simulare calcul indemnizatie cic

simulare calcul indemnizatie cic | Autor: bonsai

Link direct la acest mesaj

sunt o graviduta in 35 sapt cu dpn :15 iunie 2011

sunt bugetara,cu unele luni in care am castigat mai bine si cu altele,mai rau.

ce vreau eu sa intreb,daca exista posibilitatea de simulare al unui calcul de indemnizatie,ca nu stiu inca ce varianta sa aleg,de 1 sau de 2 ani de stat acasa,iar chiar mai mult,cred ce intre variantele de calcul, nu e o diferenta financiara prea mare,pt mine

cred ca ati inteles,stiu ca varianta 1 are un plafon de ........,iar varianta 2 are un plafon financiar de........,si atunci teoretic m-ar avantaja a 2 varianta............dar cine ma poate sfatui?

multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Se iau in calcul veniturile obtinute in perioada iulie 2010-iunie 2011.Faci media(cu cat iei si pe mai si iunie) si aplici 75% la aceasta suma.
Ai grija sa iei in calcul venitul net, nu net impozabil...

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

multumesc pt sugestie si ajutor!

inca o intrebare:care e plafonul pt var 1 de stat acasa 1 an,si care e plafonul pt var 2 de stat 2 ani?vorbesc de max de bani pe care poti sa-i primesti......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

2 ani - 1200
1 an - 3400



Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Salut, nu vreau sa induc lumea in eroare, dar mie pe vechiul cod al muncii, mi-au zis ca se iau in calcul lunile dinaintea nasterii, si nu si luna in care nasti, dar se ia luna anterioara de 2 ori. Adica se va lua venitul, in cazul tau, din lunile iulie 2010 pana in mai 2011 si inca o data luna mai 2011.

Spun inca o data ca nu stiu sigur daca e asa sau nu, dar mie asa mi s-a spus la momentul respectiv.

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, asa este - ai dreptate

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Multumesc mult Marius de raspuns

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Pe OUG148/2005 pt. copiii nascuti pana la 31 dec. se lua in calcul venitul din luna anterioara de doua ori, pe OUG 111/2010 se ia in calcul venitul cuvenit pe luna respectiva

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

multumesc de raspunsuri!


deci, fac o medie aritmetica cu ce iau in mana(adica venit net),impart la 12 luni,inmultesc cu 0.75 si aflu in principiu suma.....

si numai dupa aceea adaug cei 200 roni,alocatia copilululi,sau nu se aduna pt stabilirea plafonului?

cat despre plafonul de 3400,cam departe speranta,deci voi opta pt varianta cu 2 ani...

si daca la 1,5 ani ma intorc la job,mai am ceva avantaje?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Bonsai, alocatia de 200 se da tuturor copiilor pana la 2 ani, indemnizatia este 75% din media veniturilor(se depun dosare separate).
Daca alegi var.de 2 ani si te intorci mai repede la servici nu primesti nimic in plus. Stimulentul de 500 lei se da celor care aleg sa stea 1 an si se intorc mai repede.

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Buna! Incerc sa aflu cu cati banuti ma voi descurca dupa ce mi se va naste copilul si am mare nevoie de ajutorul vostru . DPN-ul este 25 nov. 2011.
Care sunt veniturile care se iau in calcul pt concediul pre/post natal si CIC?
Eu beneficiez de o bonificatie pentru sanatate( in sensul ca lunar angajatorul ne deconteaza diverse medicamente/servicii medicale pentru care se plateste si impozit) si de asemenea beneficiem de diverse prime(pt activitatea din anul precedent, de vacanta , de Paste/Craciun). Acestea se iau in calcul?
Multumesc mult!

Mergi la inceput