Prietene la bine si la greu - 119

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura - andreea

Raluci, pe mine m-a blamat tot familionul ca am dus copilul la gradinitza de la opt luni....acum cand vad ca mananca singura, isi strange jucariile, isi duce farfuria la bucatarie dupa ce termina de mancat , isi duce pampersul la cos, se incalta singura plus multe alte lucruri pe care le face, nu mai zice nimeni nimic....asa ca incurajarea mea de a duce copilul la gradi este 100%, mai ales la doi ani.
Vroiam sa te rog sa-mi spui si mie unde il duci tu pe Bubu la piscina si cat platesti (pt o prietena). Merci frumos si multi


of of mai mai ce ma mai bucura raspunsul tau, o sa-l pun asa cu totul in coloana argumente pro

pe bubu il duc la Rin Hotel Otopeni, tarif 100 lei, dar nu stiu daca tariful difera in functie de varsta. Profu este profi lucreaza si la un centru special pt bebei, stie meserie

Simina imi pare rau ca ati trecut iar prin momentele internarii, sper ca acum sunteti bine

Am fost in parc, vazut Iulianul baschetbalist cum invata el de la mama lui sa arunce la cos

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura - andreea

acum cand vad ca mananca singura, isi strange jucariile, isi duce farfuria la bucatarie dupa ce termina de mancat , isi duce pampersul la cos, se incalta singura plus multe alte lucruri pe care le face, poze
Europe is the best!


Deci imi voi intipari cuvintele tale in minte binee, bine, cand ma va apuca boceala ca o las la gradi :(

Neata, fete dragi!

Magda, vesti bune sa ne tot dai si de acum inainte! Daca putem sa te ajutam cu orice, sa ne spui!

Pup pe Maya sa nu se mai prinda raceala de ea! Of, Simina, cat mai tragi si tu! Sanatate multa!

Ali, eu iti zic cum fac eu pastele si mananca, dar nu se omoara. Toc marunt ceapa verde si usturoi, pun cam 2 linguri de ulei si o cana de apa, las sa scada, apoi pun sos de rosii, o frunza de dafin si un praf de sare, mai las 2 clocote si gata sosul.
Paste am luat din faina integrala, le fierb separat si le spal in apa rece, apoi le torn peste sos si mai las un clocot.

Azi vreau sa ii fac tocanita de mazare boabe si pastai, cu pasare de tara. Asta mananca sigur.

De unde luati voi peste proaspat... sau macar ok pt pitici?

Raluci, pupici si de la noi, ia zi cand afli ca e fetita? :)

Fetele care se mai plimba prin tara, pe unde ati fost la munte cu piticii si a fost ok, cazarea si mancarea? Merci de viitoarele ponturi!
I-am promis lui tati ca il scot la iarba verde de munte si tot sap si nu stiu unde sa fugim putin.

Pup fara exceptii! Sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Am primit rezultatele de la testele genetice si sunt bune. In cazul lui Rares malformatia cardiaca nu se asociaza cu un sindrom genetic.

Nu imi vine sa cred ca mai sunt cateva zile si plecam....


Ultima suta de metri...


Domane ajuta, ce ma bucur,

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Ma leg de mesajul lui Dienutze sa-mi rezolv si eu o dilema.

Ce este mai bine sa luam, peste proaspat de pe gheata sau peste inghetat?

Ma racaie chestia asta de cand mi-a spus cineva ca asa zisul "peste prospat" de pe gheata este de fapt vechi; pus pe gheata de enspe ori si luat- bagat la frigider peste noapte si viceversa, pana-l vand. Mi-a zis ca e mai sanatos cel inghetat, pt ca-l ingheata de la inceput.

Nu am reusit sa ajung la vreo concluzie, dar imi aduc aminte patania lui Lumi de la Carrefour. Ma mai gandesc si la documentarele alea de pe Discovery cand arata cum pescuiesc, eviscereaza pestii si ii ingheta imediat.

Deci... Ma lamureste si pe mine ce e mai safe? In afara de faptul de a pescui pestele cu mana noastra ca nu avem cum. Nu ma vad stand pe lac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Dankutza, eu cumpar mereu congelat aici si a fost mereu impecabil, pentru ca am avut surprize neplacute cu cel "proaspat" atat aici cat si in Romania. Daca gasesti o firma serioasa in mod normal conditiile de congelare ar tb sa fie respectate.
Si eu am patit recent la Auchan ce a patit si Lumi si i-am cerut sa-mi arate pestele pt ca ma pricep cat de cat. mi-a pus patru proaspeti si doi vechi (era pastrav) ca mi-a zis sa am incredere ca sunt toti la fel si nu i-am puricat pe toti

Ca o concluzie, eu fie as lua congelat produs/ambalat de o firma serioasa sau mi-as baga mainile si as controla eu fiecare bucata in parte sa fiu sigura ca este proaspat. La capitolul provenientza nu stiu ce sa zic....



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Tina te rog sa ma scoti de la semnatura ta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Salutare,

Am aparut si eu in peisaj.
Noi suntem mai mult pe afara, profitam de vremea frumoasa din aceasta saptamana.

La discutia despre cresa nu prea stiu ce sa spun, pentru ca la Zalau este una singura, deci nu prea am de unde alege. In schimb ma framanta intrebarea: cresa sau bunici? L-as duce la cresa exact pentru cele enumerate de laura-andreea, dar cum Andrei este foarte sensibil mi-e frica de desele raceli&alte chestii (asa ca de rezerva sunt bunicii). Bunicii din pacate sunt la vreo 25 km de noi, asa ca ar trebui sa-l las acolo, ceea ce nu prea ne convine. (poate mai incolo, pe cand voi incepe lucrul, voi vedea altfel situatia). Noi stam in apartament cu 2camere, deci mutat bunica la noi nu prea imi convine iar, mai ales ca e vorba si de soacra

Am vazut ca multi fulgusori se lupta cu DA. Acum Andrei este foarte curat pe piele, desi nu am schimbat cu nimic alimentatia lui. O fi fost sezonul? Advantanul trebuie utilizat cu grija, strict pe eczeme, si pe perioade scurte. Asta din experienta mea pe la doctori.

Dankutza, ce spui tu cu "pestele de pe gheata "mi se pare ca are sens, mai ales daca nu stii sa-l alegi. Eu iau in general (destul de rar) pastrav proaspat, adica viu , dar mi-l curata tipul de la care cumpar.

dienutze, eu am fost cu Andrei la Arieseni in iarna. Noi am stat la o pensiune si ne faceam noi mancare.

Apropo de vacante, ma macina, iar, o intrebare: cat de benefic este sa ducem copilul la mare, la varsta asta? Oare de la ce varsta este bine sa duci copilul la salina? Din categoria "si sarac si cu pretentii", ne-am duce la mare, dar undeva afara, insa e un pic cam scump, sau ne_am duce aici pe litoral daca e mai bine decat la salina.

Vad ca am cam "batut campii pe aici", ma duc sa pregatesc mancarea pe cand se trezeste printul.

Trimit speciali pentru Rares, si pentru Maya.


Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

many, . Abia cand am vazut semnatura, am inteles mesajul tau. Imi pare, sincer, tare rau.

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Scumpa Many, imi pare asa rau. Te imbratisez tare, tare!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

many nu pot decat sa te imbratisez tare,tare
; ptr. sufletele voastre!!

voiam sa mai zic una-alta...dar,mi-a ramas gandul la many..


va si va doresc o dupa-masa cat mai frumoasa!!!

Mergi la inceput