Dovleceii veseli se bucura de soare (24)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

So,l-am dus vineri la gradi la 'cu ora'(ichiji hoiku).

Directoarea cam de moda veche(vorbit tare,ras zgomotos,speriat copilul aiurea),educatoarele ok.
Sistemul asta la plata cu ora e bun cand ai o urgenta si n-ai cu cine sa-l lasi,insa are si dezavantaje,si anume ca nu ai parte de o integrare gradata,ca atunci cand e la full time.
Asa ca ne-am dus si au vrut sa ma dea afara pe usa in secunda doi,urmand sa las una bucata Joshulin racnind speriat din toti bojocii,confuz si surprins de faptul ca maica-sa il lasa acolo asa,brusc.

Am insistat sa ma lase un pic cat sa-l lamuresc si in timp ce ma tot grabeau sa ies am apucat sa-i distrag atentia un pic cu ceva jucarii si vazand copiii in jurul lui jucandu-se a fost tentat sa intre si el printre ei.Nu stiu daca am gresit ca i-am spus 'bye,mami pleaca putin si se intoarce dupa tine'(asa faceam la prima gradinita,au insistat sa procedez asa) ca imediat dupa a inceput sa planga tare si in momentul ala n-a mai avut nimeni rabdare si mi l-au smuls din brate..am plecat injurand de-acolo.Culmea era ca nu era nici o graba,am vrut doar sa incerc sa vad cum s-ar integra in sistemul de aici.Greseala mea a fost ca nu am stabilit nimic cu directoarea cu o zi inainte in directia asta,am mers pe mana ei convinsa fiind ca e o pro si ca atare va avea grija si de aspectul asta.Adica in nici un caz nu ma asteptam sa ma dea afara imediat.

Dupa vreo 10 min de ture cu masina in jurul gradinitei ma intorc si dau sa intru inauntru cu pretextul ca am uitat sa ii las snack-ul.Si cine era in hol cu una din educatoare? Josh. Se uitau la pesti,la carti si la ce mai era pe acolo.M-am linistit si-am plecat.

L-am dus la 9,la 13 l-am luat.Cand m-am dus dupa el toti,dar absolut toti copiii din cele trei clase de pe palier dormeau adanc,pe niste saltelute,pe jos.Fii-miu radea zgomotos impreuna cu o gasca de 4-5 educatoare fix langa colegii de grupa,insa nimeni nu se trezise...Nu s-a dat plecat cu una cu doua,of course.Batut palma,trimis pupici la toate educatoarele si dusi am fost.Nici nu cred ca o sa mai mergem curand:)


Cat am ramas singura m-am dus repede la alta gradi privata si-am vorbit un pic cu directoarea care m-a primit inauntru.M-am entuziasmat repede si i-am zis ca venim de luni,full time.Wrong,sambata am colindat cu sot pe la mai multe gradinite de stat si aveam sa aflu ca sunt o multime de locuri faine,cu educatoare tinere si dragute:)

Ce-mi place aici e ca o data pe saptamana gradinitele de stat(prin rotatie) isi deschid curtea(locul de joaca cu topogane&co) pt vizitatori.Noi am gasit una super faina si la munte(obsesie dupa faza cu tsunami) care face chestia asta zilnic.Yeeei!! De maine il duc acolo la joaca si daca avem noroc poate ne primesc permanent,ca am facut cerere la primarie.

Intre timp l-am dus de doua ori la gradinita privata si sunt impresionata de servicii.Ieri cand a plans l-a pus directoarea in spate,intr-un carrier si asa l-a purtat pana am venit noi,acolo a dormit.
Azi,mi-a dat poza cu lunch-ul,mi-a aratat video-uri si poze cu Josh in timpul a diverse activitati ca sa ma linistesc,ca m-a vazut panicoasa rau.Iar la sfarsit am primit o foaie pe care era scris cu lux de amanunte ce a mancat,cat,la ce ora,cat lapte a baut,ce temperatura avea la ora cutare.Ce activitati au facut si cum s-a comportat.De ce nu au iesit afara la plimbare si multe altele..
Si cand imi aduc aminte ce ma mai rugam de cei din Mtl sa nu mai uite sa noteze pe fisa ce-a mancat la pranz Am ramas cu gura cascata azi,cand Dzeu au timp sa le faca pe toate??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Va pup pe toate. Griji, griji si iar griji...:). Mie mi-e si jena sa va povestesc ceva de cresa noastra din spatele blocului. Asa ca nu va zic nimic. Bucurati-va ca aveti alernative, altii nu au de ales...Baietii merg de pe 30 mai la cresa, ii iau dupa masa de pranz. Ma gandesc sa ii las de saptamana viitoare sa doarma acolo, dar mi-e asa groaza de asta, ca ei adorm in patul mare cu mine sau cineva de-al casei langa ei in pat. Se iubesc cu mainile, picioare mele, sau dupa caz cu urechea (asta e Matei) pana adorm.
Vad ca fetele din Strainezia sunt foarte active dar asa tare imi place cum ne poarta pe alte meleaguri...cu gradinite decente, cu teatru de teatru , cu bus/truck...
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Mimika,de ce sa nu povestesti? Ca doar nu e concurs,ne impartasim experiente,ganduri,griji..Eu sunt avida de informatie la capitolul asta,pt ca suntem in plin proces de integrare intr-un sistem pe care de-abia am inceput sa-l cunosc.Si desi la prima vedere par decente unele gradinite sunt sub sau la limita decentei,rareori gasesti ceva care sa corespunda dorintelor tale din toate punctele de vedere.Si aici,si in Ca,din ce am experimentat pana acum.
In momentul asta ma lovesc mereu de problema educatoarelor "rough" si imi dau seama cu tristete ca nu am cum sa schimb nimic,asta e mentalitaea locala..o sa am de ales intre a-l da la gradi sau nu.Pt ca din alte puncte de vedere totul e ok-cladire,curatenie..etc

Cum ii culca pe baieti la gradi acolo,pe jos sau in patuturi? Or sa se obisnuiasca repede daca o sa vada ca in jurul lor toti copiii dorm altfel.O sa fii surprinsa sa vezi ca lucruri pe care nu le faceau acasa le vor face cu usurinta la gradi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Neatza. Miha, la noi cresa este mai mult unitate sanitara decat de invatamant, asa ca nu fac altceva decat sa manance, sa se joaca si sa doarma. Nu ii invata nimic. Se straduiesc acum sa ii invete la olita. Nu mai sunt asa reticenti cu olita, dar nici nu au facut ceva in ea. Stau un pic apoi pleaca cu treaba lor. Luca a invatat sa manace mai bine cu lingurita, tot cu stanga, dar papa frumos si nu ma lasa sa il ajut, decat sa isi incarce lingurita mai bine. Matei papa de mult singurel, cu dreapta, dar el e mai puturos si daca ii dau eu in gurita e multumit. De vorbit tot nu vorbesc, decat cateva cuvinte pe care le zic de cateva luni. In rest, infirmierele si asistenta (3 persoane la vreo 20 de copii, chiar 25, daca sunt toti sanatosi si vin la cresa) cam plictisite. Ieri una mi-a zis ca au mancat bine, una ca nu prea au mancat. oricum, dupa somnul de pranz le mai dau eu un fel de mancare mai consistent, cu carnita. Inutil sa spun ca manaca toti la fel, indiferent de varsta. Ei sunt la grupa de la 1 an si 7 luni pana spre 3 ani. De zahar, faina alba, alte de-alea, nu ma intrebati. Intr-o zi aveau la gustare ciocolata Poiana cu alune. Noroc ca noua ne da gustarea la pachet, ca alune nu vreau sa le dau deocamdata. Dar cand or sa doarma acolo...nu mai pot controla asta. La avizier scria ciocolata, nu zicea nimic de alune. Ieri scria ca au la gustare placinta cu mere si au primit biscuiti. Dorm in patuturi, nu pe jos. Nu am vazut ce jucarii au, ca dimineata sunt stranse, stau toti la masute si asteapta papa. Pana acum nu i-au scos afara, azi mi-a zis asistenta sefa ca or sa ii scoata ca a binevoit primaria sa le trimita oameni sa coseasca iarba ca era ca pe camp, daca nu mai rau...Una peste alta, ma bucur ca am unde sa ii duc, cu interventii i-am dus ca sotul imi era in spital de 3 saptamani, eram epuizata. Bineinteles ca au facut imediat o viroza urata, pe care mi-au dat-o si mie, Matei si acum mai trage, are gatul foarte inflamat, Luca e mai bine. Cresa e in spatele blocului, ajung in 2 minute cu ei pe jos. 8 lei pe zi de copil. Ca si curatenie, e OK. Inca se mai miorlaie cand ii las, insa pana strang eu pantofii, se potolesc. precum vedeti, de la noi nu aflati lucruri asa interesante, stiu ca nu e concurs, dar parca n-am nimic interesant de spus... Alta cresa nici nu am cautat, ca mi-e asa usor sa ii duc aproape, singura, pe jos...La particulare nici nu mi-am pus problema. Va pup si sper sa gasiti cea mai buna varianta pentru copiii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Ce dragut,unul mananca cu stanga si unul cu dreapta:)
Mai,decat sa stai cu grija(aia cu ciocolata e prea de tot:(( )mai bine mai cauti si poate gasesti un loc mai bun.Nu-i bai ca e cresa-cresa sau unitate sanitara doar,la varsta asta nu e nici o diferenta inca,zic eu.Mai incolo,de pe la 3 ani.Dar fazele cu tinutul doar inauntru si plictiseala educatoarelor..plus meniul cam aiurea:(

Aici privatele sunt mai ieftine decat astea de la stat,culmea.La privata daca l-as fi lasat era 450$ lunar,la stat e 500.Nu se dau compensatii de la stat asa ca va trebui sa ma misc rapid cu serviciul,daca vreau sa-l dau si-n august.
Noi am optat pt cea de stat tot din cauza ca nu aveau gradina,erau intr-o cladire cu multe etaje,aveau spatiu inchiriat.Cand nu ploua cica ii incarca in niste carucioare(niste lazi adanci pe roti,practic) si-i duc in parc.No thanks,nu vreau sa stau cu inima cat un purice ca da din greaseala vreo masina peste ei,pe stradutele astea stramte.

Si nu mai zi ca nu e interesant,ca este.Sanatate multa la puiuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Siii am uitat sa va spun ca ne-am luat masina de facut paine,o minune,de la Tefal.Mananca puiu' paine din nou,pe asta o accepta.
Yeeei!

De-abia astept sa fac schimb de retete cu Fragutza,ma si gandesc deja sa-i bag legume facute pasta in paine:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Siii am uitat sa va spun ca ne-am luat masina de facut paine,o minune,de la Tefal.Mananca puiu' paine din nou,pe asta o accepta.
Yeeei!

De-abia astept sa fac schimb de retete cu Fragutza,ma si gandesc deja sa-i bag legume facute pasta in paine:))


da' gogosi si cozonac ai framantat cu ea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Mimikoaso draga mea, te simt necajita. Hai, bea o bere rece si canta un cantecel cu baietii. Sper ca nu e grav sotul si daca a stat asa mult spitalizat, de-acum sa fie spre vindecare. Multa multa bafta si rabdare cu copilasii .

Croco ii va trece Amei, ai sa vezi, lui Davidelu' i-a trecut pana la urma. Pana intr-o zi cand a condus Adi.
Mai, ne-am certat ca chiorii, imi venea sa-l scot prin parbriz. Noi plecam dimineata toti, eu la volan, las sotul la munca la 7.55 si apoi merg cu puiu la gradi. E si nu stiu ce naiba am facut de s-a urcat el la volan si a bagat 3 frane dinalea sa te taie centura pe gat si 2 curbe tampite.....nimic....nimic. Ramane la munca, ma urc la volan si in 2 secunde David era balta si nu se oprea din vomitat. Eu nu stiam ce sa fac si cum sa opresc.....Aveam schimburi la gradinitaoricum dar nu-mi venea sa cred cat lapte poa sa scoata afara .....
Si replica tatalui iubitor a fost: de ce te agiti asa ca a vomitat cand erai tu la volan .

Ma rog, nu stiu daca Ama vomita de la smucituri sau de la curbe ....dar sigur ii va trece, hai mai trage putin

Kawa esti de coma. Tu centrezi tu dai cu capul
Eu zic sa mai bati putin gradinitele si sa te "asezi" odata ca nici atata frecus nu-i bun ...sa stie si copilul unde merge, sa isi creeze o rutina.
Eu cand aud asta cu rutina imi vine sa-mi smulg parul din cap si de pe unde mai am..... Atata stiu astea, sa le facem o rutina. Ca te duc la disperare. Cel mai tare ma enerveaza si ma scoate din minti ca mai descopar ca uneori au si dreptate.....iar noi suntem o familie de NErutinati .

De cateva zile ma gandesc numai la Diamar si tare mult as vrea sa stiu ca e bine .

Mai Diana nu-mi vine sa cred ca avansat e Nicholas. Super. Stiu ca nu sunt mereu atenta dar el merge la gradi ? Tu te ocupi de el ? Le citesti, le explici, jucarii etc....

Cand scriu astfel de randuri realizez cumva ca sunt usor sonata, cred ca am o idee fixa si intepenita cu activitatile si ce sa invete copilasul de aproape 2 ani. Dar apoi imi revin si imi zic ca asa cum sunt unii obsedati cu mancarea naturala (si eu nu) am si eu dreptul sa fiu obsedata cu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Eu i-am achizitionat copilului plastilina, ditai cutia...cu un mini facalet de intins si cu niste forme cu care sa taie pe care le-as putea folosi si eu la taiat biscuiti daca as face.
Dar nu am prins inca curaj sa ne apucam . Ma tot intreb ce facem cu figurinele create ? Le bagam la reciclare si facem altceva sau cum ?
Sper sa-i placa. Va anunt eu cum va fi

Acum va las si ma mai apuc si eu de treaba ca mi-am papat portia de forum/facebook/mail si ebay .

Va pup cu drag pe toate si abia astept sa mai citesc pataniile dovleceilor nostri dragi.

Inca ceva, le-am luat bilete la ai mei, vin in vizita intr-un final. Sunt foarte bucuroasa ca o sa pot si eu sa sorb din cafea in liniste si voi putea face tot felul de lucruri exotice si interzise ....cel putin asa cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

De cateva zile ma gandesc numai la Diamar si tare mult as vrea sa stiu ca e bine .



Mai bine sa nu sti. De cateva zile vreau sa scriu si eu cateva cuvinte pt fetele active dar nu-mi iese.

Sa stai cu ochii pe el cand faceti biscuiti din plastilina, ca Matei a incercat gustul. Depinde cat de buna e plastilina ta ca a mea se intareste si nu prea o mai pot folosi dupa.
Cate zile/saptamani de rasfat ai la dispozitie? Vezi sa nu te obisnuiesti prea tare.

Mimika, e totul bine acum cu sotul?Asa e la cresele de stat la noi din Ro, nu prea fac activitati, joaca, masa si cilcare.

Miha, sper sa dai peste gradinita perfecta. Bine ca ai de unde sa alegi. Acum mi-am adus aminte ca nu am vazut filmuletele cu Joshua ca dormeau copiii si am spus ca nu are farmec fara sonor.

Croco, nu ai incercat cu ceva medicamente homeopate? Luto, cum i-a mers lui David cu medicatia homeopata?

De katteryna si trandafirasul ei mai stiti ceva?




Mergi la inceput