Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(31)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TINKER_BELL spune:

Salutare, fete dragi....

Se pare ca mi-am facut prostul obicei sa scriu numai cand sunt strigata la apel (Martutza .Ca de obicei in ultima vreme, stau prost cu timpul. Parca am mai reusit sa le pun pe toate cap la cap, dar tot intr-o alergatura. Clara e bine, ma omoara drumurile la kineto de 3 ori pe saptamana, e cam nefericita ca i-am pus atelele. Mult spus i le-am pus, ca am luat-o usor, i le pun si i le dau jos, e jale mare in familie din cauza lor. Soru-sa plange de nu mai poate cand o vede imobilizata la picioruse.
Mai citesc si revin cu raspunsuri daca ma pricep....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TINKER_BELL spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica
Si noi am murdarit o gramada de haine, canapeaua nu mai zic, ca ai vazut-o singura Intai de la regurgitat, desi mereu statea pe paturica ei, dar trecea si pe canapea si uite asa s-au facut numai pete, zici ca e o harta :) Si tot zic ca o spal, dar ma gandesc apoi "hai sa o mai las putin, sa invete sa manance, ca pe urma se face la loc". Si tot asa!




eu am aruncat un covor (care fusese bej...) cand avea Eva un an... N-a mai putut fi reabilitat de nici o curatatorie profesionala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TINKER_BELL spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

as vrea un fel de ecran pe care sa se deruleze imagini. are cineva? eventual cu muzica.

va pupi



Adi, mami de ana si ioachim


Eu am avut la Eva un "televizor" de la mothercare, a fost una din jucariile favorite. Era destul de simplist, dar canta pe gustul fiica-mi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TINKER_BELL spune:

Citat:
citat din mesajul lui heidy
Inca nu avem bona.. zicea matusa mea ca poate vine ea, am gasit si o cresa particulara care accepta de la 3 luni, zau daca stiu ce sa fac. Si nu ma mobilizez deloc sa caut o solutie buna (probabil pt ca simt si eu ca nu exista o solutie mai buna decat mami langa bebe).




Baietelul unei colege de-ale mele a mers la cresa particulara de la un an (erau 7 copilasi in "grupa"). Statea mai mult pe-acasa de fapt, a luat toate minunile pamantului de-acolo, inclusiv un rotavirus.... Ma gandesc ca e prea mic pentru colectivitate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TINKER_BELL spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica
M-am si suparat putin ca la Babygim evalua copiii si ne invata ce miscari sa facem cu ei si se pare ca Iulia are un handicap motor de aprox. 2 luni, ca nu sta in fund. Am invatat ce miscari sa ii fac si voi face. Cred ca mai degraba faptul ca nu am incercat sa o ajut, iar ea nu stie inca ce si cum sa faca ar fi problema. Ca dupa ce m-a invatat o miscare, vad ca a prins-o imediat. Adica ea ridica fundul, dar nu statea pe maini, ci in cap. Dupa ce m-a invatat sa o sprijin pe maini, restul corpului fiind pe picioarele mele, am pus-o in pat si statea pe maini si cu fundul sus. Iar cu statul in fund, eu nu am pus-o, tocmai de teama sa nu ii produc vreun rau la coloana, ci doar am ridicat-o de doua ori pe zi de la orizontala la 90 de gradem am tinut-o putin si am asezat-o iar la orizontala. Cred ca dupa ce facem cateva exercitii, va sta, asa imi spune inima. Nu cred ca sunt alte probleme, ci doar faptul ca eu nu am pus-o mai deloc in fund, doar cateva secunde o data... Daca vor fi probleme, bag kineto, ce sa fac! Bine, cred ca e si chestie de viziune diferita, ca pediatra ne-a spus la controlul de 5 luni sa o ridicam de doua ori pe zi cate putin, iar la cel de 6 luni tot cam asa, ba ne spunea ca in scaunul de masa sa nu o punem direct la 90 de grade ci pe la 70, urmand sa crestem gradul in timp. Asa ca cred ca unii medici sunt mai grabiti, altii mai lenti, nu stiu... Cei de la kineto am vazut ca mai mereu se grabesc cu miscarile. Desi tipa asta zicea ca pana la 4 luni si jumatate in mod normal nu e nevoie de miscari speciale, ci pusi copiii doar pe burtica, sa li se formeze muschii, in rest, dupa 4 luni jumate. Iar la voi am auzit de kineto sustinut, cu miscari, scufundari chiar si inainte de varsta asta. Asa ca... cate capete, atatea pareri. Oricum, saptamana viitoare merg la pediatra, la controlul de 7 luni si o voi intreba care e parerea ei, daca intr-adevar are handicap motor



Eu pe Clara am dus-o la neurolog la 3.5 luni ca nu-si tinea caputul bine. Iar la 4 luni a inceput sa se intoarca cu mare dexteritate de pe spate pe burta. Si sa-si scoata si manuta de sub ea.
Pe Eva nu am pus-o in poponeata pana la 6 luni. La 6.5 luni statea foarte bine. Si la 7 se ridica singura in picioruse, fara nici un ajutor. Eu nu cred ca are Iulia vreo problema, e vorba de exercitiu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Adipapazi bune exercitiile pe care ni le-ai spus. O sa le aplic si eu manzului ca tare vreau sa inceapa sa stea in fundulet si eventual sa mearga de-a buselea.
In felul acesta sper sa-si mai largeasca orizontul ca s-a cam plictisit de vazut lumea de pe spate sau burtica. Si nici nu ajunge la jucariile care sunt mai departe de el si se taraste, iar in final incepe sa planga.

Chiar fetelor cum va mai jucati cu piticii vostrii de 6-7 luni?

Cu diversificarea noi nu stam prea bine. Ne plac doar cerealele de seara, dar nu in cantitati prea mari (la 60-80 ml laptic).

Nu-i prea place piureul de nici-o forma. Nici de fructe, nici de legume. Cu greu luam cateva lingurite. Si ne stambaaaaam.
Ieri i-am dat o bucata de avocado si apoi de banana si le-a molfait foarte bine. Nu a inghitit tot, dar ... Insa asa nu pot sa-i dau mar ca daca rupe bucatele din el nu le mesteca bine si se poate ineca mai usor.
Of, sa ajungem si noi sa papam frumos cu lingurita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna, fetelor! Multumesc mult pentru incurajari si sfaturi. Joi merg la pediatra si vad ce spune. Daca nu spune nimic, ii cer parerea la final, povestindu-i ce mi-a spus tipa de acolo, sa vad ce spune. Nu imi fac inca mari probleme, ca stiu multi copii care au stat in fund singuri mai tarziu. Dar nici nu vreau sa ma culc pe o ureche ca nu are nimic, ca am vazut diferente intre cum sta Iulia si cum sta bebele lui Inacat, care e cu o luna mai mic decat a mea si cum statea o alta pustoaica mai mica cu 2 saptamani. Cred totusi ca e si lipsa se exercitiu, asa ca o sa incep sa fac exercitii cu ea, sa vedem cum va fi. La intors de pe o parte pe alta a fost rapida, s-a intors la 3 luni si 3 saptamani. Poate ca nu poate fi rapida la toate miscarile, nu? Unul se intoarce mai repede, altul sta in fund singur, altul merge de-a busilea, altul se ridica in picioare mai rapid, fiecare cu ce ii place si ce poate mai usor. Mie mi se pare exagerat ce mi-a spus tipa, ca are handicap motor de aproximativ 2 luni, ceea ce inseamna ca ar fi trebuit sa stea in fund de la 5 luni. Mi se pare prea devreme, nu stiu cati reusesc asta... Pai eu pana atunci nu o ridicasem niciodata de la orizontala. Abia din luna a sasea am ridicat-o de cateva ori la 90 de grade, iar ea se ridica de mult timp (3-4 luni, nu mai stiu exact) singura 10-15 cm de nenumarate ori pe zi, asa ca are nevoie de mai multe exercitii. Dar la cei care stau deja in fund, se ridica singuri de la orizontala in fund? Sau ii puneti voi in fund si ei isi pastreaza pozitia dreapta, fara sa cada in fata, spate sau lateral?

Adipapazi: Mai explica-mi putin "pui bebele la oprizontala, apuci capul cu o palma si labele picioarelor cu cealalta si faci copilul ghem si il misti ca si cum ar fi in scoica." Practic il indoi de mijloc si ii aduc picioarele la cap? Ea incearca sa isi bage picioarele in gura, dar inca nu ajunge. Ii lipsesc vreo 5-7 cm sa ajunga, nu stiu daca va reusi vreodata, ma gandesc ca mobilitatea se cunoaste de pe acum: un copil mai mobil poate, altul mai "cu oase-n burta", cum se spune, nu va putea. Ca am citit si pe forum ca nu toti copiii baga picioarele in gura. Asta trebuie sa fac eu? Dar cum sa il misc, ca si cum ar fi in scoica? Te rog mult, mai da-mi detalii, sa nu fac copilul ghem si sa faca poc :)

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

In rest, ce sa va spun, la Galati a fost totul super ok. Vreme foarte buna, astfel incat Iulia a dormit super bine la aer, dezbracata. Am fost si intr-un parc, numit Gradina Publica, unde a facut un nani dulce. Acolo Iulia era intr-un body fara picioruse si fara manecute (gen maiou), iar ceilalti erau mult mai infofoliti. Se cam uitau unii la mine, ma gandeam ca zic ca o tin prea dezbracata... In fine, mie mi se parea ok si ca atare nu a racit.

Cu mancarea e parca mai bine, adica termina mai repede de mancat, desi tot face mofturi. Am incercat sa ii dau sa bea cu cana cu cioc de silicon si cu cea cu pai, dar inca nu stiu daca trage sau doar molfaie. Oricum, mai analizez! Azi le-am sterilizat si i-am facut cunostinta cu ele. Ne imprietenim si apoi poate bea mai usor. I-am dat apa pentru prima data! Adica eu i-am dat, dar nu stiu daca a reusit sa traga. Voi le dati si ceai? Daca da, de care? O sa o intreb si pe pediatra, dar sfatuiti-ma si voi, please! Ma gandesc ca seara, dupa ce invata sigur sa traga, ii pot da cerealele cu lapte cu paiul, ca sa mai pot pleca si eu fara ea, lasand-o cu mama. Ca la nunti tare greu ne e, ca nu pot sa ii las sanul mamei :). De muls nu ma mulg si nici nu i-am dat biberon pana acum. Bine, daca o fi sa ii dau, sar peste biberon, ca de-aia i-am si luat canile cu cioc si pai, sa facem un salt :)

Azi am tinut-o toata ziua cu geamul deschis, dar parca zic ca as scoate-o si afara, la o plimbare. Inchid sa ma pregatesc :) Pe seara intru iar, ca trebuie sa votez bebeii in jur de 11. Va pup pana atunci!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Inca ceva: ii povesteam cuiva de colacelul scumpei si m-a rugat sa ii dau link-ul, dar eu nu l-am salvat. Stiu ca de cate ori il cerea cineva, Sugubina il indicat. Te rog, Sugubina, mai posteaza-l o data, sa il dau si eu mai departe. Mi se par mai smechere ale noastre, din Anglia, decat cele din Asia. Pe cele ale Mirelei2 nu le-am vazut, dar tipa de la swimava il avea cu ea si nu mi-a placut (strict vizual, in rest nu ma pronunt). Cel pe care il avem noi e mult mai atractiv.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

elfica , nu toti copiii isi baga picioarele in gura...si eu cred ca fiecare bb are ritmul lui..unii nu se tarasc deloc si deodata se ridica in picioare..altii nu stau pe burta and so on..




alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput