concediu pre-post natal

concediu pre-post natal | Autor: mychydutza

Link direct la acest mesaj

as dori sa ma lamuriti in legatura cu concediul : in total sunt 126 zile, din care OBLIGATORIU sa iei 40 dupa nastere?/? exista undeva reglementata prevederea asta????????????

in anul in care nasti, cum iei concediul de odihna?

multumesc

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

42 postnatal obligatoriu OG158/2005

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

din cate am vazut la colegele gravide, si -au luat tot concediul de odihna aferent lunilor lucrate pana la intrarea in prenatal. sper ca nu gresesc.

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Inainte poti lua si concediu de odihna si medical si prenatal. Important este sa raman minim 42 de zile de postnatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Asa cum zice lorikay fac si colegele mele...bine, dr ginecolog e dispus sa le dea medical inainte de prenatal.... trebuie discutat si cu el, mychydutza

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

buna fetelor,

Am fost azi la doctorul de familie pentru eliberarea adeverintei de concediu prenatal (sau cum se numeste ea). As vrea sa imi iau prenatalul 72 zile +12 zile marja (in total 84 de zile prenatal) si restul de 42 postnatal. Dr imi comunica ca nu poate sa imi elibereze aceasta adeverinta inca pt ca prenatalul se da CEL MAI DEVREME din sapt 31 de sarcina (la data la care vreau eu sa intru as avea 29 sapt si un pic). Motivatia dansului este ca asta ii indica nu stiu ce calendar pe care il au dumnealor (sigur stiti rotita aia la care potrivesti data UM si iti rezulta data probabila a nasterii...el avea si cu data de la care se elibereaza concediu prenatal si asta ii indica la 31 de sapt)...drept pt care nu a vrut sa imi elibereze...decamdata
A trebuit sa iau babeste si sa ii explic ca din cele 84 de zile , numarand inapoi de la data probabila a nasterii, rezulta ca as putea sa intru incepand cu sapt 28 ...dar el nu si nu, ca asta ii indica calendarul pe care il are
Acum, va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine...cum este corect?

20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

nu o fi fost rotita "unsa" corespunzator...dar nu putea sa-ti dea medical 2 sapt si apoi adev ptr prenatal?!!

Nina, 29s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

cred ca nici "rotita" aia nu merge unsa :))
Ma rog, o sa mai merg inca o data la el, cu excelul facut prin care sa ii demonstrez ca am dreptate...
Eu inteleg ca e dreptul meu sa aleg cum imi impart concediul, lunad in calcul cele 42 zile obligatorii.,. Voiam sa aflu daca voi ati intampinat astfel de situatii si care a fost finalul :)


29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Nu sunt de apecialitate, dar am tot auzit de modul asta stupid de interpretare a legii si m-am documentat. Uite ce zice legea (respectiv OUG 158/2005):

"Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.

(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice."

Mi-e tare greu sa inteleg cum cineva, oricine, care a facut atatia ani de scoala, respectiv medicina, e incapabil sa citeasca si sa inteleaga un articol de lege atat de clar. E evident ca a citit (si nu e singurul medic de familie care procedeaza asa) doar alineatul 1, pe al doilea l-a omis.

Daca esti hotarata sa-ti iei concediul asa, du-te cu legea in mana la el si arata-i ce scrie negru pe alb.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Va multumesc tare mult fetelor pentru sprijin si ajutor



29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinush19_85


Am fost azi la doctorul de familie ... prenatalul se da CEL MAI DEVREME din sapt 31 de sarcina (la data la care vreau eu sa intru as avea 29 sapt si un pic).


De aceeasi problema m-am lovit si eu co doamna doctor la care merg. Am impresia ca ei au un soft in care baga datele pacientilor si cineva nu a facut modificare si de asta nu pot da mai devreme. E o stupizenie pentrru ca legea cu minim 42 de zile dupa DPN este de mult in vigoare. Mergi si insita si du-i legea tiparita daca poti, poate se lumineaza.

Mie mi-a dat medical ca sa nu imi dea prenatal asa cum am cerut eu, cu 84 de zile inainte, dar se justifica (iminenta de avort in luna 5).

Mergi la inceput