concediu pre-post natal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

in anul in care nasti, cum iei concediul de odihna?

multumesc


Iti spun cum am facut eu, profitand de faptul ca nu exista clar reglementat in lege (sau daca exista, bine ca mi-a mers ).
aprilie - 15 iulie - concediul de nastere si maternitate 126 zile
iulie-august - concediu de odihna pentru 2010 calculat pana in 15 iulie
din august - CIC

Am luat concediul de nastere si maternitate (cele 126 de zile), apoi concediul de odihna pe 2010 proportional cu perioada cat am fost la munca incluzand cele 126 de zile, apoi am intrat in CIC. De ce? Puteam sa nu iau deloc zile de concediu de odihna si sa le am pe toate 22 in anul in care ma re-intorceam la munca. Dar pentru ca doream sa stau 2 ani acasa si zilele de concediu de odihna ne-luate nu se reportau decat 1 an cu acordul angajatorului, daca nu le luam le pierdeam.

De asemenea, concediul de nastere si maternitate are statut de concediu medical si nu se intrerupe contractul de munca. Din punct de vedere legal esti in medical si cand trebuie sa te intorci la munca, ceri direct sa iti iei C Odihna. E bine sa discuti acest aspect inainte sa intri in c de nastere si maternitate, ca sa fii sigura ca nu te pun sa vii la munca. Dupa ce trece si C odihna intri in CIC.

Daca nu sunt prea coerenta la ora asta pot sa incerc maine cand nu-mi pica ochii pe tastatura.

Mergi la inceput