Ilinca e cu mersu ca rama, in spate deocamdata cu toate jucarelel pe care eu le plasez strategic in fata.
- se suceste si pe fata si pe spate, pe cand Mara odata aterizata pe burta nu mai poa sa se dea inapoi.

heidy savarina..miam. Of. Eu nu am voe, e ilegal la Monti.
Tre sa te intorci la job de vrei sa il dai la cresa de la 8l?

Adi chiar vroiam sa te intreb-ziceai ca tu te intorci la serv in 2013 oct? pai ai nascut in 2010, 3y inseamna deci 2013, si 2y in oct 2012...Faci faza aia cu handicapu? sau la ce te gandesti?


Puteti vota Puficele aici.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

eu va sfatuiesc sa NU luati scaun de l aInglesina. Am eu si imi scoate peri albi. E o tampenie sa ai asa husa, cu arici la bebelus. Nu va puteti imagina ce greu se curata, e vesnic un jeg Initial m-a vrajit, mi se parea super, mai ales ca iti da o husa de rezerva, ca sa ai ce pune pe el cd o speli, dar nimeni nu-ti spune ca vesnic trebuie spalat, ca cele care sunt de material plastic se spala usor cu laveta si gata, e curat. La Zuma scoti husa (cu greu) si o bagi la masina Cd stergi cu laveta dupa fiecare masa, ramane ud si nu se ususca pana la urmatoarea masa si nici nu se curata bine. In ariciul ala de la husa intra resturi d emancare, firimituri. Eu il spal o data la cateva luni, cam 2 -3 afara, in gradina, la furtun
Pt Patrick am dat comanda de Chicco Poly Magic.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

ce fac fetele?

am intrat un pic. sa zic 2 vb

ieri am fost la baby expo, si la intrare mi s-a parut k o vad p ana_o cred k mai era cu danait si inca 2 fete. dar nu sunt singura. voi erati fetelor? voi coborati p rampa si al meu sot a urcat dupa voi cu carutu roz. eu am luat-o inainte sa iau bilete.

dupa am vazut-o si p sugubina. cred k de acolo ai luat rochitele k erai bagata toata in hainute. m-a sarit in ochi carucioru cel jmecher si dupa l-am recunoscut si p tati. dar buba mea deja era cam plictisita si ne grabeam sa iesim.

ce rau imi pare k nu am stat un pic la palavre.

asta vroiam sa va zic si sa va las eu sunt prin zona, va citesc, dar cum voi sunteti la diversificari si alte nebunii, nu am ce sa zic. noi mai avem o luna pana atunci.



****************************************************************************
Dumnezeu ne-a binecuvantat cu minunea Natalia Maria (30. 12. 2010)


Spor la shoppinguit!!!
SMS 874 - Doneaza 2 EURO pentru reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie a Spitalului Fundeni

Mergi la inceput