Copilasi de Iulie - August 2004 * 71

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Si eu mi-am propus in lunilor lor de nastere (august/septembrie) sa-i duc la Arcadia, la Stefi nu-mi place tinuta ei la masa, sta tare stramb. Si Matei calca putin in interior, dar de acum la toamna ii duc la examen complet. Analize de azi nu prea erau in program, initial vroiam doar exudate, apoi am inceput sa tatonez terenul cu Stefi, sa o pregatesc pentru eventuale analize de sange (asta ieri), bineinteles ea a inceput negocierea, asa ca azi dimineata m-au trezit la 7 ca mergem sa facem analize si apoi in week-end mergem la cumparat de jucarii. Din pacate la Stefi cam primeaza interesul, sper sa se mai potoleasca in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

mai tre` sa rezolv problema paturilor separate, ei inca dorm in acelasi pat caut paturi suprapuse, inca n-am luat la talpa orasul din lipsa de timp, stiti pe undeva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

vad ca v-ati dus multe cu copiii la verificarea tehnica...analize din cap in talpi, mai ales Carmen si Andrea...io vreau lamuriri Carmen, cum adica de la 8-16 ati bantuit prin spital 8 ore din evaluare in evaluare? Arcadia este o clinica privata? Si a treia intrebare: ce te-a determinat sa te duci cu ei la checking, sau asa faci anual, ca nu pareai genul panicos, cum sunt io de ex. care n-am dus copiii la analize de sange, pe Danu de 2 ani si pe Dea de la 5 luni....mi-ati dat ganduri acum
Marina, felicitari sportivului mic, insa sa stii ca mai admirabila e tenacitatea fetitei, el e nativ, dar ea are ambitie si asta e mai de laudat. Vad si eu aici copii prin parc care efectiv de la 1 an se vede ca au inclinatii sportive, sunt agili, cad usor, se ridica imediat, se catara peste tot cu usurinta, la 2 ani se catara unde se catara si ai mei de abia de acu, deci au aptitudini sportive clare. Nu toti le au, e bine de stiut. Danu de ex nu are nici in clin nici in maneci cu sportul, cu nici un sport, in afara de sah. Inca ne straduim cu rolele, sa-l lasam liber, stie doar pe bicicleta de anul asta fara roti ajutatoare, in parc am vazut copii de 3 ani fara roti, si care "zboara" pe rotile. Abia invata sa loveasca fluturele la badminton, na, face si el miscare, dar nu are aptitudini pur si simplu. Dea e un pic mai elastica, nu cine stie ce, insa se descurca mai bine. Si dessigur in toate astea eu am marea vina, ca i-am tinut aproape si nu i-am incurajat sa se urce pe toate si sa-si sparga gurile, sa se stearga si sa mearga mai departe, pt ca daca s-ar fi catarat sigur si le-ar fi spart. Danu si-a fracturat mana in casa, deci....Vad pe afara copilasi care nu-s cu abilitati sportive, lasati sa se urce peste tot, sa se catere si mereu-mereu au accidente, se lovesc rau, isi sparg ba nasul, ba gura, ba capul, si parintii ii lasa in continuare sa faca la fel, in speranta ca ii intaresc, ii antreneaza. Na, io asa ceva nu am putut si nu pot. Daca ii stiu mai fara talent la sportivitati, le explic intruna, ca o placa, sa nu se urce decat unde simt ca o pot face fara sa-si rupa/sparga ceva. si ei ma asculta. Dea mai face niste miscari indraznete in dansurile ei prin casa, isi mai intinde cate un tendon, mai da cu genunchii de podele, mai cu capul de perete, nimic grav, insa plansul ce-l produce dupa accident si compresele cu care sta pe ici pe colo, imi ridica parul pe cap, asa ca ii atrag si ei atentia mereu sa danseze cu atentie.
Monica, iar mi-ai facut un lifting facial. de cate ori citesc mesajele tale, cu umorul tau specific, mi se descreteste fruntea instant. faza cu camera la strada si langa lift, plus pusul mancarii pe pantaloni, si insomniile au fost descrise pe gustul meu:) una peste alta, totusi sper ca esti ok cat de cat, iar prezentarea ta sigur a fost peste asteptari, doar ca ai tu asteptari prea mari de la tine

Ca veni vb si eu ma simt prost, am insomnii si deja intru in panica oarecum, aseara am luat vreo 3 pastile diferite, naturiste, sperand sa pot dormi si eu ca oamenii nu ca iepurii, cu ochii deschisi. nu ma odihnesc, si ziua ajung sa mor de nervi din orice, pana la 8 seara ajung ca lamaia stoarsa la power juicer, complet inerta, complet fara energie, uscata pur si simplu, secata. nu stiu ce sa mai surubaresc la mine sa ma dreg, poate ca totusi ar trebui sa ma car la medic

ma duc la treburi
o zi buna, linistita, sa avem cu totii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

arcadia e o clinica privata, programul nu il au de mult timp si-am zis sa-l incerc de sila mersului pe la diferite laboratoare plus ca aveam investigatii pe acre nu le facuse pina acu (oftalmo la ilinca). am mers la controlul anual, cind am ajuns in spital mi s-a dat o mapa pentru fiecare copil si programarile la fiecare cabinet, ultima vizita a fost in jur de 3 jumate la pediatru care a tras concluziile
vezi aici http://www.arcadiahospital.ro/presa/news/arcadia-hospital-a-lansat-arcadia-quick-check---set-complex-de-investigatii-intr-o-singura-zi/26
au fost 7 investigatii/consultatii* 2 copchii=14, adevaru`i ca n`am avut timp sa ma plictisesc astea 10 ore, la un moment dat nu stiam un` s`apuc ca era cite unul in cabinete diferite;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Cristalinahai meii nu mai fi asa de carcotasa cu "noroacele" de pe strazi....io cred ca ghinioanele sunt din seria "orice placere costa"
Meiii da' ce v-a apucat de chinuiti cupii degeaba.eu nu-i mai fac analize decat atunci cand este bolnava si-i necesar....Carmencita cat au costat investigatiile la Arcadia?....mai mergeti la teatru?...am vazut o reclama cu mobila faina pentru cupii in iasi daca-mi aduc aminte scriu link-ul
Si noi avem programat un nou animalutz webkinz pentru shoping daca-si repeta analizele saptamana viitoare
Daria
edit ca am cetit cat costa investigatiile si ca mi-am adus aminte site-ul cu mobila: zebrakids punct ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Neata si de la noi ...gata cafeua - voi cred ca ati trecut la prinz deja

Aici ...toate bune, putin obositi fizic si psihic ...copilul are o perioada de teste la scoala ( de fapt se testeaza invatorele) pe pielea lor , in fiecare zi au teste din anii trecuti si in curind vor avea pe cel 'real' nu ne spun cind - dar simt ca e o presiune mare din parte a scolii asupra lor .

Vorbind aseara cu el de vacanta de vara ... nici una nici doua el vrea la 'Black Sea' .. si noi nu ne-am mai programat inca n km sa ajungem si acolo . Incerc sa ii incint cu tabara de copii de la Busteni. Slabe sperante insa ... deci va rog din suflet sa ne puneti sub semnul intrebarii - nu as vrea sa incurc eu treburile. Sotul era incintat ca de-acolo isi continua drumul spre casa si noi aveam sa ne intoacem cu trenul si sa mai stam citeva zile la Maia.

Carmen - paturi suprapuse stiu ca Ikea si Kika au

Roxi - vazut gogosarii lui Pupu ... mai , mai ce ne admiram in oglinda ! Frumoasa foc iar Pat , ma omoara cu ochii lui

Monica - tu cind pleci , ar trebui sa trimitem o echipa de filmare ... 'toate mi se 'ntimpla numai mie'! Eu zic sa nu iti iei telefon ca ramii cu el , trebuie deblocat etc... Sa ai o zi buna , sper ca ai epuizat toate ghinioanele ptr trp-ul asta

Olivia - uite aici si alte jocuri 'clubpinguin ' si 'moshimonsters'google si vezi daca ii plac . Al meu le devoreaza ( cit il las eu la calculator ) .

O zi buna si cu mult soare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Carmen, super ce aveti voi acolo la acel spital, as vrea si io asa ceva pt Giulik .
Deci steti, ok, verificarea la zi

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

geoana, n`am mai fost la teatru (de palatul copiilor zici, da?;))) era mare alergatura ca sa ajung cu ea la 16,30 acolo si una peste alta nu remarcasem mari progrese. merg sa ma uit pe zebra
bunny, avem spital privat nu si Ikea si Kika, da?:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Fusei la Monaco, m-am intors si acum imi fac siesta dupa masa...

Cam inghesuit , ce sa zic...
Niste colegi s-au intalnit in avion cu Mihaela Radulescu, se intorcea "acasa" in Monte Carlo.
Ce-o cauta acolo nu stiu?! Numai magazine de magazine (prada, gucci...cam inghesuite) apa albastra si cladiri rezidentiale cocotzate pe stranci!
Iahturi inghesuite mai ceva ca logan-urile in parcarile de la noi!
Bunicul lui Rainier trebuia sa gaseasca o plaja mai larga ca sa isi faca principatul, am zis!
Alta lume, trebuie musai sa pun poze cand ma intorc!

Colegii au ramas sa viziteze Jardin Exotigue...eu sunt constiinciosa, m-am intors la conferinta (sunt in soare, fara palariutza dupa 2 ore de mers presimmtzeam o insolatie...asa ca am zis pas)
Nu cred ca ii mai intalnesc azi!

Cam atat de pe coasta de azur, monica out!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Carmen...ce sa zic mai bine spitale si clinici ... eu am fost la dr cu probl;eme personale, m-am dus bou m-am intors vaca sa zic asa. Astept sa ajung acasa sa fac analize, o ecografie. Ca sa nu zic ca copilul se plinge de citeva zile ca-l doare p...ca cind face pp .. eu fuga la dr cu analiza de urina cu gindul sa-i fac programre ptr dupa -amiaza. 'Te sunam noi dupa ce asistenta testeaza urina..bun , fug acasa ...stau toata ziua linga tel ...nici azi n-a sunat. Noroc ca copilul a zis ca i-a trecut... eu tot vreau sa -i fac programare dar numai in 3sapt poate sa-l vada. Pai mama lor ... daca e o infectie sa stai asa cu copilul. Varianta a 2-a e sa-l duci la spital la urgenta- dar cum nu pot sa-l faca sa minta o sa zica ce e ok la dr si ma fac de kk. Asa ca acum cum pomeneste .. fug cu el .
Asa ca mai bine fara Ikea ....

Monicule- sa-ti fie de bine plimbarea

Daria... cind mai ajungi la Felix te rog frumos sa faci poze cu pavilionul, standul ..putin din zona... eu numai la apa aia termala ma gindesc ( fiecare vara mi-am petrect-o acolo cit am fost copil ..mergeau ai mei la tratament) .

Va mirati ca copilul meu vrea la mare la noi ? Aici la mare ... toate bune si frumoase - cm spunea si Monic ori sunt pietre or nisip cleios si apa... numai baietii mei mai intra in ea ,eu nici cu degetul dela picior n-am curaj sa o incerc. Si va dati seama ca fac zimbre cind il vad pe asta mic ( de la mare stiu ca e calit) in apa. Asa ca vrea si el sa fie lasat sa se balaceasca... Chiar a scris o compunere la scoala 'Your favorite places ' = Black Sea & Maia's garden




Mergi la inceput