Dovleceii veseli se bucura de soare (24)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit, dragelor!

La multi ani, puiuti dragalasi!Pup si mamicile drage!

Multumesc girls pentru aprecieri! Ma bucur ca va plac pozele

Miha, nu ajung la Cocor, nu-mi tin ochii deschisi de oboseala, Pisi a fost intr-un supt azi noapte si n-am reusit sa dorm mai deloc!

Va pupa fata cu drag!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Pupam cu si mai mare drag dovleceii azi de ziua lor si le uram sa se bucure din plin de toate si de toti cei jur!

Frag, ati fost de nota 11 la serbare! Esti cam bella mamico! De Nati nu mai zic! Prima serbare cu adevarat emotionant! Iar pozele ! Prietenii stiu de ce!

Dia, eu nu am reusit sa-l pup pe David de ziua lui dar o fac acum! Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii!!!

Eu am invitatia pt azi, mai vb cu 2 mamici dar Ama mea e fornaita si nu as baga-o intre copii!Asa rau imi pare!

In Cora azi au 50% off la toate jucariile pt copii. Orice. Pana la ora 20. Credeam ca are destule dar am constatat azi ca nu-i asa!

Zi faina va doresc si petrecere frumoasa alaturi de minunile din viata noastra!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Neatza girls!

Cu scuzele de rigoare ca am intarziat cu o zi, vreau sa urez La multi ani unei mamici dragi, sa fie sanatoasa si linistita! Te imbratisez cu drag mami, sper sa mai citesti pe aici! Pup si baiatul drag!

Va pupa fata, s-aveti o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

buna dimineata si la multi ani sarbatoritei misterioase de 1 iunie! m-am uitat in lista si nu m-am prins cine-i..

noi suntem mai mult pe afara ca in casa ne plictisim repede.vreme rece,ploioasa,insa ne descurcam intre centre de joaca locale si magazine de jucarii.

voiam sa va propun doua teme de discutie:

1. cum va hraniti copiii in zilele in care iesiti pe afara pt intervale mai mari de 1-2 ore? va luati luch box la voi,mergeti la restaurant..? ce puneti la pachet-fructe,felul 1,2 -tot tacamul sau preferati sa le cumparati ceva(sandwich etc) ? cum jonglati cu mesele copiilor si cu ce aveti de facut daca aveti ceva important de rezolvat in ziua respectiva de ex..? Am experimentat iesitul in oras pe per lungi in multe variante pana acum-cu masina vara-iarna sau fara masina pe o iarna crunta si cu o mie de chestii dupa mine insa acum am o perioada in care simt ca m-am blocat pt ca imi refuza mancarea destul de des,somnul de pranz e de fapt de pe la 3-4 din motive necunoscute si uite-asa..
avem acum destul de multe zile cand iesim pe la 9-10 dimi si ne mai intoarcem seara(cu masina,deci distante mari).aici avem avantajul ca sunt convenience stores(deschise nonstop) unde gasesc chestii simple si fara aditivi gen triunghiuri de orez umplute cu diverse(alge,peste etc) sau sandwich-uri proaspete(desi painea e din aia alba,dar nah..) Uneori mai mancam taitei la un restaurant cu specific,oferta ff variata,practic poti sa-ti compui tu meniul asa ca pt aprox 3$ papam o portie mare de taitei din aceia grosi proaspeti,in supa japoneza cu ceva ceapa verde si ou-mananca de sparge,ar manca taitei din aia toata ziua daca s-ar putea.
in alte zile ma car cu ditai geanta cu mancare de acasa insa cam 70% sau chiar mai mult ajunge la gunoi,refuza aproape tot imi ies peri albi cateodata,nu stiu cum s ale mai combin sa le accepte..problema asta o avem si cand suntem acasa asa ca nr 2 este

2. ce meniuri mai aveti de papa

Pls share,mi-ar place tare mult sa facem un schimb de experienta.mi-e dor de zilele in care citeam mesajel lungi si documentate de la o gramada de fete dragi

Va pup cu drag si astept sa va citesc(mai mult de pe tel,traiasca wi-fi gratis si galaxy-ul canadez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

tot eu,sa specific ca laptele nu-l refuza,ba dimpotriva bea mai mult pt a compensa probabil..dinti nu ne ies ca deja ii avem pe toti,alte probleme nu..ce sa fie oare cu refuzul asta..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit!

Miha, e vorba de Aiduca, ziua ei a fost!

Hai ca incerc sa-ti raspund cum e la noi, desi nu suntem un exemplu potrivit, la Pisi tot lapticul meu e baza. Deci pot pleca toata ziua cu ea de acasa fara sa ma stresez prea tare cu mancarea. Dar de fiecare data iau cu mine:
- fructe (banana, mar)
- biscuiti in general facuti de mine si care sunt mai mult de joaca pentru ca nu e innebunita dupa gustul lor
- fulgi de porumb
- iaurt
- rondele de orez
- bucati de paine.

Cand mergem sa mancam undeva ii dau mancare de acolo, nu vrea cantitate mare, doar sa vada ce e in farfurie.
Am remarcat ca-i place carnita foarte mult, am incercat o saptamana sa-i dau numai legume si le-a refuzat cu gratie, taiteii aia facuti de mine iar ii plac foarte mult.
Si mananca mult mai bine daca sta cu mai multa lume la masa, imitatia functioneaza:). A rams la pranz la gradi de cateva ori si mi-au spus ca a mancat doua feluri, ceea ce acasa nu s-a intamplat niciodata.

Mesele ei sunt cam in felul urmator:
- dimineata e plina de lapte dar sta si cu copilasii la masa la gradi, chiar daca nu vrea nimic, dar asa pentru obisnuinta
- pranz acasa unde incerc sa-i dau ceva supa
- seara mancam intotdeauna toti si e mai fascinata de mancare, cantitativ e cea mai importanta masa de solide de peste zi.

Foarte rar se mai intampla ca pe la 10 seara, dupa ce suge mult sa se duca la frigider si atunci imi dau seama ca vrea ceva de papa, fie un iaurt, fie un pic de unt pe paine...

Are cateva mancaruri preferate si pe astea i le fac: supa cu taiei de casa, mancare de cartofi, de linte, piure uneori, orez si cam atat!

Nu stiu daca te-am ajutat in vreun fel, dar cam asa e la noi!

Va pupa fata cu drag!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

La multi ani Aida si sa ai parte de tot ce iti doresti! Sper ca sunteti bine si puiul iti creste frumos.

Fragutule iti multumesc,tare mult mi-a placut postul tau.S-o iau pe rand:

Cu laptele n-avem probleme,ii iau sticle curate si cand suntem pe afara ii dau lapte de vaca,de la magazin.Acasa bem lapte praf(care BTW e muult mai calitativ fata de ce-am vazut prin Canada,motiv pt care l-am trecut la un moment dat pe lapte de vaca.Oribil laptele praf acolo iar Nestle le bate pe toate).
Asa,inchid paranteza-
banana manca bine in canada acum o refuza
marul il scuipa,din motive nestiute de nimeni(musca si apoi scuipa si tot asa pana termina o parte din el si-l arunca pe podea)
biscuiti inca n-am facut pana acum,am inceput sa-i dau niste ceva-uri de la standul de mancare pt copii cumparate,prima data in canada=refuzat,acum am incercat a doua oara cu ceva produse de aici(arata ca niste sticksuri late si-s facuti cica cu dovlecel si banana etc dar sunt cam dulci)=refuzati si astia.Nu stiu de ce pixu' nu i-am gustat eu inainte sa-i cumpar,ca daca vedeam ce dulci is nu-i mai luam si lui.
fulgi de porumb-de care,din aia crispy,pe care ii pui in lapte? noi ii mai dam cateodata din portia noastra dimineata,cu lapte dar sunt cu cacaoAnyway,nu iau la pachet,banuiesc ca-i pui in iaurt si papati.
iaurt-manca f bine inainte sa ne intoarcem,acum il refuza de fiecare data.
rondele de orez-papat la greu de pe la inceputurile diversificarii pana acu' vreo luna.De cand ne-am intors le refuza categoric,sau gusta putin si scuipa:)
bucati de paine-mi-ai adus aminte de rucsacul meu din Canada,cel plin de caserole mici de plastic in care aveam bucati de paine de casa:)) Yummy,ar fi mancat nonstop.Faina integrala,drojdie si apa,5$ o jumatate de paine:) Aici fireste ca painea e alba alba si seamana mai degraba cu un cozonac,nu-i place of course.

Si-atunci o sa te intrebi ce iau la mine in zilele cu mancare la pachet..iau orez amestecat cu diverse(aici se gasesc pachetele cu toppinguri diverse pt pus in orez,in general alge,prune din alea acre uscate,legume dezhidratate,seminte de susan etc),paste cu ceva sos de rosii si branza,struguri(la fel ca si marul,ii baga in gura si apoi ii scuipa),banana,mar(chiar daca stiu ca le refuza inca ma incapatanez sa incerc:) bucatele de branza mozzarella(asta aveam si-n geanta de Montreal)supa crema de legume(in termos),legume facute la aburi,cartofi copti-in functie de ce am prin frigider in ziua respectiva.
Ii mai plac ouale de la o vreme si-i mai fac cateodata omleta-clatita,la foc mic,fara ulei.Iese o chestie pufoasa,cu branza si ceva legume.Pe care le scuipa,evident,mananca doar omleta.A mai mancat oua fierte si pasate in sandwich,ii dadeam egg sands in Montreal si vad ca ii plac si acum.

M-am cam lungit,ma rog,ideea e ca-mi dau seama ca e o perioada care va trece insa ma stresez putin de data asta( pe la 16 luni cand i-au dat ultimii 8 dinti nu m-a chinuit absolut nici un gand,desi cam 3 sapt a baut doar lapte,cu mici exceptii).Important e sa treaca cu bine,de-aia parca nu i-as da doar spaghete goale si ou toata ziua.

Cam asta..o sa ma apuc cred sa-mi notez zilnic ce mananca si poate asa-mi mai vine si mie inspiratia.Apropo de inspiratie,am deschis blogul lui Santiago azi si mi-au picat ochii fix pe un post despre sucuri.Buna idee,macar un pic de suc proaspat,daca nu vrea sa manance vegetale:)
V-am pupat,s-aveti un we frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gagga spune:

Neata mamici!

Ne-am intors si noi acasa.. Gata, pentru moment

La tema zilei/saptamanii/lunii eu nu prea am un raspuns interesant.. Carina papa orice, la orice ora (mai putin ou, ficatel, peste si derivate ) ..Papa salata vrede cu mare placere, rosiile sunt viata ei, masline ar manca cu pumnul dar ii dau rar, semnite de toate felurile, stafide, biscuiti din cereale expandate, orez expandat, etc..Fructe nu prea, mai mult suc.. Ciorba nu lipseste din meniul zilnic. D'astea..
Iar in deplasare luam goodiez (de la organix, stafide, fructe, etc).

Chestia ciudata cu pufosenia este ca, pe cat e de mancacioasa, nu cere niciodata mancare, si nici nu face crize cand ii e foame. Totul depinde de mine, sa nu uit s-o alimentez din cand in cand Asa ca nu-i grav daca uit sa iau ceva cu noi sau daca se termina proviziile .

O pacalesc ca toate ducliurile sunt cu cafea, si se stie.....carina nu bea cafea ..si nu protesteaza, inca nu i-am dat nimic cu zahar, (nu bag mana in foc pentru mama, soacra & co..)

Ma rog.. v-am zis ca nu e interesant. Ah, am de raportat ca la munte si-a dat drumu' serios la vorbit, e tare haioasa

V-am pupat, sper ca sunteti bine toate.



Sa o ajutam pe Raisa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit, girls!

Gagga, niste poze cu manechina nu ne pui? Si ce poezii recita?

Pisica mea e bolnavioara, tuseste din nou, iar mucuti, macar sunt transparenti, azi noapte a avut si febra..in dup-amiaza asta mergem la medic s-o vada.

Si apropo de mancare, de sambata e numai pe laptic..simt cum mi se scurge si creierul prin sani..

Miha, ii plac fulgii aia de porumb, usor crocanti, n-au nimic spectaculos in ei, ii prefera simpli, nu in iaurt. De fapt, daca simte ceva mai consistent in iaurt nu mai mananca.
Iar cu painea, eu am facut de casa, framantata cu dragoste de paletele masinii, dar a zis pas, ii place muuuult mai mult cea din comert, toxica si fara nutrienti.

Va pupa fata cu drag!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Hello,

Imi pare rau s-aud de Pisi,pupam tare sa treaca.

Si noi tot cu febra si muci,de ieri dimineata.Am reusit sa i-o scad cu antitermice dar daca nu i le dau la timp are tendinta sa revina.Muci asa si-asa,nasuc un pic infundat.Nervi,crize etc,e ff irascibil.
Josh din pacate refuza legumele crude,mai papa castraveti din cand in cand dar in rest le gusta si apoi gata,le arunca pe jos.

Uitasem cum sunt fulgii de porumb in Ro,aia simpli stiu ca mi-i puneam si eu in lapte.Aici nu exista asa ceva din pacate,au copiat obiceiul nord-american de a baga zahar in toate produsele de genul.Asa ca fulgii nostri usnt de doua feluri-poleiti cu zahar sau poleiti cu cacao si zahar..crocanti of course si se topesc f fain in lapte..noi avem in casa tot timpul varianta cu cacao.N-am reusit de fiecare data sa ne ferim cand mancam asa ca a mai bobinat cate o lingura-doua de la noi.Asta apropo de cat zahar i-am dat.Josh mai baga si inghetata din cand in cand-incercam sa limitam cantitatea la 1-2 lingurite insa nu ne iese de fiecare data-de obicei cand suntem in deplasare.
In rest nu prea il intereseaza dulciurile,eventual daca primeste o bomboana de la admiratori o gusta si apoi o arunca.Cat am fost in Canada renuntasem sa mai fiu atat de stricta si i-am mai scapat si cate o prajitura sau ciocolata cand mi-a mai cerut insa a ramas fix asa,la stadiul de curiozitate satisfacuta si atat.Uka,e fain ca te intelege Carinu cand ii explici de ce nu-i dai,cu Josh nu ma pot de nici o culoare cand i se pune pata pe ceva. Ori ma ascund/ascund mancarea cu pricina ori ii dau,altfel e in stare sa planga pana da in spasme.valabil si pt alte chestii,in general cand vrea sa fie ca el..e o problema care ma macina in ultima vreme,asta cu pusul limitelor.

Fragutz,tot respectul,cred ca iti e f greu cu alaptatul in momentele astea.Multa sanatate,sa va faceti bine

Edit iar ca-mi face figuri calculatorul si ametesc aici pana editez :ziceam ca n-a mancat niciodata o prajitura intreaga,gustat o gura-doua si cam atat.Nu-i o justificare ci doar precizare:) In general sunt impacata cu alegerile facute la capitolul zahar.

Mergi la inceput